حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه
فهرست محتوا پنهان
2 فواید هندوانه برای سلامتی

هندوانه یکی از میوه های پرطرفدار و پرمصرف تابستان است که به نحوی ما را از گرمای سوزان این فصل دور نگه می دارد. پس چه خوب که در مورد این میوه شناخته شده ی تابستانی بیشتر بدانیم. فواید هندوانه بی شمار و توجه ها به آن نیز بی حساب است. از این جهت این میوه بسیار مفید توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. بیایید در مورد حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه و فواید بی نظیر آن از تسکین گرما گرفته تا کاهش خطر سرطان بیشتر بدانیم. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این میوه شیرینی ملایم منحصر به فردش می باشد.

اما به یاد داشته باشید اگر در خوردن هندوانه با همه فواید بی نظیرش، زیاده روی کنید، ضررهایی نیز در پی خواهد داشت. بنابراین برای دانستن بیشتر در مورد هندوانه، حقایق تغذیه ای، فواید و عوارض جانبی احتمالی مصرف بیش از حد آن، در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه با ما باشید.

حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

21 بهترین فایده هندوانه:

اعتقاد بر این است که هندوانه از آفریقای جنوبی منشا گرفته است. در انواع مختلف: شیرین، کمی شیرین و تلخ قابل دسترس می باشد. در قرن هفتم هندوانه در هند کشت می شد. این میوه در قرن دهم به چین رسید و امروزه این کشور بزرگترین تولید کننده هندوانه در جهان است.

آیا هندوانه برای شما مفید است؟

این میوه آبدار که ما با عشق در تابستان می خوریم مملو از مواد مغذی است. میوه ای سرشار از پتاسیم و ویتامین‌های A، C و B نیز می باشد. اما چیزی که باعث می‌شود میوه هندوانه یک غذای ضروری باشد، لیکوپن است، آنتی‌اکسیدانی که رنگ قرمز تیره میوه را به آن می‌دهد. مطالعات متعددی از اثرات مفید لیکوپن حمایت کرده است. این آنتی اکسیدان برای کاهش خطر سکته مغزی و همچنین کاهش سطح فشار خون شناخته شده است. ممکن است به اندازه سایر میوه ها فیبر نداشته باشد، اما محتوای کالری و چربی هندوانه کم و حاوی آب زیادی می باشد. اینک که اهمیت میوه هندوانه را دانستید، اکنون به فواید تغذیه ای هندوانه نگاهی بیندازید.

کالری؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

هندوانه کالری خیلی کمی دارد. یک وعده هندوانه تنها حدود 46 کالری دارد.

ویتامین ها

این میوه مملو از ویتامین است. دو مورد از ویتامین های اصلی هندوانه ویتامین های A و C هستند. ویتامین A موجود در هندوانه به شکل کاروتنوئیدها وجود دارد. هندوانه همچنین منبع خوبی از ویتامین C است. یک فنجان هندوانه تازه حدود 12 میلی گرم ویتامین C دارد.

پتاسیم؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه 

یک فنجان هندوانه خرد شده حاوی حدود 4 درصد از ارزش روزانه توصیه شده برای پتاسیم است.

فیبر؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

حدود 175 تا 200 کالری هندوانه تازه 3 تا 4 گرم فیبر رژیمی به شما می دهد که ترکیب خوبی از فیبر محلول و نامحلول است.

کربوهیدرات ها

یک وعده هندوانه حاوی حدود 11.6 گرم کربوهیدرات می باشد که ترکیبی از فیبر رژیمی، نشاسته و قند است.

محتوای چربی

این میوه دارای محتوای چربی بسیار کمتری است. یک وعده تنها حدود 0.2 گرم کل چربی دارد.

لیکوپن؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

یکی از مهم ترین مواد مغذی موجود در هندوانه که بیشترین فواید آن را بر عهده دارد.

حالا ارزش غذایی هندوانه را می دانید. بیایید ببینیم که فواید شگفت انگیز هندوانه چیست!

فواید هندوانه برای سلامتی

 1. قلب شما را سالم نگه می دارد

بر اساس تحقیقات، خوردن هر روز یک تکه هندوانه می تواند تجمع کلسترول مضر را متوقف و در نتیجه از بیماری قلبی جلوگیری کند. مصرف منظم هندوانه همچنین با کمتر شدن رسوبات چربی در داخل رگ های خونی مرتبط است. این خواص هندوانه برای سلامت قلب را می توان به سیترولین، یک ماده شیمیایی موجود در میوه نسبت داد. طبق یک مطالعه کنتاکی، سیترولین می تواند اثرات مفیدی بر تصلب شرایین داشته باشد. سیترولین همچنین سفتی شریان را در زنان که در مرحله یائسگی هستند، کاهش می دهد.

 1. ضد التهاب است

یکی دیگر از ترکیبات اولیه موجود در هندوانه لیکوپن است که فواید زیادی دارد. لیکوپن خواص ضد التهابی از خود بروز می دهد. در بین کاروتنوئیدهای مختلف، لیکوپن بهترین است. در واقع، اثرات مفید لیکوپن برای التهاب حتی بهتر از بتاکاروتن، یک کاروتنوئید مهم در نظر گرفته می شود.

 1. شما را هیدراته نگه می دارد

آیا نمی دانید که چند درصد هندوانه را آب تشکیل می دهد؟ همان طور که از نام این میوه پیداست، هندوانه 90% آب است و آن را به یکی از بهترین منابع هیدراتاسیون تبدیل می کند. از نظر ادرارآور بودن به مراتب بهتر از الکل یا کافئین است. از آن جایی که یک منبع طبیعی به حساب می آید، ادرار را بدون فشار بر کلیه ها افزایش می دهد.

 1. به مبارزه با سرطان کمک می کند

لیکوپن دارای اهمیت زیاد است. بر اساس یک مطالعه، لیکوپن موجود در هندوانه باعث کاهش میزان رشد سرطان می شود. لیکوپن رنگدانه ای است که رنگ قرمز مشخصه هندوانه را می دهد و از آنجایی که یک آنتی اکسیدان قوی می باشد مانع از بروز برخی سرطان ها نیز می گردد. یک وعده دو فنجان هندوانه حاوی حدود 20 میلی گرم لیکوپن است که با رادیکال های آزاد مبارزه و از انواع مختلف سرطان محافظت می کند. بر اساس یک مطالعه شیکاگو، لیکوپن خواص شیمیایی پیشگیری کننده، به ویژه در سلول های سرطان پروستات را نشانه می گیرد.

لیکوپن همچنین در درمان عفونت HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) مفید است که در غیر این صورت ممکن است منجر به سرطان رحم شود.

 1. تسکین دهنده درد عضلانی

اگر بعد از تمرین درد عضلات شما را آزار می دهد، هندوانه در آرام کردن درد شاه کلید شما است. این میوه مملو از الکترولیت ها و اسید آمینه سیترولین محسوب می گردد که به تسکین درد عضلات پس از یک تمرین سنگین کمک می کند. یک مطالعه در ایران نیز سیترولین موجود در هندوانه را برای کاهش خستگی عضلات تایید کرده است. باید گفت این فقط سیترولین طبیعی موجود در هندوانه است که بر درد عضلانی تاثیر دارد.

مشخص شده است که سیترولین روند حذف اسید لاکتیک را تسریع می کند و در نتیجه درد عضلانی را تسکین می دهد. نوشیدن آب هندوانه همچنین می تواند به ماهیچه های شما کمک کند تا اکسیژن بیشتری دریافت کنند، این گونه به آن ها کمک می کند تا سریعتر بهبود یابند.

 1. به هضم غذا کمک می کند

همان طور که می بینید هندوانه حاوی مقادیر زیادی آب است و از این رو می تواند به شما در جریان هضم غذا کمک کند. همچنین حاوی فیبر است، بنابراین هضم غذا را بهبود می بخشد و از یبوست جلوگیری می کند.

 1. برای زنان باردار خوب است

هندوانه سوزش سر دل را تسکین می دهد، یک بیماری رایج در دوران بارداری. همچنین به کاهش حالت تهوع صبحگاهی کمک می کند. مواد معدنی موجود در میوه هندوانه می تواند به جلوگیری از گرفتگی عضلات در سه ماهه اول نیز تاثیرگذار باشد. هندوانه می تواند از جهات دیگری نیز برای زنان باردار مفید باشد.

 1. مانع دژنراسیون ماکولا خواهد شد

همان طور که دیدیم، هندوانه یک منبع عالی از لیکوپن است، که مشخص شد خطر ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. با توجه به کلینیک مایو، لیکوپن به عنوان یک درمان بالقوه برای اختلالات چشمی مانند دژنراسیون ماکولا پیشنهاد شده است. (اگرچه مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است).

آنتی اکسیدان ها برای سلامت چشم ضروری هستند زیرا چشم را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. اثر رادیکال‌های آزاد می‌تواند ترسناک باشد، و در نهایت ممکن است منجر به زوال عدسی چشم شود و حتی می‌تواند نابینایی یا کوری را درپی داشته باشد. بنابراین لیکوپن که یک آنتی اکسیدان قوی است مانع آن خواهد شد.

 1. از آسم جلوگیری می کند؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

لیکوپن که یکی از آنتی اکسیدان های کلیدی است، به واکنش بدن به سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. و جالب تر این است که موجودیت این آنتی اکسیدان برای کاهش تشدید آسم در کودکان تایید شده است. هندوانه همچنین به افرادی که مبتلا به آسم هستند اجازه می دهد تا به درستی نفس بکشند. با این میوه کابوس نفس کشیدن وحشتناک و سخت نیز به پایان رسیده است. مطالعه ای که روی 17 بزرگسال مبتلا به آسم انجام شد نشان داد که لیکوپن می تواند اثر درمانی بر این بیماری داشته باشد. در تطابق با یک گزارش دیگر، مصرف کافی لیکوپن و ویتامین A می تواند برای بیماران مبتلا به آسم مفید و بی نهایت مؤثر باشند.

 1. کنترل کننده فشار خون

هندوانه غنی ترین منبع طبیعی سیترولین است. براساس مطالعه ای که توسط دانشگاه ایالتی فلوریدا منتشر شده است، سیترولین ارتباط نزدیکی با آرژنین دارد که یک اسید آمینه ضروری برای حفظ فشار خون سالم است. مطالعه دیگری که بر روی داوطلبان مصرف کننده آب هندوانه غلیظ صورت گرفت، نشان داد که سطوح آرژنین در آن ها افزایش یافته است. که احتمالا مبدل سیترولین است. هندوانه همچنین سرشار از پتاسیم می باشد، ماده مغذی که برای کاهش فشار خون بالا شناخته شده است. پتاسیم به عنوان یک الکترولیت که فشار خون را در حین ورزش تنظیم می کند، نیز به حساب می آِید.

 1. سلامت پوست و مو را بهبود می بخشد

هندوانه منبع خوب ویتامین C است، ماده مغذی که برای سنتز کلاژن ضروری گفته می شود. کلاژن پوست شما را نرم نگه می دارد و موهای شما را تقویت می کند. طبق یک مطالعه آلمانی، لیکوپن و بتاکاروتن می توانند از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنند. بتاکاروتن همچنین برای پیشگیری از برخی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و ویتیلیگو شناخته شده است.

ویتامین A موجود در هندوانه یکی دیگر از مواد مغذی مهم تلقی می گردد که اثربخشی فوق العاده ای روی سلامت پوست دارد. این ویتامین سلول های  جدید پوست را ترمیم و ایجاد می کند. بدون مواد مغذی، پوست شما کدر و پوسته پوسته به نظر می رسد.

 1. تضمین کننده سلامت استخوان ها

ویتامین C در این جا نقش مهمی ایفا می کند زیرا این ماده مغذی برای استخوان ها مفید است و به بهبود زخم ها کمک می کند. یک مطالعه در سوئیس نشان می دهد که مکمل لیکوپن می تواند از پوکی استخوان و شکستگی استخوان جلوگیری نماید. ویتامین A موجود در هندوانه با رشد استخوان مرتبط است.

 1. معجزه ای برای کاهش وزن

یکی از بهترین فواید هندوانه برای سلامتی این است که به کاهش وزن سالم نیز کمک می کند. بله، با توجه به محتوای بالای آب هندوانه، می تواند شما را با کالری کمتری سیر کند. همچنین مشخص شده است که آب هندوانه متابولیسم را تسریع می بخشد. سموم و چربی ها را دفع می کند، که در نهایت ممکن است به کاهش وزن ختم شود.

یک تکه هندوانه تنها حدود 86 کالری، کمتر از 1 گرم چربی بدون کلسترول دارد. 22 گرم کربوهیدرات و 5 درصد نیاز روزانه شما به فیبر را فراهم می کند. در نهایت آن را به یک غذای عالی برای چربی سوزی و کاهش وزن تبدیل می کند.

 1. حامی کلیه ها؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

اگرچه هندوانه می‌تواند منبع خوبی از پتاسیم باشد، اما درصد آن در مقایسه با سایر غذاها کمتر است. به همین دلیل بیمارانی که از بیماری مزمن کلیوی رنج می برند، باید به گزینه های میوه کم پتاسیم پایبند باشند، چون مفید است. با این حال، در برخی از افرادی که از بیماری مزمن کلیوی رنج می برند، کلیه نمی توانند پتاسیم اضافی را از خون خارج کنند. در نهایت می تواند سطح پتاسیم را در خون افزایش دهد و منجر به بروز مشکلات و بعضی عوارض برای سلامتی شود.

 1. ایمنی بدن را تقویت می کند

هندوانه، سرشار از ویتامین C است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این میوه همچنین حاوی ویتامین B6 است که به سیستم ایمنی کمک می کند تا آنتی بادی تولید کند. همچنین این ویتامین به تشکیل گلبول های قرمز خون کمک خواهد کرد. این میوه دارای ویتامین A است که سیستم ایمنی را تنظیم می کند و از آن در برابر عفونت ها محافظت می نماید.

 1. به درمان دیابت کمک می کند

ارتباط هندوانه و دیابت چیست؟ اگرچه هندوانه شاخص گلیسمی بالایی دارد، اما بار گلیسمی پایین تری دارد. (مقداری غذایی که سطح گلوکز خون فرد را افزایش می دهد)، از این رو برای بیماران دیابتی مناسب است.

مطالعه ای در نیجریه نشان داده که هندوانه دارای خواص ضد دیابتی می باشد. مطالعه دیگری در مورد اثرات مفید آب تفاله هندوانه گفته است. زیرا آب هندوانه باعث افزایش توده بافت چربی قهوه ای و کاهش توده چربی سفید اضافی می شود و در نهایت به درمان دیابت کمک می کند.

با این حال، توصیه های پزشک را در این زمینه رعایت کنید، زیرا برخی مطالعات خلاف این موضوعات را بیان کرده است.

 1. تقویت کننده سلامت جنسی

اسید آمینه سیترولین موجود در هندوانه رگ های خونی را شل و گشاد کرده و به احتمال زیاد به درمان اختلال نعوظ کمک می کند. سیترولین به آرژنین تبدیل می شود که پیش ماده ای برای اکسید نیتریک است. ضمنا مصمم به گشاد شدن رگ های خونی نیز می باشد. بر اساس یک مطالعه در ایتالیا، مکمل سیترولین خوراکی برای بهبود سختی نعوظ در مردانی که از اختلال نعوظ خفیف رنج می برند، ثابت شده است.

هندوانه همچنین می تواند به عنوان یک ویاگرای طبیعی عمل کند. ترکیبات موجود در هندوانه، به ویژه مواد مغذی گیاهی، به بدن انسان واکنش نشان داده و چنین عکس العمل هایی را در پی خواهند داشت.

 1. می تواند از آسیب سلولی جلوگیری کند

هندوانه سرشار از لیکوپن است و از سلول ها در برابر آسیب های مرتبط با بیماری قلبی محافظت می کند. لیکوپن با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از آسیب سلولی جلوگیری می کند.

 1. جلوگیری از گرمازدگی؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

هندوانه با توجه آب زیاد آن به عنوان پیشگیری از هایپرترمی شناخته شده است. در طب چینی نیز در مورد اهمیت زیاد آن گفته شده است. هندوانه یکی از معدود میوه هایی محسوب می گردد که گرما، تحریک پذیری و تشنگی را از بین می برد. همچنین گرمازدگی را برطرف می کند که برای آن از بیرونی ترین لایه پوست استفاده می شود.

 1. باعث سلامت لثه ها می شود

ویتامین C موجود در هندوانه موی رگ ها و لثه ها را سالم نگه می دارد. کمبود ویتامین C می تواند باعث خونریزی لثه و التهاب لثه گردد. همچنین می تواند از این شرایط جلوگیری کند. از سویی ویتامین C موجود در هندوانه می تواند باکتری های دهان را که منجر به بیماری لثه و سایر عفونت های لثه می شود، از بین ببرد.

 1. افزایش دهنده سطح انرژی

هندوانه منبع خوبی از ویتامین B محسوب می گردد که مسئول تولید انرژی در بدن شماست. این میوه کم کالری و پرانرژی است و می تواند به شما کمک کند که بخش بیشتری از روز را فعال بمانید.

یکی دیگر از دلایلی که باید هندوانه مصرف نمایید، پتاسیم است. پتاسیم الکترولیتی است که از احساس خستگی پس از یک روز طاقت فرسا جلوگیری می کند.

همان طور که دیدید هندوانه نه تنها مملو از آب است، بلکه دارای فواید بسیار خوبی نیز می باشد. از دانستن حقایق جالب در مورد هندوانه شگفت زده خواهید شد:

حقایق شگفت انگیز هندوانه

 • وزن بزرگ ‌ترین هندوانه‌ای که تا به حال رشد کرده است 122 کیلوگرم است. این رکورد در سال 2005 در مسابقه هندوانه بزرگ Hope Arkansas به ثبت رسید.
 • بیش از 1200 نوع هندوانه (در 96 کشور) در سراسر جهان به رشد کامل می رسد.
 • آیا فکر می کنید گوجه فرنگی غنی ترین لیکوپن است؟ نظر به شواهد احتمالا جواب منفی است. هندوانه 40 درصد بیشتر از گوجه فرنگی خام لیکوپن دارد.
 • ژاپنی ها هندوانه مربعی می کارند. آن ها میوه در حال رشد را داخل جعبه های شیشه ای مربعی قرار می دهند. میوه در حین رشد شکل ظرف را به خود می گیرد.
 • مارک تواین افسانه ادبی هندوانه را دوست داشت و آن را غذای فرشتگان نامید.
 • هندوانه هم میوه است و هم سبزی. گیاهی شیرین و دانه زا است، پوست هندوانه کاملا خوراکی می باشد.

چه میوه شگفت انگیزی، چون هم سبزی هم میوه به حساب می آید. فواید خوردن هندوانه باورنکردنی و حیرت آور است. اکنون مهمترین بخش، چگونه هندوانه بخرید و آن ها را ذخیره کنید؟ چه مواردی را باید در نظر داشته باشید؟

هندوانه؛ انتخاب و نگهداری آن

انتخاب؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

 • شما باید به دنبال هندوانه ای سفت و متقارن باشید که بدون بریدگی، کبودی یا فرورفتگی باشد. هر گونه توده یا برآمدگی نامنظم به این معنی است که میوه مقدار کافی نور خورشید یا آب دریافت نمی کند.
 • هندوانه را در دست بگیرید. هر میوه باید به اندازه اش پرآب و سنگین باشد. می‌توانید هندوانه را با هندوانه دیگری با همان اندازه مقایسه نمایید همان که سنگین‌تر باشد بهتر است.
 • شما باید به محل روییدن آن دقت کنید چون آن جا جایی است که هندوانه زیر آفتاب روی زمین می روید. پس، هر چه نقطه میدان تاریک تر باشد، بهتر است. آن را در قسمت زیرین هندوانه خواهید یافت.
 • اگر قسمت جدا شده از ساقه هندوانه سفید یا اصلا وجود نداشته باشد، به این معنی است که خیلی زود برداشت شده است (و احتمالا رسیده نیست).
 • هندوانه عالی سبز تیره است و رسیده به نظر می رسد. اگر هندوانه رنگ روشنی دارد آن را کنار بگذارید. در صورتی که هندوانه های از پیش بریده شده و آماده خریداری می کنید، قطعاتی را با مغز قرمز روشن و دانه های سیاه یا قهوه ای تیره را انتخاب کنید. از قطعات با رگه های سفید یا دارای دانه های سفید بیش از حد اجتناب کنید.

نگهداری؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

یک هندوانه کامل و برش نخورده را می توان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد. اطمینان حاصل نمایید که میوه ها به طور سالم در یخچال نگهداری شده است تا از کبودی آن جلوگیری گردد. همچنین میوه را کمتر از دمای زیر 4 درجه سانتیگراد نگهداری نکنید، زیرا این کار می تواند باعث یخ زدگی میوه شود. می توانید هندوانه را طبق معمول برش دهید. به سادگی تیغه چاقو را از کناره های میوه عبور دهید. این کار پوست را از گوشت آن جدا می کند. هندوانه را به صورت دیسک های گرد برش دهید و سپس دیسک ها را به مکعب های 1 اینچی برش بزنید. اگر با تاخیر آن را مصرف نمی‌کنید، می‌توانید هندوانه بریده شده را در ظرفی در بسته قرار دهید. حداکثر ۳ تا ۴ روز در یخچال نگهداری کنید.

اضافه کردن هندوانه به رژیم غذایی

گنجانیدن هندوانه در رژیم عذایی از بهترین راهکار های استفاده از آن به حساب می آید. چون بدین منوال نه در خوردن آن افراط شده است نه تفریط. برای همین ما به نکاتی اشاره کرده ایم که خیلی کمک تان می کند.

 1. سالاد هندوانه

مواد لازم:

½ پیاز قرمز نازک خلال شده

5 فنجان هندوانه مکعبی

2 عدد خیار، مکعبی

¾ فنجان بادام هندی خرد شده

150 گرم پنیر فتا مکعبی شده

1 مشت نعنای تازه، چرخ کرده

¼ فنجان روغن زیتون

آب یک لیمو

یک کم نمک

دستورالعمل:

به غیر از روغن زیتون، آب لیمو و نمک، بقیه چیزها را در یک کاسه ریخته، خوب مخلوط کنید. آن وقت روغن زیتون و آب لیمو را نیز به مخلوط اضافه نمایید. با نمک سالاد خود مزه دار کنید. نوش جان

 1. دونات هندوانه؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

مواد لازم:

یک هندوانه بدون هسته

خامه ترش

شکر به اندازه دلخواه

عصاره وانیل، به اندازه دلخواه

بادام برای روی دونات ها

دستورالعمل:

هندوانه را به شکل دونات برش دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برش‌های گرد به ضخامت ۱ و نیم اینچ درست کنید و یک سوراخ در وسط آن ایجاد کنید. شکر را به خامه ترش اضافه نمایید و هم بزنید تا شیرین شود. همچنین می توانید مقداری عصاره وانیل علاوه نمایید تا کمی خوشبوتر شود. برش های دونات هندوانه را برش بزنید سپس آن ها را با بادام تزئین کنید. حتما از خوردن آن لذت خواهی برد.

اکنون شما همه راهکار مهم در مورد هندوانه را که می تواند برای سلامت شما مفید باشد را می دانید. اما یک چیز را از قلم نیندازیم، عوارض جانبی. درست است که هندوانه از بهترین میوه ها به حساب می آید اما عوارض جانبی خاصی دارد که باید از آن ها آگاه بود.

فواید تخمه هندوانه

مردم اغلب پس از برداشتن دانه های سیاه هندوانه آن می خورند. اما آیا می دانستید که این دانه های سیاه دارای خواص تغذیه ای معجزه آسایی هستند؟ دانه های کوچک هندوانه فوق العاده مغذی و مفید هستند. تخمه هندوانه سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین C، منیزیم، روی است.

تخمه هندوانه سرشار از ویتامین C است، یک آنتی اکسیدان قوی که به پاکسازی پوست شما کمک می کند. روی موجود در دانه ها به دلیل توانایی آن در سنتز پروتئین، تقسیم سلولی و ترمیم می تواند روند پیری را کند کند. دانه های هندوانه منبع خوبی از منیزیم هستند که به بهبود ظاهر پوست شما کمک می کند. به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی دانه های هندوانه، می توان از آن برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما استفاده کرد. از سویی با این دانه ها خشکی پوست و خراش آن از بین می رود. همچنین روغن استخراج شده از دانه هندوانه به طور گسترده در لوازم آرایشی برای درمان آکنه و علائم پیری استفاده می شود.

فواید پوست سفید هندوانه

درست مانند دانه های هندوانه، پوست سفید آن فواید سلامتی شگفت انگیزی دارد. پوست آن حاوی مقدار قابل توجهی مواد مغذی است. در حالی که کم کاری است اما مقدار زیادی ویتامین A، ویتامین C، پتاسیم، ویتامین B6 و روی دارد. سیترولین، کلروفیل، اسیدهای آمینه، لیکوپن، ترکیبات فنلی و فلاونوئیدها همگی در آن به وفور یافت می شوند.

لیکوپن، فلاونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در پوست هندوانه اثرات رادیکال‌های آزاد و اکسید را کاهش می‌دهند. در حالی که پوست آن به خودی خود خوراکی است، ترشی درست کردن یا آب‌گیری آن ممکن است آن را خوش طعم‌تر کند. بسیاری ها به ترشی با طعم تند پوست هندوانه علاقه دارند. بسیاری ها ترشی پوست هندوانه را دوست دارند چون بافت ترد آن شبیه خیارشور است.

هندوانه از هر قسمت، پوست گرفته تا گوشت و حتی دانه ها سودآور است. بنابراین اگر به دنبال یک ماده ایمن و مفید برای مراقبت از پوست هستید که به خوبی با سایر مواد برای تقویت سلامت و سلامتی کلی پوست شما هناهنگ شود این میوه را از دست ندهید. این میوه لکه‌ها، چین و چروک‌ ها و لکه ‌های ناشی از افزایش سن را که با بالا رفتن سن افراد ایجاد می شود را کاهش می‌دهد.

پوست آن حاوی سطوح قابل توجهی سیترولین، اسید آمینه ای است که با انواع فواید سلامتی مرتبط است. سیترولین-آرژنین، که در هنگام تبدیل سیترولین به آرژنین تشکیل می شود، برای کاهش پیری پوست و بهبود زخم استفاده می شود. در شرایط سخت مانند هوای سرد، خشک، آلودگی و تهویه هوا از پوست شما محافظت می کند.

عوارض جانبی هندوانه

برخی از عوارض جانبی مصرف زیاد هندوانه (که بسیار نادر است و نیاز به خوردن مقدار زیادی هندوانه دارد) عبارتند از:

 1. اختلالات روده؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه 

همانطور که در مطلب ذکر گردیده، بیشتر فواید هندوانه را می توان به لیکوپن نسبت داد. همین ترکیب در صورت مصرف بیش از حد آن نیز می تواند عوارضی ایجاد کند. مصرف بیش از حد لیکوپن می تواند باعث تهوع، استفراغ، سوء هاضمه و اسهال شود.

 1. هیپرکالمی؛ حقایق جالب ارزش غذایی هندوانه

مصرف بیش از حد هندوانه می تواند منجر به هایپرکالمی شود، عارضه سلامتی که در آن سطح پتاسیم بالاتر از حد طبیعی است. این وضعیت می تواند مسبب مشکلات قلبی عروقی مانند ضربان قلب نامنظم و نبض ضعیف گردد.

 1. واکنش های آلرژیک

برخی افراد ممکن است به هندوانه واکنش های آلرژیک نشان دهند. این ها می تواند شامل بثورات خفیف تا شدید و تورم صورت باشد. هندوانه یک غذای ضروری به حساب می آید، مخصوصا در تابستان. محتوای بالای آب، آن را به یک سلاح قوی در برابر گرمازدگی و سایر مسائل مرتبط مبدل ساخته است. اکنون می دانید هندوانه برای چه چیزی مفید است و چرا باید آن را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. از همین امروز شروع به خوردن هندوانه نمایید، خود را از خوردن هندوانه سرد محروم نکنید تا گرمای شدید را شکست دهید اما مواظب عوارض جانبی آن نیز باشید.

لینک های مرتبط

علل و ۱۰ درمان خانگی موثر برای عفونت ناف

حقایق عجیب در مورد ارزش غذایی تخم مرغ سفید و تخم مرغ قهوه ای

درمان فوری درد پریود با روش های خانگی فوق العاده موثر و ساده

درمان رگ های واریسی با ۱۰ بهترین مواد غذایی

راه درمان سرفه: ۲۲ برترین انواع درمان های خانگی که سرفه تان را ریشه کن می کند

۱۱ درمان خانگی برای خلاص شدن از شر چربی های شکم

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *