افزایش باروری در زنان

مشکلات باروری بعضی از زوج ها را تحت تاثیر قرار می دهد. تشکیل خانواده گاهی اوقات می ‌تواند چالش برانگیز باشد، اما باید بدانید که در این چالش ‌ها تنها نیستید. راهکار هایی وجود دارد که می تواند شما را در حل این موضوع کمک کند. خوشبختانه، چند راه طبیعی برای افزایش قدرت باروری زنان وجود دارد. در واقع، انتخاب غذا و تغییر سبک زندگی از راهکار هایی است که می توان به آن ها اشاره کرد. بنابراین اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید، با ما در این مطلب از سری مطالب سبک زندگی خبرنامه همراه باشید.

افزایش قدرت باروری زنان و باردار شدن سریع تر با روش های طبیعی

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بخورید

آنتی اکسیدان هایی مانند فولات و روی (زینک) ممکن است باروری را در مردان و زنان بهبود بخشد. آن ها رادیکال های آزاد را در بدن شما غیر فعال می کنند که می تواند به اسپرم و سلول های تخمک آسیب برساند. غذاهایی مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل و غلات مملو از آنتی اکسیدان های مفید مانند ویتامین C و E، فولات، بتاکاروتن و لوتئین هستند. اما باید از این غذاهای سالم به اندازه نیاز بدن مصرف کنید.

افزایش قدرت باروری زنان؛ صبحانه بیشتری بخورید

خوردن یک صبحانه با مکمل های غذایی به زنان مبتلا به مشکلات باروری کمک زیادی می کند. خوردن صبحانه عالی می تواند اثرات هورمونی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را که یکی از دلایل اصلی ناباروری است، بهبود بخشد.

برای زنان با وزن متوسط ​​مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، خوردن بیشتر کالری در وعده صبحانه سبب کاهش سطح انسولین 8 درصد و سطح تستوسترون تا 50 درصد می شود. سطوح بالای هر دو هورمون می تواند به ناباروری کمک کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که افزایش حجم صبحانه بدون کاهش حجم وعده غذایی عصر، احتمالا منجر به افزایش وزن می شود.

باروری زنان با صبحانه

اجتناب از چربی های ترانس

خوردن چربی های سالم هر روز برای تقویت باروری و سلامت کلی بدن مهم است. با این حال، چربی ‌های ترانس به دلیل اثرات منفی بر حساسیت به انسولین، با افزایش خطر ناباروری تخمک ‌گذاری مرتبط هستند. چربی ‌های ترانس معمولا در روغن ‌های گیاهی هیدروژنه یافت می ‌شوند. و معمولا در برخی از مارگارین، غذاهای سرخ ‌شده، محصولات فرآوری ‌شده و محصولات پخته شده وجود دارند. رژیم غذایی با چربی های ترانس بیشتر و چربی های اشباع نشده کمتر با ناباروری در مردان و زنان مرتبط است.

کاهش مصرف کربوهیدرات در صورت ابتلا به PCOS

پیروی از یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات (که در آن کمتر از 45 درصد کالری از کربوهیدرات تامین می شود.) به طور کلی برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک عملکرد خوبی دارد و توصیه می شود. کنترل مصرف کربوهیدرات اثرات مفیدی بر برخی از جنبه های سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد. رژیم های کم کربوهیدرات ممکن است به شما در حفظ وزن سالم، کاهش سطح انسولین و تشویق از دست دادن چربی کمک کند. در حالی که به منظم بودن قاعدگی نیز کمک می کند.

کربوهیدرات های تصفیه شده کمتری بخورید

فقط میزان کربوهیدرات ها مهم نیست، بلکه نوع آن نیز اهمیت دارد. به خصوص کربوهیدرات های تصفیه شده مشکل ساز می باشند. کربوهیدرات های تصفیه شده شامل غذاها و نوشیدنی های شیرین و غلات فرآوری شده از جمله ماکارونی سفید، نان و برنج است. این کربوهیدرات ها خیلی سریع جذب شده و سبب افزایش سطح قند خون و انسولین می شوند. کربوهیدرات های تصفیه شده همچنین دارای شاخص گلیسمی (GI) بالایی هستند. شاخص گلیسمی به شما می گوید که آیا یک غذای پر کربوهیدرات، قند خون شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد یا خیر.

باروری زنان

انسولین از نظر شیمیایی شبیه به هورمون های تخمدانی است. این هورمون ها به بالغ شدن تخمک ها کمک می کند. افزایش مداوم انسولین می تواند سبب شود بدن هورمون های تولید مثلی کمتری تولید کند، زیرا فکر می کند به آن نیاز ندارد. که می تواند به عدم بلوغ تخمک و تخمک گذاری کمک کند. با توجه به این که سندرم تخمدان پلی کیستیک با سطوح بالای انسولین مرتبط است، اما کربوهیدرات های فرآوری شده می توانند آن را حتی بدتر کنند.

فیبر بیشتری بخورید

فیبر به بدن کمک می کند تا از شر هورمون های اضافی خلاص شود و قند خون را متعادل نگه دارد. انواع خاصی از فیبر می توانند به حذف استروژن اضافی با اتصال به آن در روده کمک کنند. سپس استروژن اضافی به عنوان یک ماده زائد از بدن خارج می شود. آووکادو، سیب ‌زمینی شیرین، جو دوسر و میوه‌ ها، با سطوح پایین ‌تر استروژن و پروژسترون قرار دارد. به خصوص فیبر محلول از میوه، قوی ترین ارتباط را با غلظت کمتر استروژن دارد.

برخی از نمونه‌ های غذاهای پرفیبر غلات کامل، میوه‌ ها، سبزیجات و لوبیا می باشد. مصرف روزانه توصیه شده فیبر برای زنان 25 گرم در روز و 31 گرم برای مردان است. که خوردن 10 گرم فیبر غلات بیشتر در روز با 44 درصد کاهش خطر ناباروری تخمک گذاری در زنان بالای 32 سال ارتباط دارد. افزایش فیبر به میزان 5 گرم در روز سبب کاهش غلظت هورمون با احتمال بالاتر عدم تخمک گذاری (زمانی که تخمک گذاری انجام نمی شود) می شود. با پزشک خود در مورد میزان فیبر مصرفی خود مشورت کنید تا ببینید آیا باید بیشتر بخورید یا خیر.

افزایش قدرت باروری زنان؛ تعویض منابع پروتئین

جایگزینی برخی پروتئین های حیوانی (مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ) با منابع پروتئین گیاهی (مانند لوبیا، آجیل و دانه ها) با کاهش خطر ناباروری مرتبط است. 5 درصد از کل کالری از پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی تامین می شود. که در این صورت خطر ناباروری تخمک گذاری بیش از 50 درصد کاهش می یابد. علاوه بر این خوردن ماهی با احتمال بیشتر تولد نوزاد زنده پس از درمان ناباروری مرتبط است.

آجیل ابر غذای جدید

برخی از پروتئین های رژیم غذایی خود را با پروتئین های سبزیجات، لوبیا، عدس، آجیل و ماهی کم جیوه تغییر دهید.

افزایش قدرت باروری زنان؛ انتخاب لبنیات پرچرب

مصرف زیاد لبنیات کم چرب ممکن است خطر ناباروری را افزایش دهد، در حالی که غذاهای لبنی پرچرب آن را کاهش می دهد. باید گفت زنانی که یک یا چند وعده لبنیات پرچرب در روز مصرف می‌ کنند، 27 درصد کمتر در معرض ناباروری قرار دارند. برای بهره مندی از این فواید بالقوه، سعی کنید یک وعده لبنیات کم چرب در روز را با یک وعده لبنیات پرچرب، مانند یک لیوان شیر کامل یا ماست پرچرب جایگزین کنید.

اضافه کردن یک مولتی ویتامین

اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید، کمتر دچار ناباروری تخمک گذاری می شوید. در واقع، اگر زنان 3 یا بیشتر مولتی ویتامین در هفته مصرف کنند، ممکن است از 20 درصد منبع مطمئن ناباروری تخمک گذاری جلوگیری شود. ریز مغذی های موجود در ویتامین ها نقش اساسی در باروری دارند. برای زنانی که سعی در باردار شدن دارند، مولتی ویتامین حاوی فولات، می تواند بیشتر مفید باشد.

نباید فراموش کنید که با پزشک خود در مورد مکمل ها از جمله هر گونه مولتی ویتامین که می تواند به شما در باردار شدن کمک کند، صحبت کنید.

افزایش قدرت باروری زنان؛ ورزش کردن

ورزش فواید زیادی برای سلامتی شما دارد، از جمله افزایش باروری. افزایش فعالیت بدنی البته در حد اعتدال، ​​اثرات مثبتی بر باروری زنان و مردان به ویژه در افراد چاق دارد. ورزش بیش از حد ممکن است تعادل انرژی در بدن را تغییر دهد. و بر سیستم تولید مثل شما تاثیر منفی بگذارد. اگر قصد دارید فعالیت خود را افزایش دهید، به تدریج به آن اضافه کنید و مطمئن شوید پزشک شما از این تصمیم آگاه باشد.

موقعیت خواب مناسب در دوران بارداری

اخصاص زمانی برای استراحت

باردار شدن موضوع پیچیده و جالب و در بعضی مواقع نگران کننده است. زیرا این نگرانی ها منجر به استرس می شود. با افزایش سطح استرس، شانس بارداری کاهش می یابد. این احتمالا به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود که هنگام احساس استرس رخ می دهد. اما مراجعه به مشاور و پزشک، سطح اضطراب یا افسردگی را کاهش می دهد و شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.

مصرف کافئین را قطع کنید

ارتباط بین کافئین و باروری خیلی قطعی نیست. اما زنانی که روزانه بیش از 500 میلی گرم کافئین مصرف می کنند، 9 و نیم ماه بیشتر طول می کشد تا باردار شوند. مصرف کافئین خود را به یک یا دو فنجان قهوه در روز محدود کنید تا از احتمال این خطر ایمن بمانید. می توانید نوشیدنی های به جز قهوه را امتحان کنید.

افزایش قدرت باروری زنان؛ وزن سالم را هدف بگیرید

وزن یکی از عوامل موثر در باروری در مردان و زنان است. در واقع، کمبود وزن یا اضافه وزن با افزایش ناباروری همراه است. به این دلیل که میزان چربی ذخیره شده در بدن شما بر عملکرد قاعدگی تاثیر می گذارد. چاقی به ویژه با عدم تخمک گذاری و بی نظمی قاعدگی و همچنین با اختلال در رشد تخمک همراه است.

برای افزایش شانس باردار شدن، با پزشک مشورت کنید. زیرا اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید و اگر وزن کم دارید، وزن خود را افزایش دهید. پزشک می تواند به شما کمک کند این کار را به روشی سالم و درست انجام دهید.

سطح آهن بدن خود را بررسی کنید

آهن هم با مصرف مکمل ها و هم از غذاهای گیاهی به دست می آید. آهن، خطر ناباروری تخمک گذاری را کاهش می دهد. باید گفت آهن هِم (از منابع حیوانی) هیچ تاثیری بر باروری ندارد و غیرهِم فقط برای زنانی که قبلا کمبود آهن داشتند، مفید است. جذب منابع آهن غیرهِم، برای بدن دشوارتر است. بنابراین سعی کنید آن ها را همراه با غذاها یا نوشیدنی های حاوی ویتامین C مصرف کنید. تا روند جذب افزایش یابد.

اهمیت غذاهای حاوی آهن

دریافت مکمل های طبیعی

هرچند برخی از مکمل های طبیعی برای افزایش شانس باروری در حیوانات مورد بررسی قرار گرفته است. اما همیشه قبل از مصرف مکمل های طبیعی با پزشک خود مشورت کنید. زیرا اثربخشی آن در انسان به طور کامل بررسی نشده است.

باید گفت

داشتن یک رژیم غذایی مغذی و ایجاد تغییرات مثبت در شیوه زندگی می تواند به تقویت باروری و آماده سازی بدن شما برای باردار شدن کمک کند. به علاوه، چنین رژیمی برای سلامتی بدن شما نیز مفید است. اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، مهم است که از همین امروز شروع به انتخاب تغذیه سالم و سبک زندگی مناسب کنید. اما اجازه ندهید استرس و نگرانی اوضاع را وخیم تر کند. با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین گزینه ها را برای شما پیشنهاد کند.

لینک های مرتبط

تقویت باروری مردان؛ ۲۰ غذای فوق العاده برای افزایش اسپرم و شانس باروری

نکته های افسانه ای درباره باروری و سلامت جنسی که نباید باور کنید!

فواید نوشیدن آب میخک هر روز صبح: از بهبود باروری تا تقویت سیستم ایمنی بدن

از بهبود باروری تا تقویت سلامت جنسی؛ ۵ برترین خواص تخمه کدو برای مردان!

تقویت باروری مردان؛ ۲۰ غذای فوق العاده برای افزایش اسپرم و شانس باروری

۹ مهمترین دلایل شایع ناباروری در مردان و زنان 

غذاهای تقویت کننده اسپرم: ۷ بهترین ماده غذایی برای بهبود باروری مردان

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز؛ از نقض مادرزادی تا ناباروری در مردان

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *