فواید شلیل

فواید شلیل از کمک به پیشگیری از سرطان تا جلوگیری از کم خونی را شامل می شود. شلیل میوه خوراکی درخت هلو است. به دلیل ارزش غذایی چشمگیر خود شناخته می شوند. بنابراین اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

12 فایده شگفت انگیز شلیل برای سلامتی

فواید شلیل برای سلامتی

کمک به پیشگیری از سرطان

در مطالعه ای که در دانشگاه A&M تگزاس انجام شد، عصاره این میوه به موش ها داده شد. و یافته ها نشان دادند که این میوه تهاجمی ترین سلول های سرطانی را از بین برده است. این مطالعه همچنین نشان داد میوه هایی که بیشترین قرمزی روی پوست شان دارند دارای بالاترین خواص ضد سرطانی هستند. اما یک نکته وجود دارد، مزایای آن ممکن است با شلیل کنسرو شده (یا هلو) موثر نباشد.

طبق مطالعه دیگری در بوستون، مصرف حداقل 2 وعده شلیل یا هلو در هفته می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان یائسه کاهش دهد. همچنین مصرف این میوه با کاهش خطر تومور مرتبط بود. مشخص شد که کورستین و اسید کلروژنیک موجود در شلیل سبب توقف تکثیر سلول های سرطانی می شوند. و از آنجایی که این میوه منبع عالی آنتی اکسیدان است، شاید در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد.

شلیل همچنین به اتصال اسیدهای صفراوی (اتصال برخی اجزای اسید صفراوی دستگاه گوارش) کمک می کند. خوردن شلیل از گردش مجدد اسید صفراوی در معده جلوگیری می کند، که منجر به دفع سموم بالقوه سرطان زا از بدن خواهد شد.

طبق یک گزارش، شلیل ممکن است بتواند به پیشگیری از سرطان پروستات نیز موثر باشد. کاروتنوئیدها (رنگدانه های زرد) و آنتوسیانین ها (رنگدانه های قرمز) نیز می توانند از التهابی که سبب سرطان می شود جلوگیری کنند. و شلیل گوشت سفید حاوی کاتچین است که با سرطان مبارزه می کند. محتوای فیبر بالای شلیل همچنین می تواند از چندین نوع سرطان پیشگیری کند. علاوه بر این مصرف زیاد شلیل با کاهش خطر ابتلا به سرطان سر و گردن همراه است.

خاصیت ضد دیابتی دارد

شلیل خاصیت ضد دیابتی دارد. آیا شلیل برای دیابتی ها مفید است؟ شلیل حاوی ترکیبات زیست فعالی است که به پیشگیری از دیابت مرتبط با چاقی کمک می کند. ترکیبات فنلی موجود در میوه دارای خواص ضد دیابتی هستند. ما قبلاً در مورد شاخص گلیسمی صحبت کردیم (تا چه حد یک غذای خاص می تواند سطح گلوکز خون را افزایش دهد). شلیل خام دارای شاخص گلیسمی 43 است که در انتهای پایین قرار دارد. میوه شلیل نیز یکی از آن کربوهیدرات هایی است که سطح قند خون را به آرامی افزایش می دهد. ترکیبات فنلی موجود در شلیل نه تنها به مبارزه با دیابت کمک می کند، بلکه با کاهش اکسیداسیون کلسترول بد، از بیماری های قلبی نیز پیشگیری می کند.

شلیل همچنین می تواند به مبارزه با سندرم متابولیک کمک کند، که یکی از آن بیماری هایی است که افراد دیابتی اغلب از آن رنج می برند. با این حال، محتاط باشید، برخی منابع معتبر شلیل را به عنوان یک ماده غذایی با قند بالا نقل می کنند و بیان می کنند که می تواند برای بیماران دیابتی مضر باشد. اگر دیابتی هستید و می خواهید شلیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید، با پزشک خود صحبت کنید.

کمک به کاهش وزن

مواد طبیعی موجود در شلیل با التهاب مبارزه کرده و یک اثر دومینویی ایجاد می کند که به مبارزه با چاقی نیز همراه است. و همان طور که دیدیم، شلیل همچنین می تواند از سندرم متابولیک که در غیر این صورت منجر به افزایش وزن می شود، جلوگیری کند.

فیبر حاوی شلیل عمدتاً محلول است، که طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، می تواند به کاهش وزن کمک کند. این فیبر با تبدیل آب به یک ماده ژل مانند در روده ها به این اهمیت دست می یابد که سپس از جذب کلسترول و چربی ها در خون جلوگیری می کند زیرا این کار به کاهش وزن سالم کمک می کند. فیبر محلول نیز سبب کاهش کلسترول بد در بدن می شود. فیبر محلول می تواند اثرات قدرتمندی بر سلامت داشته باشد. گفته می شود مکمل های فیبر رژیمی به کاهش وزن کمک می کنند اما به اندازه کافی موثر نیستند. از این رو، قدرت بیشتری نسبت به فیبر محلول طبیعی در شلیل دارد.

فیبر به قدری برای کاهش وزن موثر است که طبق یک مطالعه، افرادی که فقط فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند، به اندازه افرادی که از یک برنامه غذایی سالم و کم چرب برای قلب پیشنهاد شده توسط انجمن قلب آمریکا پیروی می کنند، وزن کم کردند.

فواید شلیل؛ دفاع آنتی اکسیدانی

طبق یک مطالعه اسپانیایی، فنول ها و فلاونوئیدهای موجود در شلیل به خواص آنتی اکسیدانی فوق العاده آنها کمک می کند. طبق یک مطالعه آمریکایی دیگر، آنتی اکسیدان های موجود در شلیل آسیب اکسیداتیو را کاهش داده و طول عمر را افزایش می دهند. مصرف این میوه با ترمیم آسیب DNA نیز مرتبط بود. مطالعه دیگری بر روی مگس ها به این نتیجه رسید که شلیل می تواند اثرات مضر رژیم غذایی پرچرب را محدود کند و حتی می تواند طول عمر این گونه را ارتقا دهد. مشاهدات مشابه در انسان نیز امکان پذیر است.

شلیل دو برابر مقدار ویتامین A، ویتامین C بیشتر و پتاسیم بسیار بیشتری نسبت به هلو دارد. خوردن هلو برای برخی از افراد یا کودکان مفید است، بنابراین شلیل ممکن است انتخابی ارجح برای شما و خانواده شما باشد.

تنظیم سطح فشار خون

پتاسیم همچنین می تواند به تنظیم سطح فشار خون کمک کند. و به تازگی مشاهده شده است که شلیل چقدر از نظر پتاسیم غنی است. رژیم غذایی به خصوص در مواردی مانند فشار خون بالا مهم است. بسیاری از پزشکان تنها با اصلاح رژیم غذایی بیماران، سطح فشار خون بیش از حد بالا را کاهش داده اند.

پتاسیم موجود در شلیل با شل کردن دیواره رگ های خونی وارد عمل می شود. اما افراد مبتلا به بیماری های کلیوی باید مراقب باشند، زیرا این ماده معدنی ممکن است برای آنها مضر باشد. علاوه بر این گفته می شود شلیل در یک رژیم غذایی با پتاسیم محدود هستند. کاهش پتاسیم در خون نیز با حفظ سطح سدیم مرتبط است، در نتیجه سبب فشار خون بالا می شود.

بر اساس مشاهدات خاص، پتاسیم همچنین می تواند به عنوان یک دیورتیک عمل کند و از این رو حجم مایع خارج سلولی را کاهش دهد که این می تواند فشار خون را تا حدی کاهش دهد. داروهای فشار خون بالا خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به ترتیب 15% و 25% کاهش می دهند. اما آنها با عوارض جانبی خاصی نیز همراه هستند. به همین دلیل است که پیشگیری بهتر از درمان است.

اما اگر در حال حاضر از فشار خون بالا رنج می برید، شلیل تنها می تواند مکمل داروهای شما باشد و جایگزین آنها نشود. قبل از اینکه هر دارو یا مکملی را در رژیم خود تغییر دهید، با پزشک خود مشورت کنید.

فواید شلیل؛ تقویت سلامت قلب

شلیل سلامت قلب را تقویت می کند. همین واقعیت که شلیل به کاهش فشار خون کمک می کند کافی است تا فواید آن را برای سلامت قلب در نظر بگیرید. علاوه بر این، این میوه همچنین سرشار از ویتامین C است، آنتی اکسیدانی که می تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. فیبر موجود در شلیل همچنین می تواند به سلامت قلب کمک کند. شلیل سفید برای حفظ سلامت قلب با تنظیم سطح کلسترول خون شناخته شده است.

کاهش سطح کلسترول از فواید شلیل

فیبر محلول سطح کلسترول را کاهش می دهد. و ما می دانیم که شلیل منبع عالی فیبر است. یک شلیل متوسط ​​حاوی حدود 2.2 گرم فیبر است. طبق یک گزارش، مصرف روزانه 5 تا 10 گرم فیبر محلول می تواند سطح کلسترول بد را تا 5 درصد کاهش دهد. یکی از راه های گنجاندن شلیل در رژیم غذایی برای کاهش کلسترول، گنجاندن میوه (تکه های بریده شده) در غلات صبحانه است. همچنین می توانید میوه کامل را به عنوان میان وعده عصرانه با مقداری ماست یا پنیر دلمه میل کنید.

تقویت ایمنی و مبارزه با عفونت

یکی از بهترین فواید شلیل پتانسیل آن برای تقویت ایمنی است. محتوای ویتامین C میوه ممکن است ایمنی را تقویت کند. علاوه بر این، ویتامین C همچنین به بدن در فرآیند بازسازی ویتامین E کمک می کند. این ماده مغذی دیگری است که با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

بتاکاروتن و سایر کاروتنوئیدهای موجود در شلیل نیز به عملکرد ایمنی در بدن کمک می کنند. و ویتامین A موجود در شلیل می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند. دیواره های سلولی را تقویت می کند و از غشاهای مخاطی در برابر باکتری های مهاجم محافظت می کند.

فواید شلیل؛ تقویت سلامت پوست

شلیل سلامت پوست را افزایش می دهد. شلیل منبع عالی ویتامین C به حساب می آید. ضمنا این ویتامین می تواند از آسیب احتمالی اشعه ماوراء بنفش جلوگیری کند. ویتامین C همچنین در سنتز کلاژن، پروتئین ضروری برای یکپارچگی پوست، نقش دارد. این پروتئین بخش مهمی از بافت همبند است که پوست، استخوان ها، تاندون ها، رباط ها، غضروف ها و رگ های خونی را در کنار هم نگه می دارد. با پیری پوست مبارزه کرده، بهبود زخم را تسریع می کند و پوست خشک را التیام می بخشد.

طبق یک مطالعه هندی، ویتامین C همچنین می تواند برای درمان هایپرپیگمانتاسیون و التهاب پوست استفاده شود. این ویتامین همچنین به دلیل نقشش در پیشگیری از سرطان پوست شناخته شده است. یک مطالعه آمریکایی نشان می دهد که ویتامین C می تواند چین و چروک را نیز بهبود بخشد. مهمتر از آن، ظاهر پوست را حتی با افزایش سن بهبود می بخشد. همچنین سبب ارتقاء بافت های سالم می شود. ما انسان ها نمی توانیم ویتامین C تولید کنیم، به همین دلیل است که باید به منابع غذایی سالم، مانند شلیل  تکیه کنیم. این ویتامین همچنین به بازسازی سلولی کمک می کند. این یک مورد نادر است که فرد از اثرات ویتامین C اضافی رنج می برد، اما با این وجود، احتیاط کنید و از مکمل های ویتامین C استفاده نکنید.

افزایش سلامت سلولی

ویتامین A موجود در شلیل ارتباط سلولی را بهبود می بخشد. با تشویق سلول‌های نابالغ برای تبدیل شدن به بافت‌های کاملاً کاربردی، رشد سلولی را تقویت می‌ کند. کمبود ویتامین A در مادران باردار می تواند رشد و تکامل نوزادان آنها را محدود کند. ویتامین A همچنین به سلول‌های T (سلول‌هایی که مسئول ایمنی هستند) در روده کمک می‌ کند تا به مناطق مورد نیاز برای انجام ترمیم و نگهداری حرکت کنند. همچنین نقش مهمی در رشد گلبول های سفید دارد. یکی از گزارش های مرکز پزشکی دانشگاه روچستر بیان می کند که ویتامین C می تواند بر رشد سلولی تأثیر بگذارد.

فواید شلیل؛ تقویت سلامت چشم

شلیل سرشار از لوتئین و زآگزانتین است، کاروتنوئیدهای موجود در شبکیه. مصرف اینها تراکم رنگدانه را در ماکولا بهبود می بخشد. آنها با خنثی کردن رادیکال های آزاد از چشم محافظت می کنند و معمولاً با هم در غذا یافت می شوند. بتاکاروتن موجود در شلیل همچنین از سلامت چشم حمایت کرده و ممکن است از دژنراسیون ماکولا جلوگیری کند. یک فنجان شلیل حاوی حدود 214 میکروگرم بتاکاروتن است.

  • رفع آب مروارید

مصرف بیشتر لوتئین و زآگزانتین می تواند خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن را کاهش دهد و توجه به این نکته مهم است که این دو بیماری گزینه های درمانی محدودی دارند. از این رو، تلاش برای پیشگیری آسان تر است. لوتئین همچنین می تواند به پیشگیری از بیماری چشم دیگری به نام رتینیت پیگمانتوزا کمک کند که گروهی از اختلالات چشمی است که سبب آسیب پیشرونده به شبکیه می شود.

لوتئین و زآگزانتین همچنین می توانند به مشکلات بینایی مربوط به نور کم یا زمانی که خیرگی می تواند مشکل ساز باشد کمک کند. مزایای این دو ترکیب را می توان به توانایی آنها در فیلتر کردن نور آبی (از تابش UV) و ارائه قدرت آنتی اکسیدانی نسبت داد.

جلوگیری از کم خونی

ما می دانیم که آهن از کم خونی جلوگیری می کند. و حتی اگر شلیل ها از نظر مواد معدنی غنی نباشند. اما ویتامین C موجود در آنها به بهبود جذب آهن در بدن کمک می کند. به عبارت دیگر، هر چه میزان ویتامین C موجود در غذا بیشتر باشد، جذب آهن نیز بهتر می شود. اما باید درک کنیم که بیشتر غذاها با ویتامین C غنی نمی شوند (هزینه بالا و بی ثباتی در طول نگهداری)، به همین دلیل است که مصرف غذاهای غنی از ویتامین C مانند شلیل کمک زیادی می کند.

این امر حتی برای کسانی که کم خونی خود از مکمل آهن استفاده می کنید نیز صدق می کند. برای جذب بهینه آهن می توانید حدود 240 میلی لیتر آب شلیل همراه با قرص آهن خود مصرف کنید. اما مثل همیشه با پزشک خود مشورت کنید. همچنین توجه به این نکته مهم است که میوه های تازه یا منجمد (در این زمینه شلیل ها) ویتامین C بیشتری نسبت به انواع کنسرو شده دارند. ویتامین C نیز به گرما بسیار حساس است، بنابراین ممکن است در هنگام پخت و پز مقدار آن کاهش یابد.

عوارض جانبی شلیل

بارداری

شلیل بیشتر با آفت کش ها آلوده می شود زیرا پوست آنها نازک است و در معرض محیط قرار دارد. و زنان باردار بیشتر در معرض اثرات منفی آنها هستند. از این رو، زنان باردار (و شیرده) ممکن است بخواهند شلیل هایی را با حداقل قرار گرفتن در معرض آفت کش ها انتخاب کنند.

آلرژی

برخی از آلرژی های شلیل شامل خارش (در دهان و گلو)، تورم (لب ها، پلک ها و صورت) و برخی علائم گوارشی و تنفسی (مانند استفراغ، اسهال، درد معده، آبریزش بینی و غیره) است. شدیدترین. آلرژی به شلیل (و بیشتر میوه های هسته دار) وضعیتی به نام آنافیلاکسی شاک است. که سبب بیماری قلبی عروقی و مشکلات شدید تنفسی می شود. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، بلافاصله خوردن میوه را متوقف کرده و به سرعت به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

فواید شلیل؛ باید گفت

مزایای شلیل بسیار زیاد است. آنها می توانند خطر سرطان را کاهش دهند، دیابت را مدیریت کنند. به کاهش وزن کمک کنند، فشار خون را تنظیم کرده و سلامت قلب و عروق، گوارش، پوست و چشم را بهبود می بخشند. شلیل همچنین از کم خونی، هیپوکالمی و کاهش سطح کلسترول جلوگیری می کنند. با این حال، شلیل ممکن است در زنان باردار و کسانی که آلرژی دارند، عوارض جانبی ایجاد کند. مصرف متوسط ​​شلیل ایده آل است.

لینک های مرتبط

فواید گلابی؛ ۱۷ مزیت شگفت انگیز گلابی برای سلامت بدن

فواید بی نظیر خوردن آلو

طرز تهیه سوپ ماهلوتای ترکیه ای، یک سوپ مقوی و رژیمی

لاغری شکم و پهلو به کمک ۱۵ خورکی فوق العاده

فواید و عوارض جانبی بیسکویت های دایجستیو برای سلامت بدن

با فواید و عوارض خوردن پای مرغ؛ ۱۰ فایده فوق العاده پای مرغ

فواید پونه کوهی؛ سرشار از آنتی اکسیدان و خواص ضد سرطانی

فواید زرشک؛ ۷ مزیت فوق العاده زرشک از کنترل دیابت تا درمان آکنه

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *