فواید جو دوسر
فهرست محتوا پنهان

جو دوسر با داشتن فواید مختلف به یکی از سالم ترین گزینه های صبحانه مبدل شده است. جو یکی از انواع غلات است و برای خوراک دام نیز استفاده می شود. بلغور جو دوسر از جو آسیاب شده بدست می آید، سرشار از فیبر غذایی و مواد معدنی بوده و کاهش دهنده خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند دیابت، چاقی و بیماری قلبی می باشد. به علاوه، از فواید جو دوسر باید گفت که سلامت پوست و موی شما را نیز تضمین می کند.

در این مطلب به مزایای جو دوسر، مشخصات تغذیه ای، دستور العمل های ساده و عوارض جانبی احتمالی آن پرداخته ایم، پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

فواید جو دوسر برای سلامتی چیست؟

غله ی مذکور حاوی مواد مغذی فراوان بوده و گزینه مناسبی در صبحانه محسوب می گردد. فیبر رژیمی (بتا گلوکان که مهمترین آن است) و مواد معدنی موجود در جو دوسر در جلوگیری از بسیاری از شرایط خطرناک مانند بیماری قلبی، دیابت، چاقی و حتی سرطان کمک کرده و متضمن سلامت پوست و موی شما می باشد.

 1. بهبود سلامت قلب

جو حاوی فیبر قوی به نام بتا گلوکان بوده که به کاهش سطح کلسترول خون کمک می نماید. بتا گلوکان ماده اصلی فیبر محلول در جو است و سطح کلسترول بد را بدون تأثیر بر سطح کلسترول خوب بدن کاهش می دهد. آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر (آونانترامیدها و اسیدهای فنولیک) همراه با ویتامین C در جلوگیری از اکسیداسیون LDL، که می تواند بیماری قلبی را به دنبال داشته باشد، موثر می باشد.

یکی از ویتامین های موجود در جو دوسر که به سلامت قلب نیز تاثیرگذار است ویتامین E می باشد. جالب‌ تر این‌ که سبوس جو دوسر حاوی فیبر بیشتری (15 تا 26 درصد) نسبت به بلغور جو دوسر (7 درصد) است. طبق مطالعه ای، به طور میانگین مصرف سبوس جو دوسر با کاهش 12 درصدی کلسترول مرتبط است.

بر اساس مطالعه دیگری در استرالیا، فیبر موجود در جو دوسر در کاهش سطح کلسترول خون تاثیرگذاری بیشتری نسبت به فیبر گندم دارد. از یافته های دیگر این مطالعه کاهش خطر بیماری قلبی عروقی توسط بلغور جو دوسر و به علاوه توقف جذب آن دسته از مواد که سطح ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند، می باشد.

طبق دریافت های مدرسه پزشکی هاروارد، جو بهترین غله برای کاهش سطح کلسترول خون بوده و جهت گنجاندن بیشتر جو غلات کامل در رژیم غذایی خود، می توانید از نوع آسیاب شده آن استفاده نمایید. طبق گزارشی از دانشگاه ویسکانسین مدیسون، بتا گلوکان، که تنها در جو دوسر یافت می شود، به عنوان یک ماده شیمیایی برای سلامت قلب محسوب می گردد.

 1. کمک به درمان دیابت

جو دوسر شاخص گلیسمی پایینی دارد و فیبر بالای آن به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. همچنین جو دوسر به دلیل داشتن فیبر غنی به آهستگی هضم می شود. غذاهایی که به سهولت هضم می شوند می توانند باعث افزایش سریع قند خون شده و نحوه کنترل آن را به مشکل مواجه سازند. بلغور جو دوسر محتویات معده را بسیار غلیظ ‌تر کرده که در نتیجه سبب می ‌شود غذا به آرامی هضم شود. طبق مطالعه ای، بلغور جو دوسر نیز می تواند دوز انسولین را کاهش دهد.

تحقیقی در این زمینه نشان می دهد که مصرف جو دوسر تأثیر فوق العاده ای بر پروفایل گلوکز و لیپید در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دارد. همچنین مشخص شد که بتاگلوکان موجود در جو دوسر باعث کاهش غلظت گلوکز خون می شود. براساس مطالعات متعدد که جو یا غذاهای غنی شده با جو می توانند به طور قابل توجهی قند خون پس از غذا را کاهش دهند، ناگفته نباید گذاشت که همه ی انواع جو مفید نیستند. به طور مثال از انواع طعم‌ دار یا فوری آن دوری نمایید زیرا مملو از شکر هستند و نتیجه ی نا مطلوبی را به دست نخواهید آورد. می توانید از جو به عنوان جایگزینی برای خرده نان در دستور العمل های خود بگنجانید.

 1. خاصیت رفع کنندگی یبوست

از آنجایی که بلغور جو دوسر سرشار از فیبر است، می تواند به رفع یبوست نیز کمک کند. جو دوسر همچنین وزن مدفوع را افزایش داده و در نتیجه یبوست را درمان می نماید از سایر مزایای آن محافظت بدن در برابر سرطان کولورکتال می باشد. براساس مطالعه دیگری، سبوس جو دوسر باعث بهبود یبوست و دسترسی زیستی B12 در افراد مسن می شود.

جو دوسر سرشار حاصل از فیبر نامحلول است. ویژگی یادشده مخصوصا در مورد جو دوسرهای فولادی برش خورده و قدیمی بیشتر قابل مشاهده می باشد. فیبر نامحلول برای سلامت روده بسیار مفید است و یکی از فواید آن درمان یبوست گفته می شود. اما بازهم، افراد خاصی علائم یبوست را پس از مصرف بلغور جو دوسر گزارش کرده اند. یکی از دلایل آن می تواند این باشد که بلغور جو دوسر در شرایط خاصی باعث ایجاد گاز روده می شود. جو همچنین حاوی مقادیر زیادی فیبر محلول است که منجر به گاز بیش از حد خواهد گردید.

 1. کمک به مبارزه با سرطان

آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر می تواند به مبارزه با سرطان کمک نماید، و فیبر موجود در جو دوسر قادر به جلوگیری از سرطان رکتوم و روده بزرگ می باشد (همان طور که قبلاً گفته شد). با وجود تحقیقات محدودی در مورد نوع بلغور جو دوسر که به مبارزه با سرطان اثربخشی فوق العاده ای دارد، بهتر است به تنوع غذایی که با آن احساس راحتی می کنید نیز شما همراهی کند.

مجموعه ای از 12 مطالعه شامل بیش از 800000 نفر نشان دهنده اینکه مصرف یک کاسه بزرگ فرنی (نام دیگر جو دوسر) در روز می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان را تا 20 درصد کاهش داده و همچنین مصرف فیبر توانایی خطر ابتلا به سرطان روده را نیز به حداقل می رساند.

آن ها دارای خواص ضد التهابی بوده و بخشی از مکانیسم دفاعی گیاه جو دوسر محسوب می گردند. مطالعات نشان داده است که این ترکیبات رشد سلول های سرطانی را بدون آسیب رساندن به سلول های سالم مهار می کنند.

 1. کمک به درمان فشار خون بالا

مصرف جو دو سر فشار خون سیستولیک را 7.5 درصد و فشار خون دیاستولیک را 5.5 درصد کاهش می دهد. با این ماده فوق نه تنها فشار خون شما کاهش می یابد، بلکه خطر ابتلا به بیماری های قلبی تا 22 درصد تقلیل خواهد یافت. برای این منظور می توانید از جو دوسر پخته (غیر فوری) و ارگانیک استفاده نمایید. افزودن جو دو سر به رژیم غذایی بیماران مبتلا به فشار خون مفید است. برخی تحقیقات نشان می دهد که جو غنی از فیبر محلول می تواند یک درمان رژیمی موثر برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا باشد. درضمن یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسیده است که رژیم غذایی غنی از جو می تواند نیاز به داروهای ضد فشار خون را کاهش دهد. بتا گلوکان موجود در جو دوسر نیز اثرات قابل توجهی بر متابولیسم کربوهیدرات و سطح فشار خون در افراد چاق بر جا می گذارد.

بلغور جو دوسر به عنوان یک غذای زودهضم نیز قابل دریافت است. همچنین سطح هورمون های استرس را کاهش داده و سروتونین را افزایش می دهد، این عملکرد باعث ایجاد آرامش خاطر در انسان خواهد شد. این کارکرد ها نیز به کاهش فشار خون کمک می کند.

 1. بهبود ایمنی

بتا گلوکان موجود در بلغور جو دوسر می تواند سطح ایمنی شما را تقویت نماید. اکثر سلول های ایمنی بدن شما گیرنده های خاصی دارند که برای جذب بتا گلوکان طراحی شده اند. این کار باعث افزایش فعالیت گلبول های سفید در خون می شود و شما را در برابر بیماری ها ایمن خواهید ماند. جو همچنین سرشار از سلنیوم و روی است که در مبارزه با عفونت ها نقش دارد.

بعضی از محققین نروژی معتقدند که بتا گلوکان موجود در جو دوسر بسیار قوی تر از اکیناسه (یک گل آمریکای شمالی محبوب به دلیل خواص درمانی آن) است. این ترکیب می تواند بهبود زخم را تسریع بخشیده و کارکرد آنتی بیوتیک ها را در انسان بهتر نماید. دریافت بتا گلوکان همچنین باعث افزایش ایمنی بدن به دنبال حالت استرس زا خواهد شد. این ترکیب همچنین به جبران عفونت های تنفسی پس از ورزش کمک می کند. بتاگلوکان ها همچنین توانایی ماکروفاژها، نوتروفیل ها و سلول های کشنده طبیعی را بهبود می بخشند و آنها را در مبارزه با طیف وسیعی از میکروب ها مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها تاثیرگذار تر خواهد کرد.

بتاگلوکان ها همچنین برای بهبود ایمنی در افرادی که از سندرم خستگی مزمن یا استرس فیزیکی یا عاطفی رنج می برند استفاده می شود. آنها همچنین سطوح ایمنی را در طول درمان های شدید مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی بهتر می سازد. معرفی زودهنگام جو همچنین با کاهش خطر ابتلا به آسم همراه است. مطالعه دیگری نشان می دهد که نوزادانی که با فرنی تغذیه می شوند می توانند از آسم محافظت شوند. اگر نوزادان در پنج ماه اول تولد با جو دو سر تغذیه شوند، خطر ابتلا به آسم دوران کودکی را می توان تا دو سوم کاهش داد. این را می توان به خواص ضد التهابی جو دوسر نسبت داد.

فواید بلغور جو دوسر برای کاهش وزن بدن

 1. کره بادام می تواند به کاهش وزن کمک کند

صرفه جویی در مصرف جو دوسر فواید کاهش وزن را به همراه دارد، اگر جو ساده بدون هیچ طعم دهنده اضافه ای بخرید، زود تر به نتیجه مطلوب خواهید رسید. زیرا بلغور جو دوسر بسته بندی شده سرشار از شکر است. طبق مشاهدات قبلی جو دوسر مملو از فیبر بوده، که باعث می شود برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید و شما را از پرخوری نجات می‌دهد. طبق یک مطالعه تایوانی، جو از چاقی و تراکم چربی شکم جلوگیری کرده و در صورت مصرف آن به عنوان یک مکمل غذایی روزانه، می تواند به عنوان یک درمان کمکی برای اختلالات متابولیک عمل کند.

همچنین به اثبات رسیده است که بلغور جو دوسر فوری در مقایسه با غلات صبحانه آماده بر پایه جو دوسر باعث افزایش سیری و دریافت انرژی می شود. به همین دلیل است که می توانید غذاهای موجود در رژیم غذایی خود را با بلغور جو دوسر جایگزین نمایید و برای مدت طولانی تری سیر بمانید. یا به عبارت ساده تر، جو، سیری زود هنگام را برای شما به ارمغان می آورد.

تنظیم وزن بدن

مطالعات همچنین نشان داده اند که رژیم غذایی غنی از غلات کامل مانند جو می تواند به تنظیم وزن بدن کمک کند. مصرف زیاد غلات کامل با شاخص توده بدنی ارتباط معکوس دارد. جو با جذب آب می تواند به خاصیت سیر کنندگی بیفزاید و همچنین بتا گلوکان موجود در جو دوسر می تواند تخلیه معده را به تاخیر بیندازد.

حتی آب جو دوسر نیز به کاهش وزن کمک می کند. تنها چیزی که نیاز دارید یک فنجان جو دوسر، دو عدد چوب دارچین و دو لیتر آب است. همه را مخلوط کنید. شما می توانید قبل از دریافت نتیجه، برای یک ماه آن را با معده خالی مصرف کنید و البته این کار باید با رژیم غذایی مناسب و ورزش همراه باشد. اگر برای صبحانه جو به مصرف می رسانید، می توانید آن را با مواد فیبردار مانند تمشک یا بادام طعم دار کنید و از تاپینگ های چرب مانند کره بادام زمینی خود داری نمایید.

 1. ارتقاء سلامت استخوان

جو دوسر مجموعه ای از مواد معدنی ضروری برای سلامت استخوان ها را به همراه دارد. جو دوسر برش فولادی به نوع رول شده ترجیح داده می شود، زیرا اولی در معرض هوای آزاد، کمتر قرار دارد و احتمال فاسد شدن آن نیز پایین می باشد. با این حال، توصیه می شود از بلغور جو دوسر فوری خود داری نمایید زیرا ممکن است خیلی سریع فاسد شود. یکی دیگر از مواد معدنی مهم جو دوسر سیلیکون است. این ماده معدنی در تشکیل و نگهداری استخوان نقش جدی دارد. از مزایای دیگر این ماده معدنی درمان پوکی استخوان پس از یائسگی می باشد. با این حال، طبق گزارش دانشگاه پنسیلوانیا، جو ممکن است مانع جذب کلسیم شود. بنابراین، قبل از مصرف جو، با پزشک خود مشورت کنید.

 1. کیفیت خواب را افزایش می دهد

اسیدهای آمینه و سایر مواد مغذی موجود در جو دوسر به تولید ملاتونین، ماده شیمیایی که باعث خواب می شود، کمک می کند. به علاوه با مخلوط جو با شیر یا عسل، به یک میان وعده فوق العاده موثر قبل از خواب دست یابید. جو غلات کامل است و باعث تولید انسولین می شود و برای سیستیم عصبی مغز مؤثر است تا تریپتوفان دریافت نمایند. تریپتوفان یک اسید آمینه ای است که به عنوان یک آرام بخش برای مغز محسوب می گردد. جو همچنین سرشار از ویتامین B6 می باشد که به کاهش استرس (یکی از دلایل اصلی بی خوابی) کمک می کند. ترکیب جو دو سر با شیر و موز می تواند به آرامش بیشتر بدن شما کمک کند. کربوهیدرات های موجود در جو همچنین سروتونین ترشح می کنند، هورمون «احساس خوب» که استرس شما را تقلیل داده و به شما احساس آرامش خواهد بخشید.

 1. از بین بردن علائم یائسگی

افزایش مصرف فیبر می تواند تحریک پذیری ناشی از یائسگی را تسکین دهد و جو دوسر می تواند در این زمینه عملکرد معجزه آسایی داشته باشد. اما یک نکته وجود دارد، جو دوسر حاوی لیگنان، نوعی فیتواستروژن است اما اطمینان خاطر در مورد اثرات مفید فیتواستروژن ها در دوران یائسگی وجود ندارد. همچنین، پختن بلغور جو دوسر به مدت یک هفته می تواند باعث افزایش بلغم و کاهش متابولیسم در افراد خاص شود. اگر چنین عوارضی را تجربه کردید، از برنج باسماتی و سبزیجات بخارپز برای رفع این عوارض البته با مشورت با پزشک استفاده نمایید.

 1. افزایش انرژی

از آنجایی که کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی در بدن هستند و از آنجایی که جو دوسر سرشار از کربوهیدرات است، وقتی صبح مصرف شود، انرژی را افزایش می دهد. اما نگران نباشید، جو دوسر بسیار آهسته در بدن جذب می ‌شود و این حالت باعث افزایش ماندگاری آن می گردد(علاوه بر عدم افزایش سطح قند خون). ویتامین های B موجود در جو دوسر (مانند تیامین، نیاسین و فولات) برای کمک به سوخت و ساز بدن جهت تولید انرژی با هم کار می کنند.

فواید جو دوسر برای پوست چیست؟

بی نهایت، جو به جلوگیری از آکنه و بهبود چهره کمک می کند. آنها حتی به عنوان یک پاک کننده طبیعی پوست نیز شناخته می شوند. فرنی مورد علاقه شما (یا جو دوسر) فواید فوق العاده ای برای صورت شما دارد، ماسک صورت بلغور جو دوسر این کار را انجام می دهد.

 1. کمک به درمان آکنه

بلغور جو دوسر با جذب روغن اضافی پوست شما به درمان آکنه کمک می کند. فقط باید نصف فنجان بلغور جو دوسر را در یک سوم فنجان آب بجوشانید و اجازه دهید خنک شود. خمیر غلیظ را روی نواحی آسیب دیده صورت خود بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه روی پوست بماند، سپس می توانید با آب گرم بشویید. این ماسک را می توانید با گوجه فرنگی یا سفیده تخم مرغ یا پیاز نیز در خانه تهیه نمایید.این ماسک را شستشوی صورت با بلغور نیز یاد می کنند.

اسکراب بلغور جو دوسر نیز می تواند در درمان آکنه به خوبی عمل کند. اسکراب سلول های مرده پوست را از بین می برد و پوست شما را براق خواهد کرد. بعلاوه لکه ها را کاهش می دهد و پوست شما را نرم می کند. برای اسکراب، به یک قاشق غذاخوری جو دوسر ریز آسیاب شده، شکر قهوه ای ریز آسیاب شده، عسل خام و روغن جوجوبا ارگانیک نیاز دارید. همچنین اگر خواستید به آن چند قطره از اسانس اسطوخودوس یا شمعدانی را اضافه کنید. همه مواد را هم بزنید. مقدار کمی از این اسکراب را روی صورت مرطوب خود بمالید و با حرکات دایره ای کوچک ماساژ دهید. می توانید حدود 10 دقیقه آن را بگذارید و سپس با آب گرم بشویید.

صابون جو دوسر

صابون بلغور جو دوسر نیز می تواند کمک کننده باشد. می توانید یک صابون از قبل تهیه شده بخرید یا خودتان درست کنید (یک صابون بدون عطر را ذوب کنید، بلغور جو را مخلوط کنید و بگذارید خنک شود). این صابون به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل می کند و چربی اضافی را بدون خشک کردن بیش از حد پوست جذب می کند. بلغور جو دوسر حاوی روی است که التهاب را کاهش می دهد و باکتری های مولد آکنه را از بین می برد. مکمل روی همچنین ممکن است به کاهش ضایعات آکنه اثربخشی فوق العاده ای داشته باشد. روی هم رفته، برخی گزارش‌ها بیانگر اینکه جو دوسر می‌تواند آکنه را تشدید کند. قبل از استفاده از جو برای درمان بیماری های پوستی خود به متخصص پوست مراجعه نمایید.

 1. درمان خشکی و خارش پوست

بر اساس یک مطالعه، بلغور جو دوسر دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مستقیم است و این می تواند به درمان خارش مرتبط با پوست خشک و تحریک شده کمک کند. حتی حمام بلغور جو دوسر نیز می تواند کمک کننده باشد. در آب حمام خود جوش شیرین و بلغور جو دوسر نپخته بپاشید. شما همچنین می توانید از بلغور جو دوسر کلوئیدی هم استفاده کنید که جو دوسر ریز آسیاب شده نیز گفته می شود که به طور خاص برای وان حمام ساخته شده است. حدود 15 دقیقه در آن آب بمانید و سپس خود را خشک کنید، و همچنین زمانی که پوستتان مرطوب است از مرطوب کننده کمک بگیرید.

پودر بلغور جو دوسر یا آرد جو دوسر نیز می تواند روی پوست شما معجزه گری کند. می توانید به سادگی جو دو سر را به صورت پودر درآورید و سپس آن را با آب داغ مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. آن را روی پوست خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند. با آب معمولی شستشو دهید شیر جو دوسر نیز وجود دارد، که چیزی نیست جز بلغور جو دوسر خیسانده شده در آب داغ (که به شیر جو دوسر خامه ای تبدیل می شود). این شیر جو دو سر برای پوست خیلی مفید است.

 1. پوست را مرطوب نگه می دارد

جو دوسر می تواند سلول های مرده پوست را از بین برده و همچون مرطوب کننده طبیعی عمل می کند. بتا گلوکان موجود در آنها یک لایه ظریف روی پوست شما تشکیل می دهد. همچنین به عمق پوست نفوذ نموده و رطوبت مورد نیاز را به پوست می بخشد. به سادگی 2 فنجان جو را با 1 فنجان شیر و 1 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. روی پوست خود مالیده و بگذارید حدود 15 دقیقه بماند، سپس صورت خود را با آب خنک بشویید. عصاره جو دوسر برای پوست نیز از گزینه های دیگر برای شما به حساب می آید.

 1. از فواید جو دوسر روشن کردن پوست

این واقعیت که جو دوسر در محصولاتی مانند اسکراب بدن، صابون ها و کرم های لایه بردار استفاده می شود بیان گر سطح مفیدیت آن می باشد. می توانید هر روز صبح از جو دو سر (مخلوطی از پودر جو و شیر) برای روشن شدن پوست استفاده نمایید.

 1. درمان مناسب برای پیچک سمی یا آبله مرغان

هزاران سال است که از بلغور جو دوسر برای درمان پیچک سمی و علائم آبله مرغان استفاده می شود. برای تسکین خارش ناشی از پیچک سمی یا آبله مرغان، آرد جو دوسر را روی پارچه پنیر بریزید، آن را دور شیر وان حمام ببندید و به صورت دوره ای آب را برای حمام ولرم فشار دهید. همچنین می توانید کیسه را روی نواحی خارش دار پوست خود بمالید.

 1. عملکرد آن همچون یک پاک کننده طبیعی

جو دو سر حاوی ترکیباتی به نام ساپونین می باشد که به عنوان پاک کننده طبیعی عمل می کند و کثیفی و چربی را از منافذ پوست پاک خواهد کرد، و در عین حال باعث تحریک پوست نیز نمی شود. می توانید شیر جو را (با خیساندن جو در آب) تهیه کنید که به عنوان یک پاک کننده و تونر طبیعی عمل می کند. پس از شستن صورت، شیر را با استفاده از یک پد پنبه ای به صورت خود بمالید.

همچنین می توانید از حمام سبوس جو دوسر برای پاکسازی پوست خود استفاده کنید. نصف فنجان جو دو سر حلقه شده را در پارچه ای بریزید و آن را در یک کیسه کوچک ببندید. این کیسه را در وان حمام خود قرار داده و فشار دهید تا تمام شیر خارج شود. برای شستشوی ملایم می توانید از آن برای بدن و صورت خود (به جای صابون) کاربگیرید.

 1. محافظت پوست توسط پروتئین بلغور

پروتئین های موجود در بلغور جو دوسر حالت طبیعی پوست را حفظ می کند. آنها حتی از پوست شما در برابر آلاینده های خشن و مواد شیمیایی محافظت می کنند. چربی های روان کننده موجود در جو دوسر به محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش هم کمک می کند.

و روی مو ها چه تاثیری دارد؟

در شگفتی تمام، جو دوسر برای موهای شما نیز فوایدی دارد. مواد مغذی موجود در آنها موهای شما را قوی تر و پوست سر را سالم تر نگهمیدارد، همچنین باعث براق شدن مو نیز می شود.

 1. شوره سر را درمان کنید

فقط به 1 فنجان بلغور جو دوسر نیاز دارید. بلغور جو دوسر را در مخلوط کن بریزید و آن را با درجه متوسط ​​آسیاب کنید (تا زمانی که پودر ریز به دست آید). این بلغور جو دوسر آسیاب شده را با 2 فنجان آب جوش مخلوط کرده، هم بزنید تا جو دوسر کاملا حل شود، بگذارید مخلوط حدود 10 دقیقه بماند. سپس این مخلوط را از صافی رد کنید و در یک کاسه متوسط ​​بریزید. به این مخلوط 1 قاشق غذاخوری آب لیمو و 1 قاشق چایخوری سرکه سیب اضافه کرده، خوب هم بزنید.

اگر موهای رنگ شده دارید، می توانید از آب لیمو صرف نظر کنید. حالا حدود 20 قطره از اسانس مورد علاقه خود را به کاسه علاوه نموده و هم بزنید. می توانید کل مخلوط را در یک بطری خالی شامپو بریزید. برای استفاده از آن، موهای خود را با آب ولرم مرطوب کنید و محصول را روی پوست سر خود قرار دهید. بگذارید 2 دقیقه بماند و طبق معمول آبکشی کنید. شامپوی مذکور جو دوسر، درمان کننده خارش پوست سر بوده و مانع از چربی اضافی و کثیفی پوست نیز می گردد.

 1. کمک به مبارزه با ریزش مو

جو دوسر که به درمان شوره سر بسیار اثرگذار است از ریزش مو هم جلوگیری می کند. برای تهیه ماسک موی جو دوسر که ریزش مو را درمان می نماید، به 1 قاشق غذاخوری جو دوسر، شیر تازه و شیر بادام نیاز دارید. همه مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست آید. فقط باید قبل از استفاده از این ماسک مطمئن شوید که موهایتان گره خورده نباشد. به آرامی روی موهای خود بمالید و بگذارید حدود 20 دقیقه بماند سپس با آب ولرم بشویید. این ماسک فولیکول های مو را تقویت کرده و موهای شما را قوی تر می کند. جو همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است که به ترمیم موهای آسیب دیده موثر است.

 1. بهبود ظاهر مو؛ فواید جو دوسر

ظاهر موهای شما به اندازه تقویت آن مهم است. برای استفاده از جو برای بهبود ظاهر مو، تنها چیزی که نیاز دارید 3 قاشق غذاخوری جو دوسر ساده، ½ فنجان شیر و 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و عسل است. همه مواد را خوب مخلوط نمایید. ماسک را روی موها و پوست سر خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند و بعد از آن موهایتان را طبق معمول شامپو بزنید. این ماسک به موهای شما را درخشنده گی، ابریشمی بودن و خاصیت مرطوب کننده گی خواهد بخشید.

 1. برای موهای بلوند عالی عمل کنید

اگر موهای بور دارید نگران نباشید. جو آسیاب شده می تواند به عنوان یک شامپوی عالی برای زیبایی های موی بلوند محسوب گردد. فقط باید مقداری جو آسیاب شده را روی پوست سر خود بمالید و با استفاده از یک برس مو، جو های اضافی را به آرامی پاک نمایید.

آیا در مورد جو و انواع آن می دانید؟

سبوس جو دوسر

این اولین قسمتی از دانه جو است که پردازش می شود. پوسته آن که مملو از فیبر، پروتئین، آهن و منیزیم است آسیاب می شود. حاوی کالری بسیار کم و پختن آن بسیار آسان می باشد.

بلغور جو دوسر

این ها همان چیزی است که در داخل پوسته دانه جو دوسر قرار دارد. بافت آن شبیه به دانه ضخیم تر برنج می باشد.

جو دو سر خورد شده

اینها چیزی نیست جز بلغور جو دو سر خرد شده که جو دوسر ایرلندی نیز نامیده می شود و حدود 20 دقیقه طول می کشد تا روی اجاق گاز بپزید. یک چهارم فنجان جو دوسر فولادی دارای ارزش غذایی مشابه نصف فنجان جو دو سر ناپخته است که در مورد آن نیز پرداخته ایم.

جو اسکاتلندی

این جو دوسرهای ریز آسیاب شده با فولاد همراه است، آجیلی ترین طعم و شیرینی طبیعی را در بین انواع مختلف آن دارا می باشد.

جو دوسر نورد شده (جو دوسر قدیمی نامیده)

با وجودیکه این نوع جو دوسر از فرآوری شده ترین انواع آن محسوب می گردد، اما با این حال نیز دارای ارزش غذایی خوبی می باشد. این نوع بلغور جو دوسر را معمولاً در بسته‌های خریداری شده از فروشگاه دریافت می توانید. پس از پختن به دلیل نازک بودن آنها کمتر جویده می شوند.

آرد جو دوسر

این آرد آسیاب شده از بلغور جو دو سر کامل، جو اسکاتلندی یا جو دوسر استیل به دست می آید. ‌باید تا حدی آسیاب شود تا کاملا نرم گردد. تفاوت بین جو دو سر برش فولادی و جو دوسر نورد شده (دو نوع رایج) در این است که اولی تکه تکه می ‌شود، زمان زیادی صرف پختن آن شده و بافت دندان ‌دار و جویدنی دارد. دومی صاف و نامنظم به نظر می رسد و می تواند سریعتر پخته شود. در مورد جو خشک در مقابل جو پخته، فقط نصف فنجان از اولی برای تهیه یک فنجان از دومی لازم است.

یک فنجان بلغور جو دوسر پخته شده حدود 12 درصد از نیاز روزانه شما به تیامین را برآورده می سازد، در حالی که یک فنجان بلغور جو دوسر خشک حدود 25 درصد نیاز روزانه شما را نسبت به تیامین تامین خواهد کرد. بلغور جو دوسر خشک حاوی غلظت بیشتری از سایر مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، فسفر، روی، مس، منگنز و سلنیوم می باشد.

تاریخ در مورد بلغور جو دو سر چه می گوید؟

افرادی که برای اولین بار کاشت و برداشت گندم و جو را آغاز کردند ( 120۰۰ هزارسال قبل از میلاد) به مزایای آن پی نبرده بودند. این محصول فقط همچون یک محصول مزاحم در نظر گرفته می شد. اما در دوهزار سال  قبل از میلاد در اسکاندیناوی و لهستان بود که مردم متوجه شدند که جو بسیار بهتر از گندم آنجا رشد می کند. حدود 1500 سال قبل از میلاد، کشاورزان اروپای شمالی (که سردتر و مرطوب‌تر است و از این رو برای رشد جو دوسر مساعد است) به طور عمدی شروع به کشت جو دوسر کردند. همچنین در طول امپراتوری روم، مردم در ایتالیا نیز جو دوسر پرورش می دادند و می خوردند. در قرون وسطی، جو دوسر به بریتانیای کبیر سفر کرد.

گسترش بلغور جو دوسر

ساکنان اسکاتلندی در سال 1600 پس از میلاد جو دوسر را به آمریکای شمالی آوردند، جایی که مردم در ابتدا جو دوسر را برای اسب ها پرورش می دادند و سپس به همین منوال در نتیجه پی بردن به فواید آن، بلغور جو دوسر به بقیه نقاط جهان گسترش یافت. در مورد جو کامل و گندم کامل صحبت می کنیم، نوع اول حاوی اندوسپرم، سبوس و جوانه است، در حالی که دومی شکل گندم یک غلات کامل می باشد. هر دو مملو از مواد مغذی هستند.

و در مورد برنج قهوه ای و بلغور جو دوسر، اگرچه هر دو سالم هستند اما وابسته به مناطق خاصی هر کدام از آنها برتری هایی دارند. جو دوسر نسبت به برنج قهوه ای (1 فنجان حاوی 216 کالری) کالری کمتری دارد (1 فنجان جو دوسر پخته حاوی 145 کالری است). جو همچنین کربوهیدرات کمتری دارد. با این حال، برنج قهوه ای مقدار بیشتری نیاسین و B6 دارد، در حالی که جو دو برابر مقدار آهن دارد. برنج قهوه ای حاوی مقادیر کمی منیزیم و منگنز است. جو حاوی قند بسیار کمتری است (0.5 گرم شکر به ازای هر 100 گرم جو). و هر 100 گرم جو حاوی حدود 7 گرم چربی است.

آیا در مورد این دستور العمل های بی‌نظیر و کاربردی می دانستید؟

دستور العمل های جو دوسر هم ساده و هم خوشمزه و هم سالم هستند. محبوب‌ترین گزینه ها راجع به این مورد شامل تکه‌های جو دوسر شکلاتی، اسموتی جو دوسر موز، و بلغور جو پای سیب است.

 1. میله های جو دوسر شکلاتی

بلغور جو دوسر شکلاتی

مواد لازم:

½ فنجان شکلات چیپسی

1 فنجان آرد گندم

1/3 فنجان شیر تغلیظ شده بدون چربی

½ قاشق چایخوری بیکینگ پودر

همچنین ½ فنجان جوی قدیمی

½ قاشق چایخوری جوش شیرین

¼ قاشق چایخوری نمک

¼ فنجان روغن کانولا یا سویا

¾ فنجان شکر قهوه ای

1 قاشق چایخوری وانیل

1 عدد تخم مرغ

2 قاشق غذاخوری جوی قدیمی

2 قاشق چایخوری کره نرم شده

دستورالعمل:

شکلات چیپسی و شیر را در یک قابلمه سنگین روی حرارت ملایم گرم کنید. به هم زدن ادامه دهید تا شکلات ذوب شود. آن را کنار بگذارید. حالا فر را با دمای 350 درجه فارنهایت گرم نمایید. یک تابه مربعی را با اسپری آشپزی اسپری کنید.

آرد، نصف فنجان جو، بکینگ پودر، جوش شیرین و نمک را در یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کنید. کنار بگذارید. روغن، شکر قهوه ای، وانیل و تخم مرغ را در یک کاسه متوسط ​​با استفاده از چنگال هم بزنید تا مخلوط یکدست شود. آن را در مخلوط آرد هم بزنید تا همه چیز خوب مخلوط شود. نصف فنجان از خمیر را برای رویه کنار بگذارید.

خمیر باقیمانده را داخل تابه بریزید و مخلوط شکلاتی را روی آن بمالید. 2 قاشق غذاخوری جو و کره را به خمیری که کنار گذاشته اید اضافه کنید. با چنگال هم بزنید تا مخلوط یکدست شود. قاشق های کوچکی از مخلوط جو را به طور مساوی روی مخلوط شکلات بریزید.

حدود 20 دقیقه یا تا زمانی که روی آن سفت و طلایی شود بپزید. بگذارید حدود 1 ½ ساعت خنک شود.

 1. اسموتی جو موز

مواد لازم:

¼ فنجان جو دو سر قدیمی

½ فنجان ماست کم چرب ساده

1 عدد موز، برش داده شده به یک سوم

½ فنجان شیر بدون چربی

¼ قاشق چایخوری دارچین آسیاب شده

2 قاشق چایخوری عسل

دستورالعمل:

همه مواد را با هم مخلوط کرده و خوب هم زنید تا مخلوطی یکدست به دست آید. بلافاصله سرو نمایید.

 1. بلغور جو دوسر پای سیب

آنچه شما نیاز دارید

1 فنجان جو دو سر قدیمی

2 فنجان شیر بادام

1 عدد سیب ورقه ای نازک

شربت دارچین و افرا 2 قاشق چایخوری

1 فنجان سس سیب شیرین نشده

دستورالعمل:

در یک قابلمه متوسط، جو، شیر بادام، دارچین و شربت افرا را با هم مخلوط کرده روی شعله ملایم حرارت قرار دهید تا بیشتر شیر جذب شود. سس سیب را اضافه کنید و خوب هم بزنید. صبر کنید تا تمام شیر و سس سیب جذب شوند (ممکن است حدود 20 دقیقه طول بکشد). از روی حرارت بردارید و سرو کنید. این یکی از دستور العمل های جو دوسر برای کاهش وزن است که متابولیسم شما را افزایش داده و از تلاش های کاهش وزن خود پاسخ مثبت دریافت خواهید کرد.

انتخاب جو دوسر

برای جو دوسر انتخاب مناسب داشته باشید 

انتخاب مناسب برای اطمینان از این که حداکثر فواید را از این غلات به دست می آورید ضروری است. توصیه می شود جو دو سر را در مقادیر کم خریداری کنید. زیرا این دانه نسبت به سایر غلات دارای چربی بیشتری است و در نتیجه زودتر فاسد می شود. امروزه جو دوسر در ظروف از پیش بسته بندی شده و همچنین در سطل های فله موجود است. هنگام خرید بلغور جو دوسر، همیشه به لیست مواد موجود در بسته توجه نمایید. تا مطمئن شوید که محصول حاوی نمک، شکر یا سایر مواد افزودنی نیست. همیشه ترجیح ‌دهید جو دوسر یا بلغور جو دوسر را از مغازه‌های بهداشتی بخرید. هنگام خرید از سطل های عمده، مطمئن شوید. که سطل ها سرپوشیده و عاری از زباله و رطوبت هستند. برای اطمینان از تازه بودن محصول، فروشگاه باید گردش مالی خوبی داشته باشد.

ذخیره سازی؛ فواید جو دوسر

نگهداری مناسب نیز یک عامل حیاتی برای اطمینان از حفظ تازگی و طعم محصول تا زمان استفاده است. بلغور جو دوسر نورد شده مانند سایر غلات باید در ظرف دربسته نگهداری شود تا از نفوذ رطوبت و حیوانات موذی جلوگیری گردد. باید تا سه ماه در کمد خنک و تاریک و تا شش ماه در یخچال نگهداری شود. چون سبوس جو دوسر دارای مقدار زیادی روغن است  بنابراین نگهداری آن در یخچال حتمی است.

ماندگاری آرد جو دوسر در مقایسه با آرد گندم کمی بیشتر است. زیرا جو دوسر حاوی آنتی اکسیدان طبیعی است که مانع از ترشیدگی می شود. درصورتی‌ که آرد جو دوسر در یخچال نگهداری شود باید ظرف سه ماه به صورت کامل استفاده گردد. اطمینان حاصل نمایید که بلغور جو دوسر خود را در تاریخ انقضا درج شده روی بسته بندی به مصرف رسانده اید.

استفاده های دیگر از جوی دوسر و طبخ آن

اگر در مورد نحوه مصرف جو دوسر فکر می کنید تنها روی همین موارد تاکید شده است پس به این گفته ها دقت کنید. جو دوسر یک غله همه کاره به حساب می آید و می توان آن را هم به صورت پخته و هم به صورت خام مصرف کرد. جویدن جو نپخته نسبتاً سخت است و پختن آن را نرم می کند. از طرف دیگر، می توانید با خیس کردن یک فنجان بلغور جو دوسر خام در دو فنجان آب و گذاشتن آن برای 2 ساعت به بافت نرم تری از آن برسید. این بلغور جو دوسر خام را می توان با آب مخلوط کرده و مصرف کرد.

به این نکات زیر در کاربرد جو دوسر باید خیلی توجه شود

غذا خوردن

 • جو دو سر خورد شده: این جو دو سر که برای صبحانه مناسب است، اساساً همچون جو دو سر کامل نیز شناخته شده است که بخارپز شده و تکه تکه شده اند. این جوهای مسطح و برش فولادی درشت هستند. از این رو، می توان آن ها را یک شب قبل در آب داغ خیس کرد و صبح ها پخت تا صبحانه ای مرواریدی، جویدنی و غلات کامل درست شود. آنها را همچنین به صورت مخلوط نیز استفاده می کنند و مغذی ترین جو دوسر محسوب می گردد.
 • جو دوسر فوری: این جو دوسر به طور گسترده در فروشگاه ها در بسته بندی های کوچک موجود است و به دلیل شکر و مواد افزودنی کم ارزش غذایی در نظر گرفته می شود. آنها قوام آرد مانندی دارند و به شدت فرآوری شده، بخارپز، نورد، آبگیری و برشته می شوند. از آنجایی که به راحتی مخلوط می شوند، می توان آنها را در یک یا دو دقیقه پخت. همیشه جو دوسر فوری ساده را ترجیح دهید زیرا انواع طعم دار آن دارای محتوای قند بالایی هستند. جو دوسر ساده به دلیل اینکه مواد مغذی اصلی خود را از دست داده اند، به آن مواد مغذی اضافه می کنند.

نان جو دو سر

 • نان جو دوسر: نان جو دوسر که از آرد جو دوسر تهیه می شود، بسیار مغذی است و به اندازه نان تست معمولی مفید است. می توانید نان جو دوسر را در خانه درست کنید.
 • کوکی های جو دوسر: این کوکی های خوشمزه ترکیبی عالی از طعم و مواد مغذی هستند. آنها را می توان با کره بادام زمینی یا تکه های شکلات مصرف کرد و یک میان وعده سیر کننده است. این خوراکی های مورد علاقه بچه ها به حساب می آید.
 • سبوس جو دوسر: این در اصل جو دوسر آسیاب شده است که پوسته آن هنوز به آن چسبیده می باشد بخاطرهمین هضم آن دشوار است و باید قبل از استفاده خیس شود. اینها معمولاً به اسموتی ها علاوه می شوند و بسیار فیبری و مغذی هستند.

آشپزی؛ فواید جو دوسر

جو دوسر پخته نسبتا شیرین تر از خام آن است. انواع مختلف جو نیاز به روش های پخت متفاوتی و به همین ترتیب مدت زمان پخت متفاوتی دارند. باید گفت جو دوسر رول شده تقریباً 15 دقیقه طول می کشد در حالی که جو دوسر فولادی را می توان در حدود 30 دقیقه پخت.

بلغور جو دو سر که سفت تر می باشد به زمان و آب بیشتری نیاز دارد و در 50 دقیقه پخته می شود. بهترین راه این است که جو را به آب سرد اضافه کنید و بجوشانید. در این صورت آنها را می توانید در بسیاری از غذاها بگنجانید.

 • وعده غذایی یا میان وعده سیرکننده: جو دوسر را می‌توانید به اسموتی‌ها یا اسموتی سبز خود اضافه نمایید تا یک وعده غذایی یا میان‌وعده سیرکننده درست گردد.
 • صبحانه مغذی: یک کاسه داغ بلغور جو دوسر با میوه ها و مغزها می تواند یک صبحانه خوشمزه و مقوی باشد.
 • یک عامل غلیظ کننده سوپ: از آرد جو دوسر می توان به جای آرد ذرت برای غلیظ شدن سس ها و سوپ ها استفاده کرد. ضمنا آن را در زمانی که سوپ در حال گرم شدن است اضافه کنید تا به غلظت برسد. پودر سوخاری را می توان با جو جایگزین کرد.

انواع روش های پخت جو دوسر

 • پوشش برای توفو: می توان از آن همچون پوشش توفو استفاده کرد. نخست توفو را در شیر فرو کرده و سپس همین کار را در بلغور جو دوسر نیز انجام دهید سپس سرخ نمایید تا تردتر شود.
 • تهیه پنکیک یا فرنی: از بلغور جو دوسر می توان برای تهیه پنکیک یا فرنی استفاده کرد. برای این منظور می توانید جو فرنی خود را یک شب در یخچال خیس کنید و روز بعد بلافاصله آن را بخورید.
 • روی غلات بپاشید: سبوس جو را می توان روی غلات گرم یا سرد خود پاشید.
 • تهیه نان پاستا یا مافین: کاربرد جو کامل یا آرد جو دوسر برای تهیه نان یا کلوچه بسیار عام است. چون جو دوسر بسیار انعطاف پذیر است و می تواند جایگزین غذاهای سریع و فرآوری شده گردد و به راحتی از آن پاستا، کلوچه و کروسان تهیه می گردد.

این جا حقایقی جالب در مورد بلغور جو دوسر وجود دارد که مطمئنا برایتان جالب خواهد بود

 • جو دوسر یک علف یک ساله است، درست مانند گندم.
 • علاوه بر غلات، دومین کاربرد اصلی بلغور جو دو سر در محصولات غذایی کاربرد آن به عنوان بیسکویت است. طبق یک بررسی، جو دوسر در بین غذاهای صبحانه رتبه اول را دارد.
 • 29 اکتبر روز ملی جو دوسر در ایالات متحده آمریکا خوانده شده است.
 • تقریباً 75 درصد از خانواده‌های آمریکایی در کمدهای خود جو دوسر دارند.
 • محبوب ترین تاپینگ های جو دوسر شیر، شکر و میوه هستند.

همچنین آیا راجع به این مورد می دانستید که:

آیا می دانید که جو دوسر عوارض جانبی دارد یا خیر؟

اگرچه جو برای اکثر افراد (از جمله زنان باردار و شیرده) بی خطر است، اما می تواند باعث ایجاد گاز و نفخ در برخی افراد شود. استفاده از جو دوسر روی پوست نیز می تواند باعث ایجاد جوش گردد. یکی از عوارض جانبی دیگر آن برای روده می باشد.

ممکن است روده را مسدود کند

اگر در جویدن مشکل دارید، بهتر است از جو دو سر خودداری کنید. جو دو سر ناقص می تواند روده را مسدود کرده و مشکلاتی ایجاد نماید.

مشکلات گوارشی؛ فواید جو دوسر

در صورت داشتن هر گونه بیماری گوارشی از مصرف فرآورده های جو دو سر خودداری کنید. ممکن است در برخی افراد تشدید شوند. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. بلغور جو دوسر یکی از سالم ترین گزینه ها برای صبحانه است. سرشار از فیبر و مواد معدنی می باشد و می تواند به طور موثر سلامت قلب و عروق، سلامت استخوان ها و ایمنی را بهبود بخشد، خطر سرطان را کاهش دهد، فشار خون و یبوست را مدیریت کند، به کاهش وزن کمک نموده و انرژی را افزایش می دهد. جو همچنین به کنترل آکنه و پوست خشک و مرطوب کردن آن نیز تاثیر گذار است، و مشکلات مو مانند شوره سر و ریزش مو را برطرف می سازد.

با این حال، با فواید جو دوسر که در مطلب گفته شد. احتمالا تعداد کمی بیماری های گوارشی را تشدید کند. از این رو، باید محتاط بود. برای لذت بردن از جو دوسر به روشی سالم، هر یک از دستور العمل های عالی ذکر شده در بالا را امتحان نمایید.

لینک های مرتبط

۱۱ درمان خانگی معجزه آسا برای رفع تیرگی کشاله ران + نکات پیشگیری

برای درمان جوش صورت از چه ترفند های خانگی استفاده می کنید؟

۱۳ فایده درمانی زنجبیل؛ از مهار رشد سرطان تا درمان بیماری های پوستی

علل و ۱۰ درمان خانگی موثر برای عفونت ناف

۱۶ مواد غذایی غنی از پروتئین برای سلامتی و افزایش انرژی

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *