درمان خانگی زونا

اکثر افراد مبتلا به آبله مرغان در معرض خطر بالای ابتلا به زونا هستند. زونا نوعی عفونت است که در بدن فرد مبتلا تاول و بثورات ایجاد می‌کند. تشخیص زودهنگام زونا ممکن است به کنترل و درمان این عفونت کمک کند. بر اساس مطالعات انجام شده، هر فرد ممکن است یک بار در طول زندگی اش به زونا مبتلا شود. در این نوشتار درمان خانگی زونا را بیشتر خواهیم شناخت.

زونا چیست؟

زونا یک عفونت ناشی از ویروس واریسلا زوستر است. از نظر پزشکی به آن هرپس زوستر گفته می شود. این عفونت نتیجه همان ویروسی است که باعث بروز آبله مرغان می‌شود.

زونا می تواند باعث ایجاد بثورات دردناک در هر نقطه از بدن شود. با این حال، بیشتر اوقات، به شکل یک نوار از تاول دور یک طرف بدن مثل روی گردن، صورت یا بالاتنه شما ظاهر می‌شود. زونا با بثورات پوستی قرمز که درد و سوزش زیادی دارد شناخته می‌شود.

در حالی که زونا بیماری جدی نیست که جان شما را به خطر بیندازد، اما می تواند با درد شدیدی همراه باشد. با این حال، تزریق واکسن می تواند خطر ابتلا به این عفونت را کاهش دهد.

هرچند افراد بالای 50 سال می توانند این واکسن را دریافت کنند اما پزشکان توصیه می کنند که هر فرد 60 ساله ای حتما باید واکسن زونا را تزریق کنند. زیرا 60 سالگی سنی است که احتمال ابتلا به زونا در بالاترین حد قرار دارد.

زونا در سه مرحله پیشرفت می کند:

مراحل و علائم زونا

زونا را می توان بر اساس پیشرفت و علائم متفاوت در هر مرحله به سه مرحله طبقه بندی کرد.

مرحله 1 – فاز پرودرومال

مرحله اول که به نام فاز پرودرومال نیز شناخته می شود، اغلب با علائمی مانند:

 • سردرد
 • احساس درد و سوزش در یک طرف بدن یا به صورت تکه های کوچک در سراسر بدن
 • کسالت یا ناراحتی
 • فتوفوبیا

درمان خانگی زونا

مرحله دوم – مرحله حاد

مرحله دوم یا مرحله حاد با بثورات پوستی مشخص می شود. خصوصیات این مرحله عبارتند از:

 • تاول های پر از مایع که می توانند به راحتی پاره شوند.
 • لکه های قرمز
 • بثوراتی که تنها یک طرف بدن را درگیر می کند.
 • ظاهر شدن بثورات روی صورت و گوش

این مرحله همچنین با علائم دیگری مانند خارش غیر قابل تحمل، تب، لرز، سردرد، خستگی و درد نیز همراه است. بثورات در عفونت زونا بین 7 تا 10 روز باقی می‌ماند و اکثر افراد مبتلا در عرض 4 هفته بهبود می‌یابند.

مرحله سوم

هرچند هر فرد مبتلا به زونا این مرحله را تجربه نمی کند، اما بهتر است بدانید که مرحله سوم نیز با علائم زیر همراه است:

 • راش هایی که چشم ها را درگیر می کند.
 • نورالژی پس از هرپس – وضعیتی که می تواند بر رشته های عصبی و پوست تاثیر بگذارد.
 • از دست دادن شنوایی، درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی در زبان که ممکن است از علائم سندرم رمزی هانت باشد.

علل و عوامل خطر برای زونا

برخی عوامل که با افزایش خطر ابتلا به زونا پس از آبله مرغان مرتبط هستند عبارتند از:

 • سن – افراد بالای 50 سال در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زونا هستند.
 • برخی از شرایط پزشکی مانند HIV/AIDS و سرطان که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند نیز می توانند خطر ابتلا به زونا را افزایش دهند.
 • بیماران تحت درمان سرطان
 • برخی داروها مانند استروئیدها

درمان و کنترل بیماری زونا

در حالی که هیچ درمانی برای زونا وجود ندارد، اما برای کاهش احتمال ابتلا به زونا به طور گسترده به افراد واکسن تجویز می‌شود. همچنین پزشکان ممکن است داروهای ضد التهابی، ضد ویروسی و آنتی هیستامین را برای کاهش علائم و کوتاه کردن طول عفونت تجویز کنند.

درمان خانگی زونا

درمان های خانگی عفونت زونا

همچنین شما می توانید از روش درمان خانگی زونا برای کنترل و کوتاه کردن طول عفونت استفاده کنید.

حمام با بلغور جو دوسر

مواد لازم:

1-2 فنجان بلغور جو دوسر

آب

دستورالعمل:

یک تا دو فنجان بلغور جو دوسر را به وان پر از آب اضافه کنید. سپس 15 تا 20 دقیقه درون وان بنشینید. از این روش درمانی یک بار در روز استفاده کنید.

خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بلغور جو دوسر می تواند به تسکین خارش و التهاب پوست آسیب دیده کمک کند.

کمپرس سرد/گرم

مواد لازم:

یک کمپرس سرد

دستورالعمل:

کمپرس سرد یا گرم  را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. صبر کنید 15 تا 20 دقیقه بگذرد و بعد از برداشتن کمپرس، پوست را خشک کرده و کمپرس را فورا بشویید یا دور بریزید.  می توانید این کار را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید یا حداقل تا زمانی که تاول ها از بین بروند.

کمپرس سرد در کاهش التهاب و تورم پوست موثر است. از این رو احتمال زیادی دارد تا بتواند عفونت ناشی از زونا را نیز کاهش دهد. کمپرس گرم در درمان تبخال مفید است. بنابراین می‌تواند زونا را نیز درمان کند.

درمان خانگی زونا

ویتامین ها

ویتامین‌های C و D می‌توانند به درمان زونا کمک کنند. در حالی که ویتامین D دارای فعالیت های تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن است، ویتامین C داخل وریدی می‌تواند به کاهش درد و سایر علائم مرتبط با عفونت کمک کند.

غذاهای غنی از این ویتامین ها شامل مرکبات، سبزیجات برگ سبز، پنیر، تخم مرغ و ماهی است. همچنین برای مصرف مکمل های اضافی این ویتامین ها حتما باید با پزشک مشورت کنید.

روغن نارگیل

مواد لازم:

1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر

پد پنبه ای

دستورالعمل:

با استفاده از یک تکه پنبه، مقداری روغن نارگیل بکر را به نواحی آسیب دیده بمالید. بگذارید روغن 20 تا 30 دقیقه روی پوست شما بماند و بعد ناحیه آسیب دیده را بشویید. بعد از استفاده از پد پنبه حتما آن را دور بریزید. می توانید این روش درمانی را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید.

خواص ضد التهابی و ضد درد روغن نارگیل می تواند به کاهش خارش و درد ناشی از زونا کمک کند.

سیر درمان خانگی برای عفونت زونا

مواد لازم:

4-5 حبه سیر

پد پنبه

دستورالعمل:

چهار تا پنج حبه سیر بردارید و پوست آن ها را بگیرید. سپس آن ها را له کنید و با استفاده از پنبه آن را روی قسمت آسیب دیده پوستتان بمالید و پس از تقریبا 15 الی 20 دقیقه پوست را با آب بشویید. فراموش نکنید که پنبه استفاده شده را دور بریزید. اگر می خواهید نتیجه خوبی از این روش درمانی بگیرید حتما 1 تا 2 بار در روز از این دستورالعمل استفاده کنید.

ماهیت ضد ویروسی و ضد التهابی سیر می تواند به مبارزه با علائم التهاب و درد کمک کند و در عین حال با ویروسی که مسئول ایجاد عفونت است نیز مبارزه می کند.

درمان خانگی زونا

روغن درخت چای

مواد لازم:

3 قطره روغن درخت چای

1-2 قاشق چایخوری روغن نارگیل

پد پنبه ای

دستورالعمل:

سه قطره روغن درخت چای را به یک تا دو قاشق چایخوری روغن نارگیل اضافه کنید و خوب هم بزنید. سپس یک تکه پنبه برداشته و به آن آغشته کنید و روی پوستتان بمالید. صبر کنید 20 دقیقه بگذرد، بعد با استفاده از آب ولرم محل آسیب دیده را بشویید. پنبه استفاده شده را دور بریزید. استفاده از این روش درمانی نیز 1 یا 2 بار در روز کافی است.

روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی چشمگیری است که می تواند به کاهش خارش و درد مرتبط با زونا کمک کند. ماهیت ضد ویروسی آن نیز باعث سرعت بخشیدن به روند بهبودی شما می شود.

جلوگیری از بروز عفونت زونا

همچنین می توانید با رعایت نکات زیر از بروز عفونت زونا جلوگیری کنید:

 • اگر تا کنون هرگز به این بیماری مبتلا نشده اید، خود و فرزندانتان را برای آبله مرغان واکسینه کنید. این واکسن ممکن است لزوما از ابتلای همه افراد به آبله مرغان جلوگیری نکند، اما بر اساس گزارش ها تاثیر آن در 9 نفر از 10 نفری که آن را تزریق کرده اند، موثر بوده است.
 • بزرگسالان در گروه سنی 50 تا 60 سال باید برای زونا واکسن بزنند.

از آن جایی که زونا مسری است، پس حتما اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از سرایت عفونت به افراد دیگر خانواده انجام دهید.

 • بثورات یا تاول های ناشی از زونا را تا زمانی که کاملا خشک شوند، با دستمال بسته و بپوشانید.
 • از تماس با افرادی که هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده اند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خودداری کنید.
 • از به اشتراک گذاشتن ظروف شخصی تان خودداری کنید.
 • دست های تان را مرتب بشویید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *