مواد غذایی مفید برای سلامت کبد

کبد انواع مختلفی از وظایف ضروری را در بدن انجام می دهد. از تولید پروتئین، کلسترول و صفرا گرفته تا ذخیره ویتامین ها، مواد معدنی و حتی کربوهیدرات ها. همچنین سمومی مانند الکل، داروها و محصولات جانبی طبیعی متابولیسم را تجزیه می کند. از این رو، سالم نگه داشتن کبد برای حفظ سلامتی مهم و ضروری است. در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه به معرفی مواد غذایی مفید برای سلامت کبد می پردازیم. با استفاده از این مواد غذایی مفید و موثر سلامت کبد تان را تضمین کنید.

۱. قهوه

قهوه یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که می توانید برای بهبود سلامت کبد بنوشید. مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه از کبد در برابر بیماری ها محافظت می کند. به عنوان مثال، مطالعات بارها نشان داده که نوشیدن قهوه به کاهش خطر سیروز یا آسیب دائمی کبد در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبد، کمک می کند. همچنین به کاهش خطر ابتلا به یک نوع رایج سرطان کبد نیز کمک کرده و اثرات مثبتی در کاهش التهاب کبد دارد. حتی میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی را نیز کاهش می بخشد.به نظر می رسد که یکی از فواید قهوه جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن باشد. دو موردی از نشانگرهای اصلی بیماری کبد. قهوه همچنین التهاب را کاهش می دهد و سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون را افزایش. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد مضر را که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند و می توانند به سلول ها آسیب برسانند، خنثی می کنند. بنابراین قهوه به کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبدی، سرطان و کبد چرب کمک می کند.

۲.مواد غذایی مفید برای سلامت کبد، چای

چای به طور گسترده ای برای سلامتی مفید است. اما مبنی بر شواهد دیده شده مؤثریت خاصی روی کبد دارد. در  یک مطالعه ژاپنی ذکر شده که نوشیدن 10 فنجان چای سبز در روز با بهبود نشانگرهای خونی سلامت کبد مرتبط است. در یک مطالعه دیگر شامل افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) ذکر گردیده که نوشیدن چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان به مدت 12 هفته، باعث بهبود سطح آنزیم های کبدی می شود. همچنین ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو و رسوب چربی در کبد کمک کند.  علاوه بر این، یک سری تحقیقات دیگر نیز می گوید، افرادی که چای سبز می‌نوشیدند کمتر در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند. کمترین خطر در افرادی دیده می شود که چهار فنجان یا بیشتر در روز می نوشند. تعدادی از مطالعات روی موش نیز اثرات مفید عصاره چای سیاه و سبز را نشان داده اند. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که عصاره چای سیاه بسیاری از اثرات منفی رژیم غذایی پرچرب بر روی کبد را معکوس می کند. با این وجود، برخی از افراد، به ویژه کسانی که مشکلات کبدی دارند، باید قبل از مصرف چای سبز به عنوان مکمل، احتیاط کنند. به این دلیل که چندین گزارش از آسیب کبدی ناشی از استفاده از مکمل‌های حاوی عصاره چای سبز نزد پرشکان گزارش شده است.

۳. گریپ فروت

گریپ فروت حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به طور طبیعی از کبد محافظت می کند. دو آنتی اکسیدان اصلی موجود در گریپ فروت نارینژنین و نارینگین هستند. اثرات محافظتی گریپ فروت به دو صورت شناخته شده است، کاهش التهاب و محافظت از سلول ها. به گفته متخصصان و پزشکان آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش پیشرفت فیبروز کبدی خیلی تاثیر گذار باشد. وضعیتی مضر که در آن بافت همبند بیش از حد در کبد ایجاد می شود. این معمولاً ناشی از التهاب مزمن است.علاوه بر این، در موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده بودند، نارینژنین میزان چربی در کبد را کاهش داد. همچنین تعداد آنزیم های لازم برای سوزاندن چربی را افزایش داد که می تواند به جلوگیری از تجمع چربی اضافی کمک کند. در نهایت، در موش‌ها نارینگین وجود دارد که به بهبود توانایی متابولیسم الکل و مقابله با برخی از اثرات منفی الکل کمک می‌کند.تا کنون، اثرات گریپ فروت یا خود آب گریپ فروت، به جای اجزای آن، مورد مطالعه قرار نگرفته است. علاوه بر این، تقریباً تمام مطالعاتی که در مورد آنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت انجام شده است، روی حیوانات بوده است. با این وجود، شواهد فعلی نشان می دهد که گریپ فروت با کمک به جلوگیری از آسیب و التهاب، راه خوبی برای حفظ سلامت کبد است. در واقع آنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت با کاهش التهاب و افزایش مکانیسم های محافظتی آن از کبد نگهداری می کند. با این حال، مطالعات انسانی، و همچنین مطالعات روی گریپ فروت یا خود آب گریپ فروت، وجود ندارد.

۴. مواد غذایی مفید برای سلامت کبد، زغال اخته و کرن بری

زغال اخته و کرن بری هر دو حاوی آنتوسیانین هستند. آنتو سیانین نه تنها برای توت ها رنگ متمایز می دهند بلکه با بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط هستند.چندین مطالعه حیوانی نشان داده است که زغال اخته و زغال اخته کامل، و همچنین عصاره یا آب آنها، می تواند به حفظ سلامت کبد کمک کند. مصرف این میوه ها به مدت 21 روز از کبد در برابر آسیب محافظت کرده علاوه بر این، زغال اخته به افزایش پاسخ سلول های ایمنی و آنزیم های آنتی اکسیدانی نیز تاثیر گذار است.بعلاوه، عصاره زغال اخته در مطالعات، نشان داده است که از رشد سلول های سرطانی کبد انسان جلوگیری می کند. با این حال، برای تعیین این که آیا این اثر می تواند در انسان نیز تکرار شود، به مطالعات بیشتری نیاز است. قرار دادن این توت‌ها به‌عنوان بخشی منظم از رژیم غذایی‌تان، راه خوبی برای کمک به تامین آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز کبد برای سلامت آن است. در واقع توت ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که به محافظت از کبد در برابر آسیب کمک می کند. آنها حتی ممکن است به بهبود پاسخ های ایمنی و سطح آنتی اکسیدانی آن مفید باشد. با این حال، مطالعات انسانی نیز برای تایید این نتایج مورد نیاز است.

۵. انگور

انگور، به ویژه انگور قرمز و بنفش، حاوی انواع ترکیبات گیاهی مفید است. معروف ترین آنها رزوراترول نام دارد که دارای چندین فواید برای سلامتی است. بسیاری از مطالعات حیوانی نشان داده اند که انگور و آب انگور می توانند برای کبد مفید باشند. تحقیقات دیگر نیز می گوید که آنها می توانند فواید مختلفی از جمله کاهش التهاب، جلوگیری از آسیب و افزایش سطح آنتی اکسیدان داشته باشند.یک مطالعه کوچک در انسان‌های مبتلا به کبد چرب نشان داد که مصرف مکمل عصاره هسته انگور به مدت 3 ماه به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند. با این حال، از آنجایی که عصاره هسته انگور یک فرم غلیظ است، ممکن اثرات مشابهی از مصرف انگور کامل نداشته باشد. اما باز هم مطالعات بیشتری قبل از مصرف عصاره هسته انگور برای ارتقای سلامت کبد مورد نیاز است. با این وجود، طیف وسیعی از شواهد به دست آمده از برخی مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که انگور یک غذای بسیار دوستدار کبد به حساب می آید.

۶.مواد غذایی مفید برای سلامت کبد، گلابی خاردار

گلابی خاردار که با نام علمی Opuntia ficus-indica شناخته می شود، نوعی کاکتوس خوراکی محبوب تلقی می گردد. میوه و آب آن بیشتر مورد مصرف قرار می گیرد. از دیرباز در طب سنتی به عنوان درمان برای موارد  زخم ها، خستگی و بیماری کبد استفاده می شود. مطالعه ای در سال 2004 روی 55 نفر نشان داد که عصاره این گیاه علائم خماری را نیز کاهش می دهد.شرکت کنندگان تهوع، خشکی دهان و بی اشتهایی کمتری را تجربه کردند. آنها همچنین در صورت مصرف عصاره قبل از نوشیدن الکل که توسط کبد سم زدایی می شود، نصف احتمال خماری شدید را تجربه می کردند. این مطالعه نتیجه گرفت که این اثرات به دلیل کاهش التهاب است که اغلب پس از نوشیدن الکل رخ می دهد. مطالعه دیگری بر روی موش ها نشان داد که مصرف عصاره گلابی خاردار به عادی سازی سطح آنزیم و کلسترول در صورت مصرف همزمان آفت کشی که برای کبد مضر است کمک می کند. در مطالعات بعدی نتایج مشابهی را مشاهده کرد. یک مطالعه جدیدتر روی موش‌ها به دنبال تعیین اثربخشی آب گلابی خاردار به جای عصاره آن در مبارزه با اثرات منفی الکل بود.این مطالعه نشان داد که آب میوه به کاهش میزان آسیب اکسیداتیو و آسیب به کبد پس از مصرف الکل کمک می کند و سطح آنتی اکسیدان و التهاب را ثابت نگه می دارد. با این وجود، مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است. به ویژه با استفاده از میوه و آب گلابی خاردار، به جای عصاره.

۷. آب چغندر

آب چغندر منبع نیترات و آنتی اکسیدان هایی به نام بتالین است و برای سلامت قلب مفید می باشد همچنین آسیب اکسیداتیو و التهاب را کاهش می دهد. منطقی است که فرض کنیم خوردن چغندر به خودی خود اثرات مشابهی بر سلامتی دارد. می توانید خودتان از چغندر آب بگیرید یا آب چغندر را از فروشگاه یا آنلاین خریداری کنید. چون  مطالعات حیوانی امیدوارکننده به نظر می رسد.البته هنوز مطالعات مشابهی روی انسان انجام نشده است. سایر اثرات مفید آب چغندر برای سلامتی در مطالعات حیوانی مشاهده شده و در مطالعات انسانی نیز تکرار شده است. با این حال، مطالعات بیشتری برای تایید فواید آب چغندر بر سلامت کبد در انسان مورد نیاز است. بنابراین آب چغندر به محافظت از کبد در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب کمک می کند. در عین حال آنزیم های سم زدایی طبیعی آن را افزایش می دهد.

۸.مواد غذایی مفید برای سلامت کبد، سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکسل، کلم بروکلی و سبزی خردل به دلیل محتوای فیبر بالا و طعم متمایز خود شناخته شده اند. آنها همچنین سرشار از ترکیبات گیاهی مفید هستند. مطالعات حیوانی نشان داده است که کلم بروکسل و عصاره کلم بروکلی به افزایش سطح آنزیم های سم زدایی بدن کمک می کند و از کبد در برابر آسیب محافظت می کند. بعلاوه یک مطالعه بر روی سلول های کبد انسان نشان داد که این اثر حتی زمانی که کلم بروکسل پخته شود نیز باقی می ماند. مطالعه‌ای در سال 2016 نمایانگر موش‌هایی که با کلم بروکلی تغذیه می‌شدند نسبت به همتایان خود در گروه کنترل، تومورها یا بیماری کبد چرب کمتری داشتند.البته تا هنوز مطالعات انسانی محدود است. اما تاکنون، سبزیجات چلیپایی به عنوان یک غذای مفید برای سلامت کبد امیدوارکننده به نظر می رسند. سعی کنید آنها را با سیر و آب لیمو یا سرکه بالزامیک کمی تفت دهید تا به یک غذای خوشمزه و سالم تبدیل شوند.

۹. آجیل

آجیل سرشار از چربی، مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید است. این ترکیب مسئول چندین فواید سلامتی است، به ویژه برای سلامت قلب، اما همچنین به طور بالقوه برای کبد مفید می باشد. یک تحقیق  در سال 2019 رژیم غذایی سرشار از آجیل با کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است.علاوه بر این، یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که مردانی که مقادیر بیشتری آجیل و دانه‌ها مصرف می‌کنند، نسبت به مردانی که مقادیر کمتری آجیل و دانه‌ها مصرف می‌کنند، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به NAFLD هستند. در حالی که مطالعات بیشتری مورد نیاز است، داده های اولیه نشان می دهد که آجیل یک گروه غذایی مهم برای سلامت کبد است محسوب می گردد. بنابراین مصرف آجیل با بهبود سطح آنزیم های کبدی در افراد مبتلا به NAFLD مرتبط است. برعکس، مصرف کم آجیل با خطر بالاتر ابتلا به این بیماری مرتبط می باشد.

۱۰. مواد غذایی مفید برای سلامت کبد، ماهی چرب

ماهی های چرب حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که چربی های سالمی هستند که به کاهش التهاب کمک می کنند و با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط هستند. یک تجزیه و تحلیل در سال 2016 نشان داد که اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش چربی کبد و تری گلیسیرید در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی یا استئاتوهپاتیت الکلی کمک می کند. در حالی که به نظر می رسد مصرف ماهی های چرب غنی از امگا 3 برای کبد شما مفید است، افزودن بیشتر چربی های امگا 3 به رژیم غذایی تنها چیزی نیست که باید در نظر بگیرید. خوردن ماهی های چرب غنی از امگا 3 فواید زیادی برای کبد دارد.

۱۱. روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل فواید بسیاری که برای سلامتی دارد، از جمله اثرات مثبت بر سلامت قلب و متابولیک، به عنوان یک چربی سالم در نظر گرفته می شود. با این حال، اثرات مثبتی بر کبد نیز دارد. یک مطالعه کوچک دیگر  که شامل 11 فرد مبتلا به NAFLD که مصرف 1 قاشق چایخوری (6.5 میلی لیتر) روغن زیتون در روز باعث بهبود سطح آنزیم کبدی و چربی می شود. همچنین می توانیم سطح پروتئین مرتبط با اثرات متابولیک مثبت را افزایش داد.شرکت کنندگان همچنین تجمع چربی کمتر و جریان خون بهتر در کبد داشتند. چندین مطالعه جدیدتر اثرات مشابهی را در مصرف روغن زیتون در انسان پیدا کرده‌اند. از جمله تجمع چربی کمتر در کبد، بهبود حساسیت به انسولین و بهبود سطح خون آنزیم‌های کبدی. تجمع چربی در کبد بخشی از مرحله اول بیماری کبدی است. بنابراین، اثرات مثبت روغن زیتون بر چربی کبد و همچنین سایر جنبه های سلامتی، آن را به بخشی ارزشمند از یک رژیم غذایی سالم تبدیل کرده است.

سخن آخر

کبد شما یک اندام مهم با بسیاری از عملکردهای ضروری است و توصیه می شود برای محافظت از آن هر کاری که می توانید انجام دهید. مواد غذایی بالا، اثرات مفیدی بر روی کبد نشان داده اند. این مزایا شامل این موارد کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبدی و سرطان ، سطح آنتی اکسیدان و آنزیم سم زدایی بالاتر و محافظت در برابر سموم مضر می شود. گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی یک راه طبیعی و سالم برای کمک به حفظ بهترین عملکرد کبد شما است.

لینک های مرتبط

6 بهترین راه درمان خانگی بیماری کبد چرب

۱۰ مهم ترین علائم زود هنگام بیماری کبد که هرگز نباید نادیده بگیرید!

۶ بهترین راه درمان خانگی بیماری کبد چرب

۳ نوشیدنی معجزه گر طبیعی برای کبد چرب و سم زدایی آن

مواد غذایی مفید برای کبد: ۹ بهترین خوراکی به سلامت کبد کمک می‌کنند

درمان خانگی کبد چرب: ۱۰ ماده غذایی که سلامت کبد را بهبود می دهند

بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد که بیشتر ما از آن بی خبریم!

۸ بیماری و اختلال که علت تعریق زیاد یا هیپرهیدروز هستند

روش های خانگی ساده و مؤثر برای درمان سوء هاضمه

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *