نکات و حقایق جالبی درباره این سبزی وجود دارد که احتمالا از آن بی خبر هستیم. امروز با شما هستیم با مطلبی درباره حقایق جالب درباره سیب زمینی.

سیب زمینی از جمله سبزیجات غده ای است که در رژیم غذایی ساکنان جهان نقش ویژه ای را ایفا می کند. این نقش آنقدر گسترده شده است که جهان بدون سیب زمینی غیرقابل تصور است. این سبزی ریشه ای را همه می شناسیم، اما نکات و حقایق جالبی درباره این سبزی وجود دارد که احتمالا از آن بی خبر هستیم. امروز با شما هستیم با مطلبی تازه، مقاله ای درباره حقایق جالب درباره سیب زمینی. با خبرنامه همراه باشید.

منشأ پیدایش سیب زمینی از آمریکای جنوبی است!

حقایق جالب درباره سیب زمینی

بسیاری از مردم در سراسر جهان به اشتباه ایرلند را به عنوان منبع این غده فوق العاده همه کاره معرفی می کنند. در حالی که ایرلند فقط به شهرت جهانی سیب زمینی کمک کرده است. سیب زمینی در واقع از یک گیاه وحشی در منطقه ای که شمال غربی بولیوی و جنوب پرو را شامل می شود اهلی شده است. تا قبل از کشف قاره آمریکا توسط اسپانیا، سیب زمینی برای بقیه جهان کاملاً ناشناخته بود. در اواخر قرن شانزدهم توسط فاتحان اسپانیایی به اروپا آورده شد و در ابتدا با تردید به آن نگاه شد.

به هر حال سیب زمینی در رژیم های غذایی ممختلف جایچاه خاصی داشته و از گذتشه تا به امروز مورد توجه بوده است. اما به هر حال مطالب عجیب و خواندنی زیادی درباره این سبزی ریشه ای موجود است که در این مطلب به آن می پردازیم.

مردم حداقل 7000 سال است که سیب زمینی می کارند!

حقایق جالب درباره سیب زمینی

همانطور که گفته شد، سیب زمینی در بخش هایی از بولیوی و پرو اهلی شده است. در حالی که می دانیم این اتفاق بین 8000 تا 5000 سال قبل از میلاد رخ داده است، اولین شواهد باستان شناسی مربوط به مدت ها قبل است. این شواهد از Ancon، یکی از مکان‌های باستان‌شناسی مهم بدست آمده است. یعنی قبل از ورود اسپانیائی ها به پرو که قدمت آن به 2500 سال قبل از میلاد می‌رسد.

در این مکان باستانی، بقایای یک غده سیب زمینی مربوط به حدود 4500 سال پیش در میان آثار باستانی بی شمار دیگر پنهان شده بود!

از حقایق جالب درباره سیب زمینی: حدود 4000 نوع سیب زمینی مختلف وجود دارد!

اگر انواع غیرتجاری را در نظر بگیرید، این فهرست شامل طیف گسترده ای از سیب زمینی های کشت شده در آمریکای جنوبی است که بسیار شبیه سیب زمینی هایی هستند که در دهه 1600 به اروپا آورده شدند. بقیه لیست شامل تمام ارقام مختلف سیب زمینی است که در 400 سال یا بیشتر از آن زمان توسعه یافته اند. در حالی که هزاران سیب زمینی مختلف وجود دارد، به طور کلی، تنها تعداد انگشت شماری در یک منطقه در دسترس است.

به عنوان مثال، در انگلستان، تنها 80 نوع یا بیشتر سیب زمینی وجود دارد که معمولاً در مقیاس تجاری بزرگ یافت می شوند.

هر نوع سیب زمینی برای غذای خاصی مناسب است

حقایق جالب درباره سیب زمینی

هر نوع سیب زمینی، مقدار متفاوتی نشاسته دارد. سیب زمینی با سطوح نشاسته بالاتر، مانند Russetبرای سرخ کردن به شکل سرخ کردنی و نوع قهوه ای برای پخته شدن در فر مناسب تر است.

سطوح پایین نشاسته در سیب زمینی ها حالت مومی به آن ها می دهد که آن ها را برای خوردن کامل در سالاد و خورش ها بسیار مناسب  می کند.یک سیب زمینی مومی که معمولاً در دسترس است، گونه انگشتی است. در صورت شک، از یک سیب زمینی همه منظوره استفاده کنید، که برای مقاصدی مانند آب پز کردن، برشته کردن، سرخ کردن و له کردن بسیار مناسب است!

از حقایق جالب درباره سیب زمینی: سیب زمینی به خانواده تنباکو تعلق دارد.

حقایق جالب درباره سیب زمینی

بسیاری از مردم از شنیدن این موضوع که سیب زمینی به خانواده تنباکو و شب بو کشنده تعلق دارد شگفت زده خواهند شد. به نظر می رسد که خانواده Solanaceae بسیار گسترده است و شامل گیاهان زیادی است که ما فکر نمی کنیم با هم مرتبط باشند. این لیست شامل انواع خوراکی گیاهی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی و بادمجان است.

نباید سیب زمینی سبز شده را بخورید!

هر چند خود قطعات سبز لزوما برای شما بد نیستند. وقتی سیب زمینی سبز شد، به این معنی است که در طول نگهداری در معرض نور خورشید قرار گرفته است. سپس اسپاد نور خورشید را به کلروفیل تبدیل می کند (این ماده شیمیایی است که گیاهان را سبز می کند.) اگر در یک سیب زمینی چند لکه سبز ایجاد شده باشد، نشانه آن است که با تولید نوروتوکسینی به نام سولانین سعی در محافظت از خود در برابر حیوانات گرسنه کرده است. البته این بدان معنا نیست که لزوماً باید سیب زمینی را که یک یا دو نقطه سبز شده است دور بریزید.

لکه های کوچک را می توان پوست کند یا جدا کرد، اما اگر بیشتر از آن وجود داشت، احتمالاً باید فقط سیب زمینی را دور بیندازید. اگر یک فرد بالغ فقط یک سیب زمینی سبز بخورد، حالت تهوع و سردرد در او ایجاد شود.

در شرایط مناسب، سیب زمینی را می توان تا یک سال نگهداری کرد!

با این حال، انتظار نداشته باشید این مدت در خانه دوام بیاورند. نگهداری سیب زمینی برای چنین مدت طولانی نیاز به تجهیزات بسیار دقیق و یک انبار تجاری دارد. این طول عمر طولانی با نگهداری سیب زمینی در دمای 4 درجه سانتیگراد به دست می آید. اما به خاطر داشته باشید نباید آنها را در یخچال نگهداری کرد.

برای نگهداری سیب زمینی، باید گرد و خاک را از آن پاک کرد. سپس باید اجازه دهید سیب زمینی ها به خوبی خشک شوند تا از پوسیدگی جلوگیری شود. سپس آنها را به مکان خنک می برند. وقتی بیرون آوردن آنها از انبار ، سیب زمینی ها باید به آرامی به دمای اتاق برگردند!

از حقایق جالب درباره سیب زمینی: اینکاها بیش از یک مورد استفاده از سیب زمینی داشتند.

این روزها تنها کاری که ما با سیب زمینی انجام می دهیم خوردن آن است. صادقانه بگوییم این تنها کاری است که واقعاً فکر می کنیم با آن ها انجام دهیم. اینکاها رابطه نزدیک تری با سیب زمینی داشتند و از آن برای درمان بیماری های جسمی مختلف استفاده می کردند.

مثلاً آنها یک درمان معمولی برای دندان درد داشتند و آن حمل کردن یک سیب زمینی با خود بود. اگر ماهیچه‌ها یا استخوان‌های آنها درد می‌کرد، یک راه حل این بود که از آب گوشت باقی‌مانده حاصل از جوشاندن سیب‌زمینی استفاده کنند.

سیب زمینی با سیب زمینی شیرین ربطی ندارد.

حقایق جالب درباره سیب زمینی

شاید این رسوایی قرن است. تنها ارتباط بین این دو سبزی این است که آنها سبزیجات نشاسته ای هستند که در زیر زمین رشد می کنند. در حالی که سیب زمینی غده است، سیب زمینی شیرین فقط ریشه های بزرگ شده گیاه سیب زمینی شیرین است. آنها حتی از یک خانواده نیستند. سیب زمینی های شیرین متعلق به خانواده  Convolvulaceaeهستند.

از حقایق جالب درباره سیب زمینی: سیب زمینی اولین سبزی بود که در فضا کشت شد!

حقایق جالب درباره سیب زمینی

دانشگاه ویسکانسین برای اولین بار در سال 1995 با ناسا برای دستیابی به این کشاورزی فوق العاده منحصر به فرد در جهان همکاری کرد. تیمی که در پشت این شاهکار قابل توجه بود، بریده هایی از یک گیاه سیب زمینی برداشت و نیمی از آنها را با شاتل فضایی کلمبیا به فضا فرستاد. نیمی دیگر به عنوان کنترل روی زمین باقی ماند تا تفاوت بین سیب زمینی های پرورش یافته در فضا و زمین را مشاهده کند. این آزمایش با موفقیت بزرگی همراه بود و هیچ تفاوت محسوسی بین دو نیمه وجود نداشت!

به هر حال چه دوست داشته باشید آنها را بجوشانید، له کنید یا به شکل خورش بپزید، سیب زمینی یک غذای واقعاً فوق العاده است. با توجه به تطبیق پذیری آن با هر مزاجی، جای تعجب نیست که میلیون ها نفر در سراسر جهان عشق مشترکی به این غده کوچک دارند.

لینک های مرتبط:

۵ راز جالب و مهم درباره پلک زدن که نمی دانستیم!

10 رژیم غذایی عجیب برای کاهش وزن که باور نمی‌کنید وجود داشته باشند!

ارواح خانه های خالی از سکنه جهان

۱۰ عجیب ترین بیماری های عجیب و ناشناخته 

علت زود خراب شدن موز در منزل: چرا موز اینقدر زود سیاه می شود؟

۹ ربات شیطانی برتر که پتانسیل نابود کردن بشریت را دارند

تاثیر ماه بر سلامت: ماه چه بر سر سلامتی شما می‌آورد؟

سم موجود در دانه سیب: آیا دانه های سیب سمی هستند؟

دلایل نفرت زنان از یکدیگر: ویژگی هایی که باعث می شود یک زن از زن دیگر متنفر شود!

حقایق جالب در مورد قهوه: از کشف قهوه توسط بزها تا گرانترین قهوه در مدفوع گربه

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *