درمان عفونت ادراری با آب کرنبری

عفونت باکتریایی باعث عفونت دستگاه ادراری (UTIs) می‌شود، بنابراین پزشکان معمولاً آنها را با آنتی بیوتیک درمان می‌کنند. اما آیا درمان عفونت ادراری بدون دارو و آنتی بیوتیک میسر و شدنی است؟ عفونت دستگاه ادراری یکی از شایع ترین عفونت‌های باکتریایی در بسیاری از کشورهاست. این بیماری بیشتر در زنان شایع است. نکته مهم اینکه UTI‌ها معمولا تکرار هم می‌شوند.

افرادی زیادی می‌خواهند بدانند که آیا درمان‌های غیر آنتی بیوتیکی می‌توانند UTI را برطرف کنند یا خیر. در این نوشتار ۷ درمان خانگی مبتنی بر شواهد را ارائه می‌کنیم که می‌توانند به درمان UTI کمک کنند.

آیا می‌توان عفونت ادراری را بدون آنتی بیوتیک درمان کرد؟

آنتی بیوتیک‌ها یک درمان موثر برای UTI هستند. با این حال، بدن اغلب می‌تواند عفونت‌های ادراری جزئی و بدون عارضه را به تنهایی و بدون کمک آنتی‌بیوتیک یا هر داروی دیگری برطرف کند.

مطلب مرتبط: ۲۵ قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی که شما را از داروهای شیمیایی دور نگه می‌دارد

بر اساس برخی برآوردها، 25 تا 42% عفونت‌های UTI به خودی خود از بین می‌روند. در این موارد، افراد می‌توانند طیف وسیعی از درمان‌های خانگی را برای تسریع بهبودی به کار ببندند.

عفونت ادراری شدید نیاز به درمان پزشکی دارد.

فواید آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت ادراری

آنتی بیوتیک‌ها درمان رایج عفونت‌های ادراری هستند زیرا باکتری‌های عامل عفونت را از بین می‌برند. بیشتر عفونت‌های ادراری زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌ها از خارج از بدن وارد دستگاه ادراری می‌شوند. گونه‌های باکتری که احتمالاً مسئول عفونت‌های ادراری هستند عبارتند از:

اشریشیا کلی (E. coli)، عامل 90٪ از عفونت‌های مثانه

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس و استافیلوکوکوس اورئوس

کلبسیلا پنومونیه

خطرات آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ادراری

در حالی که آنتی بیوتیک‌ها معمولاً می‌توانند عفونت ادراری را به سرعت و به طور موثری درمان کنند، برخی افراد ممکن است به آنها حساسیت داشته باشند و استفاده از آنها خطرات خاصی را به همراه دارد.

 

به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهند که طبق برآوردها ۲۲ درصد از زنانی که برای عفونت‌های ادراری بدون عارضه دارو مصرف می‌کنند، دچار عفونت قارچی واژینال، نوعی عفونت قارچی می‌شوند.

سایر عوارض جانبی بالقوه آنتی بیوتیک‌ها به عنوان درمان UTI عبارتند از:

تهوع و استفراغ

– اسهال

– راش پوستی

سردرد

خطرات شدیدتر استفاده از آنتی بیوتیک‌ها عبارتند از:

۷ راه موثر برای درمان عفونت ادراری بدون دارو و آنتی بیوتیک

در حالی که تحقیقات علمی ‌از برخی درمان‌های خانگی یا طبیعی UTI پشتیبانی می‌کند، برخی دیگر تنها بخشی از سیستم‌های طب سنتی هستند که هزاران سال قدمت دارند.

برای درمان عفونت ادراری بدون دارو و آنتی بیوتیک، افراد می‌توانند درمان‌های خانگی زیر را امتحان کنند:

1. هیدراته بمانید

نوشیدن آب کافی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک به پیشگیری و درمان UTI است. آب به اندام‌های دستگاه ادراری کمک می‌کند تا مواد زائد را به طور موثر از بدن خارج کنند و در عین حال مواد مغذی و الکترولیت‌های حیاتی را حفظ کنند.

هیدراته بودن همچنین ادرار را رقیق می‌کند و سرعت حرکت آن را در دستگاه ادراری افزایش می‌دهد و دسترسی باکتری‌ها به سلول‌های اندام‌های ادراری و ایجاد عفونت را سخت‌تر می‌کند.

هیچ توصیه مشخصی برای میزان نوشیدن روزانه افراد وجود ندارد، زیرا نیاز هر فرد به آب متفاوت است. با این حال، به طور متوسط، بزرگسالان باید حداقل 6 تا 8 لیوان آب در روز بنوشند.

آیا می‌دانید دهیدراته شدن چه بلایی سر ارگان های بدن می‌آورد؟

2. ادرارتان را نگه ندارید

تکرر ادرار به باکتری‌های موجود در دستگاه ادراری فشار وارد می‌کند و همین می‌تواند به دفع آنها کمک کند. به علاوه،‌ مدت زمانی که باکتری‌های موجود در ادرار در معرض سلول‌های دستگاه ادراری قرار می‌گیرند را کاهش می‌دهد و خطر اتصال آنها و ایجاد عفونت را کاهش می‌دهد.

 

برای کمک به پیشگیری از عفونت‌های ادراری و همینطور درمان آنها بدون دارو، همیشه در اسرع وقت ادرار کنید.

3. آب کرنبری بنوشید

آب کرنبری یکی از معروف‌ترین درمان‌های طبیعی برای UTI است. مردم همچنین به طور سنتی از آن برای کمک به رفع عفونت‌های عمومی‌ و تسریع زمان بهبود زخم استفاده می‌کردند. مطالعات در مورد اثربخشی آب زغال اخته برای UTI نتایج متفاوتی داشته است.

بر اساس یک مطالعه معتبر، آب کرنبری حاوی ترکیباتی است که ممکن است از اتصال سلول‌های E. coli به سلول‌های دستگاه ادراری جلوگیری کند. این نوشیدنی همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌هایی از جمله پلی فنول‌ها است که خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی دارند.

4. برای درمان عفونت ادراری بدون دارو، پروبیوتیک‌ مصرف کنید

باکتری‌های مفید که با نام پروبیوتیک‌ها شناخته می‌شوند، می‌توانند به سالم نگه داشتن دستگاه ادراری و عاری از باکتری‌های مضر کمک کنند.

مطابق با برخی تحقیقات، گروهی از پروبیوتیک‌ها به نام لاکتوباسیلوس ممکن است به درمان و پیشگیری از عفونت ادراری کمک کنند.

افرادی که مکمل‌های لاکتوباسیلوس را در حین مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری مصرف می‌کنند، ممکن است نسبت به افرادی که مکمل‌های لاکتوباسیلوس را مصرف نمی‌کنند، مقاومت کمتری نسبت به آنتی بیوتیک داشته باشند.

پروبیوتیک‌ها در انواع محصولات تخمیری و لبنی وجود دارند، از جمله ماست، کفیر،  برخی از انواع پنیر، کلم ترش.

شما همچنین می‌توانید مکمل‌های پروبیوتیک، معمولاً به شکل کپسول یا پودری که با آب یا سایر نوشیدنی‌ها مخلوط می‌شود، مصرف کنید.

۵. ویتامین سی کافی مصرف کنید

ویتامین سی یک آنتی اکسیدان است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

 

ویتامین سی همچنین در برخورد با نیترات‌های موجود در ادرار واکنش نشان می‌دهد و اکسیدهای نیتروژن تشکیل می‌دهد که می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد. می‌تواند pH ادرار را کاهش دهد و احتمال زنده ماندن باکتری‌ها را کاهش دهد.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که بدن تان دچار کمبود ویتامین سی است

بر اساس تحقیقات محدود، مصرف مکمل‌های دیگر در کنار ویتامین C ممکن است فواید آن را به حداکثر برساند.

6. بدن‌تان را از جلو به عقب پاک کنید

بر اساس موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی آمریکا (NIDDK)، عفونت‌های ادراری زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌های رکتوم یا مدفوع به مجرای ادرار دسترسی پیدا کنند.

هنگامی ‌که باکتری‌ها در مجرای ادراری قرار می‌گیرند، می‌توانند به سایر اندام‌های دستگاه ادراری حرکت کنند، و منجر به عفونت شوند. پس از ادرار کردن، به گونه ای بدن‌تان را پاک کنید که از تماس باکتری‌ها با اندام تناسلی جلوگیری شود. برای پاک کردن ناحیه تناسلی و مقعد از تکه‌های متفاوت کاغذ توالت استفاده کنید.

7. برای پیشگیی از عفونت ادراری بدون دارو، بهداشت جنسی را به خوبی رعایت کنید

NIDDK همچنین می‌گوید که رابطه جنسی باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها را از خارج از بدن به دستگاه ادراری وارد می‌کند. رعایت بهداشت جنسی خوب می‌تواند به کاهش تعداد باکتری‌هایی که افراد می‌توانند در حین مقاربت و سایر اعمال جنسی منتقل کنند کمک کند.

نمونه‌هایی از ملزومات بهداشت جنسی مناسب عبارتند از:

– ادرار کردن قبل و بلافاصله بعد از رابطه جنسی

– استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری مانند کاندوم

– شستن اندام تناسلی، قبل و بعد از انجام رابطه جنسی

– شستن اندام تناسلی یا تعویض کاندوم در صورت تغییر رابطه جنسی مقعدی به واژینال

– اطمینان از اینکه شریک جنسی هیچ گونه عفونت ادراری ندارد

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *