میله پرده

زمانی که به پنجره‌ها نگاه می‌کنید، تقریباً معمول است که ابتدا نگاه تان به سمت پرده کشانده خواهد شد. و طرح و دیزاین آن نگاه خواهید کرد. اما خوب شما نمی‌توانید پرده را بدون میله آویزان کنید. در واقع، انتخاب میله پرده شما نقش چشمگیری در ظاهر کلی پنجره خواهد داشت. از آن جایی که برخی از پرده ها با أنواع خاصی از میله‌های پرده و سخت افزار پرده ناسازگار هستند. همیشه باید پرده های خود را قبل از میله و میله را قبل از وسایل جانبی آن خریداری کنید. قبل از این که برای خرید میله پرده بروید، وقت بگذارید و با انواع مختلف میله ها و وسایل مربوطه آن آشنا شوید.

 لوازم جانبی پرده

قبل از آشنایی با انواع مختلف میله‌های پرده، می‌توانید با لوازم جانبی که معمولا برای آویزان کردن پرده ها استفاده می‌شود، آشنا شوید. بسته به انتخاب پرده و میله، چند قطعه سخت افزاری معمولی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید عبارتند از:

مطلب مرتبط: ۶ ترفند شستن لباس و پرده های توری که واقعا تمیز و عالی می‌شوند

میله پرده، قپه میله پرده:

این ها قپه یک میله پرده هستند که از سر خوردن پرده جلوگیری می کنند. همه میله‌ها به این نیاز ندارند، زیرا برخی از میله‌ها دارای قپه هستند که مستقیماً به دیوار متصل می‌شوند. اما انتخاب قچه پرده می‌تواند به ظاهر کلی پرده‌ها استایل زیبایی ببخشد. بسیاری از میله‌های پرده با قچه فروخته می‌شوند، و معمولاً در یک استاندارد ساخته می‌شود. بنابراین اگر متوجه شدید که قپه‌ها جدا از میله انتخابی شما فروخته می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را در صورت لزوم تغییر دهید.

کلاهک‌‌های انتهایی:

این ها اتصالات بسیار ساده‌تری هستند که به انتهای میله‌های پرده متصل می‌شوند. آن ها بیشتر روی میله های کششی استفاده می شوند. جایی که به جلوگیری از لغزش میله پس از محکم شدن در داخل قاب پنجره کمک می کنند.

مطلب مرتبط: تمیز کردن خانه: چند راهکار خوب برای تمیز کردن سریع خانه قبل از ورود مهمان!

میله پرده، حلقه های پرده:

در حالی که برخی از پرده‌ها دارای یک جیب میله‌ای داخلی هستند که به آن‌ها اجازه می دهد تا درست روی میله بلغزند. بعضی که صاف یا چین دار هستند به سخت افزار جداگانه نیاز دارند. در بیشتر موارد، یعنی استفاده از حلقه‌های پرده. اگرچه میله‌های تراورس دارای گیره‌های داخلی هستند و نیاز به سخت‌افزار اضافی ندارد.

براکت‌ها و دیوارکوب‌ها:

هرچند برخی از میله‌های پرده، مانند میله‌های کششی خود را نگه می‌دارد. اما اکثر آن ها این کار را نمی‌کنند. این یعنی شما معمولا به یک براکت یا یک دیوارکوب برای پشتیبانی از میله و پرده ها نیاز دارید. براکت ها ساده تر از این گزینه ها هستند. زیرا معمولا فقط قلاب ها یا حلقه های فلزی یا چوبی هستند که به دیوار یا سقف متصل می شوند. اما برای چیزی واقعاً دراماتیک و شیک، یک دیوارکوب چوبی یا فلزی می تواند زیبایی زیادی به دکوراسیون خانه شما ببخشد.

کشش: اکثر پرده ها بدون کشش نصب می شوند، اما این کار می تواند باز و بسته شدن پرده های شما را بسیار آسان کند. کشش ها را می توان عصا نیز نامید.

مطلب مرتبط: ۸ گیاه قدرتمند که هوای داخل خانه را تمیز می کنند

میله پرده، گیره های پرده یا بند:

همانطور که از نام آن پیداست، این ها محصولاتی هستند که برای نگه داشتن پانل های پرده برای ورود نور طبیعی طراحی شده اند. نگهدارنده‌های پرده، مواد سختی هستند، مانند قلاب‌های فرفورژه که پرده را خارج از قاب پنجره نگه می‌دارند. این ها گهگاه به عنوان بخشی از مجموعه میله پرده یا با سایر سخت افزارها فروخته می شوند تا یک طرح منسجم ایجاد کنند. بند‌ها معمولا از پارچه‌ای ساخته می‌شوند که دور پرده پیچیده می‌شود و یا به قلابی روی دیوار محکم می‌شود یا به صورت پاپیونی یا گرهی به هم گره می‌خورد. کراوات پرده گاهی با پارچه های دوخته می‌شود که بتواند در رنگ یا طرح پرده ها تضاد ایجاد کند.

۱.میله پرده تکی

همان طور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، این فقط یک میله پرده ای است که از چوب یا فلز ساخته شده است. این ها در طیف گسترده ای از طول ها، شکل ها و قطرها فروخته می شوند، و میله های فلزی اغلب قابل تنظیم هستند تا به کاربران اجازه دهند بهترین تناسب را ایجاد کنند. پرده‌های تکی گاهی اوقات در کیت‌هایی با پرده‌ها، حلقه‌های پرده و براکت‌های مشابه فروخته می‌شوند. پرده های تکی بسیار متنوع هستند و در هر اتاقی قابل استفاده می‌باشد. آن ها را می توان در انواع مختلف طرح و بافت پیدا کرد.

مطلب مرتبط: ۱۲ ترفند موثر برای رفع بوی بد و خوشبو کردن فضای خانه

۲.میله پرده، میله پرده تزئینی

یکی از انواع قابل توجه میله پرده، میله تزئینی است. که به طور خاص برای دیده شدن طراحی شده است تا یک عامل شگفت انگیز دیگر به اتاق اضافه کند. میله‌های تزئینی دارای طیف گسترده‌ای از مواد، رنگ‌ها، عرض و طول هستند. و معمولاً با پایانه‌های تزئینی جفت می‌شوند. و اغلب در دیوارکوب‌های تزئینی قرار می‌گیرند تا توجه بیشتری را به زیبایی خود جلب کنند. انواع متداول آن عبارتند از چوب، برنج، نیکل برس خورده، برنز روغنی، آهن فرفورژه. این میله ها اغلب گران هستند و حتی بسیاری از آن ها به صورت سفارشی ساخته می شوند. از آن جایی که پرده‌های تزئینی برای دیده شدن طراحی شده‌اند. بهتر است در اتاق‌هایی که میهمانان در آن حضور دارند، مانند اتاق خانواده، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری استفاده شود.

۳.میله پرده با الگوی پیچیده

این میله‌های پرده که به عنوان میله‌های فرانسوی نیز شناخته می‌شوند، در انتها منحنی می‌شوند. جایی که به دیوار بسته می‌شوند، و به مسدود کردن نور در انتهای آن کمک می‌کند. در پنجره‌های کوچک‌تر، میله‌های فرنچ معمولا نیازی به براکت ندارند. اما برای پنجره‌های بزرگ‌تر، ممکن است به یک پایه نگهدارنده در وسط میله نیاز داشته باشند. از آن جایی که میله‌ با الگوی پیچیده در مسدود کردن نور بسیار مؤثر هستند، به ویژه هنگامی که با پرده‌های خاموشی جفت می‌شوند، گزینه‌ای محبوب برای اتاق خواب هستند.

مطلب مرتبط: ۵ راهکار که خانه ای پر از آرامش بسازیم

۴.میله پرده تراورس

از نظر فنی اصلا شما میله‌ای نمی‌بینید، میله پرده تراورس یک مسیر فلزی است که به قلاب های پارچه ای نصب شده است. این مسیرها ممکن است بر روی سقف نصب شوند یا از دیوار آویزان شوند. و از آن جایی که در فواصل زمانی معین به شکل ناودانی پیچ می‌شوند، از استحکام خاصی برخوردارند. که آن ها را به گزینه‌ای عالی برای پارچه‌های سنگین تبدیل می‌کند و از آن ها برای پرده های طویل تر استفاده می‌کنند. گزینه ای فوق العاده برای پنجره های بزرگتر. آن ها را می توان با طناب کششی یا میله ای که پرده ها را در امتداد مسیر می کشد باز کرد و برخی از مدل های دیگر آن را می‌توان از راه دور کنار زد یا دوباره باز کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین رنگ برای اتاق مطالعه که آرامش و تمرکز را برای تان فراهم می کند

آن‌ها حتی می توانند به سیستم خانه هوشمند شما متصل شوند، که برای پنجره های به ویژه عریض بسیار مفید است. میله های تراورس در مدل های دو طرفه (که به آن اسپلیت دراو نیز می گویند) و یک جهته فروخته می شوند. یعنی ممکن پرده‌ایی که از وسط باز می‌شود را به دو طرف بیرونی جمع کرد. در حالی که بیشتر مردم میله‌های تراورس را شبیه به یک مسیر فلزی معمولی می‌دانند. آن ها طیف گسترده‌ای از مدل ها و شکل ها را دارند. که برخی از آن ها شبیه پرده‌های فلزی یا چوبی سنتی هستند.

مطلب مرتبط: طراحی اتاق خواب مدرن: ۱۰ بهترین نکات کلیدی در دکوراسیون اتاق خواب

از آن جایی که میله‌های تراورس دارای قلاب‌های پارچه‌ای داخلی هستند، نمی‌توان آن‌ها را با پرده‌های جیبی یا پرده‌های میله‌ای استفاده کرد و در عوض باید با پرده هایی با طرح‌های تخت یا چین‌دار جفت شوند. میله‌های تراورس به بهترین وجه برای پنجره‌های بزرگ یا درهای شیشه‌ای کشویی در اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق ناهار خوری استفاده می شوند. اما اگر می‌خواهید پرده های سنگین و رسمی نصب کنید، می توانند برای هر اتاقی که شما در آن قرار دارید مناسب باشند.

۵.میله پرده، پرده دوبل

بسیاری از انواع میل پرده را می توان در مدل دوتایی نیز خریداری کرد. این شامل تزئینی، تراورس، الگوی پیچیده شده و موارد دیگر می‌باشد. میله‌های پرده دوتایی به کاربران اجازه می‌دهد تا انواع مختلف پارچه را روی یکدیگر قرار دهند. حتی میله‌های پرده‌های سه‌گانه وجود دارند که می‌توانند سه نوع پارچه را به طور همزمان نگه دارند. میله‌های پارچه‌ای دوگانه و سه‌گانه معمولا برای افزودن لایه‌ای از ظرافت به اتاق استفاده می‌شوند. اما می‌توان از آن ها برای بهبود تطبیق پذیری پنجره‌ها نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، بسیاری از مردم از یک میله پرده دوتایی برای قرار دادن پرده های تزئینی به عنوان سرپرده‌ای خود استفاده می کنند. اما می توان از آن ها برای نصب پرده های حریر زیر پرده های سنگین تر استفاده کرد و حتی می‌توان برای حفظ حریم خصوصی از پرده های زخیم تر استفاده کرد. در دیگر مواقع هم از نور آفتاب بهره برد.

مطلب مرتبط: اتاق خواب و شخصیت افراد: وضعیت اتاق خواب شما در مورد شخصیت شما چه می گوید؟

۶.میله پرده کافه

پرده‌های کافه‌ها پرده‌های کوتاه‌تری هستند که فقط نیمه پایینی پنجره را می‌پوشانند. و باعث می‌شوند پنجره کوچک‌تر به نظر برسد و کل اتاق بزرگتر دیده شود. به همین دلیل، میله‌های پرده‌ای که به‌طور خاص برای این نوع پنجره‌ها طراحی شده‌اند، معمولی و تا حدودی غیرقابل توصیف به نظر می‌رسند. میله‌های پرده کافه‌ها قطر کوچکی دارند و معمولاً گرد یا بال‌دار با انتهای کوچک و ظریف هستند. قطر کوچک آن ها به این معنی است که آن ها فقط باید برای پرده های سبک استفاده شوند. این نوع میله ها نه تنها به حفظ حریم خصوصی می‌پردازد بلکه نور از پایین آن به راحتی عبور می‌کند. این میله پرده‌ها گزینه ای محبوب در حمام است.

مطلب مرتبط: ۱۴ بهترین رنگ برای اتاق خواب که فضایی پر از آرامش برای تان فراهم می کند

۷.میله پرده، میله پرده پنهان

همان طور که از نام آن پیداست، میله پرده مخفی به گونه ای طراحی شده که هرگز زیر پرده ها دیده نمی شود. متداول ترین سبک این میله ها میله قفل فلزی سفید است که میله ای به سبک بسته بندی است. دارای دو قطعه فلزی نازک، مسطح و به هم پیوسته است. شبیه میله جیب است، اما این یکی با بازوی پهن‌تر طراحی شده است. برخی از میله‌های کششی با کلاهک‌های انتهایی نازک نیز می‌توانند به‌عنوان میله پرده مخفی استفاده شوند. از آن جایی که این میله‌های پرده برای دیده نشدن طراحی شده‌اند. معمولاً در اتاق‌هایی که پرده‌ها همیشه بسته هستند، بهتر است. به عنوان یک جایگزین، شما می توانید یک میله پرده مخفی دوتایی بخرید. و از یک پرده روی میله بیرونی استفاده کنید تا وقتی پرده باز است، میله زیرین را پنهان کند.

پیشنهاد می‌شود بخوانید: انتخاب لباس خواب ایده آل: توصیه ها و نکات مهم برای انتخاب لباس خواب

انتخاب پرده های مناسب

هنگام تصمیم گیری در مورد میله مناسب برای اتاق، پرده شما به شما کمک می‎کند. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که وزن پرده چقدر است. پرده های سنگین به میله های پرده محکمی مانند میله مستقیم چوبی یا فلزی یا میله تراورس نیاز دارند. برای اطمینان از این که میله شما به اندازه کافی قوی است، وزن پرده ها را بر طول آن ها تقسیم کنید تا نسبت وزن آن را بیابید. و بررسی کنید که میله پرده برای تحمل این وزن طراحی شده است یا خیر. به خاطر داشته باشید که به استثنای میله‌های تراورس، پرده‌های بلندتر بیش از 72 اینچ به یک پایه نگهدارنده در وسط نیاز دارد. به این معنی که پرده‌ها نمی‌توانند در آن نقطه به جلو و عقب حرکت کنند.

همچنین روش آویزان پرده ها را در نظر بگیرید. پارچه‌هایی که به حلقه‌های پرده نیاز دارند معمولاً بهتر است با میله‌های مستقیم، تراورس یا پیچیده استفاده شوند. برای پرده هایی که دارای جیب میله ای، بند یا قسمت بالایی کراواتی هستند، اطمینان حاصل کنید که قطر میله خیلی بزرگ نباشد. همچنین خرید براکت ها به اندازه کافی برای میله مهم است، به همین دلیل است که پس از خرید میله باید سخت افزار خریداری کنید. قاب پنجره را اندازه بگیرید تا طول میله پرده متناسب با آن باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *