هدف گذاری شخصی
فهرست محتوا پنهان

هدف گذاری شخصی با داشتن مقصدی در ذهن شروع می‌شود. اگر نمی‌دانید به کجا می‌روید، چرا خودتان را به زحمت بیندازید؟فقط بیشتر گم می‌شوید یا دوباره به جایی که شروع کرده‌اید باز می‎گردید. شما باید مقصدی داشته باشید که می‌خواهید چه کنید و چه کسی می‌خواهید بشوید تا به آن برسید. اگر بدانید به کجا می‌خواهید بروید، اهداف شخصی آسان تر می شود. باید با نحوه رسیدن به آن جا و کوچک کردن مراحل راه شروع کنید. این مراحل باید واقع بینانه باشد. این بدان معنا نیست که نمی توانید رویاهای بزرگ داشته باشید. در حقیقت، رویای بزرگ داشته باشید، اما در عین حال واقع بین باشید. به مقصد خود فکر کنی. تا راه‌های هدف‌یابی شامل تصمیم‌گیری در مورد اهداف، نوشتن مراحل، گفتن آن به کسی و برنامه‌ریزی برای هر مرحله آسان شود. در اینجا 20 هدف گذاری شخصی آورده شده که می تواند به شما کمک کند بهتر بدرخشید.

1. هدف گذاری شخصی؛ متعهد به رشد و یادگیری باشید

چه بخواهید یک رابطه ایده آل ایجاد کنید یا یک کسب و کار موفق بسازید. یا به مهارت جدیدی تسلط پیدا کنید، باید یادگیری و گسترش دانش خود برای پیشرفت بیشتر کنید. همانطور که بدن شما به رژیم غذایی سالم نیاز دارد، ذهن نیز برای ایجاد رشد به یک رژیم غذایی سالم نیاز دارد. برای تکامل به عنوان یک فرد و بهبود عملکرد، تغذیه ذهن با ایده ها و اطلاعات جدید ضروری است. هر روز حداقل 15 تا 30 دقیقه را به خواندن مطالبی اختصاص دهید که دانش شما را افزایش می دهد. فقط برای سرگرم شدن مطالعه نکنید؛ بخوانید تا مطلع بمانید و افق دید خود را گسترش دهید.

مطلب مرتبط: موفقیت های بزرگ زندگی؛ چطور از اصل ۸۰:۲۰ برای بالابردن بهره‌وری استفاده کنیم

محتوایی را مصرف کنید که قابل اجرا باشد و مستقیما با اهداف و آرزوهای شما مرتبط باشد. مطالب خواندنی شما می تواند شامل کتاب ها، مجلات، روزنامه ها و نشریات آنلاین باشد. اگر ترجیح می دهید به صورت شنیداری یاد بگیرید، می توانید به پادکست ها و کتاب های صوتی گوش دهید. در مجله موفقیت، رامیت ستی، نویسنده کتاب من به تو یاد خواهم داد که ثروتمند شوی، 3 تکنیک را پیشنهاد می کند تا هرگز از یادگیری دست نکشید:

“1. ذهن تان مانند ذهن کودکان باید همیشه آماده یادگیری باشد.

  1. خود را در دستان یک معلم مورد اعتماد قرار دهید.
  2. بخوانید، بخوانید، بخوانید. و به طور کلی، مسئول رشد خود در زندگی باشید.

شما هرگز برای یادگیری چیزهای جدید آنقدر پیر نیستید. از امروز شروع کنید.

مطلب مرتبط: این سه مهارت اساسی، موفقیت فرزندتان را در زندگی تضمین می ‌کند

2. واقعی زندگی کنید

شما زمانی ندارید که جای کس دیگه ایی زندگی کنید. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که خودتان باشید. شما باید انتخاب کنید که همانی باشید که واقعا هستید. این بهترین راه برای زندگی است. هر چند خودت بودن آسان نیست. این نیازمند تعهد به ارزش ها و رویاهای شماست. بدون از دست دادن ترس از آنچه دیگران در مورد شما فکر می کنند، نمی توانید واقعی باشید. تنها یک راه برای موفقیت در این زندگی وجود دارد و آن این است که همه چیز را درست انجام دهید. تا زمانی که خودتان انتخاب نکنید، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

مطلب مرتبط: ویژگی های کارآفرین موفق: چگونه به یک کارآفرین موفق تبدیل شویم؟

3. هدف گذاری شخصی؛ تنظیم هدف را تمرین کنید

شما نمی‌توانید بدون شناخت مقصد خود با تعیین اهداف به موفقیت برسید. داشتن یک چشم انداز، ایجاد یک نقشه راه و ایجاد یک برنامه برای اقدام متمرکز برای اهداف، توسعه شخصی شما را آسان‌تر می‌کند. اگر یک برنامه و چشم انداز مادام العمر عملی به نظر نمی رسد، آن را به یک برنامه 10 ساله، 5 ساله یا یک ساله تقسیم کنید. یا با هر بازه زمانی که با آن راحت هستید.

این مولفه مهم به شما کمک می کند در دراز مدت از به تعویق انداختن کار جلوگیری کنید. بر اساس چشم انداز خود، اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که آن ها اهداف معنی‌داری هستند که شما را تشویق می‌کنند تا بزرگ فکر کنید . و تعهد خود را برای ادامه مسیر بدون توجه به موانعی که در این راه با آن روبرو می‌شوید، ایجاد کنید.

مطلب مرتبط: ۹ عادت ساده که می‌تواند سبب بهبود حال و وضعیت زندگی تان شود

4. استراتژی های واقع بینانه بسازید

برای نشان دادن اهداف خود در سطح مادی، باید در مورد تخصیص منابع خود مانند زمان و پول، تلاش و ارتباطات استراتژیک باشید. استراتژی شما باید شامل یک پیش ارزیابی جامع از آنچه واقعا برای تحقق اهداف شما انجام می شود باشد. یک طرح بر اساس ارزیابی خود و همچنین یک استراتژی برای اجرا ترسیم کنید. داشتن یک نمای کلی واقع بینانه از آن چه برای دستیابی به اهداف نیاز دارید، میزان تلاش شما را تعیین می‌کند. بدون داشتن این تخمین، نمی‌توانید به راحتی میزان کار و منابع مورد نیاز را تعیین کنید.

مطلب مرتبط: رازهای فروش موفق: چگونه هر محصولی را به هر کسی بفروشیم؟

5. هدف گذاری شخصی؛ سلامت جسمانی خود را در اولویت قرار دهید

بدن شما وسیله نقلیه زندگی شماست، بنابراین این یکی از مهمترین اهداف توسعه شخصی است که می توانید تعیین کنید. اگر دائما مریض و ناخوش باشید، دستیابی به پتانسیل کامل شما چالش برانگیز خواهد بود. بسیاری از بیماری ها، اختلالات خلقی و کمبود انرژی نتیجه مستقیم یک سبک زندگی ضعیف است. علم ثابت کرده است که ظرفیت فکری و رفاه عاطفی ما به شدت با وضعیت سلامت جسمانی ما مرتبط است. اطمینان حاصل کنید که اصول اولیه زندگی سالم مانند خوردن غذاهای سالم و مغذی، خواب کافی و داشتن یک سبک زندگی فعال را دنبال می‌کنید. که شما را با تناسب اندام و قوای جسمانی عالی نگه می دارد.

مطلب مرتبط: ۷ گام برای ایجاد زندگی بهتر که باید از همین امروز شروع کنید

6. مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

مراقبت از خود چیزی نیست که شما آن را بدیهی فرض کنید. اغلب، ما به آن به اندازه کافی اولویت نمی دهیم. برخی از آن ها شامل صرف وقت برای خود و کارهایی است که دوست داریم انجام دهیم، اما به آن توجه نداریم. باید توصیه‌های غذایی برای تغذیه سالم و ورزش برای بهبود سلامت خود تعیین کنید. استراحت کنید. بیرون بروید. استراحت کنید. با کسی که دوستش دارید کتاب بخوانید یا یک فیلم خوب تماشا کنید. این در مورد پاداش دادن به خود برای موفقیت ها، سرگرمی و تفریح تان هم صادق است. مراقبت از خود خودخواهانه نیست. این مهم است که برای خود وقت پیدا کنید تا ابعاد مختلف روح و زندگی را کشف کنید. شما سزاوار بهترین هستید. ارزش یک زندگی فوق العاده را دارید.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت مهم برای داشتن زندگی شاد و سالم

7. به دیگران توجه نکنید

هر چه کمتر به دیگران توجه داشته باشید، بیشتر می توانید روی انجام کارهایی که برایتان اهمیت دارد تمرکز کنید. آنچه دیگران می گویند خود واقعی شما را منعکس نمی کند. این فقط تصور آن هاست که ممکن است تصویر کامل یا حقیقی شما نباشد. افرادی که سعی می کنند به شما صدمه بزنند، در واقع زندگی شاد و خوشحالی ندارند. “افراد شاد سعی نمی کنند دیگران را زمین بزنند.”. به همین دلیل است که پایبندی به سخنان آن ها ارزش ندارد. وقتی به دیگران اعتنا نمی‌کنید، به این دلیل است که می دانید چه کسی هستید و چه می‌خواهید.

مطلب مرتبط: ۱۱ کاری که می توانید برای تغییر زندگی خود در سال ۲۰۲۲ انجام دهید

8. هدف گذاری شخصی؛ تصمیم بگیرید که همان کسی باشید که قرار است باشید

به دنبال چیزهایی باشید که به آن ها علاقه دارید. از ایده های خود توجه کنید. به گروه هایی بپیوندید که از اعتقادات شما حمایت می کنند. “اگر برای چیزی ایستادگی نکنید، به هر چیزی به غیر از آن چه می‌خواهید، دچار خواهید شد.”. بنابراین، تصمیم بگیرید که برای چه چیزی ارزش قائل هستید و از چه چیزی دفاع می کنید. سپس، شما می توانید هر کاری انجام دهید.

مطلب مرتبط: ۹ عادت ساده که می‌تواند سبب بهبود حال و وضعیت زندگی تان شود

9. بین بدی ها خوبی را پیدا کنید

خوشبختی را در هر موقعیتی با حتی بین بدی و سختی ها پیدا کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که به خاطر خوبی هایی که پیدا می کنید خوشحال باشید. شما باید انتخاب کنید که به خوبی ها نگاه کنید. مردم اغلب ابتدا به بدی ها فکر می کنند و روی آن تمرکز می کنند. این طبیعت انسان هاست، اما اگر بتوانید به دنبال چیزهای خوب باشید، برای آن خوشحال تر خواهید بود. شما می توانید از هر موقعیتی درس بگیرید یا از هر موقعیتی برای بهبود خود یا انسانیت استفاده کنید. پس بدی ها را دور بیاندازید و خوبی ها را جذب کنید.

مطلب مرتبط: شکوفایی کسب و کار: کارگران شاد عامل اصلی موفقیت کسب و کارها هستند!

10. برای دیگران کار خوب انجام دهید

به جای این که فقط روی مشکلات خود تمرکز کنید، برای کسی خوبی کنید. این نه تنها ذهن شما را از مشکلاتی که دارید دور می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند ببینید که توانایی انجام کارهای خوب را دارید. بله درست است، شما توانایی خیلی کارها دارید. فرصت های زیادی برای انجام کارهای خوب وجود دارد. داوطلب شدن در برنامه ها، دیدن یکی از دوستان یا اعضای خانواده، مشارکت در پروژه‌ای که به جامعه شما خدمت می کند و غیره. هر چقدر کارهای خوب بیشتری انجام دهید، احساس بهتری خواهید داشت.

مطلب مرتبط: کسب درآمد از خانه: ۱۰ بهترین راه کسب درآمد بدون این که خانه خود را ترک کنید

11. هدف گذاری شخصی؛ یک سیستم پشتیبانی قابل اعتماد بسازید

موفقیت یک سفر یک نفره نیست، بنابراین این یکی دیگر از اهداف کلیدی توسعه شخصی است. برای تسهیل اهداف خود به کمک یک تیم قابل اعتماد از مشاوران، مربیان، دوستان و متخصصان ماهر نیاز دارید. به دنبال دوستان و شرکای باشید که شما را در تلاش هایتان حمایت و تشویق می کنند. شما می توانید این افراد را در هر جایی پیدا کنید. اما شانس بیشتری برای ملاقات با آن ها در انواع از گروه ها و سازمان هایی دارید. که عموما افرادی را با خودآگاهی بالا، سیستم‌های ارزشی قوی و آگاه جذب می‌کنند. این ها می توانند شامل گروه های داوطلب، پناهگاه های حیوانات، دوره ها/کارگاه های آموزشی خود غنی سازی، و سازمان های معنوی یا مذهبی باشند.

مطلب مرتبط: کلید موفقیت در زندگی: ۵ راهکار موثر برای رسیدن به موفقیت در زندگی

12. صحبت با خود مثبت را هر روز تمرین کنید

هر روز یک روز تازه است. روشی که با خود صحبت میزان انعطاف پذیری و استقامت شما در مقابل چالش های زندگی را نشان می‌دهد. چند نمونه از جمله های مثبت به خود. “شاید همه چیز بر وفق مراد من پیش نرفته باشد، اما هنوز هم می توانم خوبی های این وضعیت را ببینم.” «حداقل من زنده هستم. من سلامتی، توانایی‌ها و فرصت‌هایی دارم تا از داشته هایم استفاده کنم.» “من ارزشمندم.” “من می توانم آن را انجام دهم.” هر چه بیشتر صحبت های مثبت با خود را تمرین کنید، بیشتر بر آن غلبه خواهید کرد و به موفقیت خواهید رسید.

مطلب مرتبط: راز کسب و کارهای دیجیتالی؛ ۵ راز بازاریابی شبکه های اجتماعی که باید بدانید

13. در صورت لزوم تسلیم شوید

وقتی به جای مبارزه با جریان، تسلیم جریان می شوید. این بدان معناست که شما بیش از همه برای آرامش درون خود ارزش قائل هستید. آرامش درونی خود را فدای هیچ چیز نکنید. شما ارزش خود را می دانید و مایلید ببینید که یک موقعیت چگونه پیش می رود. شما هم سعی نمی کنید راه حل های اجباری بسازید. به جای تحمیل راه حل ها، اجازه می دهید بهترین راه حل ها ارائه شوند. شما همچنین می دانید که چگونه از آنچه دارید استفاده کنید. شما برای موقعیت مبارزه نمی کنید بلکه برعکس از آن استفاده می‌کنید. وقتی تسلیم می شوید، آنچه هست را می پذیرید. این کار باعث می شود که حرکت رو به جلو آسان تر شود.

مطلب مرتبط: مشاوره کسب و کار: ۲۱ توصیه برای راه اندازی کسب و کار در سال ۲۰۲۱

14. هدف گذاری شخصی؛ در زندگی کمک بخواهید، در هر بخشی که لازم است

اغلب به ما آموخته اند که نیاز به کمک نشانه ضعف است اما در واقع نشانه قدرت است. در واقع شما برای توسعه مهارت هایی که ممکن است به خوبی بلد نباشید، نیاز به کمک داشته باشید. این توسعه روابط مربی/منشی است که به شما کمک می کند تا موفق شوید. موفقیت به هر فرد بستگی دارد. وقتی در حال توسعه خود هستید، به نظرات دیگران نیاز دارید. شما به کمک نیاز دارید تا کسی باشید که باید. هیچ شرمی در درخواست کمک وجود ندارد. کمک خواستن در عوض درهایی را به روی شما می گشاید که ممکن است خودتان نتوانید آن ها را باز کنید.

مطلب مرتبط: ویژگی های کارآفرین موفق: چگونه به یک کارآفرین موفق تبدیل شویم؟

15. حد و مرزها را تعیین کنید و در صورت لزوم نه بگویید

داشتن حد و مرز می تواند احساس ناراحتی برای دیگران ایجاد کند، زیرا ما به دیگران چیزی را می‌گوییم که نمی پذیریم. همچنین برای روابط سالم به این حد و مرز‌ها نیاز داریم. شما از این حد و مرزها برای محافظت از قلب و ذهن خود استفاده خواهید کرد. هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به انجام کاری کند. اگر از چیزی ناراحت هستید، حق دارید نه بگویید. کسانی که واقعا به شما اهمیت می دهند ناراحت نخواهند شد. پس حد و مرز تعیین کنید.

مطلب مرتبط: نکات مهم برای تعیین مرزهای شخصی سفت و سخت

16. غرایز خود را دنبال کنید

به غرایز خود اعتماد کنید. آن ها سعی می‌کنند به شما بگویند به چه چیزی اعتماد کنید. ممکن است نخواهید کاری انجام دهید اما برای انجام آن تحت فشار باشید. قلب شما با شما صحبت می کند و به شما می گوید اگر مایل به انجام این کار نیستید، انجامش ندهید. غرایز شما، قلب یا همان حس ششم می تواند شما را از بسیاری چیزها نجات دهد، به عنوان مثال شما را از انتخاب های ضعیف باز می دارد. وقتی از دل خود پیروی می کنید، علایق خود را حفظ می کنید و خود را ایمن نگه میدارید.

مطلب مرتبط: ۱۲ نشانه که شما مرزهای شخصی سالمی ندارید؛ و احتمالا در روابط تان مشکل دارید!

17. هدف گذاری شخصی؛ کاری را که دوست دارید انجام دهید

آیا کاری را که دوست دارید انجام می دهید؟ شما باید چیزی را انتخاب کنید که بدون آن نمی توانید زندگی کنید. علایق خود را فدای هیچ چیز نکنید. زندگی خیلی کوتاه است. بهترین شما زمانی ظاهر می شود که کاری را که دوست دارید انجام دهید. شما توانایی کار بیشتر خواهید داشت، اگر از کاری که انجام می دهید راضی باشید. مطلب مرتبط: ۶بهترین راهکار برای دستیابی به اعتماد به نفس تزلزل ناپذیر

18. قدر آنچه را دارید بدانید

قدردانی چنین تعریف می‌شود،”قدردانی به ما اجازه می دهد تا خوبی های زندگی خود را تشخیص دهیم. تمرکز و قدردانی از چیزهای خوب در زندگی ما دائما چیزهای بزرگتر به ارمغان می‌آورد. قدردانی به ما یادآوری می‌کند که اطراف ما را هاله خیر دربرگرفته است. تمرین قدردانی به ما امکان شناسایی افرادی را می‌دهد که خوبی را وارد زندگی ما می‌کنند و به آن ها احترام بگذاریم.

در پایان روز، به جای تمرکز بر چیزهایی که ندارید، باید آنچه را که دارید تشخیص دهید. شما باید قدردانی را به عنوان نگرش خود انتخاب کنید تا زندگی شادتر و بهتری داشته باشید. آن وقت برنده می‌شوید. شمردن موهبت های روزانه به شما کمک می کند که برکات بیشتری به ارمغان بیاورید. زندگی شما پر از خیر بی حد و حصر خواهد بود اگر این دیدگاه مثبت را داشته باشید، و بر موارد بیشتری نیز غلبه خواهید کرد. قدردانی از آن چه دارید با چیزهای ساده در زندگی شروع می‌شود. دلیل خود را برای ماندن پیدا کنید و سپس جهان را تغییر دهید.

مطلب مرتبط: ۱۰ کلمه و عبارت که آدم های با اعتماد به نفس پایین به کار می برند

19. انعطاف پذیر و صبور باشید

در حالی که مهم است که روی رشد و پیشرفت شخصی خود متمرکز بمانید. همچنین باید خود را برای تغییرات پیش بینی نشده در زمینه های مختلف زندگی خود آماده کنید. همیشه هدف نهایی را در ذهن داشته باشید، اما در مورد چگونگی و زمان رسیدن به آن انعطاف‌پذیر باشید. به‌ویژه زمانی که مهارت‌های جدید را یاد می‌گیرید یا بر پیشرفت شغلی تمرکز می‌کنید. شما باید انتظارات خود را در مورد زود به هدف رسیدن را کاهش دهید زیرا پیچ و خم های زیادی در این راه وجود خواهد داشت. وقتی دیدگاه سفت و سخت خود را رها می کنید، خود را از اضطراب، نگرانی و ناامیدی که هر بار تیرتان به سنگ می‌خورد، رها می کنید. بهترین شیوه‌هایی که شما را با این جریان همراه می‌کند، عبارت است از تمرکز حواس، تکنیک‌های تنفس عمیق، ماندن در لحظه حال و داشتن حس شوخ طبعی.

مطلب مرتبط: زنان با اعتماد به نفس: ۷ ویژگی که زنان قدرتمند را متمایز می کند

20. هدف گذاری شخصی؛ چیزهای ناشناخته را در آغوش بگیرید

بسیاری از ما به طور غریزی از ناشناخته ها بیزاریم، حتی زمانی که اهداف توسعه شخصی خاصی را تعیین می کنیم. ما از نتایج نامطمئن ناراحتیم و نمی دانیم چه چیزی در پیش داریم. اما تلاش برای به دست آوردن بینش و وضوح در مورد آینده ای ناشناخته، تنها بانی رنج روانی است. نقل قولی می‌گوید: “کسانی که به دنبال امنیت در دنیای بیرونی هستند. و به آن وابسته پس از رهایی حس سردرگمی دارند اما با رهایی توهم امنیت حس شادی، فراوانی و رضایت واقعی را خواهید یافت.” وابستگی‌های خود را رها کنید و به چیزهایی ناشناخته و نامعلوم اعتماد کنید و دریچه ای را برای فراوانی باز می کنید.

مطلب مرتبط: ۸ عامل سازنده اعتماد به نفس که نادیده گرفته می‌شوند؛ شما مرتکب این اشتباه نشوید!

هدف گذاری یعنی یافتن چیزی است که شما را بهتر کرده و شما را به سمت خوشبختی سوق می دهد. وقتی در مسیر درست قرار بگیرید، خودتان آرامش خواهید یافت. شما باید تصمیم بگیرید که از همه چیز بهترین استفاده را بکنید و باید به یاد داشته باشید که چه چیزی واقعا مهم است. اهداف شما تا آخر عمر شما را شکل خواهند داد.

بیاموزید که رهبران بزرگ برای رسیدن به اهداف خود چه می کنند. آیا سعی می‌کنید خود را ارتقا دهید تا بتوانید به یک رهبر در رشته خود تبدیل شوید؟. زمانی که مجبور به رسیدگی به مسئولیت ها و خواسته های متعدد هستید، مطمئنا چالش برانگیز و گاهی طاقت فرسا است. خبر خوب این است که شما می توانید به هدف خود برسید و همان چیزی شوید که آرزویش را دارید، اگر به این نکات توجه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *