یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افزایش وزن یا چاقی همیشه با حجم غذایی که می‌خورید ارتباطی ندارد. در عوض، بستگی زیادی به کیفیت غذای شما دارد. بله درست شنیدید! پرخوری علت اصلی چاقی نیست.

چاقی یکی از نگرانی های مهم در دنیای امروز است. بر اساس داده های سازمان بهداشت جهانی در سال 2016، 650 میلیون بزرگسال در سراسر جهان از این بیماری مرتبط با سبک زندگی رنج می‌برند. چاقی تجمع بیش از حد چربی در بدن است که اغلب ممکن است ریسک بیماری قلبی، دیابت و موارد دیگر را افزایش دهد. یک دستورالعمل رژیم غذایی توسط USDA نشان می‌دهد که بزرگسالان برای کاهش وزن باید “تعداد کالری دریافتی از غذاها و نوشیدنی ها را کاهش داده و مقدار مصرف شده را از طریق فعالیت بدنی افزایش دهند”. در واقع، هر متخصص بهداشت برای حفظ وزن سالم بر رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم تاکید می‌کند. این بدان معناست که برای جلوگیری از چاقی، باید چربی های مصرفی خود را بسوزانید.

با این حال، یک مطالعه جدید، که در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است، یک رویکرد جایگزین برای کاهش وزن موثر را نشان می‌دهد. محققان این مطالعه اظهار داشتند که افزایش وزن یا چاقی همیشه با میزان خوردن شما ارتباطی ندارد. در عوض، بستگی زیادی به کیفیت غذای مصرفی دارد.

مطلب مرتبط: ۷ ماده غذایی که هورمون گرسنگی (گرلین) را سرکوب می‌کنند

به گفته نویسنده اصلی مطالعه، داکتر دیوید لودویگ، متخصص غدد درون ریز بیمارستان (شفاخانه) کودکان بوستون و استاد دانشکده پزشکی هاروارد، “مدل تعادل انرژی به ما در درک علل بیولوژیکی افزایش وزن کمک نمی‌کند. به عنوان مثال، در طول جهش رشد، مصرف غذای نوجوانان ممکن است به اندازه 1000 کالری در روز افزایش پیدا کند. اما آیا پرخوری آنها باعث جهش رشد می‌شود یا جهش رشد باعث گرسنگی و پرخوری نوجوان می‌شود؟ ”

محققان در ادامه اظهار می‌کنند که الگوی رژیم غذایی مدرن باید مسئول همه گیری چاقی کنونی و علت اصلی چاقی باشد. امروزه رژیم غذایی ما شامل غذاهایی است که دارای شاخص گلیسمی ‌بالا، فرآوری شده و حاوی کربوهیدرات/نشاسته هستند. این مطالعه توضیح می‌دهد که این مواد غذایی متابولیسم ما را تغییر می‌دهند، “سبب ذخیره چربی، افزایش وزن و چاقی می‌شوند”.

مطلب مرتبط: شکست چربی ها؛ ۵ قاشق با لاغری فاصله دارید!

به همین دلیل است که دکتر لودویگ توضیح می‌دهد: “کاهش مصرف کربوهیدرات های زود هضم که در دوره رژیم غذایی کم چرب به منابع غذایی سرازیر شده است، محرک اصلی ذخیره چربی بدن را کاهش می‌دهد. در نتیجه، افراد می‌تواند با گرسنگی کمتر و دشواری کمتری وزن خود را کاهش دهند. ”

با این حال، محققان اظهار می‌کنند که تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان به این نتیجه رسید که آیا این مدل جدید به تسریع کاهش وزن موثر و جلوگیری از چاقی کمک می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *