هورمون شادی آور: ۸ شیوه که سطح دوپامین را در مغز افزایش بدهیم |
هورمون شادی آور: ۸ شیوه که سطح دوپامین را در مغز افزایش بدهیم

هورمون شادی آور: ۸ شیوه که سطح دوپامین را در مغز افزایش بدهیم

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۴ / سنبله ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

دوپامین نوعی انتقال‌دهنده عصبی قدرتمند در مغز است که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز، و تنظیم حرکت و واکنش عاطفی کمک می‌کند. در واقع، این هورمون مستقیماً مسئول ایجاد انگیزه و تمرکز است. و چه کسی نمی‌خواهد انگیزه و تمرکز بیشتری داشته باشد؟

نکته هیجان‌انگیز اینکه دوپامین می‌تواند افزایش بیابد! بله، شما می‌توانید انگیزه، تمرکز و خلق و خوی‌تان را با این ۸ روش طبیعی افزایش دهید.

۱. فهرست وظایف کوچک آماده کنید

وقتی نظم داریم و کارها را (کوچک یا بزرگ) به پایان می‌رسانیم، دوپامین افزایش می‌یابد. بنابراین، اجازه ندهید که مغز شما نگران کارهایی باشد که باید انجام دهید. در عوض، کارهای‌تان را یادداشت و سپس آنها را تک تک چک کنید.

۲. چیزی خلق کنید

برای هنرمندان این موضوع ملموس‌تر است. در حالت خلاقیت، تمرکز به شدت بالا می‌رود. دوپامین ماده شیمیایی مغز است که به ما امکان دستیابی به این حالت را می‌دهد. بنابراین به یک سرگرمی یا فعالیتی بپردازید که در آن چیزی ملموس خلق کنید.

مطلب مرتبط: ۵ شیوه که خلاقیت درون تان را کشف کنید

۳. ورزش کنید

بارها در مورد اهمیت و فواید ورزش صحبت کرده‌ایم. ورزش نه تنها به ما بهبود سلامت روحی و جسمی ما کمک می‌کند بلکه می‌تواند سطح دوپامین را نیز افزایش دهد. در واقع ورزش انتقال‌دهنده‌های عصبی متعددی را افزایش می‌دهد – سروتونین و اندورفین و دوپامین. نکته بسیار مهم اینکه لازم نیست تمرینات سنگین انجام بدهید. حتی قدم زدن یا بالا رفتن از پله‌ها هم دوپامین را افزایش می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۹ شیوه که انگیزه ورزش کردن را در خودتان افزایش دهید

۴. مراحل رسیدن به هدف‌تان را ثبت کنید

تقویمی را به طور خاص برای این منظور آماده کنید: هر هدفی که دارید و روزهای کار روی آن را یادداشت کنید. به عنوان مثال، اگر روزهای دوشنبه و چهارشنبه کار می‌کنید، این روزها را در تقویم ماه مشخص کنید. هر روزی را که تکمیل می‌کنید، آن را در تقویم علامت بزنید. این روند به افزایش دوپامین کمک زیادی می‌کند.

۵. تیروزین را افزایش دهید

از بین مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده دوپامین، هیچ یک مهم‌تر از تیروزین نیستند. در حقیقت، تیروزین به عنوان عنصر سازنده دوپامین در نظر گرفته می‌شود. بنابراین مهم است که به مقدار کافی از این پروتئین دریافت کنید. برخی مواد غذایی که تیروزین را افزایش می‌دهند عبارتند از: بادام، آووکادو، موز، گوشت گاو،‌ شکلات، چای سبز، شیر و قهوه.

مطلب مرتبط: ۷ خاصیت چای سبز، سالم ترین نوشیدنی جهان

۶. موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی باعث افزایش سطح دوپامین می‌شود. در حقیقت، دانشمندان بر این باورند گوش دادن به موسیقی اثری مشابه با خوردن غذاهای مورد علاقه یا تماشای برنامه مورد علاقه‌مان دارد.

۷. مدیتیشن کنید

هر نوع اعتیادی می‌تواند سطح دوپامین را کاهش دهد و یکی از این اعتیادها فکر کردن بیش از حد است. بیش از حد فکر کردن صرفاً یک عادت منحرف‌کننده نیست، بلکه یک عادت بد است که ما را گیج و حیران می‌کند، و بر رشد معنوی‌مان نیز تأثیر منفی دارد. با این حال، دانشمندان به چیزی رسیده‌اند که بوداییان از هزاران سال پیش می‌دانستند: مراقبه و ذهن آگاهی برای رهایی از تفکر زیاد و داشتن ذهن سالم ضروری است.

دعا نیز برای افزایش سطح دوپامین موثر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری دوپامین: آیا این برنامه غذایی سبب کاهش وزن می شود؟

۸. سم‌زدایی کنید

بدن ما کم کم انباشته از سمومی می‌شود که برای‌مان مضر است. اندوتوکسین سمی است که می‌تواند باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده، تولید دوپامین را محدود کند. در اینجا چند نکته برای کمک به پاکسازی روده از اندوتوکسین آورده شده‌است: غذاهای تخمیری بخورید، به اندازه کافی بخوابید و در مقابل میل به غذاهای چرب یا شیرین مقاومت کنید. به علاوه می‌توانید از راه‌کارهای طبیعی برای سم‌زدایی بدن استفاده کنید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید