شروع شغل جدید

اقداماتی که در چند ماه اول و با شروع شغل جدید تان انجام می‌دهید تأثیر عمده ای بر موفقیت یا شکست شما دارد. وقتی شروع‌ کارتان با یک گام درست باشد، همه چیز در آینده خوب پیش خواهد رفت. اما اگر اشتباه کنید، ممکن است در کل زمان کاری‌تان در این سازمان جدید، گاه و بیگاه با مشکلاتی روبرو شوید.

بنابراین، داشتن یک ذهنیت درست از قبل می‌تواند کمک کننده باشد. در این نوشتار پنج مورد از مهم‌ترین مواردی که باید از خودتان بپرسید آورده شده است. اگر شما هم در شرف شروع یک شغل جدید هستید، با خبرنامه در این نوشتار همراه باشید!

۱. چگونه در شغل جدید خودم ارزش  ایجاد کنم؟

با شروع شغل جدید تان پرسیدن این سوال خیلی مهم است. چرا در این نقش قرار گرفتید؟ سهامداران کلیدی از شما انتظار دارند چه کاری انجام دهید؟ در چه بازه زمانی؟ پیشرفت شما چگونه ارزیابی خواهد شد؟ همانطور که به دنبال پاسخ دادن به این سوال هستید، به خاطر داشته باشید که پاسخ واقعی ممکن است آن چیزی نباشد که هنگام منصوب شدن یا استخدام برای این شغل به شما گفته شده است. همچنین ممکن است با پیشرفت کارها و یادگیری بیشتر،‌تغییر کند یا تکامل یابد. به یاد داشته باشید که احتمالاً باید رضایت چندین ذینفع را جلب کنید، نه فقط رضایت رئیس‌تان را، و آنها ممکن است نظرات متفاوتی در مورد آنچه که «موفقیت» محسوب می‌شود، داشته باشند. درک مجموعه کامل از انتظارات ضروری است تا بتوانید آنها را تا حد ممکن با هم هماهنگ کنید و رضایت لازم را کسب کنید.

۲. از من انتظار می‌رود چگونه رفتار کنم؟

باید تلاش کنید مهم‌ترین هنجارهای رفتاری سازمان جدید را درک کرده و خودتان را با آنها مطابقت دهید، مگر اینکه برای تغییر فرهنگ این سازمان استخدام شده باشید! فرهنگ را به عنوان سیستم ایمنی سازمان در نظر بگیرید. زیرا تا حد زیادی برای جلوگیری از آلوده شده ارگانیسم اجتماعی به “تفکر اشتباه” و “رفتار نادرست” وجود دارد. اینکه طوری رفتار کنید که نشان بدهد به این سازمان و فرهنگ تعلق ندارید، می‌تواند منجر به انزوا و در نهایت خارج شدن از مسیر شود.

مطلب مرتبط: ۴ راهکار بسیار موثر و حرفه ای برای بهبود یک محیط کار سمی

۳. حمایت چه کسی حیاتی است؟

موفقیت شما احتمالاً به افرادی بستگی دارد که هیچ اختیار مستقیمی‌ بر آنها ندارید. بنابراین، شما نیاز به ایجاد اتحاد دارید. نقطه شروع برای رسیدن به اتحاد، درک چشم انداز سیاسی سازمان جدید و یادگیری نحوه هدایت آن است. چه کسی قدرت و نفوذ دارد؟ حمایت چه کسی حیاتی است و چرا؟ وقتی شناخت لازم را پیدا کردید، می‌توانید روی حفظ حمایت آنها تمرکز کنید. معمولاً این امر، چیزی بیش از ایجاد روابط را شامل می‌شود. شما باید درک کنید که دیگران در پی انجام چه کاری هستند و چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید. عمل متقابل محکم‌ترین پایه ای است که می‌توان بر اساس آن متحدانی را خلق کرد.

۴. چگونه در شغل جدید چند برد زودهنگام کسب کنم؟

با شروع شغل جدید تان، پیشرفت‌های سریع و ملموس در سازمان حس حرکت ایجاد می‌کند. این پیشرفت‌ها اگر خوب انجام شوند، اعتبار شما را تقویت می‌کنند، یادگیری‌تان را تسریع می‌بخشند و بهتر اینکه حق ایجاد تغییرات عمیق‌تر در سازمان را به شما می‌دهد. بنابراین، باید امیدوارکننده‌ترین راه‌ها را برای تأثیرگذاری سریع و مثبت شناسایی کنید و سپس با نظم درست و اصولی، این کار را تا حد امکان به گونه‌ای کارآمد و مؤثر انجام دهید.

مطلب مرتبط: عادات غلط در محیط کار؛ ۱۴ رفتار غیر حرفه ای و شیوه های رفع آنها

۵. برای برتری در این نقش به چه مهارت‌هایی نیاز دارم؟

همانطور که مارشال گلداسمیت، مربی اجرایی مشهور و برجسته می‌گوید: “آنچه شما را به اینجا رساند، شما را به آنجا نخواهد رساند.” مهارت‌ها و توانایی‌هایی که شما را به این نقطه در حرفه‌تان رسانده‌اند، ممکن است آن‌ها یا همه آن‌هایی که برای موفقیت در شغل جدیدتان نیاز دارید، نباشند؛ و افتادن در دام منطقه امن بسیار ساده برای هر کسی رخ می‌دهد. به عبارت دیگر، برای اینکه در نقش جدید خود کاملاً مؤثر باشید، احتمالاً باید پیشرفت و توسعه فردی داشته باشید. این بدان معنا نیست که نمی‌توانید بلافاصلهشروع خوبی داشته باشید، اما هر چه زودتر بفهمید که برای برتری در نقش چه قابلیت‌های جدیدی را باید توسعه دهید، بهتر است. عدم درک این نکته ضروری، پتانسیل پیشرفت در شغل جدید شما را کاهش می‌دهد.

کلام پایانی

با شروع یک نقش جدید، این پنج سوال را از خود بپرسید و به طور منظم این کار را انجام بدهید. در پایان هر هفته 30 دقیقه وقت بگذارید تا در مورد اینکه آیا پاسخ‌ها هنوز واضح هستند یا به هر نحوی تغییر کرده اند یا نه فکر کنید. انجام این کار به شما این امکان را می‌دهد که در مرحله گذار خود و فراتر از آن در مسیر درست بمانید!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *