چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید

ویتامین D به بدن شما قابلیت جذب و تحفظ کلسیم و فسفر را میدهد. کلسیم و فسفر برای ساخت و تحکیم استخوان بسیار مهم هستند. همچنین ثابت شده است  که ویتامین D در برخی موارد رشد سلول های سرطانی و التهاب را کاهش داده و به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. با این حال، غذاهای بسیار کمی حاوی ویتامین ها دی وجود دارند. شما باید مکمل ها را به عنوان ویتامین مصرف کنید. نور خورشید منبع طبیعی ویتامین D بوده و لقب “ویتامین آفتاب” را به خود اختصاص داده است. قرار گرفتن در معرض اشعه نور خورشید باعث تولید این ویتامین مهم در بدن می شود. اما اشعه UVB آفتاب سوختگی را به همراه دارد. بنابراین حفظ تعادل ویتامین D در بدن، جهت جلوگیری از آسیب پوستی بسیار مهم و ضروری قلمداد می شود. در این مطلب به چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید می پردازیم. بهترین روش جذب نور خورشید بدون خطر آسیب پوستی توضیح داده می شود.

با جذب اندک نور خورشید سطح ویتامین D بدن خود را افزایش دهید

اگرچه ساده به نظر می رسد ولی ویتامین D حاصل از تابش خورشید تحت تاثیر فصل، زمان روز، عرض جغرافیایی، ارتفاع، آلودگی هوا، رنگدانه های پوست، استفاده از کرم ضد آفتاب، عبور از شیشه و پلاستیک و افزایش سن شما قرار دارد. بنابراین، دانستن بهترین نحوه جذب نور خورشید برای بهینه سازی سنتز ویتامین D مفید تلقی میگردد.

چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید، زمان آفتابی را مشخص کنید

زمان آفتابی شما به موقعیت جغرافیایی شما بستگی دارد. در برخی مکان‌ها، آفتاب در اواسط روز ممکن است بهتر باشد، در حالی که در برخی دیگر مناطق، آفتاب صبح زود، زمانی که پرتوهای UVB بیشتر است، توصیه می‌ گردد. به طور مثال هند، در این سرزمین قرار گرفتن حدود 10 تا 20 دقیقه در آفتاب اولیه توسط پزشکان مفید به حساب می آید. به دلیل آسیب‌دیدگی لایه اوزون و آلودگی هوا، متأسفانه، قرار گرفتن طولانی‌ مدت در معرض نور خورشید توسط مجامع مختلف پوست در سراسر جهان بخاطر اثرات ناگوار آن به طور کلی توصیه نمی شود.

هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب مراقب باشید

اگر در اواسط روز در معرض نور خورشید قرار گرفتید، متوجه هیدراته نگهداشتن بدن خود باشید و کرم ضد آفتاب حتما استفاده نمایید.

چه مقدار پوست را باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید

هرچه قسمت بیشتر پوست خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، سبب تولید بیشتر ویتامین D در بدن شما خواهد شد. بهتر است پشت خود را در معرض مستقیم شعاعات خورشید قرار دهید تا دست و صورت.

از قرار گرفتن در معرض متوسط آفتاب ​​اطمینان حاصل نمایید

از قرار گرفتن طولانی مدت خودداری نمایید چرا که می تواند عواقب خطرناکی به بار آورد و حتی منجر به سرطان پوست گردد. قرار گرفتن در معرض آفتاب به صورت مکرر و متوسط ​​راه سالمی است. حدود 15 تا 20 دقیقه در روز برای افراد با پوست روشن و ۴۰ دقیقه برای افراد با پوست تیره برای یک روز کافی است.

چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید، مانعی در برابر تان قرار نگیرد

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از طریق پنجره کمکی نمی کند. چرا که شیشه پنجره اشعه UVB ضروری برای ساخت ویتامین D را فیلتر می نماید.

تعادل خود را حفظ کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون کرم ضد آفتاب ممکن است باعث آفتاب سوختگی شود. در حالی که ضد آفتاب توانایی بدن شما را برای ساخت ویتامین D محدود می کند. ممکن است لازم باشد تعادل خود را بین این دو ایجاد کنید. یعنی به مقدار کم و یک لایه نازک از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

آیا لباس ها مانع هستند

لباس ها و کرم های ضد آفتاب سطح تولید ویتامین D را در بدن شما کاهش می دهند. لباس‌های گشاد بافته شده، پنبه‌ای، رنگ روشن و خیس تأثیر نامطلوبی بر توانایی پوست شما برای تولید ویتامین D از اشعه‌های خورشید ندارد.

ویتامین D هنگام نشستن در سایه

اگر از قرار گرفتن کامل در معرض نور خورشید بیزارید، می توانید با نشستن در سایه از نور خورشید برای نیازهای ویتامین D خود استفاده کنید. کاملا مطمئن شوید که پوست شما در معرض نور خورشید است، ساعد، ساق پا، دست و غیره.

چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید، عملکرد نور خورشید چگونه است

اشعه UVB خورشید روی پوست شما توسط کلسترول موجود در سلول های پوست شما تبدیل به ویتامین D می گردد. سایکل تولید ویتامین D در بدن چنین است. قبل از شروع فعالیت، دوباره در کبد و کلیه ها تغییر شکل می‌ دهد.

آیا استاتین ها باعث مختل شدن ویتامین D از نور خورشید می گردد

استاتین ها برای کاهش کلسترول کاربرد فوق العاده ای دارد. حتی روی استاتین ها، کلسترول کافی در بدن شما وجود دارد که نور خورشید را به ویتامین D تبدیل کند.

آیا احساس می کنید در معرض خطر کمبود ویتامین D هستید

اگر در معرض نور خورشید قرار نگیرید، احتمالاً دچار کمبود ویتامین D خواهید شد. ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند: همیشه ماندن در خانه یا تخت، پوشیدن لباس کاملا پوشیده در خارج از منزل، رنگ پوست تیره.به علاوه نیاز شما به ویتامین D بیشتر است (مانند بارداری، مادران شیرده و نوزادان)، سن، زمانی که توانایی بدن برای تولید ویتامین D کاهش می یابد، شرایط سلامتی مانند بیماری کلیوی و داروهایی که باعث تغییر در کنترل ویتامین D در بدن شما می شوند. مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک، بیماری کبد و غیره.

چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید، فقدان رژیم غذایی حاوی ویتامین D

در حالی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است برخی از این موارد را تسکین دهد، مکمل‌های غذایی و غذاهای غنی از ویتامین D مانند ماهی روغنی، گوشت قرمز، زرده تخم‌مرغ، مواد غذایی با ویتامین D افزوده شده (اسپرت‌های چربی، غلات صبحانه، جایگزین‌های شیر گیاهی مانند شیر سویا و غیره). شیرخشک نوزاد با ویتامین D افزوده شده (برای نوزادان) بدون شک دلایل دیگر مورد نیاز می باشد. زمانی که دارو و شرایط سلامتی سبب کمبود ویتامین D شده است، مکمل های این ویتامین مورد نیاز است. مطمئنا پزشک نیز در این مورد برای تان توصیه های خواهد داشت.

چگونگی تامین ویتامین دی از نور خورشید، سخن آخر

بدن شما برای جذب کلسیم مورد نیاز برای ساخت و نگهداری استخوان ها به ویتامین D نیاز دارد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید مهمترین منبع طبیعی ویتامین D به حساب می آید. با قرار گرفتن در برای 15 تا 20 دقیقه در معرض آفتاب صبحگاهی، به بدن خود اجازه دهید تمام ویتامین D مورد نیاز خود را در روز تولید کند. هنگام قرار گرفتن در پرتوهای UVB نور خورشید، لازم است بین سوختگی پوست و قرار گرفتن در معرض بیش از حد که منجر به سرطان پوست می شود، تعادل برقرار کنید. کسانی که حساسیت به نور دارند باید از قرار گرفتن در زیر نور خورشید اجتناب کنند و به جای آن مکمل های ویتامین D را ترجیح دهند. افراد مسن، کسانی که مشکلات کلیوی یا کبدی یا برخی از بیماری‌های دیگر دارند، در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند. مکمل‌ها و غذاهای حاوی ویتامین D برای نیازهای آنها در دسترس هستند.

مطالب مرتبط

تشخیص کمبود ویتامین دی از روی زبان: زبان چگونه کمبود ویتامین D را نشان می دهد؟

اثرات شگفت انگیز مصرف مکمل های ویتامین دی بعد از ۵۰ سالگی کدام ها هستند؟

دلایل کمبود ویتامین دی: ۱۰ علت پنهان که مسبب پایین آمدن سطح ویتامین هستند

ارتباط کمبود ویتامین دی و افسردگی؛ آیا بین این دو رابطه ای وجود دارد؟

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *