شناخت آدم دروغگو

دروغ گفتن در هر جامعه ای امر غیر اخلاقی و نفرت انگیز تلقی می شود. اما ممکن است بسیاری از آدم ها در شرایطی قرار بگیرند که به راحتی دروغ بگویند. همه ما در مقابل دروغ شنیدن، گارد شدیدی داریم. چرا که گویا فرد دروغگو با گفتن دروغ می خواهد سر ما کلاه بگذارد یا ما را احمق فرض کند. به همین خاطر، دوست نداریم کسی به ما دروغ بگوید. طبق تحقیقات دکتر لی تن برینک، روانشناس در دانشکده بازرگانی هاس، دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش، غریزه تشخیص در مورد دروغ در همه ما بسیار قوی است. در واقع این غریزه هوشیاری ذهنی ما است. بنابراین با اندکی دقت و هوشیاری به برخی نشانه ها می توانید دروغ را تشخیص دهید. از این رو، به ۷ نشانه ساده  اشاره می کنیم تا به راحتی  متوجه شوید که فرد مقابل تان دارد به شما دروغ می گوید.

۱.مبهم بودن

اگر فردی مبهم و وارونه صحبت می کند و شما از صحبت های او چیزی را متوجه نمی شوید، احتمالا او دروغ می گوید. یا او عمداً جزئیات هر چیزی را که در مورد آن صحبت می کند کنار می گذارد، ممکن است دروغ بگوید.

مطلب مرتبط: دروغ ناآگاهانه: ۹ دروغی که والدین هرروز به صورت ناخودآگاه به کودکانشان می‌گویند

۲.شناخت آدم دروغگو؛ بیش از حد فکر کردن

بسیاری از افراد تلاش می کنند تا وقتی چیزی را روایت می‌کنند یا به کسی چیزی می‌گویند، با یک جریان مناسب صحبت کنند. زیرا موضوع را خوب می‌دانند و می‌خواهند آن را به درستی منتقل کنند. با این حال، اگر فرد کمی بیش از حد به چیزی فکر می‌کند، پس احتمالاً دارد دروغ می گوید. یا نمی‌خواهد همه واقعیت آن موضوع را به شما بگوید.

۳.احساس نگرانی و آشفتگی

وقتی فرد مقابل تان صحبت می کند و در جریان صحبت دچار نگرانی و آشفته حالی می شود، احتمالا دارد دروغ می گوید. در چنین شرایطی  بهترین کار، پرسیدن سوال های زیاد و پی هم است. اگر فرد جزئیات دیگرى بیان کند و با آن چه قبلا گفته بود فرق داشته باشد، بدانید او دروغ می گوید. چرا که دروغ گفتن برای مغز بسیار آزاردهنده است. تعداد کمی از مردم می توانند سریع فکر کنند. ولی بسیاری ها فراموش می کنند که دقایق قبل در مورد موضوع صحبت، چه گفته بود.

۴.شناخت آدم دروغگو؛ تکرار کلمات

در طول فرآیند دروغ گفتن، افراد تمایل دارند کلمات یا عبارات خود را تکرار کنند. این می تواند هدیه بزرگی باشد. چرا که به راحتی شما تشخیص می دهید یک دروغگو در مقابل شما ایستاده است.

۵.اطلاعات خیلی زیاد

وقتی فرد دروغ می‌گوید، سعی می‌کند ردپای خود را بپوشاند. به همین خاطر تمایل دارد اطلاعاتی بسیار بیشتر از آنچه لازم است را ارائه دهد. این زمانی است که می توانید تشخیص دهید که فرد دارد دروغ می گوید. اما لطفا مراقب باشید، برخی از افراد فوق العاده پرحرف نیز چنین رفتار می کنند.

مطلب مرتبط: تشخیص دروغ: ۱۰ نشانه که آدم دروغگو را لو می دهند!

۶. شناخت آدم دروغگو؛ بیش از حد تمرکز کردن

خیلی ها بر این باورند که دروغ گفتن یک هنر است. ممکن است تعداد بسیار کمی در آن تسلط داشته باشند. افرادی که دروغ می گویند، تمایل به تمرکز دارند تا لنگ نزنند. این باعث می شود در مقایسه با افرادی که دروغ نمی گویند، بیش از حد در گفتارشان متمرکز به نظر برسند.

۷.تغییر در لحن

به گفته دکتر دیوید ماتسوموتو، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو، فردی که تمایل دارد دروغ بگوید لحنش تغییر می کند. یا با صدای خیلی بلند صحبت می کند یا  بسیار با صدای آرام که به سختی شنیده می شود.او تاکید می کند که برای گیر انداختن فرد دروغگو باید به نشانه های کلامی توجه کنید. نشانه های کلامی باعث می شود به راحتی تشخیص دهید که فرد مقابل تان به شما دروغ می گوید یا در گفتارش صادق است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *