7 نکته از تازه‌های مصالحه؛ احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح و توافق میان آمریکا و طالبان |
۷ نکته از تازه‌های مصالحه؛ احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح و توافق میان آمریکا و طالبان

۷ نکته از تازه‌های مصالحه؛ احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح و توافق میان آمریکا و طالبان

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۱ / میزان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه

آیا گفتگوهای صلح دوباره آغاز می‌شود؟

وزارت خارجه پاکستان امروز پنج‌شنبه (۱۱ میزان) گفته است که شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در دیدار با ملابرادر گفته که فرصت دستیابی به توافق صلح پایدار در افغانستان فراهم شده است.

وزارت خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرده که روند متوقف‌شدۀ گفتگوهای صلح، دوباره آغاز شود.

وزیر خارجه پاکستان با بیان این که حل صلح‌آمیز جنگ در افغانستان، منجر به کاهش خشونت، پایان خونریزی و صلح دایمی، برای نسل‌های آینده افغانستان خواهد شد خاطرنشان کرده که اسلام‌آباد به تلاش‌هایش برای دستیابی افغانستان به صلح دایمی که برای پیشرفت اقتصادی – اجتماعی پاکستان ضروری است، ادامه خواهد داد.

در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویترش نگاشته است که هییت این گروه با وزیر خارجه و مقام‌های بلندپایۀ پاکستان در مورد موضوعات سیاسی و صلح گفتگو کرده است.

وزارت خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرده که روند متوقف‌شدۀ گفتگوهای صلح، دوباره آغاز شود

وزارت خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرده که روند متوقف‌شدۀ گفتگوهای صلح، دوباره آغاز شود

چهارمین سفر گروه طالبان

پس از توقف گفتگوهای صلح توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، هیات طالبان به کشورهای منطقه چون چین، روسیه و ایران سفر داشته‌اند که به تازگی سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که چهارمین سفر این گروه به پاکستان صورت گرفته است.

سهیل شاهین صبح روز چهارشنبه (۱۰ میزان) در توییتر‌اش نوشته است که یک هیات سیاسی این گروه به ریاست ملابرادر به پاکستان سفر کرده‌اند.

در ادامه این توییت آمده که قرار است این هیات با مقام‌های رسمی پاکستان گفتگو کنند.

این سفرها اما به دور از واکنش‌ حکومت افغانستان نبوده و صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور میزبانی از گروه طالبان را خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها دانسته است.

سفر خلیلزاد همزمان با سفر هیات طالبان

سفر هیات طالبان به پاکستان همزمان با سفر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به این کشور صورت گرفته است.

رسانه‌ها روز گذشته چهارشنبه (۱۰ میزان) گزارش دادند که زلمی خلیلزاد به پاکستان رسیده و قرار است در این سفر با نمایندگان طالبان نیز دیدار کند.

سفر هیات طالبان به پاکستان همزمان با سفر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به این کشور صورت گرفته است

سفر هیات طالبان به پاکستان همزمان با سفر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به این کشور صورت گرفته است

این نخستین سفر آقای خلیلزاد و همچنین نخستین دیدار احتمالی او با نمایندگان گروه طالبان پس از توقف گفتگوهای صلح میان آمریکا و این گروه است که این بار به سرپرستی ملابرادر عازم اسلام‌آباد شده است.

صلح به رهبری افغان‌ها

در واکنش به سفر هیات طالبان و نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به پاکستان، سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید، صلحی که دولت افغانستان مالکیت و رهبری آن را نداشته باشد، هیچ‌گونه پیشرفتی را شاهد نخواهد بود.

صدیق صدیقی روز چهارشنبه در پست توییتری خود نوشته بود: “صلح؛ اولویت ما است. صلحی که به رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده نشود، منجر به تامین صلح پایدار و با عزت در افغانستان می‌گردد.”

او همچنان تاکید کرد که صلح از خواسته‌های عمده مردم افغانستان است.

اولویت اول صلح

قبل از این واکنش نیز حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور نیز در ۷۴مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود: “از همین جا به طالبان و حامیان خارجی آن‌ها پیامی از مردم افغانستان دارم، با ما در روند صلح یک‌جا شوید، ورنه ما به جنگ خود علیه تان ادامه خواهیم داد و این جنگی است که ما به آن فایق آمده می‌توانیم.”

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان گفته است که طالبان یکی از نیروهای نیابتی پاکستان است و افغانستان هرگز نمی‌پذیرد پاکستانی‌ها بر آن‌ها حکم‌فرمایی کنند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی

حمدالله محب روز سه‌شنبه(۹ میزان) در سخنرانی در شورای روابط خارجی امریکا گفت: “اگر ما حکومت ابر قدرت شوروی را نپذیرفتیم، پس دور از تصور نیست که نتوانیم در برابر نیروی نیابتی یکی کشور عقب مانده، که زمانی به سختی به مردم خود می‌رسید(مردم خود را تغذیه می‌کرد)، تسلیم شویم.”

مشاور امنیت ملی خاطرنشان ساخته که امسال طالبان شرورترین چرخه حملات را به راه انداختند، اما در هر مرحله از آن شکست خوردند.

وی گفت: “ستون فقرات طالبان شکسته است. ایدئولوژی آن‌ها دیگر موضعی ندارد. ایدئولوژی آن‌ها این بود که برای اسلام می‌جنگیدند.”

او همچنان تاکید کرده بود که نتایج انتخابات هرچه باشد، صلح در اولویت دولت قرار دارد.

اول صلح بعد انتخابات

پیش از این گفته‌ها، قبل از ۶ میزان روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان گفته که انتخابات نیاز مبرم و اساسی و یک اصل تغییر ناپذیر است، اما هر چیزی زمان دارد و وقتی صلح و امنیت نباشد، چگونه انتخابات برگزار شود.

نور چهارشنبه(۳میزان) در نشست خبری مشترک احزاب سیاسی در مورد صلح گفت که: “با شعار دادن‌ها در پشت تریبون صلح نمی‌آید و اکنون زمان آن فرارسیده که همه بزرگان سیاسی و نخبگان جامعه افغانستان در کنار هم متحدانه برای تامین صلح گام برداریم.”

ترامپ: صلح اولویت آمریکا

با توجه به واکنش مقامات افغانستان، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل نیز تاکید کرده که صلح در افغانستان هم‌چنان از اولویت‌های دولت اوست.

دونالد ترامپ که چهارشنبه(۳ میزان) در مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، تاکید کرد که ساختن یک آینده‌ روشن‌تر برای افغانستان از هدف‌های اساسی امریکا است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آمریکا افغانستان پاکستان صلح طالبان گفتگو با طالبان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید