ریاست جمهوری: صلح بدون رهبری افغانستان هیچ پیشرفتی ندارد |
ریاست جمهوری: صلح بدون رهبری افغانستان هیچ پیشرفتی ندارد

بازتاب خبرهای 10 میزان 1398

Image Title
۱۰ / میزان ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: صلح بدون رهبری افغانستان هیچ پیشرفتی ندارد

هم‌زمان با سفر یک هیأت طالبان و هم‌چنین نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به پاکستان، سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید، صلحی که دولت افغانستان مالکیت و رهبری آن‌را نداشته باشد، هیچ‌گونه پیشرفتی را شاهد نخواهد بود.

sediqi

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۱۰میزان) در پیامی در توییتراش نگاشته است: “صلح؛ اولویت ما است. صلحی که به رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده شود، منجر به تامین صلح پایدار و با عزت در افغانستان می‌گردد”.

صدیقی همچنان تاکید کرده است که صلح از خواست‌های عمده‌ی مردم افغانستان است.

این اظهارات سخنگوی رییس‌جمهور در حالی مطرح شده است که به تازگی هیأت گروه طالبان و نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان به پاکستان رفته‌اند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور نیز در ۷۴مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود: “از همین‌جا به طالبان و حامیان خارجی آن‌ها پیامی از مردم افغانستان دارم: با ما در روند صلح یک‌جا شوید، ورنه ما به جنگ خود علیه‌تان ادامه خواهیم داد و این جنگی است که ما به آن فایق آمده می‌توانیم.”

او همچنان تاکید کرده بود که نتایج انتخابات هرچه باشد، اما صلح در اولویت دولت قرار دارد.

۱۰ / میزان ۱۳۹۸

نتایج یک گزارش: آرای بیشتری در ولسوالی‌های ناامن نسبت به مناطق امن به صندوق ریخته شده است

یک گزارش تحقیقی آریانانیوز از شماری از ولایت‌ها نشان می‌دهد که در ولسوالی‌های امن رأی کمتری نسبت به ولسوالی‌های ناامن در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، به صندوق‌ها ریخته شده است.

بر اساس این گزارش، به گونه مثال در ولایت لوگر، چرخ از ولسوالی‌های به شدت ناامن این ولایت است، اما ۷۰۷۶ رأی در این ولسوالی استفاده شده است. این در حالی است که از ولسوالی امن خوشی تا هنوز هیچ رأی وارد سیستم کمیسیون انتخابات نشده، در حالی که در ولسوالی محمد آغه که از ولسوالی‌های نسبتا ناامن است، ۶۵۴۰ رأی استفاده شده است.

Elections

هم‌چنان، در ولایت خوست، ولسوالی موسی خیل ناامن‌ترین ولسوالی این ولایت است؛ در این ولسوالی ۱۳۸۳۶ رای استفاده شده و در امن‌ترین ولسوالی خوست در صبری، ۶۹۱۵ رای به صندوق ریخته شده است.

از سوی دیگر، در ولایت پکتیا؛ در ولسوالی امن شواک ۴۱۸ رأی استفاده شده، در حالی که در ولسوالی به شدت ناامن زرمت، ۲۴۳۱۹ رأی به صندق‌ها ریخته شده است.

این در حالی است که آمارهای ارایه شده در وب‌سایت کمیسیون انتخابات نیز نشان می‌دهد که شمار شرکت‌‌کنند‌گان در برخی از ولسوالی‌های ناامن ولایت‌هایی چون لوگر، پکتیا، پکتیکا و خوست بیشتر از ولسوالی‌های امن این ولایت‌ها بوده است.

۱۰ / میزان ۱۳۹۸

نی: تهدید طالبان باعث محدودیت خبری انتخابات شد

نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که ناامنی در روز انتخابات باعث محدودیت پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری شد.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی امروز چهارشنبه(۱۰میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت، در این  انتخابات  نسبت به انتخابات‌های گذشته، کمترین خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده و دلیل کاهش خشونت‌ها، کمترین سفر روزنامه‌نگاران به مناطق دور دست بوده است.

NAI

خلوتگر افزود، در این گزارش با ۲۵۰ خبرنگاران در ۲۴ ولایت گفتگو شده و آن‌ها بزرگترین چالش گزارش‌دهی انتخابات را تهدید طالبان عنوان کردند و نیز حدود ۲۵ درصد مصاحبه‌‌شوندگان گفته‌اند که عدم فعالیت‌های شبکه‌های مخابراتی، تأثیر مستقیمی بر روند گزارش‌دهی داشته است.

به گفته او، ۱۶ درصد خبرنگاران مصاحبه شده از عدم دسترسی به اطلاعات، ۱۶ درصد دیگر از برخورد نامناسب کارمندان کمیسیون انتخابات و ۱۰ درصد آن‌ها، رفتار نا‌مناسب نیروهای امنیتی را دلیل محدودیت پوشش رسانه‌ای انتخابات دانسته‌اند.

رییس اجرایی نی از حکومت کنونی و حکومتی که قرار است در آینده‌ نزدیک به وجود آید، خواست تا هیچ‌گونه بهانه‌ای برای ممانعت از دست‌رسی به اطلاعات وجود نداشته باشد.

۱۰ / میزان ۱۳۹۸

وزارت معارف: جمع‌آوری پول از نزد شاگردان برای گرامی‌داشت روز معلم ممنوع است

وزارت معارف اعلام کرده است که هرنوع جمع‌آوری پول به شکل اجباری از نزد شاگردان برای بزرگداشت از روز معلم و تهیه تحایف ممنوع است.

MOE

وزارت معارف امروز چهارشنبه(۱۰میزان) در یک خبرنامه گفته است که بر اساس فیصله رهبری وزارت معارف و کمیسیون بزرگداشت از روز معلم، این روز در مکاتب سراسر کشور تجلیل می‌شود، اما جمع‌آوری پول به شکل اجباری از نزد معلمان و دانش آموزان مکاتب جهت گرامی‌داشت از روز معلم و تهیه تحایف جدا ممنوع است.

این وزارت تاکید کرده که برای اعضای نظارت تعلیمی هدایت داده شده تا از تطبیق این هدایت نظارت نموده و با متخلفان برخورد قانونی انجام دهند.

۱۰ / میزان ۱۳۹۸

وزارت دفاع: حومه‌های شهر تالقان از وجود طالبان پاکسازی شد

وزارت دفاع اعلام کرده است که حومه‌های شهر تالقان، مرکز ولایت تخار به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی شده و نیروهای امنیتی عملیات‌های‌شان را در ولسوالی‌های بهارک و خواجه غار آغاز کرده‌اند.

وزارت دفاع امروز چهارشنبه(۱۰میزان) در یک خبر با بیان این خبر گفته است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی، عملیات‌های‌شان را در ولسوالی‌های بهارک و خواجه غار ولایت تخار شدت بخشیده‌اند.

این وزارت افزوده است که نیروهای کماندو نیز به تخار اعزام شده و هم‌اکنون مصروف اجرای عملیات‌های پاکسازی هستند.

MOD

به گفته وزارت دفاع، حومه‌های شهر تالقان به گونه کامل از وجود طالبان پاکسازی شده و تلفات سنگینی نیز به طالبان وارد شده است.

این وزارت در مورد تلفات طالبان در این عملیات چیزی نگفته است.

وزارت دفاع در حالی از پاکسازی حومه‌های شهر تالقان خبر داده است که گروه طالبان  در جریان انتخابات و بعد از انتخابات ریاست جمهوری، بیشترین تحرکات را در حومه‌های این شهر و لسوالی‌های خواجه غار و بهارک داشتند. در یک حمله هوایی اشتباه در ولسوالی بهارک برای سرکوب طالبان نیز ۸ نیروی خیزش مردمی کشته و ۷ تن دیگر آنان زخمی شدند.

۱۰ / میزان ۱۳۹۸

محاصره 150 نیروی امنیتی توسط طالبان در ولایت جوزجان

مقام‌های محلی در ولایت جوزجان می‌گویند که گروه طالبان حدود ۱۵۰ نیروی امنیتی را در این ولایت محاصره کرده است.

عبدالحی حیات، عضو شورای ولایتی جوزجان امروز چهارشنبه(۱۰میزان) به خبرنامه گفت: “گروه طالبان سه شب قبل بالای ولسوالی درزاب حمله کرده و این ولسوالی را به کنترول خود درآروده است”.

MOD

حیات افزود، پس از سقوط این ولسوالی، به نیروهای امنیتی تلفات وارد شده و ارگان‌های امنیتی مستقر در این ولسوالی به پاسگاه‌های “دهشکه” و “آنتن” پناه برده‌اند.

او خاطرنشان کرد، پس از آن‌که نیروهای قطعه خاص از وزارت داخله در ولسوالی درزاب مستقر شدند و کنترول ولسوالی را به دست گرفتند، نیروهای مستقر در این دو پاسگاه به دلیل کمین طالبان نتوانستند دوباره به مرکز ولسوالی بروند و قطعه خاص نیز با دادن یک کشته، دوباره ولسوالی را ترک کرد.

این عضو شورای ولایتی تاکید کرد، فعلا نیروهای امنیتی که حدود ۱۵۰ تن اند، در پاسگاه آنتن در محاصره گروه طالبان قرار دارد که شامل نیروهای اردوی ملی، پولیس نظم عامه و پولیس ملی می‌شوند و و یک تن آنان نیز به شدت زخمی است.