ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل: صلح در افغانستان هم‌چنان اولویت امریکاست |
ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل: صلح در افغانستان هم‌چنان اولویت امریکاست

بازتاب خبرهای 3 میزان 1398

Image Title
۳ / میزان ۱۳۹۸

ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل: صلح در افغانستان هم‌چنان اولویت امریکاست

رییس‌جمهور امریکا در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل تأکید می‌کند که صلح در افغانستان هم‌چنان از اولویت‌های دولت اوست.

دونالد ترامپ که امروز چهارشنبه(۳ میزان) در مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، تاکید کرد که ساختن یک آینده‌ روشن‌تر برای افغانستان از هدف‌های اساسی امریکا است.

trump

وی گفت: “پیام ما در سراسر جهان روشن است. هدف ما رفتن به جنگ‌های بی‌پایان نیست. با در نظر گرفتن همین هدف، اداره‌ی من در تلاش آینده‌ی روشن ‌تری برای افغانستان است، متاسفانه طالبان انتخاب کرده‌اند که به حمله‌های وحشیانه خود ادامه دهند. ما در هم‌کاری با متحدان افغان خود برای نابودی هراس‌ افگنی کار می‌کنیم و هیچ گاه از تلاش برای رسیدن به یک صلح واقعی دست بردار نیستیم”.

این در حالی است که نخست‌وزیر پاکستان پس از دیدار با رییس‌جمهور امریکا، در گفت‌گو با خبرنگاران تاکید کرد که جنگ افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و این را به ترامپ نیز گفته است.

عمران خان خاطرنشان کرده که هنوز امیدوار به از سرگیری دوباره گفتگوها میان امریکا و طالبان است.

۳ / میزان ۱۳۹۸

واکنش سفیر آلمان: حکمتیار را رد صلاحیت می‌کنم

پیتر پروگل، سفیر آلمان در افغانستان در واکنش به اظهارات گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گوید که تهدید صریح با استفاده از خشونت، غیرقابل قبول است.
پروگل امروز چهارشنبه(۳میزان) در توییتی اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار را محکوم کرده و گفته است: “این تهدید صریح با استفاده از خشونت، کاملا غیرقابل قبول است”.
وی خاطرنشان کرده که حکمتیار را به عنوان کاندیدای انتخابات دموکراتیک رد صلاحیت می‌کند.
سفیر آلمان در کابل افزوده است که این اظهارات باید از سوی مقام‌های ذی‌صلاح بررسی شود.

Gulbodin Hekmatyar
این در حالی است که گلبدین حکمتیار امروز در یک گردهمایی در کابل گفت: “ما را از آمدن‌مان پشیمان نکنید. ما را از رفتن به انتخابات پشیمان نکنید. ما را وادار به انتخاب راه‌های دیگر نکنید! می‌توانیم، تجربه‌اش را هم داریم. طالبان را هم تبرشان را دسته نکنید تا آن‌ها نگویند که راه ما شایسته‌تر است.”
حکمتیار روز گذشته نیز گفته بود اگر انتخابات با تقلب همراه باشد، او دوباره به سنگر برخواهد گشت.
حکمتیار که سال‌ها در برابر حکومت می‌جنگید، در سال ۱۳۹۵ به روند صلح پیوست و به کابل آمد.

۳ / میزان ۱۳۹۸

عبدالله معاون سوم ریاست اجرایی در تکت انتخاباتی اش را معرفی کرد

عبدالله عبدالله رییس تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی معاون سوم ریاست اجرایی را در این تکت انتخاباتی معرفی کرد.

abdullah
عبدالله امروز چهارشنبه(۳میزان) در آخرین روز کارزارهای انتخاباتی، فرخنده زهرا نادری را به عنوان معاون سوم ریاست اجرایی در تکت انتخاباتی اش معرفی کرد.
تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، تنها تکت انتخاباتی است که در آن ریاست اجرایی حکومت در نظر گرفته شده است.

۳ / میزان ۱۳۹۸

نور: در انتخابات پیشرو از هیچ تکت انتخاباتی حمایت نکردم

عطا محمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی می گوید که به دلایل مشخص از هیچ نامزدی در انتخابان ریاست جمهوری حمایت نکرده است.
نور امروز چهارشنبه(۳میزان) در بیانیه ای گفته است: “با احترام به همه کاندیداهای محترم ریاست جمهوری که شخصیت های محترمی هستند، و با توجه به این که حافظه ما کاستی های پنج سال گذشته را فراموش نکرده، هوا داران، دوستان، هم‌فکران و همرزمان چهل ساله من، می‌توانند به هریک از نامزدان محترمی که خواسته باشند، رای دهند. ”
وی از هوادارانش خواسته است به کسی رای دهند که آینده را تضمین کند. به گفته او، آزموده را آزمودن خطاست.

Ata Mohmmad Noor
رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی اضافه کرده است که انتخابات یک پروند ملی و مردم سالاری یک اصل است، اما حق انتخاب را هر شهروند افغانستان دارا می‌باشد.
وی در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که در آغاز این دور انتخابات ریاست جمهوری، ابتدا از تیم صلح و اعتدال به ریاست حنیف اتمر حمایت کرد، اما این تسم در آغاز کارزارهای انتخاباتی، به دلیل اختلاف او و حنیف اتمر بر سر کرسی نخست وزیری، از هم پاشید. با این وجود، عطامحمد نور پس از آن به صورت رسمی از هیچ تکت انتخاباتی حمایت نکرد و صلح را نسبت به انتخابات در اولویت قرار داد.
در روزهای گذشته گزارش های تایید نشده ای در صفحات اجتماعی در مورد پیوستن والی پیشین بلخ به تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی منتشر شده است. شاه حسین مرتضوی، از تیم رییس جمهور نیز روز گذشته از عطامحمد نور به خاطر برگزاری کمپاین انتخاباتی مزارشریف قدردانی کرده بود، اما نور پیوستن به تیم انتخاباتی مشخصی را رد کرده است.

۳ / میزان ۱۳۹۸

بازداشت یک فرد انتحاری در مرکز ولایت تخار

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت یک فرد انتحاری در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار خبر داده است.
ریاست امنیت ملی امروز چهارشنبه(۳میزان) با نشر یک خبرنامه گفته است که نیروهای قطعات خاص این ریاست در یک عملیات خاص، یک نوجوان انتحاری را از مربوطات شهر تالقان، مرکز ولایت تخار بازداشت نموده اند.

NDS
در خبرنامه این ریاست آمده است که فرد انتحاری بازداشت شده، رحمت الله مشهور به عمر نام دارد و یک ماه قبل جذب گروه طالبان شده و عازم ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز گردیده بود.
به گفته امنیت ملی، این فرد توسط فرمانده صد نفری طالبان به نام عمر آماده به حمله انتحاری در شهر تالقان گردیده بود، تا مراکز و سایت های انتخاباتی را هدف حمله انتحاری قرار دهد که قبل از رسیدن به هدف، توسط نیروهای امنیت ملی شناسایی و بازداشت شده است.