تاریخچه روز ولنتاین

ولنتاین یا روز عشق هر سال در 14 فوریه جشن گرفته می شود. در این روز افرادی که همدیگر را دوست دارند بین هم گل، شکلات و هدیه‌های دیگر رد و بدل می کنند. اما آیا می دانید این روز از کجا می آید و چرا ولنتاین نام گرفته است؟ اگر نمی دانید و دوست دارید بدانید، جای درستی آمده‌اید. در این نوشتار تاریخچه ولنتاین را خواهید دید.

افسانه سنت ولنتاین

افسانه سنت ولنتاین

روز ولنتاین از کجا شروع شد؟ تاریخچه این روز – و داستان قدیس حامی آن – در هاله ای از رمز و راز است. همه ما می دانیم سال هاست که روز 14 فوریه به عنوان روز عشق جشن گرفته می شود. روز سِنت ولنتاین یا همان ولنتاین، بقایایی از سنت مسیحی و روم باستان است. اما سِنت ولنتاین چه کسی بود و چگونه با این آیین باستانی پیوند خورد؟

برای شما: ولنتاین 1401 چه روزی است؟

کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیس مختلف به نام های ولنتاین یا والنتینوس دارند که همگی کشته شده اند. بر اساس افسانه ای در این مورد، ولنتاین کشیشی بود که در قرن سوم در رم خدمت می کرد. وقتی امپراتور کلودیوس دوم تصمیم گرفت که مردان مجرد می توانند سربازان بهتری نسبت به کسانی که دارای همسر و خانواده هستند، باشند، ازدواج برای مردان جوان غیرقانونی اعلام شد.

ولنتاین که این فرمان را بی‌عدالتی می دانست، از کلودیوس سرپیچی کرد و به انجام مراسم ازدواج عاشقان جوان در خفا کمک می کرد. وقتی کلودیوس از کار ولنتاین با خبر شد، دستور به قتل او داد. با این حال برخی دیگر بر این باور اند که نام ولنتاین از اسقف قدیس ولنتاین ترنی گرفته شده است. او نیز توسط کلودیوس دوم در خارج از روم سر بریده شد.

تاریخچه روز ولنتاین، مرگ ولنتاین

افسانه و داستان های دیگر حاکی از آن است که ولنتاین ممکن است به دلیل تلاش برای کمک به مسیحیان برای فرار از زندان‌های روم کشته شده باشد، جایی که آنها اغلب مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می‌گرفتند. طبق یکی از افسانه‌ها، ولنتاین زندانی در واقع اولین تبریک «ولنتاین» را پس از این که عاشق دختری جوان – احتمالا دختر زندانبانش – شد، گفت.

خواندنی: بهترین متن های تبریک برای روز ولنتاین

او قبل از مرگش نامه ای با امضای “از ولنتاین تو” برای معشوقش نوشت، عبارتی که هنوز هم استفاده می‌شود. اگرچه حقیقت پشت افسانه‌های ولنتاین مبهم و رازآلود است، اما داستان‌ها همه بر جذابیت او به عنوان شخصیتی دلسوز، قهرمان و مهمتر از همه رمانتیک تاکید دارند. در قرون وسطی، شاید به لطف این شهرت، ولنتاین به یکی از محبوب ترین قدیسان در انگلستان و فرانسه تبدیل شد.

لوپرکالیا جشنواره بت پرستی ماه فوریه

در حالی که برخی بر این باورند که روز ولنتاین در اواسط فوریه برای بزرگداشت سال‌مرگ ولنتاین برگزار می شود – که احتمالا در حدود سال 270 پس از میلاد اتفاق افتاده است، برخی دیگر ادعا می کنند که ممکن است کلیسای مسیحی تصمیم گرفته باشد که جشن بت پرستی لوپرکالیا را به عنوان جشن ولنتاین در اواسط ماه فوریه برگزار کند. لوپرکالیا که در اواخر فوریه یا 15 فوریه جشن گرفته می‌شد، جشن باروری بود که به فاونوس، خدای کشاورزی رومی، رومولوس و رموس بنیان‌گذاران رومی اختصاص داشت.

بیشتر بخوانید: 10 بهترین هدیه برای مردان در روز ولنتاین

برای شروع جشنواره، اعضای فرقه لوپرچی، یک راسته از کشیشان رومی، در غاری مقدس جمع می‌شدند، جایی که گمان می‌رفت نوزادان رومولوس و رموس، بنیان‌گذاران روم، توسط یک گرگ یا لوپا نگهداری می‌شدند. کاهنان یک بز را برای باروری و یک سگ را برای تطهیر قربانی می کردند. سپس پوست بز را در خون قربانی فرو می‌بردند و به خیابان‌ها می‌رفتند و با پوست بز به آرامی به زنان و به مزارع ضربه می‌زدند. زنان رومی به دور از ترس، از ضربه پوست‌ها استقبال می‌کردند، زیرا اعتقاد بر این بود که این پوست‌ها در سال آینده به باروری آن ها کمک خواهد کرد. همچنین طبق افسانه ها، در این روز همه زنان جوان شهر نام خود را در یک کوزه بزرگ می گذاشتند. سپس مجردان شهر هر کدام یک نام انتخاب می کردند و برای جشن آن سال با زن انتخابی خود همراه می شدند. این مسابقات اغلب به ازدواج ختم می شد.

تبریک و هدایای معمولی روز ولنتاین

علاوه بر ایالات متحده، روز ولنتاین در کانادا، مکزیک، بریتانیا، فرانسه و استرالیا نیز جشن گرفته می شود. در بریتانیای کبیر، برگزاری جشن روز ولنتاین حدود قرن هفدهم شروع شد.

برای شما: 11 حقیقت جالب درباره روز ولنتاین که احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد!

در اواسط قرن هجدهم، همه طبقات اجتماعی افراد بین دوستان و عزیزان خود هدیه یا یادداشت‌های دست نویس رد و بدل می کردند. تا این که در سال 1900 با پیشرفت تکنولوژی کارت های چاپی جایگزین کارت های دست نویس شدند. کارت های آماده کار افراد را آسان کرده بود، آنها با خرید یکی از این کارت ها، احساسات درونی خود را به عزیز خود ابراز می کردند. نرخ پست ارزان‌تر نیز به افزایش محبوبیت ارسال کارت تبریک روز ولنتاین افزوده بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.4 / 5. تعداد آرا: 8

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *