به نظر می‌رسد که بحران کرونا ویروس همه چیز را به گونه‌ای منفی تحت تاثیر قرار داده‌است: نابرابری اقتصادی، آسیب‌پذیری سیستم‌های صحی، شکننده بودن جهانی شدن و چالش‌های مقابله با عدم قطعیت علمی. اما حالا مسئله‌ی دیگری نیز در این فهرست وجود دارد: سلامت مردان.

بر کسی پوشیده نیست که مردان به چند لحاظ جنسِ ضعیف‌تر هستند. آنها جوان‌تر می‌میرند و بیشتر در معرض خطر بیماری‌های جدی به ویژه بیماری قلبی و بسیاری از انواع سرطان هستند. ظاهرا کرونا ویروس جدید هم از همین الگوی پیروی می‌کند. در همه‌ی شش کشوری که تا 20 مارچ گزارش تلفات ناشی از کووید-۱۹ را ارائه دادند، نسبت مردان بالاتر از زنان بود. در چهار کشور (چین، فرانسه، ایتالیا و کوریای جنوبی) آمار مرگ مردان بیشتر از 50٪ بالاتر از نرخ مرگ زنان بود.

دلیل این تفاوت معلوم نیست اما ما می‌دانیم که کووید-۱۹ برای کسانی که اختلالات زمینه‌ای دارند از جمله بیماری‌های قلبی، پرفشاری ریوی یا فشار خون بالا خطرناک‌تر است؛ و همه‌ی این اختلالات بیشتر مردان را مبتلا می‌کند.

بخشی از این آسیب‌پذیری ریشه‌های رفتاری دارد: به طور متوسط مردان بیش از زنان درگیر عادات آسیب‌زننده مانند استعمال سیگرت می‌شوند. در کوریای جنوبی، جایی که تعداد مردان مبتلا به کووید-۱۹ حدودا دو برابر زنان است، نرخ استعمال سیگرت بین همه‌ی کشورهای OECD بالاترین است، و در مقابل نرخ استعمال سیگرت بین زنان، پایین‌ترین است.

البته، دلایل بیولوژیکی نیز در این میان تاثیرگذارند. مردان سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و در نتیجه مستعد ابتلا به طیف متفاوتی از بیماری‌های عفونی هستند.

بر اساس همه‌گیری‌های قبلی می‌توانیم بگوییم که کووید-۱۹ برای مردان خطرناک‌تر است. این نوع کروناویروس بسیار شبیه به ویروس ایجادکننده‌ی سارس است، و نرخ مرگ و میر ناشی از سارس نیز به طور قابل‌ملاحظه‌ای در مردان بالاتر بود. و با وجود اینکه اختلالات سلامتی مردان را بیش از زنا تحت تاثیر قرار می‌دهند اما به نظر می‌رسد که مردها خود نیز به فکر سلامتی‌شان نیستند. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که زنان بسیار بیشتر از مردان پیگیر سلامت خود هستند.

در نهایت، تفاوت جنسیتی در میزان آسیب‌پذیری نسبت به کرونا ویروس یادآور مشکلاتی است که مدت‌هاست می‌دانیم اما کاری برای‌شان نمی‌کنیم. واقعیت این است که مردان و زنان غالبا به طور متفاوتی تحت تاثیر بیماری قرار می‌گیرند اما تا زمانی که دلیل این تفاوت را متوجه نشویم، بازنده‌ایم!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *