آرام کردن ذهن

افراد حساس با تحت فشار قرار گرفتن روحی، به آسانی برانگیخته و نگران می‌شوند. در اینجا چند راهکار عملی و ترفند وجود دارد که به وسیله آن می‌توان تا حد زیادی از حجم فشار بر خود کاست و به آرام کردن ذهن کمک کرد.

1. فشار دادن انگشت شست بر کف دست

انگشت شست به صورت دورانی کف دست خود را فشار دهید. این عمل را به آسانی می‌توانید حین شرکت در یک سخنرانی هم انجام دهید. در دستان نقاط فعال زیادی موجود است که تحریک هر کدام بر جسم و روان تأثیر می‌گذارد.

2. فشار دادن کف دست ها به هم

با فشار دادن کف دست ها به هم و نگه داشتن آن برای 5 تا 10 ثانیه، به بدن خود حس عمیقی می‌دهید. این حس به بدن شما اجازه می‌دهد که بداند در کجا قرار دارد.

3. آرام کردن ذهن؛ بستن چشم ها

بستن چشم‌ها می‌تواند ما را در موقعیت‌های استرس‌زا کمک کنند. براساس بعضی یافته‌ها، هشتاد درصد از تحریکات حسی از طریق چشم‌ها بر انسان وارد می‌شود. بنابراین بستن هر چند وقت یک بار آن‌ها، به مغز استراحت لازم را می‌دهد. براساس همین یافته‌ها افراد بسیار حساس اگر بتوانند 9 ساعت با چشمان بسته در رختخواب بمانند، باعث بهبود عملکرد روزانه شان می شود.

4. آه کشیدن

آه کشیدن می‌تواند به ما کمک کند تا کاملاً حضور ذهن پیدا کنیم. آه کشیدن آگاهانه در آرام کردن فوری افراد تأثیر بسزایی دارد. برای این امر تا پنج شماره از دهان خود نفس کشیده، سپس آه بسیار بلندی را بیرون ‌بدهید. این آه‌های کوچک برای تنظیم سطح انرژی و تمرکز مفید است.

5. آرام کردن ذهن؛ ۱۰ ثانیه در آغوش گرفتن خود

10 ثانیه خود را در آغوش بگیرید تا روحیه خود را تقویت کنید. با فشار دادن همزمان شکم و پشت، به بدن حس عمیق پیدا می کنید. به آغوش کشیدن 10 ثانیه‌ای در روز می‌تواند نیروهای بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی بدن را تغییر دهد.همچنین باعث کاهش خطر بیماری های قلبی می شود.به علاوه با استرس و خستگی مبارزه می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت و افسردگی را کاهش می دهد.

6. فشار 5 ثانیه به دیوار

با یک فشار پنج ثانیه ای روی دیوار خود را تثبیت کنید. فشار به دیوار، مخصوصاً برای افرادی که مشکلات حسی دارند مفید است. کف دست‌ها را بر روی دیوار به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید. در حالی که همزمان کف پاها را بر روی زمین فشار می‌دهید. اگر تا به حال زلزله‌ای را تجربه کرده‌اید، می‌توانید درک کنید که چرا این ژست آرامش‌بخش است. قرار دادن وزن بدن ما در برابر یک سطح جامد و بی‌حرکت، گرانش (جذب اجسام جرم دار به هم) حس خوبی به بدن وارد می‌کند.

7. تکان دادن خود

خود را تکان دهید. تکان دادن می‌تواند ترس را از وجود دور کند. آیا می‌دانستید حیوانات با تکان دادن، استرس خود را از بین می‌برند؟ بسیاری از حیوانات مانند بز کوهی پس از آنکه در معرض خطر قرار می‌گیرند، برای فرار از یک شکارچی و ترس آن، ابتدا تکانی به خود داده و سپس شروع به فرار می‌کنند.

  1. نفس کشیدن عمیق

نفس عمیق بکشید تا یک تنفس آرامش بخش داشته باشید. تنفس حباب  یک روش کارا برای کاهش استرس و اضطراب است. برای تنفس عمیق موارد ذیل االزامی است:

برای 5 ثانیه هوا را داخل بدن کنید و در مدت 5 ثانیه آن را خارج کنید.

به هنگام خارج کردن هوا، با آرامش به این کار اقدام کنید.

کف یکی از دست‌ها را بر روی قلب و دیگری را بر روی شکم قرار دهید.

سپس از طریق بینی، هوا را وارد بدن کنید. 5 ثانیه هوا را در بدن خود نگه‌دارید.

به هنگام خارج کردن هوا، لب‌ها را جمع کنید تا وقتی هوا در طول 5 ثانیه از بدن خارج می‌شود؛ حبابی در حال خارج شدن از دهان شما باشد. در طول زمان، مواد سمی در بدن جمع می‌شود و سبب استرس، اضطراب و گاهی بیماری می‌شوند. از این طریق، بدن از طریق تنفس می‌تواند70 درصد از مواد سمی بدن را دفع می‌کند. با انتقال یافتن دی اکسیدکربن موجود در جریان خون به شش‌ها، می‌تواند سلامتی فیزیکی بدن را بهبود ببخشد.

9. آرام کردن ذهن؛ مصرف چند قطره روغن اسطوخودوس

چند قطره روغن اسطوخودوس (لوندر) مصرف کنید. برخی دمنوش‌ها نقش جدی در کاهش اضطراب و کسب آرامش دارند. برخی از یافته‌ها نشان می‎دهد که اسطوخودوس فعالیت سلول‌های مغزی را در آمیگدال (مرکز ترس) تحریک می‌کند، شبیه به روشی که برخی آرام‌بخش‌ها کار می‌کنند. همچنین مولکول‌های روغن‌های ضروری در خون با آنزیم‌ها و هورمون‌ها تعامل دارند و تحقیقات نتایج تسکین دهنده آن را تایید می کند. مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی آسایشگاه و طب تسکینی نشان می‌دهد که رایحه اسطوخودوس نتایج تغییر مثبت در فشار خون، نبض، درد، اضطراب، افسردگی و احساس خوب بودن در بیماران کهنسال داشته است.

10. هیدراته کردن بدن با آب

با آب هیدراته (رساندن آب کافی به سلول‌های بدن)کنید و روی آب مدیتیشن کنید. آب از بسیاری جهات کمک می‌کند. این کار به حفظ سطح اکسیژن خون کمک می‌کند و خون به راحتی می‌تواند مواد مغذی و اکسیژن را به همه نقاط بدن برساند. زمانی که بیش از حد تحریک می‌شوید، به نوشیدن آب ادامه دهید. یک لیوان بزرگ آب یک بار در ساعت. اگر دسترسی دارید کنار رودخانه، حوض آب و… قدم بزنید، به آن نگاه کنید، به آن گوش دهید. اگر می توانید، برای حمام کردن یا شنا، وارد آب شوید. آب به بدن شما آرامش می‌دهد.

آیا می‌دانید دهیدراته شدن چه بلایی سر ارگان‌های بدن می‌آورد؟

11. موسیقی درمانی

موسیقی درمانی، جسم، ذهن و روح را درمان می‌کند. از گذشته‌های دور تاریخی، موسیقی برای شفای جسم و روح و بیان آنچه که بیان آن با کلمات دشوار است، مورد استفاده قرار گرفته است. ویکتور هوگو یک بار گفت: “موسیقی بیانگر چیزی است که نمی‌توان گفت و نمی‌توان در مورد آن ها سکوت کرد.”

12. آرام کردن ذهن؛ تمرین نفس مربعی

با تمرین تنفس مربعی، اضطراب را کاهش دهید. تنفس مربعی، تکنیک ساده و موثری است که برای رسیدن به آرامش و کنترل افکار در زمانی که تحت فشار هستید و یا استرس دارید، به کار گرفته می‌شود.

به آرامی در چهار ثانیه نفس بکشید. (دم)

نفس خود را چهار ثانیه نگه دارید.

به آرامی عمل بازدم را در چهار ثانیه انجام دهید.

به مدت چهار عدد (بدون نفس کشیدن) استراحت کنید.

دو نفس عادی بکشید و بار دیگر این تکنیک را تا زمانی که مجددا احساس آرامش کنید ادامه دهید و به مدت سه تا چهار دقیقه این عمل را تکرار کنید.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *