سردرد جنسی 10 نشانه که بدن نیاز به سم زدایی دارد

سردرد های جنسی در اثر فعالیت جنسی ایجاد می شوند. مانند یک درد مبهم در سر و گردن خود آن حس می کنید، که با افزایش هیجان جنسی ایجاد می شود. این سردرد ها عمدتا بی ضرر هستند.

سردرد جنسی چیست؟

سردرد های جنسی سردرد هایی هستند که در اثر فعالیت جنسی ایجاد می شوند. این سردرد ها می تواند یک علت زمینه جدی داشته باشد یا یک اختلال ساده باشد که هیچ علتی ندارد.

علائم بدون علت زمینه ای آن شامل سردرد در حین فعالیت جنسی یا قبل و در حین ارگاسم می شود. همچنین اگر علت زمینه ‌ای وجود داشته باشد نیز شامل علائمی مانند از دست دادن هوشیاری، حالت تهوع یا استفراغ، درد یا سفتی گردن، دوبینی، یا بی‌حسی و ضعف می شود. درمان ‌ها شامل دارو برای کاهش علائم سردرد و همچنین روش ‌هایی برای تشخیص هر علت زمینه ‌ای است.

سردرد را می توان با مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن درمان کرد. در غیر آن اگر علائمی دیگری دارید باید حتما با پزشک صحبت کنید.

علائم

سردرد جنسی تنها علامت معمولی سردرد خواهد بود. اما داشتن علائم دیگر همراه با سردرد می تواند علت جدی تری داشته باشد.

دو نوع اصلی از سردرد های جنسی اولیه وجود دارد که از نظر زمان و ماهیت سردرد متفاوت هستند. علائم این دو نوع سردرد عبارتند از:

 • سردرد در حین فعالیت جنسی که منجر به ارگاسم می شود.”سردرد پیش از ارگاسم”: ممکن است دردی مبهم در هر دو طرف پشت سر خود تجربه کنید که با افزایش هیجان جنسی به طور پیوسته بدتر می شود.
 • سردرد در حین ارگاسم (“سردرد ارگاسم”): در طول یک سردرد ارگاسمیک، ناگهان سردرد شدیدی را تجربه می کنید که درست قبل یا در زمان ارگاسم رخ می دهد.

علائم سردرد ناشی از یک علت زمینه ای

افرادی که در حین رابطه جنسی به دلیل یک علت زمینه ای (ثانویه) دچار سردرد می شوند، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنند که نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. که ممکن است زندگی شما را تهدید کند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن هوشیاری
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گردن درد یا سفتی
 • دوبینی
 • بی حسی یا ضعف

چه چیزی سبب سردرد جنسی می شود

سردرد های جنسی اغلب در مردان، افراد میانسال و در افراد مبتلا به سایر اختلالات سردرد مانند میگرن، سردرد ناشی از فعالیت یا تنشی شایع تر است. از طرفی سردرد اولیه علت اصلی ندارد. برخی از محققان معتقدند سردرد های جنسی اولیه ناشی از انقباض بیش از حد عضلات گردن و فک در حین فعالیت جنسی است. برخی دیگر معتقدند که ممکن است ناشی از تغییرات در جریان خون به مغز در طول فعالیت جنسی باشد.

گزینه های درمانی و پیشگیری از آن

سردرد های جنسی اولیه بدون علت زمینه ای را می توان با داروهایی برای پیشگیری یا کنترل علائم درمان کرد. که شامل موارد زیر می شود:

 • داروهای تریپتان برای درمان علائم سردرد: تریپتان ها داروهایی هستند که معمولا برای درمان سردرد های میگرنی استفاده می شوند. آن ها رگ های خونی مغز را که ممکن است سبب ایجاد درد شوند باریک می کنند و ترشح مواد التهابی را کاهش می دهند. نمونه های خاص عبارتند از سوماتریپتان (آلسوما) و زولمی تریپتان (زومیگ).
 • داروهایی برای جلوگیری از سردردهای جنسی: پزشک برای افرادی که به طور مداوم سردرد را در حین رابطه جنسی تجربه می کنند، مصرف دارو را قبل از رابطه جنسی برای جلوگیری از سردرد جنسی توصیه کند. نه این که منتظر شروع سردرد باشید و سپس دارو را مصرف کنید. داروهایی که معمولا برای این مورد تجویز می شوند عبارتند از ایندومتاسین و پروپرانولول (ایندرال).
 • درمان علل یا بیماری های زمینه ای: درمان بسته به علت خاص متفاوت است. ممکن است شامل داروهایی برای کاهش فشار خون و جلوگیری از تشنج، داروهایی برای درمان لخته‌ های خون یا روش‌ های جراحی برای رفع رگ‌ های خونی غیر طبیعی باشد.

چه زمانی باید مشاوره بگیرید

 • اگر علائم ذکر شده را تجربه می کنید، باید برای تعیین رویکرد درمانی صحیح به پزشک مراجعه کنید.
 • همچنین اگر سردرد شدید ناگهانی را تجربه کردید. هوشیاری خود را از دست دادید یا علائم دیگری داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر سردرد شدید ناگهانی یا علائم دیگری مانند از دست دادن هوشیاری، درد یا سفتی گردن، دوبینی یا بی حسی یا ضعف را تجربه کردید، فورا با پزشک تماس بگیرید. این علائم ممکن است ناشی از یک علت اساسی جدی باشد که نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *