دنیای امروز، دنیای انتخاب های هوشمندانه و درست است و کسی که بتواند با آگاهی و شناخت انتخاب های خود را صورت دهد به طور قطع آسودگی بیشتری خواهد داشت. با توجه به اوضاع کنونی جامعه و رواج مشکلات حقوقی و افزایش جرائم، افراد اغلب دغدغه انتخاب یک وکیل خوب را دارند و ترجیح می دهند به سراغ وکیلی بروند که قابل اعتماد بوده و سرمایه و وقت آنها را به هدر ندهد. به همین دلیل قبل از این تصمیم گیری باید بدانید که وکلای مجرب چه ویژگی هایی دارند. همانطور که قبل از رفتن نزد پزشک جستجو می کنید تا بهترین پزشکی که می خواهید را پیدا کنید، قبل از رفتن نزد یک وکیل هم لازم است تا تحقیق کافی داشته باشید.

وکیل خوب صادقانه و مودبانه رفتار می کند

البته داشتن صداقت در قرارداد وکالت یک امر دو طرفه است و همان طور که وکیل باید با موکل خود صادقانه رفتار کند موکل نیز باید درباره آنچه رخ داده، صادق باشد. وکیل خوب باید در حضور دادگاه و قاضی مودبانه رفتار کند و از رفتارها چاپلوسانه و بزرگ نمایی کردن خودداری کند و در نهایت احترام خواسته خود را مطرح و از حقوق موکل دفاع کند.

وکیل باید متخصص باشد

وکیل خوب

در کشور ما وکلا با گرفتن پروانه وکالت می توانند در هر دعوایی پرونده قبول کنند اما با توجه به تخصصی تر شدن همه علوم و دانش ها، وکلا هم سعی می کنند تا به طور تخصصی در یک حوزه فعالیت خود را متمرکز کند و تجربه خود را افزایش دهند. از این رو یک وکیل خوب بهتر است به صورت تخصصی در یک زمینه فعال باشد مانند وکیلی ملکی قم که در زمینه املاک شهر خود فعالیت می کند و تخصص خود را دعاوی ملکی قرار داده است.

وکیل باید دانش به روز داشته باشد

درست است که یک سری قوانین مشخص مثل قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی تصویب شده است که با توجه به آنها به اختلافات رسیدگی می شود اما دایره قوانین و مقررات تنها به همین موارد محدود نیست. آرای وحدت رویه و نظریات مشورتی و همچنین قوانین خاصی که هر روز تغییر می کنند و بر قوانین اصلی تبصره وارد می کنند، بسیار حائز اهمیت هستند و یک وکیل خوب باید از آنها اطلاع داشته باشد.

یک وکیل خوب رازدار است

رازداری و امانتداری از مهمترین ویژگی های وکیل خوب است زیرا یکی از نگرانی های عمده موکلان به خصوص در پرونده های کلان اقتصادی این است که وکیل با تبانی با طرف مقابل به ضرر آنها اقدام کند. از این رو حسن شهرت و رازداری وکیل بسیار مهم است و عدم رعایت آن قابل تعقیب قضایی است.

نظم و انضباط مهمترین ویژگی یک وکیل خوب است

ویژگی وکیل خوب

در تشریفات حقوقی زمان از اهمیت زیادی برخوردار است و مواعدی که در قانون تعیین شده است باید رعایت شود. از این رو مهم است که یک وکیل این مواعد را بشناسد و در رعایت آنها نظم داشته باشد. علاوه بر این جمع آوری مدارکی که برای رسیدگی لازم است و هم چنین حضور در جلسه رسیدگی و تنظیم قرارهای مرتب در جهت اطلاع رسانی وضعیت پرونده به موکل تنها از عهده یک وکیل منظم بر می آید.

وکیل باید واقعیت را به موکل بگوید

وقتی که به یک وکیل مراجعه می کنید، وی با پرس و جو از شما متوجه خواهد شد که شما در اختلاف به وجود آمده تا چه اندازه محق هستید و چقدر برای پیروزی در دعوا شانس دارید. از این رو یک وکیل خوب باید این حقایق را با شما مطرح کند و برای موکل روشن کند که شیوه دادرسی چگونه خواهد بود. هم چنین باید قبل از قبول پرونده میزان حق الوکاله خود را ذکر کند.

یک وکیل خوب باید مصلحت موکل را رعایت کند

رعایت مصلحت موکل حتی در قانون نیز مورد اشاره قرار گرفته است. وکلای حرفه ای باید در گرفتن تصمیمات خود و انتخاب شیوه دفاع، آنچه به صلاح موکل است را رعایت کند و در حدودی که موکل به آنها اجازه اقدام داده است، رفتار کنند و از آن تجاوز ننمایند. ضمن اینکه وکیل باید هر آنچه برای احقاق حق موکل لازم است را انجام دهد و از پیچیده کردن روند رسیدگی و قرار گرفتن در دادرسی های غیر ضروری برای گرفتن حق الوکاله بیشتر امتناع کند و کم هزینه ترین و سریع ترین راه ممکن را به موکل معرفی کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *