سه واقعه مثبت؛ رفت و آمد در بامیان محدود و اماکن غیرضروری مسدود می‌‌گردد |
سه واقعه مثبت؛ رفت و آمد در بامیان محدود و اماکن غیرضروری مسدود می‌‌گردد

بازتاب خبرهای 23 حمل 1399

Image Title
۲۳ / حمل ۱۳۹۹

سه واقعه مثبت؛ رفت و آمد در بامیان محدود و اماکن غیرضروری مسدود می‌‌گردد

تا اکنون سه واقعه مثبت ویروس کرونا در بامیان ثبت شده و مسوولان محلی در این ولایت از وضع محدودیت‌های رفت‌وآمد و مسدود شدن اماکن غیرضروری خبر داده است.

بر اساس خبرنامه دفتر والی بامیان، در جلسه‌ای که صبح امروز(شنبه،۲۳ حمل) به هدف بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا در در این ولایت، با اشتراک مسوولان محلی برگزار شد، روی وضع محدودیت‌ها در قسمت رفت و آمد در شهر و مسدودسازی دکان‌ها و محلات غیر ضروری بحث و تبادل نظر صورت گرفت و تصمیم اتخاذ شده تا از امروز محدودیت رفت و آمد در شهر بامیان وضع و اماکن غیر ضروری مسدود گردد.

bamyan

همزمان با این، به هدف وضع محدودیت هرچه بیشتر، از طریق رهبری اداره محلی بامیان، با والیان غور و دایکندی صحبت شده تا در قسمت رفت و آمد شهروندان آن ولایات نیز تدابیر جدی روی دست گرفته شود.

این خبرنامه افزوده است که تمامی محدودیت‌ها در سطح شهر بامیان و ولسوالی‌ها قابل اعمال بوده، به مدت ۲ هفته این جریان داشته و بعد از آن با توجه به شرایط و وضعیت، تصامیم لازم اتخاذ خواهد شد.

در این جلسه همچنان فیصله شده تا ریاست شهرداری، آمریت تجارت، نماینده بازار و کمیته ذ‌یصلاح موظف اند به استثنای دکان‌های خبازی، مواد خوراکه فروشی، مواد تعمیراتی و مواد زراعتی، تمامی دکان‌ها و محلات غیرضروری را مسدود نمایند.

همچنان ریاست ارشاد، حج و اوقاف بامیان موظف شده است تا با “تمامی علمای اهل سنت جلسه فوری برگزار و از همه‌‌شان خواسته شود که برنامه‌های دینی که موجب تجمعات می‌گردد، تا بهبودی وضعیت تعطیل نمایند”.

۲۳ / حمل ۱۳۹۹

نماینده امریکا در ناتو: هرگز اجازه نمی دهیم افغانستان بار دیگر پناه گاه امن تروریستان شود

نماینده امریکا در ناتو می گوید که هرگز اجازه نخواهند داد که افغانستان بار دیگر پناهگاهی امن برای تروریست ها شود.

کی بیلی هاتچیسن امروز شنبه(۲۳حمل) در یک پیام ویدیویی گفته است: “ایالات متحده و ناتو همیشه در کنار مردم افغانستان خواهند بود، آرزوی ما تامین صلح و ثبات در این کشور است.”

 او تاکید کرده: “ما مصمم هستیم و هرگز اجازه نخواهیم داد که افغانستان بار دیگر به پناهگاهی امن برای تروریست ها تبدیل شود، ترویست هایی که سرزمین های ما را تهدید می کنند.”

NATO

نماینده امریکا در ناتو خاطرنشان کرده است که امریکا و ناتو به حمایت‌شان از مردم و نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهند داد تا این کشور به صلح و ثبات برسد.

خانم هاتچیسن اضافه کرده است که امریکا و ناتو با هم به افغانستان رفته‌ و خروج آن‌ها نیز نظر به شرایط هم‌زمان خواهد بود.

او از حکومت افغانستان و طالبان خواسته است که با استفاده از فرصت پیش آمده، همه اقدامات ضروری را برای برقراری صلح انجام دهند تا به چهار دهه خشونت در افغانستان نقطه پایان گذاشته شود.

این اظهارات نماینده امریکا در ناتو در حالی بیان شده که شام روز گذشته جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرده است. سخنگویان حمایت قاطع ناتو به رسانه‌ها گفته که در این دیدار روی روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفتگو شده است.

۲۳ / حمل ۱۳۹۹

19 سرباز پولیس در لغمان مسموم شدند

مقام های محلی در ولایت لغمان تایید می کنند که ۱۹ سرباز پولیس ملی و محلی در این ولایت مسموم شده اند.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان امروز شنبه(۲۳حمل) به خبرنامه گفت که روز گذشته ۱۹ سرباز پولیس ملی و محلی در پاسگاه‌های شان در شهر مهترلام، مرکز این ولایت و ولسوالی علیشنگ مسموم شدند.

laghman

دولت‌زی افزود، سربازان مسموم شده دوباره بهبود یافته و به وظایف شان برگشته اند.

سخنگوی والی لغمان تایید کرد که در پیوند به این رویداد، ۱۱ تن از قراردادی ها شامل نانواها بازداشت شده اند.

به گفته دولت‌زی، تاکنون انگیزه و جزییات این کار مشخص نشده و تحقیقات ادامه دارد.

۲۳ / حمل ۱۳۹۹

شفاخانه استقلال برای بیماران نسایی ولادی مبتلا به کرونا اختصاص داده شد

وزارت صحت عامه اعلام کرده است که شفاخانه استقلال برای بیماران نسایی ولادی مبتلا به ویروس کرونا اختصاص داده شده است.

وزارت صحت عامه گفته است که فیروزالدین فیروز، وزیر این وزارت امروز شنبه(۲۳حمل) از شفاخانه استقلال دیدن کرده و به مسوولان این شفاخانه هدایت داده تا بخش نسایی ولادی این شفاخانه را برای بیماران نسایی ولادی مبتلا به ویروس کرونا آماده کنند.

isteqlal hospital

وزیر صحت همچنان از داکتران شفاخانه استقلال خواسته که در این مقطع حساس، از هیچ نوع سعی و تلاش برای رسید‌گی به بیماران به ویژه بیماران ویروس کرونا دریغ نکنند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۵۵۵ تن رسیده که پس از هرات، بیشترین موارد ابتلا در کابل اند.

پیش از این حکومت قصر دارالامان را برای تجرید و تداوی مبتلایان ویروس کرونا اختصاص داده بود.

۲۳ / حمل ۱۳۹۹

روند ثبت شکایات در حوزه‌های پولیس کابل فعال شد

وزارت داخله اعلام کرده است که برای پیگیری و ثبت شکایات شهروندان به شکل منظم و سیستماتیک، فورم ثبت شکایات را ترتیب کرده و قرار است پس از این شهروندان کشور شکایات خود را در حوزه‌های امنیتی پولیس ثبت کنند.

وزارت داخله امروز شنبه(۲۳حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که این سیستم به هدف بلندبردن سطح پاسخگویی پولیس، تعقیب واقعات جرایم جنایی به شکل منظم و آوردن شفافیت در ثبت و پیگیری قضایا، ایجاد شده است.

MOI

در این اعلامیه آمده است که ثبت شکایات از طریق فورم در حوزه‌های شهر کابل آغاز شده و این روند در سایر شهرها نیز آغاز می‌شود.

این وزارت از شهروندان کابل خواسته است که بعد از این شکایات خود را توسط فورم ثبت شکایات در حوزه‌های امنیتی شهر کابل ثبت کنند.

به گفته وزارت داخله، شهروندان می‌تواند فورم ثبت شکایات را به گونه رایگان از فرماندهی پولیس کابل، حوزه‌های امنیتی کابل، مرکز خدمات عامه وزارت داخله و وب‌سایت این وزارت به دست آورند.

۲۳ / حمل ۱۳۹۹

هشدار اداره هواشناسی از احتمال وقوع بارندگی شدید و سیلاب در ۱۸ ولایت کشور

اداره هواشناسی کشور می ‌گوید که احتمال وقوع بارندگی نسبتا شدید و سیلاب‌های آنی در ۱۸ ولایت پیش‌بینی می گردد.

afghanistan

در اطلاعیه‌ای که امروز(شنبه،۲۳حمل) از سوی اداره هواشناسی کشور منتشر شده، آمده است که احتمال وقوع بارندگی نسبتا شدید و سیلاب های آنی از تاریخ ۲۴ الی ۲۵ حمل در ولایت‌های هرات، بادغیس، فراه، غور، دایکندی، ارزگان، فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ، بامیان، سمنگان، قندوز، تخار، بدخشان، پنجشیر، میدان وردک، غزنی و به شمول سالنگ ها وجود دارد.

این اداره افزوده است که مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۲۰ الی ۴۰ میلی متر پیش بینی می‌گردد.