والی نام نهاد طالبان برای ولایت سمنگان کشته شد |
والی نام نهاد طالبان برای ولایت سمنگان کشته شد

بازتاب خبرهای 24 سنبله 1398

Image Title
۲۴ / سنبله ۱۳۹۸

والی نام نهاد طالبان برای ولایت سمنگان کشته شد

ارتش در شمال کشور اعلام کرده است که والی نام نهاد طالبان برای ولایت سمنگان کشته شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر یک خبرنامه گفته است که مولوی نورالدین، والی نام نهاد گروه طالبان برای ولایت سمنگان، صبح امروز یک‌شنبه(۲۴ سنبله) در یک عملیات هوایی همراه با ۴ تن از جنگجویان این گروه در نزدیکی‌های قریه توقسن در ولسوالی دره صوف پایین ولایت سمنگان کشته شده است.

samangan

در این خبرنامه آمده است که این حمله زمانی صورت گرفته که مولوی نورالدین، والی نام نهاد طالبان برای ولایت سمنگان همراه با محافظین‌اش توسط یک عراده واسطه فولدر به استقامت قریه توقسن در حرکت بود.

پیش از این ارتش از کشته شدن والی نام‌نهاد طالبان برای ولایت بدخشان، که از او به عنوان یکی از خطرناک‌ترین والیان نام‌نهاد طالبان یاد می‌شد، خبر داده بود.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۸

واکنش ریاست‌جمهوری به گفته‌های عبدالله؛ اشرف غنی صلاحیت‌هایش را بر بنیاد قوانین اعمال می‌کند!

سخنگوی رییس‌جمهور در واکنش به گفته‌های عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: “اشرف غنی، در حالی ‌که نامزد ریاست جمهوری است، رئیس جمهور بر حال افغانستان نیز می‌باشد و بربنیاد قوانین نافذ‌ کشور، صلاحیت‌هایش را در بخش‌های اجرایی، قضایی و تقنینی اعمال می‌کند”.

abdullah and ghani

صدیق صدیقی امروز یک‌شنبه(۲۴سنبله) در توییتراش با رد ادعای عبدالله گفته است: تمامی اجراات حکومتی، در روشنایی قانون اساسی و سایر قوانین نافذ انجام شده است.

او افزوده است: “جمهور غنی، همان‌گونه که خود متعهد به عدم مداخله در امور انتخابات و عدم استفاده از امکانات و صلاحیت‌های دولتی است، از سایر نامزدهای ریاست جمهوری نیز می‌خواهد تا به قانون اساسی کشور احترام قایل شوند و مانع تطبیق قانون و احکام حکومتی نشوند.”

۲۴ / سنبله ۱۳۹۸

رونمایی از پنجمین شماره مجله زنان و پالیسی عامه در کابل

نهاد پژوهش و توسعه، پنجمین شماره مجله زنان و پالیسی عامه را در کابل رونمایی کرد.

در این رونمایی که امروز یک‌شنبه(۲۴سنبله) با حضور مقام‌های دولتی، سفیر آلمان و دیپلمات‌های خارجی در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شد، مریم صافی، رییس اجرایی این نهاد گفت: “ژورنال امسال، موضوع تقویت اجماع منطقه‌ای، ثبات و امنیت در افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهد”.

او افزود، کشورهای مورد بحث این مجله؛ ایران، پاکستان، هندوستان، چین، ترکمنستان، روسیه، ترکیه، قطر و عربستان سعودی است.

kabul

رییس اجرایی نهاد پژوهش و توسعه ابراز امیدواری کرد که نهادهای دولتی، بین‌المللی و مدنی که پیرامون ثبات و امنیت در افغانستان کار می‌کنند، تحلیل ها و توصیه‌های این مقالات را مورد ملاحظه قرار دهند.

در همین حال ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امورخارجه نشر پنجمین شماره مجله زنان و توسعه را که نویسندگان آن زنان افغانستانی است، دست‌آوردی بزرگ دانست و افزود، مقالات و تحلیل‌های این شماره روی اجماع منطقه‌ای متمرکز است.

او با بیان این‌که وزارت امور خارجه از این مجله استقبال می‌کند، افزود، از دیدگاه‌ها و تحلیل‌های این مجله استفاده موثر و لازم خواهد شد.

پیتر پراگل، سفیر آلمان در افغانستان نیز در سخنانی با ابراز خوشبینی از نشر پنجمین شماره مجله زنان و پالیسی عامه، مقالات و تحلیل‌های این شماره و تأثیر آن برای اجماع منطقه‌ای برای صلح را مثبت خواند.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۸

وزارت دفاع: 169 هراس‌افکن در 24 ساعت گذشته در 13 ولایت کشته شده‌اند

وزارت دفاع کشور می‌گوید که در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۹ هراس‌افکن در عملیات‌های مختلف تهاجمی و پاکسازی در ۱۳ ولایت کشته و ۳۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در یک خبرنامه امروز یک‌شنبه(۲۴ سنبله) وزارت دفاع در این مورد آمده است: “نیروهای دفاعی و امنیتی کشور طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ عملیات مشترک تهاجمی و تصفیوی برنامه‌ریزی شده، ۸۴ مورد وظایف خاص کوماندویی و ۳۲ ضربه هوایی را به منظور از بین بردن لانه‌های دشمن و رفع تهدیدات ایجاد شده در ۱۳ ولایت کشور راه‌اندازی کرده‌اند؛ در نتیجه این عملیات‌ها ۱۶۹ هراس‌افکن کشته و ۳۹ تن دیگر زخمی گردیده‌اند”.

1

این وزارت به عنوان مثال گفته که در نتیجه ضربات هوایی در ولسوالی ورممی ولایت پکتیکا، ۸۴ هراس‌افکن کشته و ۲۰ تن زخمی شده و هم‌چنین ۲۳ موترسایکل، یک موتر و مقداری سلاح و مهمات آن‌ها از بین برده شده است.

از سوی دیگر، در ولایت غزنی، در نتیجه ضربات هوایی عملیات خاص مشترک و انداخت متقابل در ولسوالی‌های مقر، واغظ، قره‌باغ و مرکز ولایت، ۳۴ هراس‌افکن کشته شده است. هم‌چنین مقداری سلاح و مهمات، ۲۶ موترسایکل، یک موتر، یک کارخانه ماین‌سازی، ۱۶۶ حلقه ماین مختلف و ۱۴۷۰ کیلوگرام مواد انفجاری از بین برده شده است.

در فاریاب نیز در نتیجه حملات هوایی در ولسوالی گرزیوان، ۱۴ دهشت‌افگن کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی گردیده‌اند.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۸

اطمینان نهاد امنیتی؛ 72 هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت انتخابات توظیف می‌شوند

سخنگویان وزارت دفاع و وزارت داخله از تأمین امنیت انتخابات اطمینان داده، می‌گویند که ۷۲ هزار نیروی امنیتی تا چند روز دیگر برای تأمین امنیت انتخابات توظیف می‌شوند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله امروز یک‌شنبه(۲۴سنبله) در یک نشست مشترک خبری در کابل گفت: “پروسه انتخابات یک پروسه مهم و تاریخی است. وزارت داخله از قبل روی یک پلان جامع برای تأمین امنیت این پروسه کار کرده است”.

وی افزود، پلان امنیتی در سه مرحله، پیش از انتخابات، در جریان انتخابات و بعد از انتخابات ترتیب شده و از شروع کمپاین‌ها تاکنون، امنیت ۱۳۰ تجمع انتخاباتی تأمین شده است.

election 2

رحیمی تاکید کرد، برای اولین‌بار در تاریخ افغانستان در نتیجه تلاش‌های نیروهای امنیتی و همکاری مردم، هیچ نوع خلأ امنیتی در برنامه‌های انتخاباتی صورت نگرفته است.

در همین حال روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع در این نشست گفت، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای تأمین امنیت روند انتخابات توظیف و آماده تأمین کامل امنیت انتخابات در سراسر کشور اند.

احمدزی افزود، در هماهنگی نزدیک با کمیسیون مستقل انتخابات، تمام مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی به وقت معین به تمام ولایات کشور رسیده و می‌رسد.

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد: “پیام ما به طالبان این است که خود را به زحمت نکنید، خود را نکشید و راه صلح و زندگی زیر بیرق افغانستان را انتخاب کنید.”

وی درباره کشته شدن حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن در مرز افغانستان و پاکستان اضافه کرد، گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن پسر بن لادن به آن‌ها رسیده، اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در این عملیات نقشی نداشته‌اند.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۸

مواد انتخاباتی به مراکز تمام ولایات رسیده است؛ آغاز انتقال به ولسوالی‌ها

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تمام مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری به تمام ولایات افغانستان رسیده و از دو روز قبل انتقال مواد انتخاباتی از مراکز ولایات به ولسوالی‌ها آغاز شده که تا ۵ میزان ادامه خواهد داشت.

عبدالعزیز ابراهیمی امروز یک‌شنبه(۲۴سنبله) در یک نشست مشترک خبری در کابل گفت: تاکنون کمیسیون مستقل انتخابات برای ۸۷ نهاد ملی و بین‌المللی به شمول ۲۲ عضو سیاسی، ۲۱ نهاد ملی شامل نهادهای جامعه معدنی، نهادهای ناظر انتخاباتی، ۱۱ رسانه و ۱۵ نهاد و مهمان بین‌المللی اعتبارنامه نظارت و مشاهده از روند انتخابات توزیع کرده است.

election1

او افزود، در روند نظارت از انتخابات، بیش از ۶۰ هزار ناظر ثبت نموده‌اند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات خاطرنشان کرد، تاکنون ۳هزار کارمند ارشد شامل آموزگاران ارشد، آمرین و مامورین ولسوالی‌ها به ولایات رفته و ۹۴ هزار و ۶۰۷ کارمند برای برگزاری بهتر انتخابات مصروف آموزش‌های انتخاباتی اند.

در همین حال سید شاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید، به تمام والی‌ها و ولسوال‌ها هدایت داده شده که در همکاری نزدیک با کمیسیون مستقل انتخابات کار کنند و هیچ کس حق دخالت در روند انتخابات را ندارد.

سقیم خاطرنشان کرد، برنامه‌های آگاهی‌دهی برای اشتراک در روند انتخابات در سراسر افغانستان راه‌اندازی شده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان سال روان در سراسر کشور برگزار شود.