بازداشت ۴ شورشی طالب هنگام جذب در پولیس در ولایت هلمند |
بازداشت ۴ شورشی طالب هنگام جذب در پولیس در ولایت هلمند

بازتاب خبرهای 9 اسد 1398

Image Title
۹ / اسد ۱۳۹۸

بازداشت ۴ شورشی طالب هنگام جذب در پولیس در ولایت هلمند

مقام‌های امنیتی می‌گویند که ۴ شورشی طالب هنگام جذب شدن در نیروهای پولیس در ولایت هلمند بازداشت شده‌اند.

helmand

وزارت داخله امروز چهارشنبه(۹اسد) با نشر یک خبرنامه گفته است، ۴ شورشی طالب که قصد شمولیت در نیروهای پولیس در ولسوالی مارجه ولایت هلمند را داشتند، قبل از سوق شدن، از سوی پولیس مبارزه با تروریزم فرماندهی پولیس این ولایت بازداشت شدند.

در این خبرنامه آمده است، افراد بازداشت‌شده قصد داشتند پس از شمولیت در پولیس، دست به اعمال تروریستی بر نیروهای پولیس ملی در ولایت هلمند بزنند که بر اساس اطلاع کشفی بازداشت شدند.

۹ / اسد ۱۳۹۸

وزارت دولت در امور صلح: هیأت 15 نفری مذاکرات بین‌الافغانی تشکیل شده است

وزارت دولت در امور صلح اعلام کرده که به دنبال رایزنی‌های مستمر و همه‌جانبه با طرف‌های ذی‌دخل داخلی، هیأت ۱۵ نفری مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان تشکیل شده است.

این وزارت امروز چهارشنبه(۹اسد) با نشر یک خبرنامه گفته است، در تشکیل این هیأت که ۱۵ نفر اعضای آن می‌باشد، تنوع سیاسی، اجتماعی و قومی در نظر گرفته شده تا بتواند از سوی حکومت و با درنظرداشت ارزش‌ها و دست‌آوردهای مردم افغانستان مذاکره کند.

وزارت دولت در امور صلح در مورد اسامی این هیأت ۱۵ نفری گفتگوکننده برای صلح چیزی نگفته است.

logo

این وزارت افزوده است که دولت افغانستان با ایالات متحده در مورد قدم‌های بعدی روند صلح در توافق قرار دارد.

وزارت دولت در امور صلح روابط استراتژیک دولت با دولت در سطح منطقه و فرامنطقه را یک اصل اساسی در امر ثبات کشور دانسته، تاکید کرده که روابط استراتژیک افغانستان و امریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

در حالی این وزارت از تشکیل هیأت ۱۵ نفری مذاکره‌کننده صلح خبر داده که گروه طالبان تاکنون حاضر نشده به عنوان یک حکومت، با طرف افغانستان وارد گفتگوی رو در رو شود.

۹ / اسد ۱۳۹۸

فعالیت شرکت‌های مخابراتی در ولایت بلخ از سرگرفته شد

وزارت مخابرات اعلام کرده که فعالیت شرکت‌های مخابراتی در ولایت بلخ از سرگرفته شده است.

محمد فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات بامداد امروز چهارشنبه(۹اسد) در یک پیام ویدیویی گفته است که بعد از تلاش های زیاد، توافق شده تا شرکت‌های مخابراتی فعالیت‌های‌شان را در ولایت بلخ دوباره از سر گیرند.

balkh

این در حالی است که به تاریخ ۳۱ ماه گذشته، مقام‌های محلی بلخ به خاطر عدم فعالیت شبانه شرکت‌های مخابراتی در این ولایت، دفاتر این شرکت‌ها در این را ولایت مسدود و مهر و لاک کرده بود.

با قطع شبکه‌های مخابراتی در ولایت بلخ به جز شبکه دولتی سلام، مردم بلخ با مشکلات جدی روبرو شده بودند. بعضی گزارش‌ها نیز مبنی بر آزار و اذیت استفاده‌کنندگان سیم‌کارت شرکت مخابراتی سلام در این ولایت از سوی طالبان نیز منتشر گردید.

مقام‌های محلی بلخ به رسانه‌ها گفته‌اند که شرکت‌های مخابراتی متعهد شده‌اند ۲۴ ساعته  فعالیت کنند.

۹ / اسد ۱۳۹۸

اعلام آمادگی ناروی برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان

سفیر ناروی در کابل می‌گوید که این کشور آماده است تا مذاکرات صلح افغانستان را میزبانی کند.

شل‌تورمود پیترسن، سفیر ناروی این اظهارات را امروز چهارشنبه(۹ اسد) در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت بیان کرده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است، در این دیدار عبدالله از کمک‌های ناروی برای افغانستان و تلاش‌های این کشور برای برقراری صلح در کشور قدردانی کرده است.

abdullah 1

بر اساس این خبرنامه، سفیر ناروی ضمن اطمینان از ادامه کمک‌های کشورش برای افغانستان، از آمادگی این کشور برای میزبانی مذاکرات صلح کشور نیز خبر داد.

او همچنان از برقراری زودهنگام صلح و ثبات در افغانستان ابراز امیدواری کرد تا کشور در سایه امنیت به توسعه و رفاه دست یابد.

پیش از این نیز ناروی در سال ۱۳۹۴ نشستی میان نمایند‌گان دولت و گروه طالبان را میزبانی کرده بود که در آن یک هیأت شش نفری به نمایند‌گی از دولت و یک هیأت سه نفری به نمایند‌گی از طالبان شرکت کرده بود.

آلمان، ازبکستان، اندونزی و چین نیز از جمله کشورهایی است آماد‌گی خود برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح افغانستان اعلام کرده‌اند.

۹ / اسد ۱۳۹۸

حرکت خلیلزاد به سمت دوحه؛ امریکا و افغانستان روی گام‌های بعدی مذاکرات صلح توافق کرده‌اند

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که این کشور و افغانستان روی گام‌های بعدی مذاکرات صلح توافق کرده‌اند.

زلمی خلیزاد امروز چهارشنبه(۹ اسد) در توییتر اش نگاشته است: “من به سوی دوحه می‌روم، اما یک توقف در اسلام‌آباد خواهم داشت”.

او افزوده که “اگر طالبان نقش‌شان را انجام دهند، ما هم انجام خواهیم داد و توافقی را که روی آن کار می‌کنیم، نهایی خواهیم ساخت”.

خلیلزاد تاکید کرده که “موثرترین سفرم را به افغانستان، از هنگامی که وظیفه‌ام را به‌عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان آغاز کرده‌ام، به پایان می‌رسانم. امریکا و افغانستان روی گام‌های بعدی توافق کرده‌اند”.

khalilzad

او همچنان خاطرنشان کرده که هیأت مذاکره‌کننده حکومت افغانستان و گروه پشتیبانی تخنیکی آن در حال نهایی شدن است.

این در حالی است که خلیلزاد چندی پیش گفته بود که دور بعدی گفتگوهای بین‌الافغانی بعد از توافق امریکا و طالبان برگزار می‌شود.

خلیلزاد در حالی از نهایی شدن هیأت گفتگوکننده صلح افغانستان سخن می‌گوید که وزارت دولت در امور صلح از نهایی‌سازی هیأت ۱۵ نفری صلح افغانستان خبر داده است؛ گرچند تا کنون اسامی این هیأت فاش نشده است.

گروه طالبان نیز گفته‌ است که با حکومت افغانستان به عنوان یک حکومت وارد مذاکره نمی‌شود.

۹ / اسد ۱۳۹۸

انتقاد حکومت از گزارش یوناما؛ عامل اصلی تلفات غیرنظامیان، طالبان است

سخنگوی رییس‌جمهور با انتقاد از شیوه جمع‌آوری اطلاعات و گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) در مورد تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹، می‌گوید که عامل اصلی تلفات غیرنظامیان، طالبان است.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۹اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت، حملات انتحاری و ماین‌های جاسازی شده از سوی طالبان، حمله بالای مکاتب، مساجد و حمله انتحاری در بازارها بر غیرنظامیان، بخش عمده استراتژی جنگی طالبان را تشکیل می‌دهد و این حمله‌ها عمدا صورت می‌گیرد.

 او افرود، حکومت افغانستان ملاحظات جدی در مورد چگونگی جمع‌آوری آمار، ارقام، اطلاعات و شیوه مستندسازی شواهد حوادث این گزارش در مورد تلفات غیرنظامیان دارد.

صدیقی خاطرنشان کرد: “در گزارش یوناما آمده است که از اول جنوری تا ۳۰ جون ۲۰۱۹، ۵۴۱ غیرنظامی از سوی طالبان کشته و ۱۴۳۷ زخمی شده‌اند اگر ما گزارش ۳ روز گذشته را که طالبان بالای نقاط مختلف افغانستان حمله کردند، بیان کنیم، در یک هفته اخیر در تمام نقاط مختلف کشور، ۱۱۰ هم وطن ما در حملات طالبان کشته و ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند”.

سخنگوی ریاست جمهوری تأکید کرد، تنها در ۳ روز اخیر ۶۴ غیرنظامی از سوی طالبان کشته شده و ۹۰ تن دیگر زخمی شده‌اند که اگر این آمار به روز حساب شود، طالبان روزانه بیش از ۲۰ غیرنظامی را به قتل می‌رساند.

sediqi

او اضافه کرد، آماری که توسط یوناما به نیروهای امنیتی ربط داده شده، سهوا اتفاق افتاده و حکومت افغانستان متعهد است که تلفات غیرنظامیان را بررسی کند.

صدیقی از هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان خواست در چگونگی جمع‌آوری آمارشان از دقت لازم کار بگیرد و از نزدیک با حکومت افغانستان در مورد تلفات غیرنظامیان کار کند.

این در حالی است که یوناما در گزارش اخیرش مبنی بر تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹ که روز گذشته نشر شد، گفته که ۴۳ درصد کاهش در تلفات غیرنظامیان در حملات گروه‌های مسلح مخالف دولت رونما شده، اما تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای دولتی ۳۱ درصد افزایش یافته است. یوناما همچنان اضافه کرده که در حملات نیروهای طرفدار دولت، ۷۱۷ غیرنظامی کشته و ۶۸۷ تن دیگر زخمی شده‌اند که بیشترین تلفات در حملات هوایی به غیرنظامیان وارد شده است.