تکمیلی/ حمله تروریستی امروز کابل با یک کشته و 105 زخمی و کشته شدن 5 مهاجم انتحاری پایان یافت | خبرنامه
تکمیلی/ حمله تروریستی امروز کابل با یک کشته و 105 زخمی و کشته شدن 5 مهاجم انتحاری پایان یافت

بازتاب خبرهای 10 سرطان 1398

Image Title
۱۰ / تیر ۱۳۹۸

تکمیلی/ حمله تروریستی امروز کابل با یک کشته و 105 زخمی و کشته شدن 5 مهاجم انتحاری پایان یافت

سخنگوی وزارت داخله می‌گوید، حمله مهاجمان انتحاری و تهاجمی امروز دوشنبه(10 سرطان) طالبان در شهر کابل با کشته شدن هر پنج مهاجم توسط پولیس پایان یافته است.

نصرت رحیمی در توییتر اش نگاشته است: “هر پنج مهاجم توسط پولیس کشته شدند، نیروهای امنیتی مصروف تصفیه ساحه هستند. به زودی ارقام نهایی و موثقی از رویداد تروریستی امروز کابل با شما شریک می‌شود.”

رحیمی همچنان از بازداشت یک خبررسان گروه طالبان از ساحه توسط پولیس خبر داده است.

kabul blast

به گفته سخنگوی وزارت داخله، نیروهای امنیتی توانسته‌اند 210 غیرنظامی را نیز که در این حمله گیر مانده بودند، نجات دهند.

در همین حال وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت در توییتی گفته است، در حمله انتحاری امروز دوشنبه(10 سرطان) در کابل، یک تن کشته و 105 تن دیگر به شمول 26 کودک و 5 خانم زخمی شده‌اند.

وزارت معارف نیز از زخمی شدن بیش از 50 دانش‌آموز مکتب در این حمله خبر داده است.

حمله انتحاری امروز حوالی ساعت 9 قبل از ظهر با انفجار یک موتر بمب آغاز شد و سپس مهاجمان انتحاری که هنوز شمار دقیق آن‌ها معلوم نیست، با نیروهای امنیتی درگیر شدند. طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته که هدف آن‌ها، ریاست لوجستیک وزارت دفاع بوده است.

۱۰ / تیر ۱۳۹۸

دومین روز انتخابات هیأت اداری مجلس نمایندگان نیز بی‌نتیجه پایان یافت

اعضای مجلس نمایند‌گان برای دومین روز نیز موفق نشدند اعضای هیأت اداری این مجلس را انتخاب کنند.

در دومین روز انتخابات هیأت اداری مجلس نمایندگان که امروز دوشنبه(10سرطان) برای گزینش معاون اول، معاون دوم، منشی و نایب منشی این مجلس برگزار شد، هیچ یک از نامزدان این سمت‌ها نتوانست آرای کافی 50 به ضافه یک حد نصاب را کسب کند.

در انتخابات امروز، بر اساس نصاب مجلس نمایندگان، آرای 50 به اضافه یک، 119 رأی بود که هیچ یک از نامزدان کرسی هیأت اداری نتوانستند آن را به دست آوردند.

در این انتخابات محمد عالم ساعی و نجیب‌الله ناصر برای کرسی معاونت اول با هم رقابت کردند که آقای ناصر با 109 رأی و عالم ساعی با 86 رأی نتوانستند ارای کافی نمایندگان را به دست اورند. در این انتخابات 23 رأی باطل و 18 رأی سفید نیز استفاده شده بود.

Parliament 1

همچنان غلام‌حسین ناصری و همایون شهیدزاده برای کرسی معاونت دوم مجلس باهم رقابت کردند که در این میان ناصری با 89 رأی و شهیدزاده با 113 رأی نیز نتوانستند آرای تأیید ماین پست را به دست اورند. در این انتخابات نیز 12 رأی سفید و 13 رای باطل استفاده شده بود.

کرسی منشی مجلس نیز در این انتخابات بدون سرنوشت باقی ماند. سیدعظیم کبرزایی با کسب 91 رای و اسدالله شهباز با کسب 106 رأی، دو رقیبی بودند که هیج کدام موفق به کسب رأی اعتماد لازم نشدند. در عین حال 21 رای باطل و 18 رای سفید نیز از سوی اعضای مجلس در این انتخابات مورد استفاده قرار گرفته بود.

از طرف دیگر، فریده حمیدی و عرفان‌الله عرفان نیز بر سر کرسی نایب مجلس رقابت کردند که خانم حمیدی با کسب 80 رأی و عرفان 103 رأی موفق به پیروزی نشدند، در این رقابت نیز 34 رأی سفید و 19 رأی باطل مورد استفاده قرار گرفته بود.

۱۰ / تیر ۱۳۹۸

غنی: طالبان نیت شوم‌شان را در تداوم جنگ و کشتار افراد ملکی نشان دادند

رییس‌جمهور غنی می گوید، حکومت افغانستان بر اساس فیصله‌های لویه جرگه مشورتی صلح، برنامه صلح را به پیش می‌‌برد، اما طالبان با انجام حمله وحشیانه امروز کابل نیت شوم‌شان را در تداوم جنگ و کشتار افراد ملکی نشان دادند.

ارگ ریاست جمهوری امروز دوشنبه(10سرطان) در یک خبرنامه گفته است: “تلاش‌های گروه‌های تروریستی برای رسیدن به‌اهداف شوم‌شان با استفاده از شیوه‌های غیرمشروع و ضد انسانی، راه به جایی نمی برد و قوای‌مسلح کشور بیشتر از گذشته لانه‌های این عناصر پلید را در هر کجا در هم خواهند کوبید”.

kabul attack

این در حالی است حمله انتحاری و تهاجمی امروز کابل حوالی ساعت 9 صبح با انفجار یک موتر بمب آغاز شد و بعد از آن مهاجمان انتحاری وارد یک ساختمان شدند و به درگیری با نیروهای امنیتی پرداختند.

در این رویداد طبق آمار ابتدایی، یک تن کشته و 105 تن دیگر زخمی شده‌اند.

این حمله پس از کشته شدن 5 مهاجم انتحاری پایان یافته است.

۱۰ / تیر ۱۳۹۸

ازبکستان ۴۵ میلیون دالر در هزینه انتقال لین برق به افغانستان تخفیف می‌دهد

عبدالله عارف‌اف، نخست‌وزیر ازبکستان که به ولایت بلخ افغانستان سفر کرده، می‌گوید، انتقال برق از سرخان ازبکستان تا پلخمری که نزدیک به 200 کیلومتر را در بر می‌گیرد، 110 میلیون دالر هزینه بر می‌دارد و ازبکستان 45 میلیون دالر آن را به افغانستان تخفیف می‌دهد.

دفترمطبوعاتی ریاست اجرایی حکومت در خبرنامه‌ای گفته است که نخست‌وزیر ازبکستان این مطلب را امروز دوشنبه(10سرطان) در دیدار با عبدالله عبدالله در شهر مزارشریف بیان کرده است.

Uzbekistan

رییس اجرایی حکومت در این دیدار ضمن قدردانی از توجه ازبکستان به تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان، گفته است: “بنیاد تعاملات اقتصادی میان افغانستان و ازبکستان به خوبی گذاشته شده و موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی میان دو کشور به امضای رسیده و حالا وقت آن است تا در تطبیق آن‌ها همکاری نزدیک داشته باشیم”.

وی اظهار امیدواری کرده که همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری میان دو طرف افزایش یابد و نیز برگزاری نمایشگاه تولیدات ازبکستان سبب بالا رفتن سطح تعاملات اقتصادی دو کشور گردد.

عبدالله عبدالله تأکید کرده که متعهد به ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاران ازبکستانی در افغانستان اند و انتظار دارند برای سرمایه‌گذاران افغانستانی در ازبکستان نیز زمینه لازم فراهم گردد.

او با اشاره به حمله انتحاری صبح امروز کابل از حمایت ازبکستان از گفتگوهای صلح افغانستان نیز قدردانی کرده است.

نخست‌وزیر ازبکستان نیز در این دیدار از روابط تجاری و اقتصادی افغانستان و این کشور به خوبی یاد کرده و گفته است: “ما خواهان گسترش روابط میان دو کشور هستیم. اقدام ما برای برگزاری نمایشگاه و جلب توجه سرمایه‌گذاران افغانستان به ازبکستان به همین هدف استوار است”.

عبدالله اوف همچنان از آمادگی همکاری کشورش برای همکاری در بخش‌های زراعت، تجارت، برق، خط آهن و گاز با افغانستان خبر داده و خواهان تسهیل روابط تجاری میان دو کشور شده است.

۱۰ / تیر ۱۳۹۸

در یک ماه گذشته 63 غیرنظامی کشته و 134 تن دیگر زخمی شده‌اند

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی اعلام کرده که در یک ماه گذشته، 63 غیرنظامی در افغانستان کشته و 134 تن دیگر زخمی شده‌اند که این رقم نسبت به ماه‌های گذشته، یک و نیم برابر کاهش را نشان می‌دهد.

Civilian

گروه دادخواهی از افراد ملکی امروز دوشنبه(10سرطان) با پخش گزارش جدید خود گفته است، بر اساس معلومات این گروه میزان تلفات و جراحات افراد ملکی در ماه جون نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافته که عامل عمده این کاهش، وقوع تنها یک حمله انتحاری عنوان شده است.

در یافته‌های این گروه آمده است که به تناسب ماه‌های گذشته، در ماه جون صرف در ۱۱ ولایت افراد ملکی متقبل تلفات و جراحات شده‌اند، که در نتیجه آن 134 تن زخمی و ۶۳ تن دیگر کشته شده‌اند.

به گفته گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، ۵ خانم و ۶ کودک شامل کشته‌شدگان و نیز  ۷ خانم و ۱۶ کودک در جمع زخمی‌ها اند.

بر اساس معلومات این گروه، بیشترین میزان تلفات و جراحات وارده بر افراد ملکی در ولایت ننگرهار به ثبت رسیده  که 46 تن کشته و زخمی شده‌اند.

گروه دادخواهی حفاظت ازافراد ملکی خاطرنشان کرده که در شش ماه اول سال جاری میلادی، یک هزار 981 غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

این گروه کاهش تلفات ملکی را تغییر میدان جنگ از مناطق مسکونی به سنگرهای نظامی عنوان کرده، گفته است، با این وجود، هنوز تلفات افراد ملکی قابل نگرانی است.

این گروه از طرف‌های درگیر خواسته که در عملیات‌های‌شان به غیرنظامیان آسیبی نرسانند.