یک مربی فدارسیون مشت زنی در کابل ترور شد | خبرنامه
یک مربی فدارسیون مشت زنی در کابل ترور شد

بازتاب خبرهای 2 سرطان 1398

Image Title
۲ / تیر ۱۳۹۸

یک مربی فدارسیون مشت زنی در کابل ترور شد

ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش اعلام کرده، حمیدالله حمیدی، یک تن از مربیان فدراسیون مشت زنی کشور صبح امروز در کابل ترور شده است.

Referee of Boxing

ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش امروز یک‌شنبه(2سرطان) در یک خبرنامه گفته است، حمیدالله حمیدی، یکی از مربیان برجسته فدراسیون مشت زنی کشور امروز از سوی افراد ناشناس در نزدیک دفتر کارش واقع خوشحال خان مینه با ضرب گلوله کشته شده است.

بر اساس این خبرنامه، آقای حمیدی یکی از مربیان و سکرتر جنرال ورزیده رشته مشت زنی و همچنان آمر حوزه سوم مالیاتی وزارت مالیه بوده است.

تاکنون انگیزه قتل آقای حمیدی مشخص نشده است.

۲ / تیر ۱۳۹۸

وزیر امورمهاجرین: نزدیک به دو میلیون و 300 هزار تن بین سال‌های 2012 تا 2018 افغانستان را ترک کرده‌اند

وزیر امورمهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که میزان مجموعی افرادی که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ کشور را ترک کرده‌اند، به دو میلیون و 291 هزار و 84 تن می‌رسد که در مقایسه با آمار عودت‌کنندگان، تفاوت ۹۵۰ هزار نفری را نشان می‌دهد.

photo_2019-06-21_17-48-05

سید حسین عالمی بلخی امروز یک‌شنبه(2سرطان) در یک نشست خبری “گزارش ارزیابی بنیادی تحرکات سیستم ردیابی بی‌جاشدگی” در کابل گفت، با توجه به آمار عودت‌کنندگان در سال‌های 2012 الی 2018، میزان افرادی که کشور را ترک کرده‌اند، در مقایسه با عودت‌کنندگان، کمتر می‌باشد.

او افزود، بربنیاد این گزارش که از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت(IOM) بین سال‌های 2012 الی 2018 تهیه شده، نشان می‌دهد که طی این مدت 3 میلیون و 253 هزار و 80 تن به کشور عودت کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته وزیر امورمهاجرین، از مجموع ۷ میلیون بی‌جاشده و عودت‌کننده در کشور از سال‌های 2012 تا 2018، تنها 200 و 66 هزار 943 تن آنان زیر خیمه‌ها و فضای باز زندگی می‌کنند و نیازهای اولیه متباقی، از سوی دولت، موسسات کمک‌کننده و یا خود بازگشت‌کنندگان و بی‌جاشدگان، برطرف شده است.

در همین حال، لورنس هارت، نماینده ویژه سازمان بین المللی مهاجرت در افغانستان، هدف “گزارش ارزیابی بنیادی تحرکات سیستم ردیابی بی‌جاشدگی” در افغانستان را ردیابی تحرکات بی‌جاشدگی دانست و گفت که این گزارش می‌تواند معلومات لازم را در مورد تخمین میزان نفوس، موقعیت و تقسیمات جغرافیایی جمعیت‌های بی‌جاشده، بازگشت‌کنندگان، مهاجرین و پناهندگان، ارایه نماید.

گزارش ارزیابی بنیادی تحرک سیستم ردیابی بی‌جاشدگی میان سال‌های 2012 الی 2018 در 34 ولایت، 390 ولسوالی و 11 هزار و 443 روستا صورت گرفته و در آن از 64 هزار و 186 تن درباره وضعیت بی‌جاشدگان و عودت‌کنندگان معلومات به دست آمده است.

۲ / تیر ۱۳۹۸

افغانستان به عضویت سازمان جهانی دریانوردی درمی‌آید

وزارت ترانسپورت می‌‌گوید، افغانستان به تازگی درخواست عضویت خود را به سازمان جهانی دریانوردی فرستاده تا با عضویت در این سازمان، فعالیت کشتی‌رانی‌اش را به ویژه در بندر چابهار ایران آغاز کند.

photo_2019-06-21_17-15-36

مهدی روحانی، سخنگوی وزارت ترانسپورت امروز یک‌شنبه(2سرطان) گفته است، در بندر چابهار برای افغانستان یک خط ویژه کشتی رانی ایجاد می‌شود تا کالاهای صادراتی خود را به کشورهای جنوب آسیا ارسال کند و در حال حاضر نیز روند مذاکره در دو بخش عضویت و خریداری کشتی آغاز شده است.

به گفته وی، تفاهم‌نامه ایجاد خط ویژه کشتی‌رانی در بندر چابهار نهایی شده و انتظار می‌رود با تایید این تفاهم‌نامه از سوی تهران و دهلی، افغانستان دارای خط ویژه کشتی‌رانی شود.

روحانی همچنان تاکید کرده که در سال روان میلادی مطالعات فنی راه‌آهن مرز میلک در سرحد با ولایت نیمروز تا چابهار که ۲۰۰ کیلومتر است نیز آغاز خواهد شد.

۲ / تیر ۱۳۹۸

بازداشت سه فرمانده ارشد طالبان به شمول فرمانده قطعه سرخ و معاون والی نام‌نهاد این گروه در غور

مقام‌های امنیتی در ولایت غور از بازداشت سه فرمانده ارشد طالبان به شمول فرمانده قطعه سرخ، مسوول مطبوعاتی و معاون والی شورشیان طالب در این ولایت خبر داده‌اند.

photo_2019-06-21_16-53-54

دفتر مطبوعاتی ولایت غور امروز یک‌شنبه(2سرطان) گفته است، در نتیجه کار کشفی و پی‌گیری مدوام منسوبین فرماندهی پولیس این ولایت، روز گذشته غلام محمد، فرمانده قطعه سرخ 10 نفری شورشیان طالب که جهت خرید دارو برای این گروه به شهر فیروزکوه آمده بود، بازداشت شده است. بر اساس این خبرنامه، هم‌چنان ملا خلیل، مسوول بخش مطبوعات و ملا احمدشاه، معاون والی نام نهاد طالبان برای این ولایت که مصروف جمع‌آوری و تهیه اسناد از تأسیسات دولتی بود نیز باداشت شده‌اند.

ولایت غور از جمله ولایت‌هایی است که طالبان در آن فعالیت گسترده دارد. این ولایت بیش‌ترین موارد سنگسار و محاکمه صحرایی زنان از سوی طالبان را در گذشته داشته است.

۲ / تیر ۱۳۹۸

دیدار هیأت رهبری کمیسیون انتخابات با مسوولین کمپنی «درملوک» در امارات

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که هیأت رهبری این کمیسیون با مسوولین کمپنی «درملوک» در امارات متحده عربی راجع به سیستم بایومتریک دیدار کرده است.

photo_2019-06-21_16-13-58

این کمیسیون امروز یک‌شنبه(2سرطان) اعلام کرده، هیأت رهبری کمیسیون انتخابات امروز در سفری رسمی عازم امارات متحده شده و با مسئولین کمپنی درملوک(DERMALOG) گفتگو نموده‌اند.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات هدف از این سفر را بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مربوط به وسایل بایومتریک گفته، افزوده است: “معلومات و توضیحات مسئولین شرکت متذکره نشان می‌دهد که هیأت همراه و تخنیکی ما به موافقت‌هایی دست یافته و پیشرفت‌هایی در این مورد به دست آمده است”.

گفتنی است در تشکیل این هیأت، خانم نورستانی، رحیمه ظریفی، کمیشنر کمیسیون، حبیب الرحمن ننگ، رئیس دبیرخانه این نهاد، سید عبدالاحد رشتیا، معاون مالی و اداری دبیرخانه و هیأت تخنیکی حضور دارند.

به گفته کمیسیون مستقل انتخابات، پروسه ثبت نام و نمایش فهرست رأی‌دهندگان رو به اختتام است.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات در این اواخر به علت کمبود وقت، تصمیم گرفته بود از سیستم بایومتریک تنها در روز انتخابات (ششم میزان سال جاری) در انتخابات ریاست جمهوری استفاده کند که این موضوع انتقاد شماری از نامزدان انتخاباتی را در پی داشت.

۲ / تیر ۱۳۹۸

ایجاد قطعه امنیتی جلوگیری از غصب زمین و اعمار ساختمان‌های غیرمعیاری در کابل

وزارت داخله اعلام کرده که یک قطعه نظامی 409 نفری شامل منسوبین پولیس ملی را به هدف جلوگیری از غصب زمین، استرداد زمین‌های غصب شده و جلوگیری از اعمار ساختمان‌های غیرمعیاری در شهر کابل ایجاد گردیده و سوق و اداره این قطعه نظامی نیز به عهده شهرداری کابل خواهد بود.

photo_2019-06-21_16-13-19

محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امورداخله امروز یک‌شنبه(2سرطان) حین امضای این تفاهم‌نامه در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت گفت، در صورتی که شهرداری کابل در تطبیق اوامر و برنامه‌هایش با واکنش و مقاومت جدی زورمندان مواجه شود، فراتر از این قطعه، وزارت داخله و فرماندهی زون ۱۰۱ آسمایی از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

اندرابی با تأکید بر آن‌که جلوگیری از غصب زمین و ساخت و ساز منازل خودسر، مسوولیت قطعه مشخص و تحت رهبری شهرداری کابل است، اضافه کرد: پس از عملی‌سازی پلان تطبیقی تفاهم‌نامه وزارت امورداخله و شهرداری کابل، هیچ یک از قدمه‌های پولیس جنایی یا پولیس کشفی به خصوص پولیس حوزه‌ها، حق دخالت در قضایای جلوگیری از غصب زمین و ساخت و ساخت منازل خودسر را ندارند.

او همچنان از شهروندان کابل و آنانی که ساخت‌وساز دارند، خواست در صورت مشاهده مداخله هر فرد پولیس یا مسوولان حوزه‌ها در امور ساخت‌وساز، وزارت امورداخله را در جریان قرار دهند.

شهردار کابل نیز ایجاد قطعه نظامی تحت رهبری این اداره را در راستای تطبیق بهتر پلان‌های شهری کابل و مبارزه با خودسری‌ها و استفاده‌جویی‌ها، نیاز مبرم دانسته، تاکید می‌کند، افراد زورگو و استفاده‌جو به زورگویی و استفاده‌جویی عادت کرده و برای تطبیق پلان‌های تفاهم‌نامه، نیاز به همکاری بیشتر احساس می‌گردد تا جلو قانون‌گریز و زورگو گرفته شود.