ولسوال خودخوانده طالبان برای موسی قلعه بازداشت شد |
ولسوال خودخوانده طالبان برای موسی قلعه بازداشت شد

بازتاب خبرهای 1 ثور 1398

Image Title
۱ / ثور ۱۳۹۸

ولسوال خودخوانده طالبان برای موسی قلعه بازداشت شد

ریاست امنیت ملی از بازداشت ولسوال خودخوانده طالبان برای واسوالی موسی قلعه هلمند خبر داده اند.

1

ریاست امنیت ملی امروز یک شنبه (۱ثور) با نشر یک خبرنامه گفته که نیروهای قطعات خاص این ریاست در یک عملیات ویژه این عضو طالبان را بازداشت کرده اند.

در خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده است که نیروهای خاص امنیت ملی ملا عبدالغفور ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی موسی قلعه را با ۳ میل کلاشینکوف، یک میل تفنگچه، ششصد کیلو گرام مواد انفجاریه، یک عراده موتر و چندین جلد اوراق تبلیغاتی و یک پایه مخابره بازداشت کرده است.

۱ / ثور ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات قرعه کشی برای تعیین اسامی کاندیدان در اوراق رای دهی را آغاز می کند

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام داشته که قرعه‌کشی برای تعیین اسامی کاندیدان ریاست‌ جمهوری در ورق رأی در هفته جاری برگزار می شود.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز یک‌شنبه (۱ ثور) در دیدار با سِر نیکولاس کِی سفیر ملکی ناتو در کابل ضمن بیان این موضوع، در مورد تامین امنیت انتخابات نیز گفتگو کرده است.

آقای کی در این دیدار تاکید کرده که ناتو برای تأمین امنیت انتخابات و انتقال مواد انتخاباتی به ولایات همکاری می‌کند.

سفیر ملکی ناتو انتخابات شفاف و فراگیر را هدف مردم و تمامی جریان‌های سیاسی دانسته است.

۱ / ثور ۱۳۹۸

والی کابل ساخت و ساز غیرقانونی را دلیل تخریب پل کمپنی عنوان کرد

محمد یعقوب حیدری، والی کابل در بازدید از پل تخریب شده کمپنی گفته که دلیل اصلی فروریختن این پل ساخت و سازهای غیرقانونی، بازار نقاش و آشغالی است که از سوی مردم داخل رودخانه کابل انداخته می شود.

حیدری گفته که تیم انجینری وزارت دفاع کار ساخت پل موقت برای عبور و مرور مردم در این منطقه را به پیش می برد.

والی کابل تاکید کرده که پس از این مسئولین حوزه ها و نواحی مسولیت جلوگیری از ریختن آشغال در مسیر رودخانه کابل را دارند و در صورتی تعلل، با آن ها برخورد قانونی می شود.

۱ / ثور ۱۳۹۸

عطامحمد نور: تصمیم دادگاه عالی غیرقانونی است

عطامحمد نور والی پیشین بلخ می گوید اگر تصمیم دادگاه عالی در مورد تمدید عمر حکومت وحدت ملی واقعیت داشته باشد، یک عمل غیر قانونی و بر اساس فیصله فرمایشی رییس جمهور است. او در عین حال گفته که این موضوع استقلال قضا را زیر سوال می‌برد.

Atta-Mohammad-Noor-Via-Khabarnama-Persian

آقای نور امروز یک‌شنبه (۱ثور) با نشر یک اعلامیه از احزاب سیاسی و رهبری تکت های انتخاباتی خواسته که دست به کار شوند. او گفته که “در این مورد نفس قانون صراحت دارد.”

نور تاکید کرده که وظیفه رییس جمهور اول جوزای سال پنجم پایان می یابد و باید در این زمینه تصمیم قانونی گرفته شود.

صبح امروز برخی از رسانه ها سندی را نشر کردند که در آن نظر حقوقی دادگاه عالی در زمینه تمدید کار رییس جمهور تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه میزان بازتاب یافته بود.

۱ / ثور ۱۳۹۸

ابراز همدردی افغانستان در پی حملات تروریستی در سریلانکا

وزارت خارجه افغانستان ضمن ابراز تسلیت به سرلینکا گفته که افغانستان در کنار سریلانکا استوار می ایستد.

صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه امروز یک‌شنبه (۱ثور) گفته که ” افغانستان حمله های هراس افگنانه بر کلیساها، هتل ها و عبادت کنند‌گان را به گونه شدید محکوم می نماید و استوار در کنار سریلانکا  خواهیم ایستاد.”

این درحالی است که در پی وقوع چند انفجار در تعدادی از کلیساها و هتل‌های سریلانکا در روز عید پاک، حدود ۱۶۰ نفر کشته و صدها تن مجروح شده‌اند.

موج حملات با شش انفجار تقریبا هم‌ زمان آغاز شد که سه کلیسا و سه هتل را هدف قرار داده و تعدادی اتباع خارجی نیز در بین کشته‌شدگان هستند.