غنی: من جهان را برای گفت‌وگو با طالبان قانع کردم |
غنی: من جهان را برای گفت‌وگو با طالبان قانع کردم

بازتاب خبرهای 9 حوت

Image Title
۹ / حوت ۱۳۹۷

غنی: من جهان را برای گفت‌وگو با طالبان قانع کردم

رییس جمهور افغانستان امروز پنج شنبه(۹ حوت) در اجماع ملی زنان در روند صلح در کابل تاکید کرده که او جهان را برای گفت‌وگو با طالبان قانع کرده؛ “در طول سال‌های گذشته آیا کسی حاضر بود با طالبان گفت‌وگو کنند؟”.

وی خطاب به طالبان گفت: “افغان‌کُشی توجیه ندارد. اگر بهانه‌ تان امریکایی ها است، امریکایی‌ها می روند، این گز و این میدان”.

ghani

اشرف غنی در ادامه بیان داشت که صلح، قانون و انتخابات در تضاد هم نیست و صلحی که پایدار نباشد، مورد قبول ما نیست.

وی گفت که به زنان افغانستان اطمینان می‌دهد حضور فعال در جرگه مشورتی صلح خواهند داشت.

وی گفته است: “اراده من این است که جرگه مشورتی صلح، افغانستان شمول باشد”.

رییس جمهور در ادامه افزود که متعهد است نظرات زنان را با سایر اقشار تلفیق کند که دیدگاه همه در صلح شامل باشد.

او در مورد تبعض بین پسر و دختر بیان داشت که تا کنون هم برخی از زنان وجود دارند که وقتی فرزندشان پسر باشد، جشن می‌گیرند و اگر دختر باشند، نه! باید این فرهنگ تغییر کند.

۹ / حوت ۱۳۹۷

احتمال ریزش باران و برف نسبتا شدید همراه با سیلاب در بعضی نقاط افغانستان

ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال ریزش باران و برف نسبتا شدید همراه با سیلاب‌های زودهنگام در بعضی نقاط این کشور خبر داده است.

AMD

این ریاست در یک خبرنامه گفته است، فردا(جمعهف ۱۰ حوت) و پس فردا(شنبه) احتمال ریزش باران و برف نسبتا شدید همراه با سیلاب‌های زودهنگام در ولایات کابل، کنر، نورستان، پنجشیر، پروان، بغلان، بامیان، میدان وردک، پکتیکا، غزنی، دایکندی، فاریاب، بادغیس، غور، ارزگان، زابل، قندهار، هلمند، نیمروز و فراه به شمول سالنگ‌ها پیش‌بینی شده است.

این ریاست افزوده است که مقدار برف‌باری بین ۲۰ الی ۶۰  سانتی‌متر و همچنان بارندگی بین ۲۰ الی ۵۰ میلی‌متر پیش‌بینی می‌گردد.

۹ / حوت ۱۳۹۷

نهمین جشنواره‌ی بین‌المللی اسکی در ولایت بامیان برگزار شد

مقام ولایت بامیان از برگزاری نهمین جشنواره‌ی بین‌المللی اسکی در این ولایت خبر داده‌اند.

این جشنواره با حضور مژگان مصطفوی، معین گردشگری، اداری و مالی وزارت اطلاعات و فرهنگ، داود کارگر رئیس فدراسیون ملی اسکی و مسئولان ادارات دولتی در بامیان برگزار شد.

bamyan.jpg 2

خانم مصطفوی، ضمن قدردانی از همکاری اداره محلی و استقبال شهروندان بامیان، هدف از برگزاری این جشنواره را تشویق بانوان، جلب گردشگران داخلی و خارجی عنوان کرد که پیام صلح و همدیگرپذیری در سطح کشور از آدرس بامیان را بازتاب می‌دهد.

داود کارگر، رئیس فدراسیون ملی اسکی افغانستان وعده داد تا در سال آینده، یک پِست اسکی و لِفتِ منظم به منظور ایجاد سهولت برای ورزشکاران ایجاد نماید.

bamyan

این در حالی است که این مسابقات در دو تیم جداگانه بین بانوان و آقایان برگزار گردید.

در پایان این دور از رقابت‌ها، فاطمه نظری، فریبا احمدی و نذیره مقام‌های اول تا سوم را در بخش بانوان از آن خود کرد.

bamyan.jpg 3

همچنان در بخش آقایان از بین ۵۶ ورزشکار شرکت کننده، یاسین مقام اول، محمدعلی مقام دوم و رزی مقام سوم را از آن خود نمود.

به نقل از اعلامیه ولایت مقام ولایت بامیان، قرار است فردا ۱۰ حوت ۱۳۹۷ مسابقه‌ی بین المللی اسکی با حضور ده ها تن از ورزشکاران داخلی و خارجی نیز در این ولایت برگزار گردد.

۹ / حوت ۱۳۹۷

غنی: رهبران طالبان بدون امضای ما نمی‌توانند از لیست سیاه بیرون شوند

رییس جمهور افغانستان عصر امروز پنج‌شنبه(۹ حوت) در مراسم گرامی‌داشت از روز ملی نیروهای امنیتی در کابل، با تاکید بر این‌که “طالبان بدون امضای ما از لیست سیاه بیرون شده نمی‌توانند” گفت: برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هدایت می‌دهم که برای دفع حملات احتمالی دشمن آمادگی عام و تام داشته باشند.

Ghani

اشرف غنی در ادامه بیان داشت، هیچ تحول سیاسی نمی‌تواند دستاوردهای نیروهای امنیتی را زیر سوال ببرد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما برای کاهش تلفات ملکی و مراعات قانون تعهد داریم.

رییس‌جمهور در مورد جنگ شورشیان طالب با حکومت افغانستان گفت: “طالبان باید برای مردم افغانستان جواب دهند که چرا می‌جنگند و چرا خود را از اقتصاد حرام تمویل می‌کنند”.

وی همچنان به نیروهای امنیتی هدایت داد و گفت که برای فصل بهار که جنگ‌ها شدت می‌یابد، آمادگی جدی امنیتی گرفته شود.

۹ / حوت ۱۳۹۷

عبدالله: یگانه عامل آورنده صلح، قربانی و فداکارهای نیروهای امنیتی است

رییس اجرایی حکومت افغانستان در برنامه گرامی‌داشت از روز نیروهای امنیتی در کابل تاکید کرده که یگانه عامل آورنده صلح در این کشور، قربانی و فداکارهای نیروهای امنیتی خواهد بود.

عبدالله عبدالله در این برنامه تصریح کرده است: “روز ملی نیروهای امنیتی فرصتی است که ما از قربانی‌ها و فداکارهای نیروهای امنیتی خود تقدیر کنیم”.

abdullah abdullah

وی در ادامه بیان داشت: همکاران بین‌المللی ما در جنگ ۱۸ ساله با ما قربانی داده‌اند و حالا هم با تعهدی که دارند، در کنار ما ایستاد هستند.

عبدالله در ادامه در مورد گفتگو با طالبان گفت: “یک گفت‌وگوهای ابتدایی در صلح نیاز است، اما طالبان نباید از این فرصت برای تبلیغات سوءاستفاده کنند.”

او همچنان با اشاره غیرمستقیم به سخنان گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در گفت‌وگو با طلوع نیوز خاطرنشان کرد: “وقتی که صلح بیاید، این‌طوری نشود که کسی بگوید تنها یک حادثه به عهده من بود!!”.

۹ / حوت ۱۳۹۷

عامل قتل یک زن ۳۵ ساله پس از سه ماه در بدخشان بازداشت شد

مقامات امنیتی از بازداشت یک تن به اتهام قتل یک زن ۳۵ ساله در ولایت بدخشان خبر دادند.

دفتر مطبوعاتی ولایت بدخشان در یک خبرنامه گفته است، نیروهای پولیس این ولایت امروز پنج‌شنبه(۹ حوت)، پس از سه ماه قاتل یک زن ۳۵ ساله در منطقه خم اول شهر فیض‌آباد را بازداشت کردند.

afg badagshan

بر اساس این خبرنامه، این خانم ۳۵ ساله در ماه قوس سال جاری توسط برادر شوهرش که عضو گروه طالبان نیز می‌باشد، در منطقه خم اول شهر فیض‌آباد به قتل رسیده بود.

به گفته نیروهای امنیتی، فاروق متهم به قتل این عمل را با همکاری برادرش که شوهر این خانم می‌باشد، انجام داده و با استفاده از تاریکی شب از ساحه فرار کرده و دوباره به گروه طالبان پناه برده بود.