فیروز: سالانه 30 تا 40 هزار تن در افغانستان به بیماری‌های سرطانی مبتلا می‌شوند |
فیروز: سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تن در افغانستان به بیماری‌های سرطانی مبتلا می‌شوند

بازتاب خبرهای14 دلو

Image Title
۱۴ / دلو ۱۳۹۷

فیروز: سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تن در افغانستان به بیماری‌های سرطانی مبتلا می‌شوند

وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید که سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تن در این کشور به بیماری‌های سرطانی مبتلا می‌شوند.

دوکتور فیروزالدین فیروز که امروز یک‌شنبه(۱۴ دلو) در نشستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با سرطان در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کردک سرطان سینه در افغانستان شایع‌ترین نوع سرطان‌ها در زنان، و سرطان معده و جوف دهن شایع‌ترین نوع سرطان در بین مردان است.

وی اضافه کرد: “سالانه نزدیک به ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر در افغانستان به بیماری‌های سرطان مبتلا می‌شوند که نزدیک به ۱۵ هزار تن از این بابت جان می‌دهند”.

feroz

دوکتور فیروز خاطرنشان کرد، استفاده از گوشت سرخ‌کرده، عدم فعالیت‌های فیزیکی، آلودگی و استفاده از انواع تنباکو از جمله علت‌های عمده این بیماری در افغانستان است.

وی می‌گوید که بیماری سرطان بعد از بیماری‌های قلبی، دومین علت مرگ و میر در جهان به حساب می‌رود و در سال ۲۰۱۸، دست کم ۱۸ میلیون تن در جهان به این بیماری مبتلا شده که از این میان، بیش از ۱۰ میلیون تن جان باخته‌اند.

این در حالی است که وزیر صحت عامه افغانستان تفاهم‌نامه‌ای را در راستای مبارزه با بیماری سرطان در این کشور با بانو آریانا سعید، آوازخوان محبوب افغان امضا کرد. بربنیاد این تفاهم‌نامه، بانو آریانا سعید سفیر حسن نیت در راستای دادخواهی برای مبارزه با بیماری سرطان و بلند بردن آگاهی عامه در این زمینه از سوی وزارت صحت عامه انتخاب شده است.

۱۴ / دلو ۱۳۹۷

برفباری شدید توأم با طوفان و مسدود شدن مسیر یکاولنگ ـ پنجاب در ولایت بامیان

وزارت فواید عامه افغانستان از برفباری شدید توأم با توفان در مسیر شاهراه یکاولنگ ـ پنجاب ولایت بامیان، ساحه کوتل شاطو خبر داده است.

snow

این وزارت با انتشار یک اعلامیه گفته است: هم‌چنین چندین برف‌کوچ در ساحه غرغری، قریه بوم افشار در این مسیر سرازیر شده و موقتا مسیر بر روی ترافیک بسته شده است.

وزارت فواید عامه از شهروندان افغانستان که از این مسیر رفت و آمد می‌نماید، خواسته که تا اطلاع بعدی منتظر باشند.

۱۴ / دلو ۱۳۹۷

محقق: از سوء‌تدبیر بعضی‌ها وطن تباه شده است

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون دوم ریاست اجرایی حکومت این کشور، در صفحه فیس‌بوک‌اش نگاشته است: از سوء تدبیر بعضی‌ها وطن تباه شده است و باید برای نجات کشور فکری بکنیم.

آقای محقق افزوده است که نیروهاى دفاعى و امنیتى به شدت آسیب دیده و نیز به اثر تصفیه‌هاى بى‌رویه، تضعیف شده‌اند.

mohqeq

وی در ادامه گفته است که باید از طریق گفتمان بین‌الافغانى این جنگ را ختم، صلح و ثبات را ایجاد و نهادهاى پایه‌اى کشور و نیروهاى دفاعى و امنیتى را تقویت و تجهیز نماییم و براى دفاع از تمامیت ارضى کشور آماده و قوى شویم.

بر اساس یک فهرست افشا شده در شبکه‌های اجتماعی، محمد محقق نیز در جمله کسانی است که به نشست مسکو در مورد صلح افغانستان دعوت شده و قرار است با یک هیأت از طالبان به رهبری عباس استانکزی، دیدار و گفت‌وگو کند.

۱۴ / دلو ۱۳۹۷

یونیسف: چهار میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) در افغانستان می‌گوید که حدود چهار میلیون کودک در این کشور نیاز به کمک دارند. از این میان، ۵۰۰ هزار کودک به کمک فوری نیازمندند.

به گزارش آوا، مسئولین این نهاد بین‌المللی در افغانستان که امروز یک‌شنبه ( ۱۴ دلو) در نشستی در ولایت هرات سخن می‌گفتند، از جامعه جهانی خواستند که برای رسیدگی به وضعیت کودکان نیازمند در افغانستان، ۵۰ میلیون دالر کمک کنند.

child 2

براساس گزارش یونیسف، این کودکان به دلیل ادامه جنگ، ناامنی و خشک‌سالی به ویژه در ولایات هرات، غور و بادغیس در غرب کشور با مشکلات جدی روبرو هستند.

۱۴ / دلو ۱۳۹۷

پولیس: شهروندان هرات توجه جدی به وسایط نقلیه خویش داشته باشند

مقامات امنیتی از شهروندان ولایت هرات خواسته‌اند تا توجه جدی به وسایط نقلیه خود داشته باشند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس هرات در یک اعلامیه گفته است: از” تمامی هموطنان عزیز به خصوص باشندگان شریف ولایت هرات می‌خواهیم تا توجه‌ی جدی به وسایط نقلیه خویش داشته باشند”.

herat

این نهاد در ادامه تاکید کرده است که دشمنان مردم افغانستان با چسباندن ماین‌های چسبکی می‌خواهند تا وضعیت امنیتی را برهم زده، از هم‌وطنان ما قربانی بگیرند.