احتمال تغییر در رهبری کمیسیون انتخابات افغانستان |
احتمال تغییر در رهبری کمیسیون انتخابات افغانستان

بازتاب خبرهای 20 جدی

Image Title
۲۰ / جدی ۱۳۹۷

احتمال تغییر در رهبری کمیسیون انتخابات افغانستان

یک کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات از احتمال تعییر در اعضای این کمیسیون خبر می‌دهد.

خانم ملیحه حسن با بیان این خبر به آریانا نیوز، گفته که آمدن تغییر با چهره‌های با تجربه در مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات، روند انتخابات را با موفقیت همراه خواهد ساخت.

او گفته است: “موارد مطرح شده را که همه ما آگاه هستیم و خواست همگانی به اندازه کافی به اذهان عامه گفته شده است، احتمال تغییرات در سطح رهبری کمیسیون وجود دارد”.

این در حالی است که به گفته بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا)، انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان پس از سه سال تاخیر در حالی برگزار گردید که پول و منابع بسیار گزافی به مصرف رسید، اما اکنون شفافیت این انتخابات و نتایج آن تحت سوال جدی قرار دارد. شفافیت انتخابات از برگزاری انتخابات گرفته تا اعلان نتایج ابتدایی، پرسش برانگیز بوده و حتی در برخی موارد به خشونت کشانیده شده است.

IEC

به گزارش این نهاد، تیم عملیاتی در کمیسیون، به جای این‌که مصروف جدا نمودن آرای پاک از آرای ناپاک باشد، مصروف معاملات پولی کلان و ازدیاد آرای کاندیدان مورد نظر در اثر تفتیش‌ها و بازشماری‌های گوناگون است.

بر بنیاد این گزارش، بر اساس تقویم انتخاباتی، ۶۱ روز پیش باید نتایج ابتدایی و ۲۱ روز پیش نتایج نهایی انتخابات پارلمانی از سوی کمیسیون انتخابات اعلان می‌گردید، اما این کمیسیون با گذشت بیش از دو ماه نتوانسته نتایج ابتدایی تعدادی از ولایات به شمول کابل را اعلان نماید؛ که این موضوع به صراحت عدم کفایت و شایستگی کمیسیون و وجود زد و بندهای مالی و سیاسی را در درون کمیسیون نشان می‌دهد.

۲۰ / جدی ۱۳۹۷

دیدار مشاور امنیت ملی افغانستان با وزیر خارجه چین؛ تأکید چین بر گفتگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان که امروز به چین سفر کرده، با وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای در این مورد گفته است: داکتر حمدالله محب در نخستین روز سفرش به بیجینگ، شام امروز با وانگ‌یی، وزیر خارجه جمهوری خلق چین دیدار کرد.

بر اساس این بیانیه، در این دیدار که در قصر ریاست جمهوری چین انجام شد، دو جانب روی موضوعات مورد علاقه از جمله پروسه صلح به رهبری و ‌مالکیت افغان‌ها، برگزاری نشست پروسه کابل، امنیت و ثبات منطقه و‌ نیز تقویت مناسبات دو جانبه بحث و تبادل نظر کردند.

NSA mohib met china

در این دیدار، داکتر حمدالله محب از همکاری‌های چین در بخش‌های مختلف با افغانستان قدردانی کرد و نقش آن کشور را در عرصه صلح و‌ ثبات و امنیت منطقه مهم خواند.

در مقابل، وزیر امورخارجه چین ضمن پشتیبانی از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، تاکید کرد که تأمین صلح ‌و ثبات بدون گفتگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان ممکن نخواهد بود. وی همچنان از کشورهای منطقه خواست تا در این زمینه همکاری صادقانه نمایند.

وانگ‌یی هم‌چنان گفت که کشورش به همکاری‌های خود با افغانستان به ویژه در بخش تامین صلح و ثبات پایدار همکاری خواهد کرد.

۲۰ / جدی ۱۳۹۷

پایان تفتیش آرای کابل/ نتایج انتخابات پارلمانی این حوزه شنبه اعلام می‌شود

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که تفتیش آرای حوزه انتخاباتی کابل ظهر امروز پنج‌شنبه (۲۰ جدی) به پایان رسیده است.

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به خبرنامه گفت: « خوشبختانه امروز چاشت تفتیش آرای کابل تمام شد، و همین حالا همه‌ی همکاران بخاطر تطبیقات آن در کمیسیون حضور دارند؛ هم دارالانشا و هم کمیسیون کار می‌کنیم.»

حفیظ هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون انتخابات

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امیدواراند که بتوانند نتایج آرای حوزه انتخاباتی کابل را در آغاز هفته‌ی آینده اعلام کنند.

آقای هاشمی به خبرنامه گفت: « ما در حال حاضر همه‌ی تمرکز خود را روی حوزه کابل کرده ایم که انشاالله بتوانیم در شروع هفته‌ی آینده نتایج کابل را اعلام کنیم.»

۲۰ / جدی ۱۳۹۷

دو قرارگاه آموزش نظامی طالبان در ولایت فاریاب تخریب شد

مقامات امنیتی از تخریب دو قرارگاه آموزش نظامی طالبان در ولایت فاریاب خبر داده است.

mod

فرماندهی پولیس ولایت فاریاب در یک اعلامیه گفته است، از اثر عملیات مشترک شبانه نیروهای پولیس ملی و محلی در مربوطات ولسوالی پشتون‌کوت ولایت فاریاب، قریه‌های عرب بالا، بولک عرب، موقانی، اولاد خرترک و قریه کولنی این ولسوالی تصفیه و تلاشی شده و دو قرارگاه آموزش نظامی هراس‌افگنان تخریب و ۳ طالب کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در این عملیات، سه عراده واسطه نقلیه، دو میل سلاح کلاشینکوف و یک مقدار سلاح و مهمات به دست نیروهای پولیس ملی افتاده است.

۲۰ / جدی ۱۳۹۷

تیفا: سطح بالای فساد مانع اعلان نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات پارلمانی شده است

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) دلیل اعلام نشدن نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات پارلمانی را سطح بالای فساد انتخاباتی و فساد اخلاقی خوانده است.

مسئولین این بنیاد امروز پنج‌شنبه(۲۰ جدی) در یک نشست خبری در کابل اعلام کردند: انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان پس از سه سال تاخیر در حالی برگزار گردید که پول و منابع بسیار گزافی به مصرف رسید، اما اکنون شفافیت این انتخابات و نتایج آن تحت سوال جدی قرار دارد. شفافیت انتخابات از برگزاری انتخابات گرفته تا اعلان نتایج ابتدایی، پرسش برانگیز بوده و حتی در برخی موارد به خشونت کشانیده شده است.

نعیم ایوب‌زاده، رییس اجرایی تیفا در این نشست گفت که شدیدا نگران آینده دموکراسی و ساختارهای دموکراتیک در افغانستان است.

TEFA

به گفته وی، بر اساس تقویم انتخاباتی، ۶۱ روز پیش باید نتایج ابتدایی و ۲۱ روز پیش نتایج نهایی انتخابات پارلمانی از سوی کمیسیون انتخابات اعلان می‌گردید، اما این کمیسیون با گذشت بیش از دو ماه نتوانسته نتایج ابتدایی تعدادی از ولایات به شمول کابل را اعلان نماید؛ که این موضوع به صراحت عدم کفایت و شایستگی کمیسیون و وجود زد و بندهای مالی و سیاسی را در درون کمیسیون نشان می‌دهد.

به گزارش تیفا، “تیم عملیاتی در کمیسیون، به جای این‌که مصروف جدا نمودن آرای پاک از آرای ناپاک باشد، مصروف معاملات پولی کلان و ازدیاد آرای کاندیدان مورد نظر در اثر تفتیش‌ها و بازشماری‌های گوناگون است”.

از سوی دیگر به گزارش تیفا، بر بنیاد ماده ۶۱ قانون اساسی افغانستان، دوره کاری رییس جمهور در اول ماه جوزا سال پنجم ختم می‌گردد و کمیسیون انتخابات با نقض صریح قانون اساسی در واقع دوره حکومت را به شکل غیرقانونی تمدید نموده که این تمدید از صلاحیت هیچ ارگانی نمی‌باشد.