تلاش اندونیزیا برای ایجاد دهلیز اقتصادی و برقراری رابطه نزدیک نظامی با افغانستان |
تلاش اندونیزیا برای ایجاد دهلیز اقتصادی و برقراری رابطه نزدیک نظامی با افغانستان

بازتاب خبرهای 21 سنبله

Image Title
۲۱ / سنبله ۱۳۹۷

تلاش اندونیزیا برای ایجاد دهلیز اقتصادی و برقراری رابطه نزدیک نظامی با افغانستان

وزیر دفاع افغانستان با سفیر اندونیزیا در کابل دیدار و گفت‌وگو کرده است..

وزارت دفاع در اعلامیه‌ای گفته است که در این ملاقات، هر دو جانب پیرامون گسترش روابط دوجانبه جهت همکاری‌های نظامی، بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

طارق‌شاه بهرامی در این نشست گفته که نیروی نظامی افغانستان برای صلح و جنگ آمادگی دارد، اما در عین زمان، به تلاش‌های صلح اهمیت بیشتری قائل است.

mid 1

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است، سفیر اندونیزیا در کابل نیز در این دیدار گفته که این کشور تلاش دارد در روند صلح افغانستان مرحله‌وار عمل کند؛ راجع به مسایل اقتصادی با کشورهای دور و نزدیک صحبت می‌کند تا با جامعه جهانی در یک نقطه مشترک برسد.

داکتر عارف رحمن تأکید کرده، صلحی که برای مردم افغانستان می‌آید، باید همه جانبه باشد.

وی خاطرنشان کرده که آن‌ها در پی ایجاد یک دهلیز اقتصادی بین دو کشور اند که در این راستا تلاش‌ها به خاطر تشویق تجار اندونیزیایی جهت سرمایه‌گذاری در افغانستان جریان دارد.

این دیپلمات اندونیزیایی گفت است که دولت این کشور می‌خواهد با اعزام اتشه نظامی به کابل و فراهم نمودن بورسیه‌های تحصیلی برای افسران افغان، روابط نزدیک نظامی را نیز بین دو کشور برقرار سازد.

۲۱ / سنبله ۱۳۹۷

تهداب‌گذاری یک بلاک جدید و شفاخانه برای زندان پلچرخی کابل

رییس‌ جمهوری افغانستان امروز چهارشنبه(۲۱ سنبله) سنگ تهداب یک بلاک جدید و شفاخانه ۵۰ بستر برای زندانیان و ساختمان اداری دادستانان را در محوطه زندان پلچرخی کابل گذاشت.

بلاک جدید زندانیان زندان پلچرخی دارای هشت بال و ۲۵۶ سلول بوده که گنجایش سه هزار زندانی را دارد. همچنین ساختمان شفاخانه ۵۰ بستر و ساختمان اداری برای دادستانان در دو طبقه ساخته می‌شود و دارای ۲۴ اتاق خواهد بود.

 در این مراسم، فرید حمیدی دادستان کل افغانستان با اشاره به این‌که مسئولیت حکومتِ پاسخ‌گو، رسیدگی به مشکلات تمام اتباع کشور است، گفت: در مطابقت به امکانات دولت، مشکلات زندانیان حل خواهد شد.

ghani 3

 حمیدی گفت که کار روی ترتیب یک طرزالعمل به خاطر رخصتی قانونی زندانیان جریان دارد و قانونی نیز برای زندانیان صعب‌العلاج تصویب شده و برای تشخیص این مریضان، یک کمیتۀ بررسی ایجاد گردیده است.

 ویس احمد برمک، وزیر امورداخله نیز گفت: این وزارت مطابق برنامه اصلاحی چهارساله، روی ظرفیت مدیریتی و مسلکی زندان‌های افغانستان کار می کند؛ ساختمان زندان‌های ۱۸ ولایت تکمیل شده، در ۵ ولایت کار بالای اعمار تعمیر زندان‌ها و همچنان کار تدارکاتی اعمار زندان ۵ ولایت دیگر در کمیسیون تدارکات ملی جریان دارد.

در این مراسم، رئیس جمهوری افغانستان به زندانیان وعده داد که خواسته‌های‌شان مورد بررسی قرار می گیرد و در رابطه به زنان زندانی، پرونده‌های آنان تجدید نظر خواهد شد.

۲۱ / سنبله ۱۳۹۷

امریکا: هیچ برنامه‌ریزی برای دور بعدی گفتگو با طالبان صورت نگرفته است

وزارت خارجه امریکا گفته است که هنوز هیچ نوع برنامه‌ریزی برای برگزاری دور بعدی گفتگو با طالبان صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تأکید کرده است، گفتگوهای صلح باید به رهبری و مالکیت دولت افغانستان انجام شود.

us

این مقام امریکایی در ادامه گفته است، امریکا از هفده سال به این طرف در افغانستان با تروریستان در جنگ است و با تمام توان تلاش می‌کند برای اتمام جنگ در این کشور، یک راه حل سیاسی پیدا کند.

وی افزوده است، در این زمان حساس گفتگوهای صلح، مذاکرات صلح باید به رهبری و مالکیت افغانستان انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تأکید کرده که در این روند، تمام جهان از مردم و حکومت افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

۲۱ / سنبله ۱۳۹۷

بلال پاچا، فرمانده زورگو و غاصب محلی در ننگرهار دستگیر شد

مقامات محلی ولایت ننگرهار از دستگیر شدن “بلال باچا”، یکی از فرماندهان پولیس محلی که مردم در اعتراض به زورگویی‌های او دست به تظاهرات زدند، خبر داده‌اند.

روز گذشته(سه‌شنبه، ۲۰ سنبله) مردم چهار شهرستان شینوار ولایت ننگرهار، به دلیل غصب زمین، قتل و اعمال خلاف قانون بلال پاچا، در بزرگ‌راه جلال‌آباد ـ تورخم دست به اعتراض زده بودند که هدف حمله یک حمله انتحاری قرار گرفتند.

nangahar

در این حمله انتحاری، به تعداد ۶۸ تن کشته و ۱۶۵ تن دیگر زخمی شدند.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که نیروهای امنیتی بلال پاچا و برادرش را دستگیر نموده‌اند.

۲۱ / سنبله ۱۳۹۷

اشرف غنی پس از حمله ننگرهار: نیروهای امنیتی از حالت دفاعی به حالت تعرضی تغییر موضع بدهند

رییس‌جمهور غنی امروز چهارشنبه(۲۱ سنبله) در یک نشست امنیتی با نهادهای امنیتی افغانستان در مورد حمله ننگرهار، تاکید کرد که نیروهای امنیتی مجبور اند که ضد این اعمال دشمن از حالت دفاعی به حالت تعرضی تغییر موضع دهند.

آقای غنی ضمن همدردی و غم‌شریکی با قربانیان حادثه دیروز ولایت ننگرهار، تأکید کرد که حمله بر افراد ملکی و کشتن زنان و کودکان، یک عمل غیرانسانی و غیرافغانی است.

او گفت: «دشمن توان مقابله با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را ندارد و به همین دلیل افراد ملکی را هدف قرار داده و جان زنان و اطفال بی‌گناه را می‌گیرد. اما ما مجبور هستیم که ضد این اعمال دشمن، از حالت دفاعی به حالت تعرضی تغییر موضع دهیم.»

ghani 2

رییس جمهوری افغانستان تأکید کرد که چاره‌ای دیگری وجود ندارد و حالت تهاجمی آغاز شده و نیروهای امنیتی بیش از پیش به حالت تهاجمی قرار خواهند گرفت.

آقای غنی در مورد دلیل نپذیرفتن آتش بس دوم از سوی طالبان گفت که تصمیم طالبان به دست خودشان نیست و آنان تحت فشار خارجی قرار دارند.

او تصریح کرد: «اگر تصمیم به‌دست خودشان می‌بود، آتش‌بس را می‌پذیرفتند، چون این حکم خداوند و اجماع علمای کرام افغانستان و اجماع تمام علمای جهان بود. فشارهایی که بالای آنان وجود دارد، باید واضح شود.»