مدیریت یک همسر خودشیفته

شاید شما هم حس می‌کنید که در چشم همسرتان همیشه اولویت دوم هستید و همواره چیزی باارزش‌تر از شما در زندگی او وجود دارد. این موضوع ممکن است آسایش روانی و عاطفی شما را به هم بریزد. داشتن همسری خودشیفته که معمولا شما را نادیده می‌گیرد و به نیازهایتان بی‌احترامی می‌کند بسیار فرساینده است.  اما چطور می‌توانید رابطه‌تان را با یک همسر خودشیفته مدیریت کنید و چه زمانی باید او را ترک کنید؟ اساسا مدیریت یک همسر خودشیفته ممکن است؟

۱. برای همسر خودشیفته‌تان حد و مرزهایی تعیین کنید

وقتی با یک فرد خوشیفته در ارتباط هستید باید حد و مرزهای سختگیرانه‌ای برای محافظت از نیازها و خواسته‌های خود تعیین کنید. با اینکه این مسئله ممکن است با ایده یک رابطه عاشقانه در تضاد باشد، اما روش موثری است. شما باید قوانین روشنی برای او در نظر بگیرید در غیر این صورت هرگز از رابطه خوبی بهره‌مند نخواهید شد.

شما ممکن است مجبور شود برای پرهیز از جرو بحث و دعوا آسایش و رفاه خود را فدا کنید. به این ترتیب از نیازهای خود چشم‌پوشی می‌کنید. اگر همسرتان از قوانین سختگیرانه شما پیروی نکرد با او اتمام حجت کنید. به او بگویید که یا به قوانین شما احترام می‌گذارد یا ترکش می‌کنید. عدم پیروی او از این قوانین می‌تواند نشانه خوبی باشد که ارزشش را ندارد و دست از تلاش بردارید.

۲. مدیریت یک همسر خودشیفته؛ برای همسر خودشیفته‌تان بهانه تراشی نکنید

وقتی با رفتارهای منفی همسرتان رو به رو می‌شوید ممکن است بهانه‌ها و دلایلی برای آن‌ها پیدا کنید. او ممکن است در موارد زیادی رفتار خودخواهانه نشان دهد اما شما خودتان را گول می‌زنید و این رفتارها را نمی‌بینید. شاید نمی‌خواهید او را عصبانی کنید و رابطه‌تان را به خطر بیندازید.

هیچ چیز نمی‌تواند رفتارهای منفی همسرتان و چشم‌پوشی او از نیازهای شما را توجیه کند. حواستان باشد که افراد خودشیفته در صورت نیاز می‌توانند بسیار جذاب و دلربا رفتار کنند. اگر مراقب نباشید می‌توانند با شما و احساسات‌تان بازی کنند. آن‌ها می‌توانند کاری کنند باور کنید اشتباه از جانب شما بوده است که او را زیر سوال برده‌اید. از این رو شما را برای اعمال نادرست خود شماتت می‌کنند.

مطلب مرتبط: نشانه های آدم های خودشیفته؛ ۱۷ نشانه که شما هم خودشیفته هستید

به جای بهانه‌تراشی برای رفتارهای آن‌ها، در صورت مشاهده رفتارهای مشکوک، مراقب باشید. باید حواستان باشد که اگر دریافت‌کننده آن رفتارها شما هستید، ممکن است نقش قربانی را داشته باشید. شما سزاوار آن هستید که نیازهایتان برطرف شود. اگر همسرتان از مسئولیت‌پذیری در قبال آن‌ها سر باز می‌زند، نشانه آن است که باید راهتان را بگیرید و بروید.

۳. یک سیستم حمایتی بیابید

زمانی که رابطه‌تان دچار مشکل می‌شود و با یکدیگر دعوا می‌کنید، وجود یک طرف سوم عاقل که بتواند شما را راهنمایی کند و کانال ارتباطی بین شما باشد می‌توانید بسیار مفید واقع شود. اگر این ایده را دوست ندارید، می‌توانید از یک سیستم حمایتی کمک بگیرید تا شما را از آن محیط سمی بیرون بکشد.

افراد خوشیفته معمولا فکر می‌کنند بهتر از بقیه هستند و وقتی یک به یک دعوا می‌کنید این ذهنیت به او اعتماد به نفس می‌دهد تا شما را در هم بکوبد. از شخصی که درگیر ماجرا نیست و کاملا بی طرف است بخواهید به عنوان یک میانجی عمل کرده تا سبب تعامل بهتر بین شما شود. کمک گرفتن از یک آشنای مشترک برای حمایت از شما هم می‌تواند مفید باشد زیرا وقتی افراد هم‌نظر بیشتر باشند فرد خودشیفته بهتر گوش می‌کند تا باز هم دوست داشته شود.

به علاوه داشتن یک سیستم حمایتی می‌تواند به شما کمک کند بهتر یک رابطه سمی را کنار بگذارید و از حمایت آن‌ها برخوردار باشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که با یک فرد خودشیفته رابطه دارید

۴. مدیریت یک همسر خودشیفته؛ همسر خودشیفته‌تان را به چالش بکشید

اگر چیز بخصوصی درباره همسرتان وجود دارد که با آن می‌توانید او را به چالش بکشید، باید این کار را بکنید. خودشیفته‌ها در مورد برداشت جامعه از آن‌‌ها نگران هستند، بنابراین اگر چیزی هست که بتواند جنبه اجتماعی زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، حتما گوش می‌دهند.

اینگونه افراد باید بفهمند که نمی‌توانند از شما غفلت کنند یا شما را دست کم بگیرند. مادامی که سکوت کنید، خودشان را موشکافی نمی‌کنند. اما به محض آن‌که عیب‌های عینی آن‌ها را نشان دهید مجبور می شوند گوش کنند. نکته مهم آن است که آرام بمانید، دقیق باشید و فقط حقایق را بازگو کنید.

وقتی او را به چالش می‌کشید باید انتظار داشته باشید که از خود دفاع کند و قبول نکند کار اشتباهی انجام داده است. شاید قبول این عیب‌ها و نواقص برایشان سخت و زمان‌بر باشد اما بالاخره اتفاق می‌افتد و در این باره صحبت می‌کنند. اگر به حرف‌هایتان گوش نمی‌دهد تلاش بی‌فایده است و بهتر است او را ترک کنید.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *