آنها همه جا هستند – در دانشگاه، محل کار یا شاید حتی در خانه‌مان! این موضوع که با آدم‌های سمی ارتباط داریم یا حتی آنها را دوست داریم به این معنی نیست که باید از آنها تاثیر بپذیریم یا اجازه بدهیم که ما را آزار بدهند. و برای اینکه منفی‌بافی‌های آنها روی ما تاثیر نگذارد و ما را آزار ندهد در قدم اول باید عادت‌های آنها را بشناسید. در این نوشتار ۱۰ عادت آدم های سمی را با هم خواهیم دید. مراقب این ۱۰ عادت باشید که بتوانید اثرات ناشی از آنها را به خوبی دفع کنید!

۱. ماهرانه از شما سوء استفاده می‌کنند

آدم‌های سمی روشی دارند که از خود حسی ساطع می‌کنند که احساس می‌کنید چیزی به آن‌ها بدهکار هستید. آنها روشی دارند که از شما استفاده کنند یا کاری کنند که آسیبی ببینید، آن وقت جوری رفتار کنند که انگار تمام این کارها را به خاطر شما انجام داده‌اند. این قضیه به طور ویژه در محیط کار یا روابطی وجود دارد که در آن توازن قدرت حذف شده است مثال: “من یک میهمانی شام دارم. می‌خواهی شام را تو بیاوری؟ برای ساعت 10. این کار به تو فرصتی می‌دهد که مهارت‌های آشپزی‌ات را نشان بدهی. باشه؟”

اما یادتان باشد شما به هیچ کس چیزی بدهکار نیستید.

۲. آدم‌های سمی مالک احساسات خود نیستند

آنها طوری رفتار خواهند کرد که گویی آن احساسات مالِ شما هستند. به این کار فرافکنی گفته می‌شود، چرا که احساسات و افکارشان را به سمت شما فرا می‌افکنند. به عنوان مثال، کسی که عصبانی است اما مسئولیت آن را به عهده نمی‌گیرد ممکن است شما را متهم به عصبانی بودن از خود بکند. ممکن است به ظرافت این جملات باشد، “با من مشکلی نداری؟” یا کمی تندتر، “چرا از من عصبانی هستی”، یا “تمام روز بد اخلاق بودی.”

شما در ارتباط با چنین خودتان را مدام در حال توجیه کردن و دفاع از خود خواهید یافت و این اغلب به صورت یک چرخه ادامه پیدا می‌کند- چراکه شما هیچ نقشی در ایجاد این جریان ندارید. اگر احساس می‌کنید که مدام در حال دفاع کردن از خود در برابر اتهامات یا سوالاتی هستید که درست نیستند، ممکن است تحت فرافکنی قرار گرفته باشید.

یادتان باشد که شما مجبور نیستید توضیح بدهید، توجیه کنید یا از خودتان دفاع کنید.

۳. کاری می‌کنند که خودتان را به آنها ثابت کنید

یکی از ۱۰ عادت آدم های سمی این است که مرتبا شما را در موقعیتی قرار خواهند داد که مجبور خواهید بود بین آنها و چیز دیگری دست به انتخاب بزنید- و شما همیشه به انتخاب کردنِ آن‌ها احساس تعهد خواهید داشت. آنها منتظر می‌مانند تا شما احساس تعهد کنید، آن‌وقت قضیه را آشکار خواهند کرد. “اگر من واقعا برای تو اهمیت داشتم از کلاس ورزش‌ات می‌گذشتی و وقت‌ات را با من می‌گذراند.” مشکل ماجرا این است که هیچ وقت کافی نخواهد بود.

۴. هرگز معذرت خواهی نمی‌کنند

واقعیت این است که آنها پیش از آن که عذرخواهی کنند دروغ خواهند گفت، پس بحث کردن هیچ فایده‌ای ندارد. سمی‌ها ماجرا را تغییر می‌دهند، نحوه‌ی وقوع آن را عوض می‌کنند و موضوع را آن‌چنان متقاعد کننده تعریف می‌کنند که خودشان هم چرندیات‌شان را باور می‌کنند!

درمواجهه با چنین آدم‌هایی. دست از صداقت‌تان نکشید اما به بحث هم ادامه ندهید. هیچ فایده‌ای ندارد.

۵. زمان بحران‌ها حاضرند و زمان شادی غایب

آدم‌های سمی برای آن که بگویند خبرهای خوش شما اهمیت ندارند دلایلی خواهند یافت. «ارتقاء شغلی داشتید؟ خوب پولش که کافی نیست!» یا مثلا «قرار است سفر بروی؟ خب، هوا که خیلی گرم است واقعا می‌خواهی بروی؟” موضوع را متوجه شدید؟ اجازه ندهید آن‌ها شما را تا اندازه‌ی خودشان کوچک کنند یا تحلیل ببرند. شما که به تائید آن‌ها نیازی ندارید! هر کاری که برای‌تان درست است انجام بدهید.

۶. مدام در مورد مشکلات‌شان صحبت می‌کنند

افراد سمی دوست دارند در غم و اندوه خود زندگی کنند. مراقب باشید، زیرا آنها سعی می‌کنند شما را هم وارد این مسیر منفی‌بافی کنند. سعی کنید وقتی شروغ به غر زدن کردند،‌ موضوع را تغییر دهید.

مطلب مرتبط: وقتی هر روز غر می‌زنید چه اتفاقی برای مغزتان رخ می‌دهد؟

۷. در مورد ایرادات دیگران حرف می‌زنند

انتقاد ابزار دم دستی یک شخص سمی است، اما نوع “خوبی” از  انتقاد نیست. غالباً آدم‌های سمی بر اساس هر چیزی که خودشان دوست دارند دیگران را قضاوت می‌کنند. آنها ممکن است تلاش کنند که شما را در قضاوت شرکت دهند، بنابراین خیلی ساده بحث را عوض کنید یا به طور مستقیم بگویید که تمایلی به این گفتگو ندارید.

۸. نسبت به نتیجه بدبین هستند

چه یک آزمون دشوار باشد و چه یک امتحان ساده، یک فرد سمی از نوع منفی‌نگر همیشه بدترین احتمال را تصور می‌کند. آنها دوست دارند حامل اخبار بد باشند. در مقابل این رفتار بایستید! به خود یادآوری کنید که همه چیز درست می‌شود و اگر نگاه مثبتی داشته باشید، در نهایت نتیجه به نفع شما خواهد بود.

۹. نسبت به کار خود بیش از حد انتقادی هستند

آدم‌های سمی از کارهای خودشان هم زیاد انتقاد می‌کنند. آنها ممکن است از این روش برای پوشاندن حسادت خود به کار شخص دیگری استفاده کنند. در تله نیفتید و بیش از اندازه نسبت به کارهای‌تان موشکافی نکنید.

۱۰. مدام دیگران را متهم می‌کنند

این آدم‌ها از پذیرفتن مسئولیت کارهای‌شان متنفر هستند. و اغلب، مقصر دانستن دیگران را راهی آسان می‌دانند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *