منفی شدن تست کووید-۱۹ اطمینان بزرگی در زمان همه‌گیری است. اما، آیا تست منفی کرونا، گذرنامه‌ای است که فرد بتواند به زندگی عادی خود و تعامل با سایر مردم ادامه دهد؟

آیا آزمایش منفی کووید  به معنای ایمن بودن شما است؟

تست منفی به تنهایی ثابت نمی‌کند که شخص می‌تواند بدون رعایت دستورالعمل‌های ایمنی با بقیه تعامل داشته باشد. هر چقدر هم که یک تست منفی کووید آرامش‌بخش باشد، باز هم تکیه بر یک گزارش منفی نمی‌تواند اطمینان بدهد که افراد دیگر را آلوده نخواهید کرد یا دیگران را در معرض خطر قرار نخواهید داد.

به چه دلیل؟

چه بخواهیم و چه نخواهیم، همه نتایج آزمایش کووید دقیق نیستند. در واقع دقت و حساسیت این آزمایش در حال حاضر ممکن است به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، آزمایش RT-PCR گاهی خطا دارد، و بسیار گران است. در بسیاری از نقاط، آزمایش‌های آنتی ژن مورد استفاده قرار می‌گیرند، که ارزان‌تر هستند اما احتمال خطا نیز در آنها بالاست. از این رو، همیشه این احتمال وجود دارد که جواب تست خطا داشته باشد.

نتایج تست به زمانی که آن را انجام می‌دهید بستگی دارد

دقت نتایج تست به زمان آنجام آن بستگی دارد. دوره نهفتگی کرونا ویروس 5-12 روز است، اما در برخی موارد، ممکن است بیشتر طول بکشد. بنابراین، اگر احتمالاً نزدیک فرد مبتلا بوده‌اید، باید دو هفته آینده را یک دوره قرنطینه بدانید.

آزمایش فقط یکی از راهکارهای پیشگیری در برابر کووید-۱۹ است

کارشناسان همچنین قاطعانه اظهار داشته‌اند که تکیه صرف بر آزمایش می‌تواند مردم را در برابر اقدامات ایمنی مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی “بی‌توجه” کند و سبب گسترش بیشتر بیماری شود. به یاد داشته باشید، آزمایش یک اقدام پیشگیرانه است و به شرطی موثر است که سایر اقدامات امنیتی را نیز رعایت کنید.

کسانی که تست‌شان منفی شده باید اقدامات احتیاطی را ادامه دهند

نتیجه آزمایش در واقع به معنای گذرنامه‌ای برای بازگشت به حالت طبیعی نیست. هفته‌های اول پس از بهبودی مهمترین هفته‌ها هستند و فقط باید به استراحت بگذرند. اگر بعد از عفونت آزمایش بدهید و جواب آن منفی باشد، 7 روز دیگر به قرنطینه ادامه بدهید و اجازه ندهید که فردی خارج از نزدیکان‌تان با شما ارتباط داشته باشد.

تست کووید  منفی مصونیت ایجاد نمی‌کند

آزمایش کووید منفی به معنای مصونیت در برابر ویروس کرونا نیست. آزمایش منفی برای کووید-۱۹ فقط به این معنی است که بار ویروسی کافی برای تشخیص در بدن وجود ندارد. هنوز هم ممکن است ویروس در بدن‌تان باشد، یا عفونت را از جای دیگری بگیرید و به زودی آزمایش‌تان مثبت شود. بنابراین، رعایت اقدامات ایمنی باید همواره انجام شود.

ملاقات‌های حضوری هنوز هم ایمن نیستند. اما، اگر لازم است، اطمینان حاصل کنید که نکات ایمنی و فاصله اجتماعی کاملاً رعایت می‌شوند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *