وزیر امورمهاجرین و عودت کنندگان می گوید، افغانستان در حالت ناامنی شدید قرار داد و هنوز زمینه بازگشت پناهجویان و مهاجران به کشور کشور مساعد نیست.

سید حسین عالمی بلخی امروز چهارشنبه(27قوس) در مراسم گرامی داشت از روز جهانی مهاجرت در کابل، از کشورهای میزبان مهاجرین و پناهجویان افغانستان خواست با حوصله نسبت به پذیریش مهاجران افغانستان برخورد کنند.

وزیر مهاجرین ادامه داد که در سال 2019، 499 هزار تن به افغانستان بازگشته‌اند که از این میان، 462 هزار و 159 نفر از کشورهای ایران و پاکستان، 34 هزار و 89 نفر از سایر کشورهای منطقه، 365 نفر به صورت داوطلب و همچنان 957 اخراجی از کشورهای اروپایی بوده‌اند.

بلخی در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان کرد که وزارت مهاجرین دو برنامه برای رسیدگی به بیجاشدگان داخلی روی دست دارد؛ که یکی آن ادغام بیجاشدگان در مناطق زندگی فعلی شان و دیگری فراهم کردن زمینه بازگشت آنان به مناطق اول‌شان است.

blkhi

به گفته وی، در سال 2019، حدود 603 هزار و 71 تن در داخل کشور بیجا شده اند که اگر به آنان رسیدگی نشود، به بیرون از کشور مهاجرت خواهند کرد.

هم‌چنین وزیر مهاجرین تاکید کرد، در زمستان سال جاری 95 هزار خانواده آسیب‌پذیر شناسایی شده و از این مجموع، برای رسیدگی به 28 هزار خانواده، خلای بودجه ای در وزارت مهاجرین وجود دارد و امیداوار است دولت افغانستان و موسسات بین المللی تلاش کنند به آنان رسیدگی نمایند تا در زمستان پیش رو فاجعه انسانی رخ ندهد.

او قانونمند ساختن حضور مهاجران در کشورهای میزبان و گسترش توزیع پاسپورت برای مهاجران افغانستان در پاکستان و همچنان ایجاد صندوق وجهی برای ادغام و اشتغال عودت کنندگان و بیجاشدگان را از برنامه های وزارت مهاجرین عنوان کرد.

این در حالی است که به گفته وزیر مهاجرین، از سال 2002 الی 2018، مجموع بازگشت کنندگان به افغانستان، به 10 میلیون و 163 هزار و 505 تن رسیده بود. از این میان، در پنج سال حکومت وحدت ملی، حدود 4 میلیون تن به کشور بازگشته اند، اما هنوز هم  بیش از 6.5 میلیون مهاجر در بیرون از افغانستان به سر می برند که رقم عمده آن در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *