دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نسبت به انتقال عناصر شکست خورده داعش از سوریه و عراق به افغانستان ابراز نگرانی می‌کند.

علی شمخانی صبح امروز چهارشنبه(27 قوس) در دومین نشست گفتگوهای امنیت منطقه‌ای در تهران تصریح کرد: “بعد از شکست داعش در عراق و سوریه، یکی از دغدغه های امنیتی، انتقال عناصر شکست خورده داعش از عراق و سوریه به افغانستان برای طراحی، سازماندهی و اجرای اقدامات تروریستی در داخل این کشور و همسایگان آن است”.

به گفته وی، تروریسم و افراط‌گرایی بلایی است که هنوز در منطقه ادامه دارد و صلح، امنیت و رفاه مردم را در کنار سایر عوامل زیان‌بار، تحت تاثیر قرار داده است .

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تأکید کرد: “به جز همکاری و همراهی و شناخت درست ریشه‌های پیدایش و ترویج تهدیدات منطقه ای، مسیر دیگری برای مقابله موثر با آن وجود ندارد”.

iran

وی ادامه داد که در کنار تروریسم، شاهد تداوم حضور زیان‌بار برخی طرف‌های فرامنطقه‌ای اند که هم بخشی مهم از دلایل ایجاد تروریسم و افراطی‌گری در این منطقه بوده و هم بر شدت آن افزوده است.

شمخانی خاطرنشان کرد که بیش از ۴۰ سال است ثبات و توسعه در افغانستان تحت تاثیر “اشغال خارجی، جنگ داخلی و جنگ با تروریزم” قرار دارد.

دومین نشست گفتگوهای امنیت منطقه‌ای صبح امروز چهارشنبه(27 قوس) با حضور مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه به شمول افغانستان، ایران، روسیه، چین، هند، ازبکستان و تاجیکستان در تهران برگزار شد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور نیز در سخنانی در این نشست تأکید کرد که افغانستان ضربات سنگینی بر گروه جنبش اسلامی ترکستان  و داعش در ولایات شمال شرق افغانستان وارد کرده که در نتیجه آن، تعدادی از این نیروها متواری شده و به پاکستان فرار کرده، تعدادی کشته شده و برخی دیگر نیز به طالبان پیوستند.

وی تأکید کرد که تروریزم، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، مواد مخدر، حمایت برخی دولت‌ها از بازیگران غیردولتی – که باعث بی ثباتی سیاسی در منطقه می گردد ـ تهدیداتی اند که امنیت منطقه را متأثر می سازد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *