جنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک امریکا می‌گوید که هنوز بسیار زود است درباره خروج کامل نیروهای این کشور از افغانستان سخن گفت.

دانفورد روز گذشته(چهارشنبه، 6سنبله) در یک نشست خبری با مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا در پنتاگون گفت: “هرگونه توافق‌نامه صلح در افغانستان، به چگونه‌گی اوضاع امنیتی در آن کشور ارتباط می‌گیرد و تصمیم‌گیری در مورد خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان هنوز زود است”.

او افزود، نیروهای امریکایی تا زمانی در افغانستان باقی خواهند ماند که نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور قابلیت مبارزه با تروریسم را پیدا کنند.

رییس ستاد مشترک ارتش امریکا تاکید کرد، هر گونه توافق در این مذاکره، در هماهنگی با حکومت و مردم افغانستان نهایی می‌شود و هدف اصلی مذاکرات، استقرار صلح سرتاسری در افغانستان و ختم جنگ است.

Joseph Dunford

در همین حال مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا کلید ختم جنگ افغانستان را توافق سیاسی با گروه طالبان خواند و افزود که هیأت امریکایی در تلاش به نتیجه‌رساندن این مذاکره می‌باشد.

این در حالی است که روز گذشته صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور افغانستان در نشست خبری در کابل گفت، خروج نیروهای امریکا از افغانستان بر مبنی توافق‌نامه‌ای صورت خواهد گرفت که افغانستان و امریکا امضا کرده‌اند.

او تاکید کرد، اکنون به نیروهای امریکایی در افغانستان نیاز است و برای مدتی، باید این نیروها در افغانستان بمانند. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به حدی نرسیده‌اند که بتوانند امنیت جهانی را به عهده بگیرند.

این اظهارات وزیردفاع و رییس ستاد ارتش امریکا در حالی صورت می‌گیرد که نهمین دور گفتگوهای صلح در دوحه به حساس‌ترین نقطه خود رسیده است. سهیل شاهین، سخنگوی طالبان امروز در توییتی گفته است: “امشب مذاکرت ما با تیم امریکایی تا ساعت 2:30 دقیقه شب ادامه پیدا کرد. ملابرادر و خلیلزاد هم حضور داشتند. پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته، فردا ساعت 1 بعد از ظهر به وقت دوحه، هر دو طرف نشست دیگری داریم”.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *