نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید، نسبت به 6 ماه اول سال گذشته‌ی میلادی، خشونت علیه خبرنگاران در کشور 50 درصد کاهش یافته است.

photo_2019-06-24_15-29-29

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی امروز دوشنبه(3 سرطان) در یک نشست خبری گفت، در شش ماه اول سال 2019 میلادی، 35 مورد خشونت علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در دیدبان رسانه‌های نی ثبت شده که شامل 5 مورد قتل، 6 مورد جراحت، 17 مورد تهدید و توهین، 3 مورد حمله بر رسانه، 3 مورد لت و کوب و 1 مورد انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

وی افزود: “نسبت به 6 ماه اول سال گذشته‌ی میلادی، 1/50 درصد شاهد کاهش خشونت هستیم. در 6 ماه اول سال گذشته‌ی میلادی 71 مورد خشونت ثبت شده بود که این آمار در سال جاری به 35 مورد رسیده است. همچنان کاهش قتل نظر به سال گذشته 61 درصد است. در6 ماه اول سال گذشته‌ی میلادی 13 مورد قتل به ثبت رسیده و در 6 ماه نخست سال جاری میلادی، 5 مورد قتل ثبت شده است. جراحت خبرنگاران نیز نسبت به سال گذشته 51 درصد کاهش یافته است.”

نی اضافه کرده که بر اساس اسناد ثبت شده نزد این نهاد، لت و کوب خبرنگاران نیز نسبت به سال گذشته 84 درصد کاهش یافته است. در شش ماه اول سال گذشته‌ی میلادی 19 مورد لت و کوب خبرنگاران ثبت شده بود و در 6 ماه اول سال جاری میلادی، 3 مورد ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، تهدید و توهین خبرنگاران 16 درصد افزایش یافته، در شش ماه اول سال گذشته‌ی میلادی 16 مورد تهدید و توهین به ثبت رسیده بود که در 6 ماه نخست سال روان میلادی، 17 مورد ثبت شده است.

 نی اضافه کرده است، 35 مورد خشونت در شش ماه اول سال 2019 میلادی به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته، 46 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خلوتگر دلایل کاهش خشونت‌ علیه خبرنگاران را کاهش حملات انتحاری و انفجاری و هم‌چنان عمل‌کرد محتاطانه رسانه‌ها عنوان کرد و افزود، در بسیاری از موارد، رسانه‌ها خبرنگاران را برای پوشش زنده حملات انتحاری و انفجاری نمی‌فرستند.

وی تاکید کرد: “هنوز هم وقتی که خبرنگاری تهدید می‌شود و یا دسترسی به اطلاعات ندارد، به این معناست که حکومت در این راستا هیچ کاری نکرده است. اگر با کاهش خشونت علیه خبرنگاران مواجه هستیم، به دلایلی است که حکومت هیچ نقشی در آن ندارد و اگر در بعضی موارد شاهد افزایش بعضی از خشونت‌ها بودیم، مستقیما به حکومت ربط داشته است”.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *