سفیر ایالات متحده در کابل می‌گوید، این کشور به عنوان بزرگ‌ترین فراهم‌کننده کمک‌های بشر‌دوستانه به افغانستان، متعهد به حمایت از بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغانستان و جوامعی که میزبان آن‌ها اند، باقی می‌ماند.

John bass

در اعلامیه مشترک مطبوعاتی سفارت ایالات متحده در کابل و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور مهاجرین به مناسبت روز جهانی مهاجرین، از جامعه بین‌المللی خواسته شده تا تلاش‌ها را در راستای بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغانستان و استقرار مجدد و دایمی آن‌ها بیشتر سازند.

جان بس، سفیر ایالات متحده در افغانستان در این اعلامیه گفته است: “ایالات‌متحده به عنوان بزرگ‌ترین فراهم‌کننده کمک‌های بشر‌دوستانه در افغانستان، متعهد به حمایت از بازگشت داوطلبانه مهاجرین و جوامعی که میزبان آن‌ها هستند، باقی می‌ماند. ما از کشورهای کمک‌کننده می‌خواهیم که سخاوتمندانه برای کاهش چالش‌های ناشی از چهاردهه آوارگی کمک کنند.”

خانم کارولین وان بورن، نماینده کمیشنری عالی مهاجرین سازمان ملل در افغانستان نیز در این اعلامیه مشترک گفته است که از تلاش‌ها و تصمیم حکومت افغانستان برای اجرای چارچوب جامع رسیدگی به مهاجرین و تعهد آن‌ها برای بازگشت‌کنندگان و بی‌جاشدگان داخلی در اولویت‌های ملی، استقبال نموده و از جامعه بین‌المللی نیز می‌خواهد تا به حمایت‌های خود در عملی ساختن این ابتکارات ادامه دهند.

در اعلامیه مشترک این دو نهاد هم‌چنان آمده است که ایالات‌متحده بزرگ‌ترین فراهم کننده کمک‌های بشر‌دوستانه در سراسر جهان است و بیش از ۲۹۳ میلیون دالر را برای کاهش مشکلات افغان‌های آسیب‌پذیر از سال ۲۰۱۸ بدین‌سو فراهم کرده‌ است. از آن جمله ۵۲.۷ میلیون دالر آن به کمیشنری عالی مهاجرین سازمان ملل کمک شده تا از مهاجرین و عودت‌کنندگان افغان و جوامعی که میزبان آن‌ها هستند، حمایت کند.