به گفته مرکز خبرنگاران افغانستان از سال 1373 به این طرف 104 کارمند رسانه و خبرنگار در این کشور کشته شدند.

این مرکز می‌گوید، به دلیل فرهنگ معافیت از مجازات در افغانستان ۹۵ درصد عاملان کشتار خبرنگاران از مجازات معاف بوده اند و تنها پنج مورد براساس حکم دادگاه مورد مجازات قرار گرفته اند.

براساس یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان که در آستانه روز بین المللی پایان دادن به معافیت از جرایم علیه خبرنگاران منتشر شده است، از میان 104 کارمند رسانه و خبرنگار که تا بحال در افغانستان جان شان را از دست اده اند 15 نفر آنها زن بوده اند و 2 خبرنگار افغان نیز در سال‌های گذشته در پاکستان کشته شده اند.

REPORT

چهار سال پیش، کشورهای عضو سازمان ملل متحد در واکنش به افزایش خشونت‌ها علیه خبرنگاران در جهان، در قطعنامه‌ای، ۲ نوامبر(۱۱ عقرب) را به عنوان روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران اعلام کردند. این قطعنامه  از کشور‌های عضو سازمان ملل متحد می‌خواهد تا به شکل جدی در زمینه تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران اقدام کنند.

حالا چند سالی است، که در افغانستان نیز از این روز تجلیل می‌شود و امروز پنج شنبه (10 عقرب) نیز، در کابل از “روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران” تجلیل شد.

مسوولین حکومت افغانستان در این برنامه گفته اند، تنها در دو سال گذشته در افغانستان 34 خبرنگار جان شان را از دست داده اند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *