با وجود ابراز نگرانی دیدبان معادن افغانستان و سازمان شاهد جهانی در مورد قراردادهای استخراج معادن طلای بدخشان و مس بلخاب افغانستان، به دلیل نقش محوری یک وزیر پیشین کابینه این کشور در شرکت طرف قرارداد، قراردادهای استخراج این دو معدن در واشنگتن امریکا امضا شد.

دیدبان معادن افغانستان امضای این قراردادها با سید سعادت منصور نادری، وزیر پیشین شهرسازی را به عنوان سهام‌دار شرکت‌های طرف قرارداد، غیرقانونی خوانده و می‌گوید که در زمان حضور آقای نادری در کابینه، در بخش رویالیتی این قراردادها تغییرات آمده است.

gold

این قراردادها شش سال پس از اعلام داوطلبی در واشنگتن، با دو شرکتی امضا شده که  سید سعادت منصور نادری، وزیر پیشین شهرسازی نیز سهام‌دار آن‌ها است.

بر اساس قانون معادن افغانستان، هیچ مقام ارشد حکومتی به شمول وزرا و اقارب آن‌ها نمی‌توانند پنج سال پس از ترک وظیفه، جوازها و قراردادها را به دست آورند.

با این وجود، به گزارش آریانا نیوز، وزرات معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید که این دو شرکت بالای این معادن ۸۷ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

کار استخراج معدن طلای بدخشان را شرکت مشترک ترکی و افغانی و از مس بلخاب را شرکت مشترک افغانی و انگلیسی پیش می‌برند.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزرات معادن و پترولیم در مورد جزییات این قراردادها می‌گوید: “در سه سال نخست اکتشاف، شرکت ترکیش افغان مایننگ(شرکت مشترک ترکی و افغانی) بر معدن طلای بدخشان و شرکت افغان گولد ایند منرالز(که یک شرکت مشترک افغانی و انگلندی است)، بر مس بلخاب ۵۶ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کنند.”

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *