ریاست اجرایی حکومت افغانستان از تشکیل هیأتی برای بررسی قضیه تلفات غیرنظامیان در حمله نیروهای امنیتی برای دستگیری قوماندان علی‌پور، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در مناطق مرکزی، در شهرستان لعل و سرجنگل ولایت غور خبر می‌دهد.

داکتر عبدالله عبدالله با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به این تلفات غیرنظامیان واکنش نشان داده و آن‌را رویدادی غم‌انگیز خوانده است.

 در این بیانیه به نقل از آقای عبدالله آمده است: “با تأسف مطلع شدیم که در پی حوادث روزهای اخیر تعدادی از افراد ملکی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به شهادت رسیده‌ و تعدادی زخمی شده‌اند”.

به گفته وی، مردم صلح‌دوست و با عزت لعل و سرجنگل همیش در کنار دولت و حکومت قرار داشته‌، از حکومت و دست‌آوردهای نظام، دفاع و حمایت کرده‌اند و سزاوار خدمت و حمایت می‌باشند.

abdullah abdullah

رییس اجرایی حکومت خاطرنشان کرد که برای بررسی حادثه شهرستان لعل و سرجنگل، هیأتی از مرکز تعیین گردیده تا قضیه را به صورت همه‌جانبه بررسی نماید.

وی افزوده، بعد از ارزیابی همه‌جانبه حادثه و شناسایی مسوولین و عاملان قضیه، تصامیم لازم اتخاذ می‌گردد و مردم نیز در جریان گزارش و تصمیم هیأت قرار می‌گیرند.

این در حالی است که پیش‌تر محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت نیز در یادداشتی تصریح کرد: “سرانجام ارگ نشینان کینه‌جو به آرزوى اصلى خود رسیدند؛ حضور على‌پور، فرمانده خیزش مردمى در لعل و سرجنگل بهانه‌اى مناسبى شد براى لشکرکشى به هزارجات و لگدمال کردن مردمى که ٢٠ سال براى استقلال کشور جهاد و مقاومت کردند و قریب ٢٠ سال دیگر براى دموکراسى و عدالت ایستادگى کردند”.

وی بار دیگر از حکومت خواسته که مناطق هزاره‌جات را ناامن نکند و لشکرکشى را خاتمه دهد.

مقام‌های محلی تأیید می‌کنند که در حمله بامداد روز گذشته(شنبه، 14 میزان) برای دستگیری قوماندان علی‌پور در شهرستان لعل ولایت غور، 7 غیرنظامی به شمول زنان جان باخته‌اند؛ هرچند منابع محلی آمار این تلفات را بیش از 10 تن عنوان می‌کنند. هم‌چنین چندین تن دیگر در نتیجه این درگیری‌ زخمی‌ شده‌اند.