وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرده که به هدف حمایت پایدار از بخش مالداری، در سال مالی 1397، چهار میلیون و 284 هزار و 500 حیوان شامل بز، گاو و گوسفند را واکسین می‌کند.
این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته که با واکسین این حیوانات از چندین بیماری خطرناک از جمله، بروسلوز یا محرقه‌ی حیوانی و انتقال این بیماری به انسان‌ها جلوگیری خواهد شد.

براساس این خبرنامه، وزارت زراعت در نظر دارد که 2.3 میلیون حیوان شامل گاو، گوسفند و بز را در 19 ولایت؛ شامل ولایت‌های پکتیکا، دایکندی، ننگرهار، لغمان، کنر، نورستان، بدخشان، تخار، کندز، بغلان، بلخ، سمنگان، جوزجان، سرپل، فاریاب، هرات، فراه، بادغیس و غور واکسین کند.
واکسین محرقه حیوانی
هم‌چنان بر اساس این برنامه، به ۷۰ هزار حیوان در ولایت‌های کابل، کاپیسا، پروان، پنجشیر، لوگر، وردک، غزنی، پکتیا، بامیان، خوست، سمنگان، پکتیکا، سرپل، بغلان و نورستان واکسین محرقه‌ی حیوانی تطبیق می‌شود.
القاح مصنوعی
در برنامه‌ی تطبیق واکسین بر حیوانات توسط وزارت زراعت در سال ۱۳۹۷ مالی هم‌چنان در ولایت‌های کابل، ‌پروان و لوگر بر ۸۱۴ هزار و ۵۰۰ حیوان مختلف واکسین تطبیق می‌شود.
هم‌چنان در این سه ولایت 5 هزار گاو شیری به هدف افزایش لبنیات و تولید نسل، القاح مصنوعی خواهند شد.
وزارت زراعت دلیل گسترده بودن واکسین بر حیوانات در سال 1397 را کاهش در مرگ و میر حیوانات دانسته و گفته که با تطبیق این واکسین، 20 درصد بیماری‌های حیوانی در افغانستان از بین برده خواهد شد.
با این حال وزارت زراعت در سال 1396 بیش از 3 میلیون حیوان را زیر پوشش واکسین قرار داده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *