پس از آن که پاکستان هند را متهم کرد که از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می کند وزارت خارجه افغانستان آن را رد کرده و بی اساس خواند.

وزارت خارجه با نشر اعلامیه ای امروز یک‌شنبه (۲۵عقرب) گفته است که دولت افغانستان منحیث قربانی عمده تروریزم متعهد به سیاست مبارزه علیه انواع تروریزم بدون تفکیک، در سراسر جهان است و اجازه نمی‌دهد تا از خاک افغانستان برای انجام فعالیت‌های تخریبی علیه کشورهای دیگر استفاده شود.
این وزارت تاکید کرده: «مهمترین اولویت سیاست خارجی دولت افغانستان این است تا کشور ما به محور همکاری‌های منطقه‌یی و بین‌المللی بر مبنای منافع مشترک مخصوصاً در امر مبارزه با تروریزم مبدل گردیده و نقش مساعد را در تامین امنیت و رفاه اقتصادی منطقه ایفا نماید».
در اعلامیه این وزارت آمده است که پس از بررسی دقیق کنفرانس مطبوعاتی مقامات پاکستانی مبنی بر دست‌داشتن «ملک فریدون خان مهمند» از سران قومی ولایت ننگرهار در حملات تروریستی بر دانشگاه زراعت پشاور را رد می کند.

وزارت خارجه خاطرنشان کرده که افغانستان به عنوان بزرگترین قربانی تروریزم، بر همآهنگ‌سازی تلاش‌های جهانی برای مبارزه مشترک با تروریزم و منابع تمویل، تجهیز و پناهگاه‌های گروه‌های تروریستی در منطقه ادامه خواهد داد.

بر اساس این اعلامیه وزارت خارجه تاکید کرده که در راستای مبارزه با تروریزم از تعهد و همکاری‌های همه کشورهای جهان و منطقه به‌شمول پاکستان در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه استقبال می کند

وزارت خارجه بمنظور تحقیقات این ادعا پاکستان خواهان تعیین هیئت بررسی کننده باصلاحیت بین‌المللی از سوی شورای امنیت ملل متحد شده است.

این وزارت در اخیر اضافه کرده در حالی‌که افغانستان در هفته جاری برای بازدید نخست وزیر پاکستان به افغانستان آماد‌گی می‌گیرد، انتظار می‌رفت تا جانب پاکستان مسایل «مورد علاقه و قابل بحث» را از طریق میکانیزم‌های موجود همکاری دوجانبه میان دو کشور مطرح کند.

ادعای پاکستان مبنی بر استفاده از خاک افغانستان علیه آن کشور

این اظهارات وزارت خارجه در حالی مطرح شده است که روز گذشته سخنگوی ارتش پاکستان در یک نشست خبری مشترک با شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان ادعا کرده است که گویا برخی از دپیلماتان هندی مقیم کابل برخی حملات در پاکستان را طراحی می‌کنند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز گفته بود که پاکستان شواهدی را به سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی ارائه خواهد کرد که نشان می‌دهد که هند، همسایۀ این کشور با سازمان‌های در خاک پاکستان، فعالیت دارد.

او افزوده: “ما اکنون شواهد غیرقابل انکاری را حمایت مستقیم دولت هند از تروریزم در پاکستان که منجر به مرگ پاکستانی‌های بی‌گناه شده‌است، به جهانیان ارائه می‌کنیم.”

این ادعاها در حالی مطرح می‌گردد که قرار است در جریان همین هفته، عمران خان صدراعظم پاکستان به دعوت رسمی رییس جمهور غنی به کابل سفر کند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز گذشته گفته که مقامات دو کشور دربارۀ مذاکرات صلح افغانستان، توسعۀ همکاری‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و تجارتی بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *