تفاهمنامۀ سرمایه‌گذاری در خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت تاپ میان ترکمنستان، افغانستان و پاکستان صبح امروز چهارشنبه(16 عقرب) با حضور وزیر امورخارجه ترکمنستان در کابل به امضا رسید.

مراسم امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در خط انتقال برق تاپ، با حضور محمد اشرف غنی، رئیس ‌جمهوری افغانستان و مقامات بلندرتبه دولتی این کشور، میان وزارت انرژی و آب و شرکت سرمایه‌گذاری ترکی “چالیک هولدینگ” در قصر دلگشای ارگ ریاست جمهوری به امضا رسید.

arg tawafoqnama

بر مبنای این تفاهم‌نامه سه جانبه افغانستان، ترکمنستان و پاکستان، خط انتقال برق ترکمنستان به طول ۷۵۰ کیلومتر در داخل خاک افغانستان از بندر تورغندی الی سپین‌بولدک در مرکز با پاکستان امتداد می‌یابد.

شرکت چالیک هولدینگ تا ۱.۶ میلیارد دالر بالای پروژه تاپ در سه کشور سرمایه‌گذاری می‌کند که این سرمایه‌گذاری شامل تمدید لین ۵۰۰ کیلوولت در دو سرکیت به ظرفیت ۲۰۰۰ میگاوات در خاک ترکمنستان و افغانستان بوده و نیز شامل احداث سب‌استیشن‌های ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان و افغانستان می‌باشد.

ظرفیت این خط انتقال برق برای افغانستان یک هزار میگاوات تخمین شده که در مدت ۳ سال تکمیل و به بهره‌‌برداری سپرده خواهد شد.

از طریق این خط به ظرفیت ۱۰۰۰ میگاوات برق ترکمنستان به پاکستان انتقال می‌یابد که از انتقال انرژی برق به پاکستان، علاوه بر استفاده ۱۰۰۰میگاوات برق در داخل افغانستان، این کشور حدود ۱۰۰ میلیون دالر از حق ترانزیت برق به پاکستان مفاد به دست خواهد آورد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *