نزدیک به یک قرن از روزی که مردم افغانستان از آن به عنوان روز آزادی کشور شان یاد می‌کنند، می‌گذرد. 98 سال پیش امان الله خان در 19 اگست سال 1919 میلادی جشن استقلال افغانستان را اعلان کرد و از آن وقت به این سو از این روز در افغانستان تجلیل می‌شود.

با این حال در شبکه‌های اجتماعی موافقان و منتقدان زیادی در باره این جشن چگونگی برگزاری آن در سال جاری، اظهار نظر کرده اند.

داکتر عبدالله عبدالله

داکتر عبدالله رییس اجرایی افغانستان علاوه بر تبریکی جشن استقلال از جهاد و مقاومت افغان‌ها در ده 80 و 90 میلادی یاد کرده و آن را صفحه درخشانی در افغانستان دانسته است.

محمد نور اکبری

محمد نور اکبری، وکیل پیشین مردم دایکندی گفته که شاه امان الله و استقلال نام و مناسبتی است که برای هر آزاده یی عزیز می‌باشد.

وحید عمر

وحید عمر سفیر افغانستان در ایتالیا گفته که اگر به 100 سال پیش بر گردد دوست دارد در افغانستان شاه امان الله زندگی کند.

و اما برخی دیگر از نوع تجلیل این جشن انتقاد کرده و گفته که نباید برای برگزاری جشن استقلال سلیقه ای برخورد شود.

امرالله صالح

امرالله صالح گفته که تقلیل روز استقلال افغانستان به افتخار کوچک قومی کار آسان و کم هزینه است اما این کار همانند تبر تیز و برنده ایست که بر ریشه درخت افغانستان می‌کوبد و آنرا زخمی و لرزان می‌سازد.


رحمت الله نبیل

رحمت الله نبیل نوشته که در حالی از روز استقلال تجلیل می‌شود که یکی از خطرناک‌ترین توطئه‌ها، تقسیم مردم افغانستان به قوم، تبار، زبان، مذهب و سمت و اجنداهاى کوچک و بیرونى است.

باری سلام

باری سلام نوشته که استقلال را قومی نسازیم!

با همه این موافقان و مخالفان، اما جشن استقلال افغانستان در سال 96 در فضای مجازی و واقعی به صورت متفاوت تجلیل شده است. اشرف غنی و حکومت او تلاش کرده تا از مدت‌ها پیش به صورت گسترده برای برگزاری این جشن آمادگی گیرد. او خودش این روز را در هرات سپری کرد و از جشن استقلال تجلیل نمود؛ ولایتی که اخیرا شاهد حملات هدفمند تروریستی بر مساجد بوده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *