باورهای نادرست در مورد بیماری‌ها معمولا به این دلیل در میان مردم رایج می‌شوند که ظاهرا منطقی و قابل باور به نظر می‌رسند. فضای اینترنت پر است از این باورهای نادرست؛ و دوستان و افراد خانواده‌ی بیمار مبتلا به سرطان که می‌خواهند به او کمک کنند، این اطلاعات غلط را همواره به یکدیگر منتقل می‌کنند. حقیقت این است که هیچ مدرک تایید‌کننده‌ی علمی و قابل اعتمادی برای این ۵ باور اشتباه درباره سرطان وجود ندارد. توجه کردن به این حرف‌ها فقط می‌تواند استرس و نگرانی را افزایش دهد.

در ادامه، به این باورهای نادرست درباره‌ی سرطان اشاره می‌کنیم، توضیح می‌دهیم که چرا باید این شایعات را از ذهن‌تان خارج کنید.

۱. استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی امن‌تر و موثرتر است

آدم‌ها معمولا فکر می‌کنند محصولات طبیعی نظیر مکمل‌ها و داروهای گیاهی بسیار بی‌خطر و هم‌چنین کاملا موثر هستند. ولی بسیاری از گیاهان و محصولات دارویی حاوی آن‌ها می‌توانند سمی یا حتی کشنده باشند. برخی از محصولات دارویی گیاهی می‌توانند در اثربخشی داروهای سرطان اختلال ایجاد کنند. برای مثال، گل راعی باعث کم‌اثر شدن شیمی‌درمانی و وخامت مشکلات پوستی ناشی از پرتودرمانی می‌شود.

مطلب مرتبط: پیشگیری از سرطان سینه با ۳۰ نکته و راهکار موثر

شواهد و مدارک متنوعی درباره‌ی محصولات طبیعی و گیاهی وجود دارند. در بهترین حالت، بر اساس مطالب کتاب سفر سلامتی: راهنمای مراقبت جامع از بیماران مبتلا به سرطان سینه، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی از مکمل‌ها و داروهای گیاهی خاص می‌توانند برای مقابله با برخی عوارض جانبی ناشی از درمان‌های سرطان کارساز و بی‌خطر باشند. برای مثال، زنجبیل می‌تواند حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی و هم‌چنین، جینسینگ نیز می‌توانند خستگی مفرط را کاهش دهد. هیچ‌گونه مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند محصولات گیاهی بتوانند سرطان را درمان کنند.

بنابراین پیش از مصرف هرگونه محصولات گیاهی حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲. مصرف مکمل‌های غذایی در کنار درمان‌های سرطان برای بدن‌ مضر نیست

مصرف مکمل‌های غذایی در طول دوره‌ی درمان سرطان می‌تواند خطرناک باشد. مکمل‌های غذایی می‌توانند با داروها و سایر فرایندهای لازم در دوره‌ی درمان سرطان تداخل ایجاد کنند و باعث کم‌اثر شدن‌شان بشوند.

مکمل‌های غذایی شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، ادویه، یا محصولاتی هستند که از گیاهان، بدن حیوانات، جلبک، غذاهای دریایی، یا مخمرها ساخته می‌شوند. کیفیت مکمل‌های غذایی از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، و فروشندگان این محصولات در ایالات متحده مجبور نیستند درباره‌ی بی‌خطری و اثربخشی آن‌ها روی برچسب‌شان چیزی بنویسند. بسیاری از اطلاعاتی که در دنیای مجازی و بین آدم‌ها رد و بدل می‌شوند، نادرست هستند.

مطلب مرتبط: ۵ نشانه اولیه سرطان تخمدان که هرگز نباید نادیده بگیرید

به جای مصرف مکمل‌های غذایی به دنبال مصرف مواد غذایی کاملی باشید که سرشار از مواد شیمیایی گیاهی و مواد مغذی موثر برای مبارزه علیه سرطان باشند. مواد غذایی کامل عبارت هستند از سبزی‌ها و میوه‌ها، غلات کامل، آجیل، و حبوبات.

با این حال، در صورت تمایل به مصرف هر گونه مکمل غذایی در طول دوره‌ی درمان سرطان، حتما پیش‌تر با تیم پزشکی‌تان مشورت کنید.

۳. باور اشتباه در مورد سرطان؛ قند باعث رشد سرطان می‌شود

قند باعث تسریع در رشد سرطان نمی‌شود، و به همین ترتیب، نخوردن قند نیز سرطان را درمان نمی‌کند. ولی در طول دوره‌ی درمان سرطان نباید بیش از اندازه قند مصرف کنید، زیرا این کار اساسا برای سلامتی مناسب نیست.

مصرف مواد غذایی سالم کمک‌تان می‌کند حال بهتری داشته باشید و سرعت درمان و بازیابی بدن‌تان را افزایش می‌دهد. هم‌چنین، اثربخشی برخی از روش‌های درمانی سرطان در صورت تغذیه‌ی مناسب و مصرف کالری و پروتئین به اندازه‌ی کافی افزایش می‌یابد. برای اطلاع از منابع گیاهی پروتئین این مقاله را بخوانید.

مطلب مرتبط: ۶ نشانه خاموش سرطان روده بزرگ که نباید نادیده بگیرید

برای تغذیه‌ی بدن، ذهن، و روح‌تان در طول دوره‌ی درمان سرطان، مواد غذایی سالم را به ترتیب زیر مصرف کنید:

الف. مقداری زیادی سبزی و میوه نوش جان کنید.
ب. به اندازه‌ی متعادل از غلات کامل، و پروتئین‌های گیاهی نظیر مغزیات، لوبیا  و عدس، مصرف کنید.
پ. هم‌چنین، به اندازه‌ی متعادل ماهی، گوشت مرغ، گوشت قرمز کم چرب، و لبنیات کم چربی یا بدون چربی نیز مصرف کنید.

۴. نگرش مثبت یا منفی  بیماران در کاهش یا افزایش احتمال درمان سرطان تعیین‌کننده است

نگرش و طرز فکر یک بیمار تاثیری بر خطر پیشرفت سرطان یا مرگ وی بر اثر این بیماری ندارد. به گفته‌ی موسسه‌ی ملی سرطان ایالات متحده، “‌یک فرد در صورت ابتلا به سرطان، به طور طبیعی ممکن است گاهی اوقات ناراحت، خشمگین، یا ناامید باشد، و گاهی نیز خوش‌بین و پرانرژی باشد.‌”‌

بهره‌مندی از حمایت اجتماعی می‌توان به تقویت نگرش مثبت در آدم‌ها کمک کند. حمایت اجتماعی بیماران سرطانی را برای مبارزه با این بیماری قوی‌تر می‌کند و باعث می‌شود در طول دوره‌ی درمان حس بهتری داشته باشند. حمایت اجتماعی از طریق موارد زیر ایجاد می‌شود:

الف. دوستان و اعضای خانواده
ب. گروه‌های حامی
پ. مشاوره‌ی رو در رو
ت. انجمن‌های مجازی
ث. ابزارهایی برای برقراری ارتباط میان بیمار و اعضای خانواده و دوستان وی در طول دوره‌ی درمان

مطلب مرتبط: از مبارزه با سرطان تا بهبود سلامت قلب؛ ۱۱ خواص اثبات شده روغن زیتون برای سلامتی

۵. پزشکان نمی‌خواهند بیماران سرطانی‌شان از درمان‌های مکمل استفاده کنند

آنکولوژیست‌ها یا همان متخصصان سرطان می‌‌خواهند بیماران‌شان از موثرترین و بی‌خطرترین روش‌های درمانی بهره‌مند شوند – چه درمان‌های داروهایی و رایج، چه درمان‌های جایگزین و مکمل. ولی برخی از درمان‌های مکمل می‌توانند با درمان‌های دارویی سرطان تداخل داشته باشند. هم‌چنین، سایر این قبیل روش‌های درمانی نیز ممکن است اثربخش نباشند یا حتی به بیمار آسیب برسانند. پزشکان می‌خواهند بیماران‌شان آن دسته از درمان‌های مکمل را انتخاب کنند که نه تنها به تسکین علائم‌ بیماری و عوارض جانبی ناشی از درمان‌های دارویی و پزشکی کمک کنند، بلکه برای سلامتی بیمار نیز بی‌خطر باشند.

هم‌چنین، آنکولوژیست‌ها می‌خواهند از این بابت مطمئن شوند که بیمارشان روش‌های درمانی مکمل را در کنار درمان‌های دارویی و بیمارستانی پیگیری ‌کند. به این روش، مراقبت جامع از بیماران سرطانی گفته می‌شود. بسیاری از مراکز پیشرفته در زمینه‌ی مراقبت از بیماران سرطانی به ارائه‌ی خدمات جامع آنکولوژی، یا خدمات یا برنامه‌های پزشکی جامع به مراجعه‌کنندگان خود می‌پردازند.

مراقبت جامع از بیماران سرطانی چیست  

بسیاری از مراکز تخصصی سرطان تحت نظارت مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده خدمات جامع آنکولوژی، یا خدمات یا برنامه‌های مرتبط با پزشکی جامع را ارائه می‌دهند. اگر در هر نقطه‌ی دیگری از جهان هستید که به چنین خدماتی دسترسی ندارید، درباره‌ی نحوه‌ی افزودن روش‌های درمانی مکمل و اعمال تغییراتی در سبک زندگی‌تان در کنار پیگیری برنامه‌های دارویی و بیمارستانی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

مراقبت جامع از بیماران سرطانی می‌تواند:

الف. استرس، اضطراب، و افسردگی را به حداقل برساند.
ب. سایر علائم سرطان و عوارض جانبی ناشی از روش‌های درمانی را تسکین دهد.
پ. سلامت عمومی بیمار را بهبود ببخشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *