وزارت خارجه امریکا: بچه بازی در هیچ جامعه ای پذیرفتنی نیست! |
وزارت خارجه امریکا: بچه بازی در هیچ جامعه ای پذیرفتنی نیست!

بازتاب خبرهای 12 قوس 1398

Image Title
۱۲ / قوس ۱۳۹۸

وزارت خارجه امریکا: بچه بازی در هیچ جامعه ای پذیرفتنی نیست!

معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی با اشاره به گزارش سوءاستفاده جنسی از کودکان در مکاتب ولایت لوگر،  می گوید که خشونت جنسی و شیوه هایی مانند “بچه بازی” در هیچ جامعه ای جای ندارد.

دفتر آلیس ویلز امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در توییتی گفته است: “ما از مقامات افغانستان، از جمله دفتر دادستان کل، می خواهیم که نسبت به گزارش های عمیقا نگران کننده از سوءاستفاده جنسی در مکاتب ولایت لوگر ، قاطعانه عمل کنند.”

us 2

دفتر آلیس ویلز افزوده است که خشونت جنسی و شیوه هایی مانند بچه بازی در هیچ جامعه ای جای ندارد.

از سویی هم صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور در واکنش به این توییت دفتر معاون وزارت خارجه  امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، در توییتر اش نگاشته است: “دولت افغانستان پس از تکمیل شدن تحقیقات دادستانی کل و کمیسیون مستقل حقوق بشر، اقدامات قاطعی را درباره این قضیه روی دست می‌گیرد.”

 صدیقی افزوده که نهادهای اجرایی متعهد به پاسخ‌گویی است.

این در حالی است که پس از گزارش جنجالی رسانه ها در مورد آزار جنسی بیش از ۵۰۰ کودک در ۶ مکتب در ولایت لوگر، هیات حقیقت یابی در این مورد از سوی مجلس نمایندگان و وزارت معارف تعیین شد که بررسی های تاکنون در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

پس از نشر این گزارش از سوی رسانه ها، ریاست امنت ملی موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو تن از فعالان مدنی ولایت لوگر را که در افشاگری این گزارش کمک کرده بودند، بازداشت کرد که پس از فشارهای نهادهای حقوق بشری، دوباره آزاد شده و به کمیسیون حقوق بشر تسلیم داده شدند.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

وزیر دفاع آلمان: امیدواریم نتایج انتخابات افغانستان برای تمام طرف‌های سیاسی قابل قبول باشد

وزیر دفاع آلمان که به افغانستان سفر کرده، می گوید که امیدوار است نتایج انتخابات ریاست جمهوری هرچه زودتر اعلان شود و برای تمام طرف‌های سیاسی قابل قبول باشد.

خانم آنه‌گرت کرامپ‌کارن باوئر امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهورغنی گفت، دولتی که در نتیجه انتخابات به وجود بیاید، می‌تواند روند صلح را نیز با قوت به پیش ببرد.

او افزود: “امیدواریم نتیجه انتخاباتی که صورت گرفته، زودتر اعلان شود و برای همه جناح‌های سیاسی قابل پذیرش باشد. دولت قوی که در نتیجه انتخابات به وجود بیاید، می‌تواند روند صلح را با قوت به پیش ببرد.”

ashraf ghani

این نخستین سفر خانم باوئر به عنوان وزیر دفاع آلمان به افغانستان است.

از سویی رییس جمهور غنی در این ‌نشست گفت: “ما در مورد ابعاد مختلف آینده افغانستان صحبت کردیم، تاکید شما برای صلح با عزت و پایدار در افغانستان مهم است، آلمان در قسمت تسهیل مذاکرات صلح نقش اولی را داشته و بر حفظ حقوق، آزادی‌های قانون اساسی و دست آورد‌های افغانستان تاکید داشته است.”

وزیر دفاع آلمان در این سفر به کابل با اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع نیز دیدار و گفتگو کرده است.

آلمان هم اکنون حدود ۱۳۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد که که در کابل، مزارشریف و قندز در چوکات نیروهای ماموریت حمایت قاطع ناتو فعالیت دارند.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

تاکید عبدالله بر ادامه حضور و کمک های آلمان به افغانستان

رییس اجرایی حکومت در دیدار با وزیر دفاع آلمان، این کشور را از متحدان نزدیک افغانستان خوانده و خواهان ادامه‌ حضور و کمک‌های این کشور شده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است: عبدالله عبدالله قبل از ظهر امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) با خانم آنه‌گرت کرامپ کارن باوئر، وزیر دفاع جمهوری آلمان دیدار کرده و دو طرف در باره تلاش‌ها برای دست‌ یافتن به صلح و انتخابات ریاست جمهوری گفتگو کرده اند”.

abdullah 1

رییس اجرایی حکومت در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌های آلمان به افغانستان در بخش‌های نظامی و اقتصادی، این کشور را از متحدان نزدیک افغانستان خوانده، خواهان ادامه‌ حضور و کمک‌های آلمان شده است.

وزیر دفاع آلمان نیز در این دیدار از پیش‌رفت‌های به دست آمده در افغانستان ابراز رضایت کرده و از ادامه کمک های نظامی و اقتصادی کشورش به افغانستان خبر داده است.

وزیر دفاع آلمان دهشت‌افکنی را دشمن مشترک آلمان و افغانستان خوانده، تاکید کرده است که نظامیان آلمان به آموزش، حمایت و تجهیز نیروهای افغانستان در چارچوب نیروهای حمایت قاطع ناتو ادامه می دهد.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

آغاز عملیات پاکسازی ولسوالی چهاردره ولایت قندز از وجود طالبان

وزارت دفاع اعلام کرده است که عملیات پاکسازی در ولسوالی چهاردره ولایت قندز آغاز شده است.

وزارت دفاع امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در یک خبرنامه گفته است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی در ادامه عملیات های شان در ولایت قندز، شب گذشته یک عملیات را در ولسوالی چهاردره راه اندازی کرده اند.

mod 1

این وزارت افزوده است که در این عملیات ساحات وسیعی از ولسوالی چهاردره از وجود طالبان پاکسازی شده و تعداد زیادی از مواضع، سنگرها، مراکز آموزشی و مخفی گاه های طالبان تخریب شده است.

وزارت دفاع تاکید کرده این عملیات تا پاکسازی کامل ولسوالی چهاردره از وجود طالبان ادامه دارد.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

مجلس سنا مسوده بودجه مالی سال 1399 را تایید کرد

اعضای مجلس سنا مسوده بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ را پس از یک سلسله پیشنهادها مورد تائید قرار دادند.

مجلس سنا امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در جمع بندی نهایی مسوده بودجه سال ‌مالی ۹۹ گفته است که مسوده بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ در مجموع ۴۲۸ میلیارد و ۳۸۰ میلیون افغانی است که از این مجموع، ۲۸۹ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۱۳۹ میلیارد و ۲۷۹ میلیون افغانی دیگر بودجه توسعه ای است.

sana

مجلس سنا افزوده است که به زودی مطابق به ماده ۹۸ قانون اساسی، طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ را جهت تصویب به مجلس عمومی مجلس نمایندگان ارائه خواهد کرد.

۱۲ / قوس ۱۳۹۸

هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در ولایت سرپل تظاهرات کردند

مقام های محلی در ولایت سرپل می گویند، شماری از هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مرکز این ولایت تظاهرات کرده اند.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل در این مورد به خبرنامه گفت:  شماری از هوادران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به ریاست داکتر عبدالله، صبح امروز سه‌شنبه (۱۲قوس) در مرکز ولایت سرپل دست به اعتراض زده اند.

election

امانی افزود، این معترضین خواهان شمارش آرای بایومتریک شده و اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اند.

این در حالی است که هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رایی اند که به باور آنان، آرای غیربایومتریکی است. روز گذشته نیز هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی پس از کابل، در ولایات تخار و فاریاب تظاهرات کردند.